The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
#26
Member
Join Date: Jan 2006
Location: Arkansas
Posts: 105
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
Tues. Feb. 9
1.The Wrestler(Nominee-Best Actor,Best Supporting Actress)
Wed. Feb. 10
2.Trading Places(Nominee-Best Music, Original Song Score and Its Adaptation or Best Adaptation Score)
Thurs. Feb. 11
3.Coming To America(Nominee-Best Costume Design,Best Makeup)
4.Cast Away(Nominee-Best Actor,Best Sound)
5.My Cousin Vinny(Won-Best Supporting Actress)
Mon. Feb. 15
6.The Curious Case Of Benjamin Button(Winner-Art Direction,Makeup,Visual Effects,Nominee-Cinematography,Costume Design,Directing,Editing,Original Score,Sound,Picture of the Year,Actor,Supporting Actress,Best Writing Based on Previous Material)
7.Shrek(Winner-Best Animated Feature,Nominee-Best Writing Based on Previous Material)
8.Shrek 2(Nominee-Best Original Song,Animated Feature)
Tues. Feb. 16
9.Juno(Winner-Best Writing/Screenplay,Nominee-Directing,Best Picture,Best Actress)
Fri. Feb. 19
10.Pulp Fiction(Winner-Best Screenplay,Nominee-Best Actor,Best Supporting Actor,Best Supporting Actress,Best Director,Film Editing,Best Picture)
Wed. Feb. 24
11.Backdraft(Nominee-Sound Effects Editing,Visual Effects,Sound)
12.Forrest Gump(Winner-Best Actor,Picture,Director,Visual Effects,Film Editing,Screenplay;Nominee-Supporting Actor,Art Direction,Cinematography,Sound Effects Editing,Makeup,Score,Sound)
Mon. Mar. 1
13.The Departed(Winner-Best Picture,Directing,Editing,Adapted Screenplay;Nominee-Supporting Actor)
Tues. Mar. 2
14.Dances With Wolves(Winner-Best Picture,Director,Editing,Cinematography,Score,Sound,Screenplay Based on Another Medium;Nominee-Actor,Supporting Actor,Supporting Actress,Set Decoration,Costume)
15.Jerry Maguire(Winner-Best Supporting Actor;Nominee-Actor,Editing,Picture,Screenplay)
1.The Wrestler(Nominee-Best Actor,Best Supporting Actress)
Wed. Feb. 10
2.Trading Places(Nominee-Best Music, Original Song Score and Its Adaptation or Best Adaptation Score)
Thurs. Feb. 11
3.Coming To America(Nominee-Best Costume Design,Best Makeup)
4.Cast Away(Nominee-Best Actor,Best Sound)
5.My Cousin Vinny(Won-Best Supporting Actress)
Mon. Feb. 15
6.The Curious Case Of Benjamin Button(Winner-Art Direction,Makeup,Visual Effects,Nominee-Cinematography,Costume Design,Directing,Editing,Original Score,Sound,Picture of the Year,Actor,Supporting Actress,Best Writing Based on Previous Material)
7.Shrek(Winner-Best Animated Feature,Nominee-Best Writing Based on Previous Material)
8.Shrek 2(Nominee-Best Original Song,Animated Feature)
Tues. Feb. 16
9.Juno(Winner-Best Writing/Screenplay,Nominee-Directing,Best Picture,Best Actress)
Fri. Feb. 19
10.Pulp Fiction(Winner-Best Screenplay,Nominee-Best Actor,Best Supporting Actor,Best Supporting Actress,Best Director,Film Editing,Best Picture)
Wed. Feb. 24
11.Backdraft(Nominee-Sound Effects Editing,Visual Effects,Sound)
12.Forrest Gump(Winner-Best Actor,Picture,Director,Visual Effects,Film Editing,Screenplay;Nominee-Supporting Actor,Art Direction,Cinematography,Sound Effects Editing,Makeup,Score,Sound)
Mon. Mar. 1
13.The Departed(Winner-Best Picture,Directing,Editing,Adapted Screenplay;Nominee-Supporting Actor)
Tues. Mar. 2
14.Dances With Wolves(Winner-Best Picture,Director,Editing,Cinematography,Score,Sound,Screenplay Based on Another Medium;Nominee-Actor,Supporting Actor,Supporting Actress,Set Decoration,Costume)
15.Jerry Maguire(Winner-Best Supporting Actor;Nominee-Actor,Editing,Picture,Screenplay)
Last edited by Clayman32; 03-03-10 at 05:28 AM.
#27
DVD Talk Gold Edition
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
February 7
1. Mardi Gras (1958) - Winner
February 9
2. Changeling (2008)- Nominee
Febraury 18
3. A Foreign Affair (1948) - Nominee
February 20
4. Breaker Morant (1980) - Nominee
In Memoriam: Edward Woodward (1930-2009)
5. Glory (1989) - Winner
February 21
6. No Direction Home (2005) - Wild Card
In Memoriam: Liam Clancy (1935-2009)
7. My Favorite Year (1982) - Nominee
In Memoriam: Lou Jacobi (1913-2009)
February 22
8. The Bad and the Beautiful (1952) - Winner
February 23
9. Gangs of New York (2002) - Nominee
February 24
10. Ruggles of Red Gap (1935) - Nominee
February 24
11. And God Spoke (1994) - Wild Card
In Memoriam: Soupy Sales (1926-2009)
February 25
12. All Quiet on the Western Front (1935) - Winner
February 26
13. The Wild Bunch (1969) - Nominee
14. A Serious Man (2009) - Nominee
February 27
15. The Man with the Golden Arm (1955) - Nominee
In Memoriam: Arnold Stang (1918-2009)
February 28
16. Battleground (1949) - Winner
In Memoriam: Ricardo Montalban (1920-2009) and James Whitmore (1921-2009)
March 1
17. The Long Riders (1980) -Wild Card
In Memoriam: David Carradine (1936-2009)
March 3
18. Goodfellas (1990) - Winner
March 4
19. Der Fuehrer's Face (1943) - Winner
20. Bonnie and Clyde (1967) - Winner
March 5
21. The Wild Bunch: An Album in Montage (1996) -Nominee
22. Point Break (1991) - Wild Card
In Memoriam: Patrick Swayze (1952-2009)
March 6
23. A Grand Day Out with Wallace and Gromit (1989) - Nominee
24. Braveheart (1995) - Winner
In Memoriam: Patrick McGoohan (1928-2009)
March 7
25. Tender Mercies (1983) - Winner
In Memoriam: Horton Foote (1916-2009)
In Memoriam Recap:
Edward Woodward (1930-2009)
Liam Clancy (1935-2009)
Lou Jacobi (1913-2009)
Soupy Sales (1926-2009)
Arnold Stang (1918-2009)
Ricardo Montalban (1920-2009)
James Whitmore (1921-2009)
David Carradine (1936-2009)
Patrick Swayze (1952-2009)
Patrick McGoohan (1928-2009)
Horton Foote (1916-2009)
1. Mardi Gras (1958) - Winner
February 9
2. Changeling (2008)- Nominee
Febraury 18
3. A Foreign Affair (1948) - Nominee
February 20
4. Breaker Morant (1980) - Nominee
In Memoriam: Edward Woodward (1930-2009)
5. Glory (1989) - Winner
February 21
6. No Direction Home (2005) - Wild Card
In Memoriam: Liam Clancy (1935-2009)
7. My Favorite Year (1982) - Nominee
In Memoriam: Lou Jacobi (1913-2009)
February 22
8. The Bad and the Beautiful (1952) - Winner
February 23
9. Gangs of New York (2002) - Nominee
February 24
10. Ruggles of Red Gap (1935) - Nominee
February 24
11. And God Spoke (1994) - Wild Card
In Memoriam: Soupy Sales (1926-2009)
February 25
12. All Quiet on the Western Front (1935) - Winner
February 26
13. The Wild Bunch (1969) - Nominee
14. A Serious Man (2009) - Nominee
February 27
15. The Man with the Golden Arm (1955) - Nominee
In Memoriam: Arnold Stang (1918-2009)
February 28
16. Battleground (1949) - Winner
In Memoriam: Ricardo Montalban (1920-2009) and James Whitmore (1921-2009)
March 1
17. The Long Riders (1980) -Wild Card
In Memoriam: David Carradine (1936-2009)
March 3
18. Goodfellas (1990) - Winner
March 4
19. Der Fuehrer's Face (1943) - Winner
20. Bonnie and Clyde (1967) - Winner
March 5
21. The Wild Bunch: An Album in Montage (1996) -Nominee
22. Point Break (1991) - Wild Card
In Memoriam: Patrick Swayze (1952-2009)
March 6
23. A Grand Day Out with Wallace and Gromit (1989) - Nominee
24. Braveheart (1995) - Winner
In Memoriam: Patrick McGoohan (1928-2009)
March 7
25. Tender Mercies (1983) - Winner
In Memoriam: Horton Foote (1916-2009)
In Memoriam Recap:
Edward Woodward (1930-2009)
Liam Clancy (1935-2009)
Lou Jacobi (1913-2009)
Soupy Sales (1926-2009)
Arnold Stang (1918-2009)
Ricardo Montalban (1920-2009)
James Whitmore (1921-2009)
David Carradine (1936-2009)
Patrick Swayze (1952-2009)
Patrick McGoohan (1928-2009)
Horton Foote (1916-2009)
Spoiler:
Last edited by Doc Moonlight; 03-07-10 at 05:40 PM.
#28
Senior Member
Join Date: Jun 2001
Location: Florida
Posts: 268
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
Sunday - February 7
1. Munich (2005) **** (DVD - 8:00 am)
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Nominee : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Kathleen Kennedy, Steven Spielberg and Barry Mendel, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Tony Kushner and Eric Roth
2. Revolutionary Road (2008) **** (DVD - 11:00 am) 1st Time Viewing
Nominee : Supporting Actor - Michael Shannon
Nominee : Art Direction - Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
Nominee : Costume Design - Albert Wolsky
3. The Talented Mr. Ripley (1999) **** (DVD - 1:30 pm)
Nominee : Supporting Actor - Jude Law
Nominee : Art Direction - Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
Nominee : Costume Design - Ann Roth, Gary Jones
Nominee : Music (Original Score) - Gabriel Yared
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Anthony Minghella
4. Thunderball (1965) **** (DVD - 4:00 pm)
Winner : Special Visual Effects - John Stears
5. Breakfast at Tiffany's (1961) **** (DVD - 8:00 pm) 1st Time Viewing
Nominee : Actress - Audrey Hepburn
Nominee : Art Direction - Art Direction: Hal Pereira, Roland Anderson; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
Winner : Music (Score) - Henry Mancini
Winner : Music (Song) -"Moon River," Music by Henry Mancini; Lyrics by Johnny Mercer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Axelrod
Friday - February 12
6. Minority Report (2002) **** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Sound Editing - Richard Hymns, Gary Rydstrom
Saturday - February 13
7. Funny Girl (1968) **** (DVD - 12:15 pm)
Winner : Actress - Barbra Streisand
Nominee : Supporting Actress - Kay Medford
Nominee : Cinematography -Kay Medford
Nominee : Film Editing - Robert Swink, Maury Winetrobe, William San
Nominee : Music (Score) - Walter Scharf
Nominee : Music (Song) - "Funny Girl," Music by Jule Styne; Lyrics by Bob Merrill
Nominee : Best Picture - Ray Stark, Producer
Nominee : Sound - Columbia Studio Sound Department
8. Cleopatra (1963) **** (DVD - 9:00 pm)
Nominee : Actor - Rex Harrison
Winner : Art Direction - Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
Winner : Cinematography - Leon Shamroy
Winner : Costume Design - Irene Sharaff, Vittorio Nino Novarese, Renie
Nominee : Film Editing -Dorothy Spencer
Nominee : Music (Score) - Alex North
Nominee : Best Picture - Walter Wanger, Producer
Nominee : Sound - 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
Winner : Special Effects - Emil Kosa, Jr.
Sunday - February 14
9. Dreamgirls (2006) **** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Eddie Murphy
Winner : Supporting Actress - Jennifer Hudson
Nominee : Art Direction -Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Nancy Haigh
Nominee : Costume Design - Sharen Davis
Nominee : Music (Original Song) - "Listen," Music by Henry Krieger and Scott Cutler; Lyric by Anne Preven
Nominee : Music (Original Song) - "Love You I Do," Music by Henry Krieger; Lyric by Siedah Garrett
Nominee : Music (Original Song) - "Patience," Music by Henry Krieger; Lyric by Willie Reale
Winner : Sound Mixing - Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton
10. Memoirs of a Geisha (2005) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gretchen Rau
Winner : Cinematography - Dion Beebe
Winner : Costume Design - Colleen Atwood
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound Editing - Wylie Stateman
Nominee : Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett
11. Pearl Harbor (2001) *** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Music (Original Song) - "There You'll Be," Music and Lyric by Diane Warren
Nominee : Sound - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Winner : Sound Editing - George Watters II, Christopher Boyes
Nominee : Visual Effects - Eric Brevig, John Frazier, Ed Hirsh, Ben Snow
Monday - February 15
12. Vanilla Sky (2001) *** (DVD - 7:30 am)
Nominee : Music (Original Song) - "Vanilla Sky," Music and Lyric by Paul McCartney
Saturday - February 20
13. Airport (1970) **** (DVD - 8:00 pm)
Winner : Supporting Actress - Helen Hayes
Nominee : Supporting Actress - Maureen Stapleton
Nominee : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, E. Preston Ames; Set Decoration: Jack D. Moore, Mickey S. Michaels
Nominee : Cinematography - Ernest Laszlo
Nominee : Costume Design - Edith Head
Nominee : Film Editing - Stuart Gilmore
Nominee : Music (Original Score) - Alfred Newman
Nominee : Best Picture - Ross Hunter, Producer
Nominee : Sound - Ronald Pierce, David Moriarty
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Seaton
14. To Kill A Mockingbird (1962) ***** (DVD - 10:30 pm) 1st Time Viewing
Winner : Actor - Gregory Peck
Nominee : Supporting Actress - Mary Badham
Winner : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, Henry Bumstead; Set Decoration: Oliver Emert
Nominee : Cinematography - Russell Harlan
Nominee : Directing - Robert Mulligan
Nominee : Music (Original Score) - Elmer Bernstein
Nominee : Best Picture - Alan J. Pakula, Producer
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Horton Foote
Checklist
1. Munich (2005) **** (DVD - 8:00 am)
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Nominee : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Kathleen Kennedy, Steven Spielberg and Barry Mendel, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Tony Kushner and Eric Roth
2. Revolutionary Road (2008) **** (DVD - 11:00 am) 1st Time Viewing
Nominee : Supporting Actor - Michael Shannon
Nominee : Art Direction - Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
Nominee : Costume Design - Albert Wolsky
3. The Talented Mr. Ripley (1999) **** (DVD - 1:30 pm)
Nominee : Supporting Actor - Jude Law
Nominee : Art Direction - Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
Nominee : Costume Design - Ann Roth, Gary Jones
Nominee : Music (Original Score) - Gabriel Yared
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Anthony Minghella
4. Thunderball (1965) **** (DVD - 4:00 pm)
Winner : Special Visual Effects - John Stears
5. Breakfast at Tiffany's (1961) **** (DVD - 8:00 pm) 1st Time Viewing
Nominee : Actress - Audrey Hepburn
Nominee : Art Direction - Art Direction: Hal Pereira, Roland Anderson; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
Winner : Music (Score) - Henry Mancini
Winner : Music (Song) -"Moon River," Music by Henry Mancini; Lyrics by Johnny Mercer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Axelrod
Friday - February 12
6. Minority Report (2002) **** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Sound Editing - Richard Hymns, Gary Rydstrom
Saturday - February 13
7. Funny Girl (1968) **** (DVD - 12:15 pm)
Winner : Actress - Barbra Streisand
Nominee : Supporting Actress - Kay Medford
Nominee : Cinematography -Kay Medford
Nominee : Film Editing - Robert Swink, Maury Winetrobe, William San
Nominee : Music (Score) - Walter Scharf
Nominee : Music (Song) - "Funny Girl," Music by Jule Styne; Lyrics by Bob Merrill
Nominee : Best Picture - Ray Stark, Producer
Nominee : Sound - Columbia Studio Sound Department
8. Cleopatra (1963) **** (DVD - 9:00 pm)
Nominee : Actor - Rex Harrison
Winner : Art Direction - Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
Winner : Cinematography - Leon Shamroy
Winner : Costume Design - Irene Sharaff, Vittorio Nino Novarese, Renie
Nominee : Film Editing -Dorothy Spencer
Nominee : Music (Score) - Alex North
Nominee : Best Picture - Walter Wanger, Producer
Nominee : Sound - 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
Winner : Special Effects - Emil Kosa, Jr.
Sunday - February 14
9. Dreamgirls (2006) **** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Eddie Murphy
Winner : Supporting Actress - Jennifer Hudson
Nominee : Art Direction -Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Nancy Haigh
Nominee : Costume Design - Sharen Davis
Nominee : Music (Original Song) - "Listen," Music by Henry Krieger and Scott Cutler; Lyric by Anne Preven
Nominee : Music (Original Song) - "Love You I Do," Music by Henry Krieger; Lyric by Siedah Garrett
Nominee : Music (Original Song) - "Patience," Music by Henry Krieger; Lyric by Willie Reale
Winner : Sound Mixing - Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton
10. Memoirs of a Geisha (2005) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gretchen Rau
Winner : Cinematography - Dion Beebe
Winner : Costume Design - Colleen Atwood
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound Editing - Wylie Stateman
Nominee : Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett
11. Pearl Harbor (2001) *** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Music (Original Song) - "There You'll Be," Music and Lyric by Diane Warren
Nominee : Sound - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Winner : Sound Editing - George Watters II, Christopher Boyes
Nominee : Visual Effects - Eric Brevig, John Frazier, Ed Hirsh, Ben Snow
Monday - February 15
12. Vanilla Sky (2001) *** (DVD - 7:30 am)
Nominee : Music (Original Song) - "Vanilla Sky," Music and Lyric by Paul McCartney
Saturday - February 20
13. Airport (1970) **** (DVD - 8:00 pm)
Winner : Supporting Actress - Helen Hayes
Nominee : Supporting Actress - Maureen Stapleton
Nominee : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, E. Preston Ames; Set Decoration: Jack D. Moore, Mickey S. Michaels
Nominee : Cinematography - Ernest Laszlo
Nominee : Costume Design - Edith Head
Nominee : Film Editing - Stuart Gilmore
Nominee : Music (Original Score) - Alfred Newman
Nominee : Best Picture - Ross Hunter, Producer
Nominee : Sound - Ronald Pierce, David Moriarty
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Seaton
14. To Kill A Mockingbird (1962) ***** (DVD - 10:30 pm) 1st Time Viewing
Winner : Actor - Gregory Peck
Nominee : Supporting Actress - Mary Badham
Winner : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, Henry Bumstead; Set Decoration: Oliver Emert
Nominee : Cinematography - Russell Harlan
Nominee : Directing - Robert Mulligan
Nominee : Music (Original Score) - Elmer Bernstein
Nominee : Best Picture - Alan J. Pakula, Producer
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Horton Foote
Checklist
Spoiler:
Last edited by llandros; 02-21-10 at 02:28 PM.
#29
Senior Member
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
2009 - 10 Movies
2008 - 37 Movies
2007 - 30 Movies
Sunday, February 7
1. The Hurt Locker (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Picture
Monday, February 8
2. Bolt (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film
Wednesday, February 10
3. The Matrix (1999) [HD-DVD] Winner for Best Visual Effects
4. Monsters, Inc. (2001) [Starz HD] Nominated for Best Animated Feature Film
Friday, February 26
5. To Kill A Mockingbird (1964) [DVD] Winner for Best Actor in a Leading Role (Gregory Peck)
6. Wanted (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Achievement in Sound
Wednesday, March 3
7. Into The Wild (2007) [HD-DVD] Nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role (Hal Holbrook)
8. Cars (2006) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film of the Year (John Lasseter)
Friday, March 5
9. The Wizard of Oz (1939) [Blu-Ray] Won for Best Music, Original Song "Over the Rainbow"
10. Fargo (1996) [Encore-HD] Won for Best Actress in a Leading Role (Frances McDormand)
Sunday, March 7
11. The 82nd Annual Academy Awards Ceremony (2010)
Once I realized the Olympics were taking place during this challenge, I knew my total would be low. I did manage to watch one more than last year though.
2008 - 37 Movies
2007 - 30 Movies
Sunday, February 7
1. The Hurt Locker (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Picture
Monday, February 8
2. Bolt (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film
Wednesday, February 10
3. The Matrix (1999) [HD-DVD] Winner for Best Visual Effects
4. Monsters, Inc. (2001) [Starz HD] Nominated for Best Animated Feature Film
Friday, February 26
5. To Kill A Mockingbird (1964) [DVD] Winner for Best Actor in a Leading Role (Gregory Peck)
6. Wanted (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Achievement in Sound
Wednesday, March 3
7. Into The Wild (2007) [HD-DVD] Nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role (Hal Holbrook)
8. Cars (2006) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film of the Year (John Lasseter)
Friday, March 5
9. The Wizard of Oz (1939) [Blu-Ray] Won for Best Music, Original Song "Over the Rainbow"
10. Fargo (1996) [Encore-HD] Won for Best Actress in a Leading Role (Frances McDormand)
Sunday, March 7
11. The 82nd Annual Academy Awards Ceremony (2010)
Once I realized the Olympics were taking place during this challenge, I knew my total would be low. I did manage to watch one more than last year though.
Last edited by LBCrazyFool; 03-09-10 at 08:33 AM.
#30
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
2008 List- 53
2009 List- 18
*= First time viewing
February 7th
1. Good Will Hunting* (1997)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Matt Damon {"Will Hunting"}
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robin Williams {"Sean McGuire"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Minnie Driver {"Skylar"}
DIRECTING -- Gus Van Sant
FILM EDITING -- Pietro Scalia
MUSIC (Original Dramatic Score) -- Danny Elfman
MUSIC (Original Song) -- "Miss Misery," Music and Lyric by Elliott Smith
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Ben Affleck, Matt Damon
February 8th
2. Batman* (1989)
*ART DIRECTION -- Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young
February 9th
3. Dead Poets Society (1989)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"John Keating"}
DIRECTING -- Peter Weir
BEST PICTURE -- Steven Haft, Paul Junger Witt and Tony Thomas, Producers
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Tom Schulman
February 12th
4. Wanted* (2008)
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt
February 13th
5. Once* (2007)
*MUSIC (Original Song) -- "Falling Slowly," Music and Lyric by Glen Hansard and Marketa Irglova
6. West Bank Story* (2006)
*SHORT FILM (Live Action) -- Ari Sandel
7. The Saviour* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Peter Templeman and Stuart Parkyn
8. Helmer & Son* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Søren Pilmark and Kim Magnusson
February 14th
9. One Too Many* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Borja Cobeaga
February 15th
10. Binta and the Great Idea* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Javier Fesser and Luis Manso
11. Maestro* (2006)
SHORT FILM (Animated) -- Géza M. Tóth
12. The Danish Poet* (2006)
*SHORT FILM (Animated) -- Torill Kove
13. Parenthood (1989)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dianne Wiest {"Helen"}
MUSIC (Original Song) -- "I Love To See You Smile," Music and Lyric by Randy Newman
February 16th
14. Bright Star* (2009)
COSTUME DESIGN -- Janet Patterson
February 17th
15. Good Morning, Vietnam* (1987)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"Adrian Cronauer"}
February 20th
16. Ed Wood* (1994)
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Martin Landau {"Bela Lugosi"}
*MAKEUP -- Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng
17. Revolutionary Road* (2008)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Michael Shannon {"John Givings"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
COSTUME DESIGN -- Albert Wolsky
February 21st
18 Annie Hall* (1977)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Woody Allen {"Alvy Singer"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Diane Keaton {"Annie Hall"}
*DIRECTING -- Woody Allen
*BEST PICTURE -- Charles H. Joffe, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced) -- Woody Allen, Marshall Brickman
19. Clueless
WC#1 R.I.P. Brittany Murphy
February 23rd
20. Catch Me If You Can* (2002)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christopher Walken {"Frank Abagnale"}
MUSIC (Original Score) -- John Williams
February 25th
21. The Milky Way* (1940)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Metro-Goldwyn-Mayer
February 27th
22. Avatar (2009)
ART DIRECTION -- Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
CINEMATOGRAPHY -- Mauro Fiore
DIRECTING -- James Cameron
FILM EDITING -- Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- James Horner
BEST PICTURE -- James Cameron and Jon Landau, Producers
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
VISUAL EFFECTS -- Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
23. Up in the Air* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- George Clooney
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Vera Farmiga
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Anna Kendrick
DIRECTING -- Jason Reitman
BEST PICTURE -- Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner
24. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Gabourey Sidibe
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Mo’Nique
DIRECTING -- Lee Daniels
FILM EDITING -- Joe Klotz
BEST PICTURE -- Lee Daniels, Sara Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Geoffrey Fletcher
25. The Blind Side* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Sandra Bullock
BEST PICTURE -- Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
26. Inglourious Basterds* (2009)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christoph Waltz
CINEMATOGRAPHY -- Robert Richardson
DIRECTING -- Quentin Taratino
FILM EDITING -- Sally Menke
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Quentin Taratino
February 28th
27. The Talented Mr. Ripley* (1999)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jude Law {"Dickie Greenleaf"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
COSTUME DESIGN -- Ann Roth, Gary Jones
MUSIC (Original Score) -- Gabriel Yared
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Anthony Minghella
March 1st
28. The Yankee Doodle Mouse* (1943)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
29. Mouse Trouble* (1944)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick C. Quimby, Producer
30. Quiet Please!* (1945)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
31. The Cat Concerto* (1946)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
32. Tweetie Pie* (1947)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
33. The Little Orphan* (1948)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
34. For Scent-imental Reasons* (1949)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
35. So Much for So Little* (1949)
*DOCUMENTARY (Short Subject) -- Edward Selzer, Producer
36. The Two Mouseketeers* (1951)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
37. Johann Mouse* (1952)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
38. Speedy Gonzales* (1955)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
39. Birds Anonymous* (1957)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
40. Knighty-Knight Bugs* (1958)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- John W. Burton, Producer
41. The Dot and the Line* (1965)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Chuck Jones and Les Goldman, Producers
March 2nd
42. Amélie* (2001)
ART DIRECTION -- Art Direction: Aline Bonetto; Set Decoration: Marie-Laure Valla
CINEMATOGRAPHY -- Bruno Delbonnel
FOREIGN LANGUAGE FILM -- France
SOUND -- Vincent Arnardi, Guillaume Leriche, Jean Umansky
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Guillaume Laurant and Jean-Pierre Jeunet; Dialogue by Guillaume Laurant
March 6th
43. Up (2009)
ANIMATED FEATURE FILM -- Pete Docter
MUSIC (ORGINAL SCORE) -- Michael Giacchino
BEST PICTURE -- Jonas Rivera, Producer
SOUND EDITING -- Michael Silvers and Tom Myers
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy
44. A Serious Man* (2009)
BEST PICTURE -- Joel Coen and Ethan Coen, Producers
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Joel Coen and Ethan Coen
45. The Hurt Locker* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner
CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
DIRECTING -- Kathryn Bigelow
FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Marco Beltrami and Buck Sanders
BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Mark Boal
46. An Educaction* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Carey Mulligan
BEST PICTURE -- Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Nick Hornby
March 7th
47. In & Out* (1997)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Joan Cusack {"Emily Montgomery"}
48. 82nd Annual Academy Awards*
22/39
2009 List- 18
*= First time viewing
February 7th
1. Good Will Hunting* (1997)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Matt Damon {"Will Hunting"}
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robin Williams {"Sean McGuire"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Minnie Driver {"Skylar"}
DIRECTING -- Gus Van Sant
FILM EDITING -- Pietro Scalia
MUSIC (Original Dramatic Score) -- Danny Elfman
MUSIC (Original Song) -- "Miss Misery," Music and Lyric by Elliott Smith
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Ben Affleck, Matt Damon
February 8th
2. Batman* (1989)
*ART DIRECTION -- Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young
February 9th
3. Dead Poets Society (1989)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"John Keating"}
DIRECTING -- Peter Weir
BEST PICTURE -- Steven Haft, Paul Junger Witt and Tony Thomas, Producers
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Tom Schulman
February 12th
4. Wanted* (2008)
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt
February 13th
5. Once* (2007)
*MUSIC (Original Song) -- "Falling Slowly," Music and Lyric by Glen Hansard and Marketa Irglova
6. West Bank Story* (2006)
*SHORT FILM (Live Action) -- Ari Sandel
7. The Saviour* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Peter Templeman and Stuart Parkyn
8. Helmer & Son* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Søren Pilmark and Kim Magnusson
February 14th
9. One Too Many* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Borja Cobeaga
February 15th
10. Binta and the Great Idea* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Javier Fesser and Luis Manso
11. Maestro* (2006)
SHORT FILM (Animated) -- Géza M. Tóth
12. The Danish Poet* (2006)
*SHORT FILM (Animated) -- Torill Kove
13. Parenthood (1989)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dianne Wiest {"Helen"}
MUSIC (Original Song) -- "I Love To See You Smile," Music and Lyric by Randy Newman
February 16th
14. Bright Star* (2009)
COSTUME DESIGN -- Janet Patterson
February 17th
15. Good Morning, Vietnam* (1987)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"Adrian Cronauer"}
February 20th
16. Ed Wood* (1994)
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Martin Landau {"Bela Lugosi"}
*MAKEUP -- Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng
17. Revolutionary Road* (2008)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Michael Shannon {"John Givings"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
COSTUME DESIGN -- Albert Wolsky
February 21st
18 Annie Hall* (1977)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Woody Allen {"Alvy Singer"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Diane Keaton {"Annie Hall"}
*DIRECTING -- Woody Allen
*BEST PICTURE -- Charles H. Joffe, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced) -- Woody Allen, Marshall Brickman
19. Clueless
WC#1 R.I.P. Brittany Murphy
February 23rd
20. Catch Me If You Can* (2002)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christopher Walken {"Frank Abagnale"}
MUSIC (Original Score) -- John Williams
February 25th
21. The Milky Way* (1940)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Metro-Goldwyn-Mayer
February 27th
22. Avatar (2009)
ART DIRECTION -- Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
CINEMATOGRAPHY -- Mauro Fiore
DIRECTING -- James Cameron
FILM EDITING -- Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- James Horner
BEST PICTURE -- James Cameron and Jon Landau, Producers
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
VISUAL EFFECTS -- Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
23. Up in the Air* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- George Clooney
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Vera Farmiga
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Anna Kendrick
DIRECTING -- Jason Reitman
BEST PICTURE -- Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner
24. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Gabourey Sidibe
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Mo’Nique
DIRECTING -- Lee Daniels
FILM EDITING -- Joe Klotz
BEST PICTURE -- Lee Daniels, Sara Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Geoffrey Fletcher
25. The Blind Side* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Sandra Bullock
BEST PICTURE -- Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
26. Inglourious Basterds* (2009)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christoph Waltz
CINEMATOGRAPHY -- Robert Richardson
DIRECTING -- Quentin Taratino
FILM EDITING -- Sally Menke
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Quentin Taratino
February 28th
27. The Talented Mr. Ripley* (1999)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jude Law {"Dickie Greenleaf"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
COSTUME DESIGN -- Ann Roth, Gary Jones
MUSIC (Original Score) -- Gabriel Yared
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Anthony Minghella
March 1st
28. The Yankee Doodle Mouse* (1943)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
29. Mouse Trouble* (1944)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick C. Quimby, Producer
30. Quiet Please!* (1945)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
31. The Cat Concerto* (1946)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
32. Tweetie Pie* (1947)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
33. The Little Orphan* (1948)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
34. For Scent-imental Reasons* (1949)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
35. So Much for So Little* (1949)
*DOCUMENTARY (Short Subject) -- Edward Selzer, Producer
36. The Two Mouseketeers* (1951)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
37. Johann Mouse* (1952)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
38. Speedy Gonzales* (1955)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
39. Birds Anonymous* (1957)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
40. Knighty-Knight Bugs* (1958)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- John W. Burton, Producer
41. The Dot and the Line* (1965)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Chuck Jones and Les Goldman, Producers
March 2nd
42. Amélie* (2001)
ART DIRECTION -- Art Direction: Aline Bonetto; Set Decoration: Marie-Laure Valla
CINEMATOGRAPHY -- Bruno Delbonnel
FOREIGN LANGUAGE FILM -- France
SOUND -- Vincent Arnardi, Guillaume Leriche, Jean Umansky
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Guillaume Laurant and Jean-Pierre Jeunet; Dialogue by Guillaume Laurant
March 6th
43. Up (2009)
ANIMATED FEATURE FILM -- Pete Docter
MUSIC (ORGINAL SCORE) -- Michael Giacchino
BEST PICTURE -- Jonas Rivera, Producer
SOUND EDITING -- Michael Silvers and Tom Myers
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy
44. A Serious Man* (2009)
BEST PICTURE -- Joel Coen and Ethan Coen, Producers
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Joel Coen and Ethan Coen
45. The Hurt Locker* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner
CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
DIRECTING -- Kathryn Bigelow
FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Marco Beltrami and Buck Sanders
BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Mark Boal
46. An Educaction* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Carey Mulligan
BEST PICTURE -- Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Nick Hornby
March 7th
47. In & Out* (1997)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Joan Cusack {"Emily Montgomery"}
48. 82nd Annual Academy Awards*
22/39
Spoiler:
Last edited by HyperWeather; 03-08-10 at 08:34 PM.
#31
DVD Talk Special Edition
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
* = First time viewing
02/07/2010
01. Kind Lady * (1951) NOMINATED - COSTUME DESIGN (Black-and-White)
02. Samson and Delilah (1950) WINNER - ART DIRECTION (Color) & COSTUME DESIGN (Color)
03. Federico Fellini's 8-1/2 (1963) WINNER - COSTUME DESIGN (Black-and-White) & FOREIGN LANGUAGE FILM
04. Juliet of the Spirits * (1966) NOMINATED - ART DIRECTION & COSTUME DESIGN
02/08/2010
05. Sophie's Choice * (1982) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE
02/09/2010
06. The Big Chill (1983) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE, BEST PICTURE, & WRITING
07. Fargo (1996) Audio commentary WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Frances McDormand), WRITING
08. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire * (2009) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Gabourey Sidibe), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Mo’Nique), DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, & ADAPTED SCREENPLAY
02/10/2010
09. Slumdog Millionaire * (2008) WINNER - BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), MUSIC (Original Song), SOUND MIXING, & WRITING (Adapted Screenplay)
10. Atonement (2007) WINNER - MUSIC (Original Score)
11. Butch Cassidy and the Sundance Kid * (1969) WINNER - CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical]), MUSIC (Song--Original for the Picture), WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)
12. The Lion King (1994) WINNER - MUSIC (Original Score) & MUSIC (Original Song)
13. The Lovely Bones * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Stanley Tucci)
02/13/2010
14. King Kong (2005) WINNER - SOUND EDITING, SOUND MIXING, & VISUAL EFFECTS
02/14/2010
15. Unforgiven (1992) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Gene Hackman), DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
16. The Lady Eve (1941) NOMINATED - WRITING (Original Story)
17. Summertime * (1955) NOMINATED - ACTRESS (Katharine Hepburn) & DIRECTING
02/15/2010
18. Batman (1989) IN MEMORIAM (Pat Hingle) & WINNER - ART DIRECTION
19. A Place in the Sun * (1951) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), COSTUME DESIGN (Black-and-White), DIRECTING, FILM EDITING, WRITING (Screenplay) & MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
02/17/2010
20. My Favorite Year (1982) IN MEMORIAM (Lou Jacobi) & NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter O'Toole)
21. Bang The Drum Slowly (1973) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Vincent Gardenia)
22. Moonstruck (1987) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Cher), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Olympia Dukakis), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
23. Saturday Night Fever (1977) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (John Travolta)
02/19/2010
24. Driving Miss Daisy * (1989) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Jessica Tandy), MAKEUP, BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
02/21/2010
25. On the Waterfront (1954) WINNER - BEST PICTURE, ACTOR (Marlon Brando), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Eva Marie Saint), ART DIRECTION (Black-and-White), CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), DIRECTING (Elia Kazan), FILM EDITING, WRITING (Story and Screenplay)
26. North by Northwest (1959) NOMINATED - ART DIRECTION (Color), FILM EDITING, & WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
27. To Catch a Thief (1955) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Color)
02/23/2010
28. The Hurt Locker * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Jeremy Renner), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)
02/24/2010
29. 12 Angry Men (1957) NOMINATED - DIRECTING, BEST MOTION PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
30. Luxo Jr. (1986) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
31. Tin Toy (1988) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. Geri's Game (1997) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. For the Birds (2000) WINNER - SHORT FILM (Animated)
33. Mike's New Car (2002) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
34. Boundin' (2003) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
35. One Man Band (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
36. Lifted (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
37. Presto (2008) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
02/25/2010
38. Mogambo * (1953) NOMINATED - ACTRESS (Ava Gardner) & ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Grace Kelly)
39. Up in the Air * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (George Clooney), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Vera Farmiga & Anna Kendrick), DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Adapted Screenplay)
40. Good Night, and Good Luck * (2005) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (David Strathairn), ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Original Screenplay)
02/26/2010
41. Star Trek II: The Wrath of Khan (1982) IN MEMORIAM (Ricardo Montalban)
42. District 9 * (2009) NOMINATED - FILM EDITING, BEST PICTURE, VISUAL EFFECTS, & WRITING (Adapted Screenplay)
43. Inglourious Basterds * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Christoph Waltz), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)
02/27/2010
44. Hannah and Her Sisters * (1986) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Michael Caine), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Dianne Wiest), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
45. Network (1976) WINNER - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter Finch), ACTRESS IN A LEADING ROLE (Faye Dunaway), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Beatrice Straight), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
46. The Apostle (1997) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Robert Duvall) & IN MEMORIAM (Farrah Fawcett)
47. It Happened One Night (1934) WINNER - ACTOR (Clark Gable), ACTRESS (Claudette Colbert), DIRECTING, OUTSTANDING PRODUCTION, & WRITING (Adaptation)
48. Titanic (1997) WINNER - ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Dramatic Score), MUSIC (Original Song), BEST PICTURE, SOUND, SOUND EFFECTS EDITING, & VISUAL EFFECTS
02/28/2010 Black History Day at the Movies
49. Boyz N the Hood (1991) NOMINATED - DIRECTING & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
John Singleton was the first black person (& youngest overall) to be nominated for Best Director at age 23.
50. Jerry Maguire (1996) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Cuba Gooding, Jr.)
Cuba Gooding, Jr. is the youngest black actor to win an Academy Award (age 29).
51. Glory (1989) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Denzel Washington), CINEMATOGRAPHY, & SOUND
For this role, Denzel became the first black actor to receive two Best Supporting Actor nominations. He is also the first black actor to receive 5 acting nominations overall, 3 Best Actor nominations, the oldest black actor to win Best Actor (age 47), and the second black actor to win Best Actor.
03/01/2010
52. The Godfather (1972) WINNER - ACTOR (Marlon Brando), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
53. The Godfather Part II (1974) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Robert De Niro), ART DIRECTION, DIRECTING, MUSIC (Original Dramatic Score), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)
54. Our Time is Up * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
55. Ausreißer (The Runaway) * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
56. The Last Farm * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
57. Cashback * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
58. Six Shooter * (2005) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
59. Badgered * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
60. The Moon and the Son: An Imagined Conversation * (2005) WINNER - SHORT FILM (Animated)
61. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
62. West Bank Story * (2006) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
63. The Saviour * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
64. Helmer and Son * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
65. Binta and the Great Idea * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
66. Éramos Pocos * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
67. The Danish Poet * (2006) WINNER - SHORT FILM (Animated)
68. Maestro (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
03/02/2010
69. Coco Before Chanel * (2009) NOMINATED - COSTUME DESIGN
03/03/2010
70. American Gangster (2007) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Ruby Dee) & ART DIRECTION
71. March of the Penguins (2005) WINNER - DOCUMENTARY (Feature)
72. Brokeback Mountain * (2005) WINNER - DIRECTING, MUSIC (Original Score), & WRITING (Adapted Screenplay)
03/04/2010
73. Rocky (1976) WINNER - DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
74. WALL-E (2008) WINNER - ANIMATED FEATURE FILM
75. I'm Through with White Girls * (2007) IN MEMORIAM (Alaina Reed-Hall)
76. Powder Blue * (2009) IN MEMORIAM (Patrick Swayze)
77. All the President's Men * (1976) WINNER - ***ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Jason Robards), ART DIRECTION, SOUND, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
03/05/2010
78. A Serious Man * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & WRITING (Original Screenplay)
03/06/2010
79. Batman Begins (2005) NOMINATED - CINEMATOGRAPHY
80. The Dark Knight (2008) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Heath Ledger) & SOUND EDITING
81. Iron Man (2008) NOMINATED - SOUND EDITING & VISUAL EFFECTS
82. The Blind Side * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & ACTRESS IN A LEADING ROLE (Sandra Bullock)
83. Going My Way (1944) WINNER - ACTOR (Bing Crosby), ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Barry Fitzgerald), DIRECTING, MUSIC (Song), BEST MOTION PICTURE, WRITING (Original Motion Picture Story), & WRITING (Screenplay)
03/07/2010
84. Tempest (1928) WINNER - ART DIRECTION
My Checklist:
02/07/2010
01. Kind Lady * (1951) NOMINATED - COSTUME DESIGN (Black-and-White)
02. Samson and Delilah (1950) WINNER - ART DIRECTION (Color) & COSTUME DESIGN (Color)
03. Federico Fellini's 8-1/2 (1963) WINNER - COSTUME DESIGN (Black-and-White) & FOREIGN LANGUAGE FILM
04. Juliet of the Spirits * (1966) NOMINATED - ART DIRECTION & COSTUME DESIGN
02/08/2010
05. Sophie's Choice * (1982) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE
02/09/2010
06. The Big Chill (1983) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE, BEST PICTURE, & WRITING
07. Fargo (1996) Audio commentary WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Frances McDormand), WRITING
08. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire * (2009) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Gabourey Sidibe), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Mo’Nique), DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, & ADAPTED SCREENPLAY
02/10/2010
09. Slumdog Millionaire * (2008) WINNER - BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), MUSIC (Original Song), SOUND MIXING, & WRITING (Adapted Screenplay)
10. Atonement (2007) WINNER - MUSIC (Original Score)
11. Butch Cassidy and the Sundance Kid * (1969) WINNER - CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical]), MUSIC (Song--Original for the Picture), WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)
12. The Lion King (1994) WINNER - MUSIC (Original Score) & MUSIC (Original Song)
13. The Lovely Bones * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Stanley Tucci)
02/13/2010
14. King Kong (2005) WINNER - SOUND EDITING, SOUND MIXING, & VISUAL EFFECTS
02/14/2010
15. Unforgiven (1992) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Gene Hackman), DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
16. The Lady Eve (1941) NOMINATED - WRITING (Original Story)
17. Summertime * (1955) NOMINATED - ACTRESS (Katharine Hepburn) & DIRECTING
02/15/2010
18. Batman (1989) IN MEMORIAM (Pat Hingle) & WINNER - ART DIRECTION
19. A Place in the Sun * (1951) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), COSTUME DESIGN (Black-and-White), DIRECTING, FILM EDITING, WRITING (Screenplay) & MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
02/17/2010
20. My Favorite Year (1982) IN MEMORIAM (Lou Jacobi) & NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter O'Toole)
21. Bang The Drum Slowly (1973) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Vincent Gardenia)
22. Moonstruck (1987) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Cher), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Olympia Dukakis), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
23. Saturday Night Fever (1977) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (John Travolta)
02/19/2010
24. Driving Miss Daisy * (1989) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Jessica Tandy), MAKEUP, BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
02/21/2010
25. On the Waterfront (1954) WINNER - BEST PICTURE, ACTOR (Marlon Brando), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Eva Marie Saint), ART DIRECTION (Black-and-White), CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), DIRECTING (Elia Kazan), FILM EDITING, WRITING (Story and Screenplay)
26. North by Northwest (1959) NOMINATED - ART DIRECTION (Color), FILM EDITING, & WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
27. To Catch a Thief (1955) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Color)
02/23/2010
28. The Hurt Locker * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Jeremy Renner), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)
02/24/2010
29. 12 Angry Men (1957) NOMINATED - DIRECTING, BEST MOTION PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
30. Luxo Jr. (1986) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
31. Tin Toy (1988) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. Geri's Game (1997) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. For the Birds (2000) WINNER - SHORT FILM (Animated)
33. Mike's New Car (2002) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
34. Boundin' (2003) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
35. One Man Band (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
36. Lifted (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
37. Presto (2008) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
02/25/2010
38. Mogambo * (1953) NOMINATED - ACTRESS (Ava Gardner) & ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Grace Kelly)
39. Up in the Air * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (George Clooney), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Vera Farmiga & Anna Kendrick), DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Adapted Screenplay)
40. Good Night, and Good Luck * (2005) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (David Strathairn), ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Original Screenplay)
02/26/2010
41. Star Trek II: The Wrath of Khan (1982) IN MEMORIAM (Ricardo Montalban)
42. District 9 * (2009) NOMINATED - FILM EDITING, BEST PICTURE, VISUAL EFFECTS, & WRITING (Adapted Screenplay)
43. Inglourious Basterds * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Christoph Waltz), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)
02/27/2010
44. Hannah and Her Sisters * (1986) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Michael Caine), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Dianne Wiest), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
45. Network (1976) WINNER - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter Finch), ACTRESS IN A LEADING ROLE (Faye Dunaway), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Beatrice Straight), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
46. The Apostle (1997) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Robert Duvall) & IN MEMORIAM (Farrah Fawcett)
47. It Happened One Night (1934) WINNER - ACTOR (Clark Gable), ACTRESS (Claudette Colbert), DIRECTING, OUTSTANDING PRODUCTION, & WRITING (Adaptation)
48. Titanic (1997) WINNER - ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Dramatic Score), MUSIC (Original Song), BEST PICTURE, SOUND, SOUND EFFECTS EDITING, & VISUAL EFFECTS
02/28/2010 Black History Day at the Movies
49. Boyz N the Hood (1991) NOMINATED - DIRECTING & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
John Singleton was the first black person (& youngest overall) to be nominated for Best Director at age 23.
50. Jerry Maguire (1996) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Cuba Gooding, Jr.)
Cuba Gooding, Jr. is the youngest black actor to win an Academy Award (age 29).
51. Glory (1989) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Denzel Washington), CINEMATOGRAPHY, & SOUND
For this role, Denzel became the first black actor to receive two Best Supporting Actor nominations. He is also the first black actor to receive 5 acting nominations overall, 3 Best Actor nominations, the oldest black actor to win Best Actor (age 47), and the second black actor to win Best Actor.
03/01/2010
52. The Godfather (1972) WINNER - ACTOR (Marlon Brando), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
53. The Godfather Part II (1974) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Robert De Niro), ART DIRECTION, DIRECTING, MUSIC (Original Dramatic Score), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)
54. Our Time is Up * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
55. Ausreißer (The Runaway) * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
56. The Last Farm * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
57. Cashback * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
58. Six Shooter * (2005) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
59. Badgered * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
60. The Moon and the Son: An Imagined Conversation * (2005) WINNER - SHORT FILM (Animated)
61. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
62. West Bank Story * (2006) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
63. The Saviour * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
64. Helmer and Son * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
65. Binta and the Great Idea * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
66. Éramos Pocos * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
67. The Danish Poet * (2006) WINNER - SHORT FILM (Animated)
68. Maestro (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
03/02/2010
69. Coco Before Chanel * (2009) NOMINATED - COSTUME DESIGN
03/03/2010
70. American Gangster (2007) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Ruby Dee) & ART DIRECTION
71. March of the Penguins (2005) WINNER - DOCUMENTARY (Feature)
72. Brokeback Mountain * (2005) WINNER - DIRECTING, MUSIC (Original Score), & WRITING (Adapted Screenplay)
03/04/2010
73. Rocky (1976) WINNER - DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
74. WALL-E (2008) WINNER - ANIMATED FEATURE FILM
75. I'm Through with White Girls * (2007) IN MEMORIAM (Alaina Reed-Hall)
76. Powder Blue * (2009) IN MEMORIAM (Patrick Swayze)
77. All the President's Men * (1976) WINNER - ***ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Jason Robards), ART DIRECTION, SOUND, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
03/05/2010
78. A Serious Man * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & WRITING (Original Screenplay)
03/06/2010
79. Batman Begins (2005) NOMINATED - CINEMATOGRAPHY
80. The Dark Knight (2008) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Heath Ledger) & SOUND EDITING
81. Iron Man (2008) NOMINATED - SOUND EDITING & VISUAL EFFECTS
82. The Blind Side * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & ACTRESS IN A LEADING ROLE (Sandra Bullock)
83. Going My Way (1944) WINNER - ACTOR (Bing Crosby), ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Barry Fitzgerald), DIRECTING, MUSIC (Song), BEST MOTION PICTURE, WRITING (Original Motion Picture Story), & WRITING (Screenplay)
03/07/2010
84. Tempest (1928) WINNER - ART DIRECTION
My Checklist:
Spoiler:
Last edited by popcorn; 03-07-10 at 05:12 PM.
#32
DVD Talk Hall of Fame
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
My List
My List - with annotations of awards
Checklist
- Syriana
- Up in the Air
- The Aviator
- Schindler's List
- A Beautiful Mind
- American Beauty
- Robin Hood: Prince of Thieves
- The Diary of Anne Frank
- The Untouchables
- The Silence of the Lambs
- March of the Penguins
- Casablanca
- Transformers
- Monsters, Inc.
- For the Birds
- The Incredibles
- Shrek
- Dumbo
- The Bridge on the River Kwai
- Butch Cassidy and the Sundance Kid
- Jurassic Park
- Tsotsi
- Women--for America, for the World
- Men in Black
- Der Er En Yndig Mand ("This Charming Man")
- The Wizard of Oz
- Sunrise (also known as Sunrise: A Song of Two Humans)
- The Sting
My List - with annotations of awards
Spoiler:
Checklist
Spoiler:
Last edited by Travis McClain; 03-08-10 at 01:11 AM.
#33
Senior Member
Join Date: Apr 2009
Posts: 297
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
I'm in.
Checklist
*= first viewing
My List
February 7
Checklist
Spoiler:
*= first viewing
My List
February 7
- *On the Waterfront (1954) Winner of 8 Academy Awards including Best Picture and nominated for 4 others
- The Third Man (1949) Winner of Best (B&W) Cinematography and nominated for 2 others
- An Occurrence at Owl Creek Bridge (1962) Winner of the Academy Award for Live Action Short Film
- The Lavender Hill Mob (1951) Winner of the Academy Award Best Writing, Story and Screenplay and nominated for Best Actor
- *Hamlet (1948) Winner of 4 Academy Awards including Best Picture and nominated for 3 others
- Untitled: The Bootleg Cut (Almost Famous) (2000) Winner of the Academy Award for Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen and nominated for 3 others
- Hannah And Her Sisters (1986) Winner of 3 Academy Awards including Best Supporting Actor and nominated for 4 others.
- Bonnie and Clyde (1967) Winner of the Academy Award for Best Cinematography and Best Supporting Actress and nominated for 8 others.
- A Serious Man (2009) Nominated for Nominated for 2 Academy Awards including Best Picture
- *Reds (1981) Winner of 3 Academy Awards including Best Director and Nominated for 9 others.
- *Sherlock Holmes (2009) Nominated for 2 Academy Awards including Best Score
- *District 9 (2009) Nominated for 4 Academy Awards including Best Picture
- Casablanca (1942) Winner of 3 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 5 others
- *Stagecoach (1939) Winner of 2 Academy Awards including Best Original Score and Nominated for 5 others
- The Sting (1973) Winner of 7 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 3 others
- Inglorious Basterds (2009) Nominated for 8 Academy Awards including Best Picture
- *Avatar (2009) Nominated for 9 Academy Awards including Best Picture
- *sex, lies, and a videotape (1989) Nominated for the Best Original Screenplay Academy Award
- Raiders of the Lost Ark (1981) Winner of 4 Academy Awards including Best Art Direction (and winner of a special award) and Nominated for 4 more.
- Dances With Wolves (1990) Winner of 7 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 5 more
- WALL·E (2008) Winner of the Academy Award for Best Animated Feature and Nominated for 5 more.
- It Happened One Night (1934) Winner of 5 Academy Awards including Best Picture
- *The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics (1965) Winner of the Academy Award for Best Short Subject, Cartoon
- *Woman of the Year (1942) Winnder of the Academy Award for Best Original Screenplay and Nominated for 1 more
- The Aviator (2004) Winner of 5 Academy Awards including Best Supporting Actress and Nominated for 6 more.
- *The Awful Truth (1937) Winner of the Academy Award for Best Director and Nominated for 5 more.
Last edited by biglou114; 03-01-10 at 11:01 PM.
#34
DVD Talk Gold Edition
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
February 7
1. The Towering Inferno
Winner CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Song) "We May Never Love Like This Again", FILM EDITING
Nominee BEST SUPPORTING ACTOR Fred Astaire, ART DIRECTION, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, BEST PICTURE. SOUND
2. Murder on the Orient Express
Winner BEST SUPPORTING ACTRESS Ingrid Bergman, Nominee BEST LEADING ACTOR Albert Finney, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY
February 8
3. All That Jazz
Winner ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, FILM EDITING, MUSIC, ORIGINAL SCORE
Nominee BEST LEADING ACTOR Roy Scheider, BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Bob Fosse, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY
4. Amadeus
Winner BEST PICTURE, ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, BEST LEADING ACTOR F. Murray Abrahams, BEST DIRECTOR, Milos Forman, MAKEUP, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY, SOUND
Nominee BEST LEADING ACTOR, Tom Hulce, CINEMATOGRAPHY, EDITING
February 9
5. Network
Winner BEST ACTOR Peter Finch, BEST ACTRESS Faye Dunaway, BEST SUPPORTING ACTRESS Beatrice Straight
Winner WRITING, BEST ORIGINAL SCREENPLAY Paddy Chayefsky,
NominatedBEST ACTOR William Holden, BEST SUPPORTING ACTOR Ned Beatty, CINEMATOGRAPHY Owen Roizman. DIRECTOR Sidney Lumet, FILM EDITING, BEST PICTURE
February 10
6. Earthquake
Winner SOUND, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD FOR VISUAL EFFECT
Nominee ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, FILM EDITING
February 11
7. Trois Coleurs: Rouge
Nominee CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Krzysztof Kieslowski, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY
February 13
8. Dangerous Liaisons
Winner Best Art Direction-Set Decoration, Best Costume Design, Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium, Nominated Best Actress in a Leading Role Glenn Close, Best Actress in a Supporting Role, Michelle Pfeiffer, Best Music, Original ScoreBest Picture
Checklist
1. The Towering Inferno
Winner CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Song) "We May Never Love Like This Again", FILM EDITING
Nominee BEST SUPPORTING ACTOR Fred Astaire, ART DIRECTION, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, BEST PICTURE. SOUND
2. Murder on the Orient Express
Winner BEST SUPPORTING ACTRESS Ingrid Bergman, Nominee BEST LEADING ACTOR Albert Finney, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY
February 8
3. All That Jazz
Winner ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, FILM EDITING, MUSIC, ORIGINAL SCORE
Nominee BEST LEADING ACTOR Roy Scheider, BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Bob Fosse, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY
4. Amadeus
Winner BEST PICTURE, ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, BEST LEADING ACTOR F. Murray Abrahams, BEST DIRECTOR, Milos Forman, MAKEUP, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY, SOUND
Nominee BEST LEADING ACTOR, Tom Hulce, CINEMATOGRAPHY, EDITING
February 9
5. Network
Winner BEST ACTOR Peter Finch, BEST ACTRESS Faye Dunaway, BEST SUPPORTING ACTRESS Beatrice Straight
Winner WRITING, BEST ORIGINAL SCREENPLAY Paddy Chayefsky,
NominatedBEST ACTOR William Holden, BEST SUPPORTING ACTOR Ned Beatty, CINEMATOGRAPHY Owen Roizman. DIRECTOR Sidney Lumet, FILM EDITING, BEST PICTURE
February 10
6. Earthquake
Winner SOUND, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD FOR VISUAL EFFECT
Nominee ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, FILM EDITING
February 11
7. Trois Coleurs: Rouge
Nominee CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Krzysztof Kieslowski, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY
February 13
8. Dangerous Liaisons
Winner Best Art Direction-Set Decoration, Best Costume Design, Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium, Nominated Best Actress in a Leading Role Glenn Close, Best Actress in a Supporting Role, Michelle Pfeiffer, Best Music, Original ScoreBest Picture
Checklist
Spoiler:
Last edited by Gobear; 02-13-10 at 06:42 PM.
#35
DVD Talk Gold Edition
Join Date: Dec 1999
Location: Seattle
Posts: 2,165
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
I'm starting with Daniel Day-Lewis performances this year.
February 8th
1. My Left Foot: The Story of Christy Brown (1989) - Wins for Best Actor & Best Supporting Actress
2. The Age of Innocence (1993) - Win for Best Costume Design
3. Last of the Mohicans (1992) -Win for Best Sound
4. There Will be Blood (2008) - Wins for Best Actor & Best Cinematography
February 12th
5. Gone with the Wind (1939) - Wins for Best Actress in a Leading Role, Best Actress in a Supporting Role, Best Art Direction,Best Cinematography,Best Director, Best Film Editing, Best Picture & Best Screenplay
6. The Blind Side (2009) - Nominations for Best Actress & Best Picture
February 8th
1. My Left Foot: The Story of Christy Brown (1989) - Wins for Best Actor & Best Supporting Actress
2. The Age of Innocence (1993) - Win for Best Costume Design
3. Last of the Mohicans (1992) -Win for Best Sound
4. There Will be Blood (2008) - Wins for Best Actor & Best Cinematography
February 12th
5. Gone with the Wind (1939) - Wins for Best Actress in a Leading Role, Best Actress in a Supporting Role, Best Art Direction,Best Cinematography,Best Director, Best Film Editing, Best Picture & Best Screenplay
6. The Blind Side (2009) - Nominations for Best Actress & Best Picture
Last edited by Sparrow; 02-15-10 at 05:51 PM. Reason: The challenge continues.....
#36
Moderator
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
Started early on Friday night with "A Serious Man" and on Saturday with "The Blind Side" and "An American In Paris", but I'll begin here:
February 7-
1) Gone With The Wind (1939) (Best Picture)
February 8-
2) The Last Truck: Closing Of A GM Plant (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
3) A Matter Of Loaf And Death (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
February 10-
4) French Roast (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
5) Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
6) The Lady And The Reaper (La Dama y la Muerte) (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
7) Logorama (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
February 11-
8) Burma VJ (2009) (Best Documentary Nominee)
February 12-
9) An Education (2009) (Best Picture Nominee)
February 13-
10) District 9 (2009) (Best Picture Nominee)
February 14-
11) Casablanca (1942) (Best Picture)
February 15-
12) Un Prophete (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 18-
13) Revanche (2008) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 19-
14) Crazy Heart (2009) (Best Actor/Supporting Actress/Song Nominee)
February 20-
15) China's Unnatural Disaster: The Tears Of Sichuan Province (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
16) Up In The Air (2009) (Best Picture Nominee)
17) Crash (2005) (Best Picture)
February 22-
18) The Silence Of The Lambs (1991) (Best Picture)
February 24-
19) The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 25-
20) Miracle Fish (2009) (Best Live Action Short Film Nominee)
February 26-
21) Inglourious Basterds (2009) (Best Picture Nominee)
February 27-
22) Rocky (1976) (Best Picture)
23) Precious: Based On The Novel 'Push' By Sapphire (2009) (Best Picture Nominee)
February 28-
24) The Chubbchubbs! (2002) (Best Animated Short Film)
25) Das Rad (Rocks) (2003) (Best Animated Short Film Nominee)
26) Atama-yama (Mt. Head) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
27) Mike's New Car (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
28) Katedra (The Cathedral) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
29) Knighty Knight Bugs (1958) (Best Animated Short Film)
30) The Cat Concerto (1946) (Best Animated Short Film)
31) Johann Mouse (1952) (Best Animated Short Film)
32) Tweetie Pie (1947) (Best Animated Short Film)
33) Birds Anonymous (1957) (Best Animated Short Film)
34) Quiet Please! (1945) (Best Animated Short Film)
35) The Milky Way (1940) (Best Animated Short Film)
March 1-
36) Der er en yndig mand (This Charming Man) (2002) (Best Live Action Short Film)
37) The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005) (Best Animated Short Film)
38) Badgered (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
39) The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
40) 9 (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
41) The Departed (2006) (Best Picture)
March 2-
42) J'Attendrai Le Suivant... (I'll Wait For The Next One) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
43) Fait D'Hiver (Gridlock) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
44) Inja (Dog) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
45) The Danish Poet (2006) (Best Animated Short Film)
46) Maestro (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
47) West Bank Story (2006) (Best Live Action Short Film)
48) The Saviour (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
49) Helmer & Son (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
March 3-
50) Our Time Is Up (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
51) Ausreisser (The Runaway) (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
52) Cashback (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
53) Amadeus (1884) (Best Picture)
March 4-
54) Binta Y La Gran Idea (Binta and the Great Idea) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
55) Éramos Pocos (One Too Many) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
56) The Last Farm (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
57) Six Shooter (2005) (Best Live Action Short Film)
March 5-
58) At Night (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
59) Il Supplente (The Substitute) (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
60) Avatar (2009) (Best Picture Nominee)
March 6-
61) One Man Band (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
62) Lifted (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
63) No Time For Nuts (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
64) The Little Matchgirl (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
65) The Hurt Locker (2009) (Best Picture Nominee)
I'm done! Got to 19 features and 46 shorts for my first foray into this challenge.
Have a great Oscar Day, everyone!
February 7-
1) Gone With The Wind (1939) (Best Picture)
February 8-
2) The Last Truck: Closing Of A GM Plant (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
3) A Matter Of Loaf And Death (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
February 10-
4) French Roast (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
5) Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
6) The Lady And The Reaper (La Dama y la Muerte) (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
7) Logorama (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
February 11-
8) Burma VJ (2009) (Best Documentary Nominee)
February 12-
9) An Education (2009) (Best Picture Nominee)
February 13-
10) District 9 (2009) (Best Picture Nominee)
February 14-
11) Casablanca (1942) (Best Picture)
February 15-
12) Un Prophete (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 18-
13) Revanche (2008) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 19-
14) Crazy Heart (2009) (Best Actor/Supporting Actress/Song Nominee)
February 20-
15) China's Unnatural Disaster: The Tears Of Sichuan Province (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
16) Up In The Air (2009) (Best Picture Nominee)
17) Crash (2005) (Best Picture)
February 22-
18) The Silence Of The Lambs (1991) (Best Picture)
February 24-
19) The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)
February 25-
20) Miracle Fish (2009) (Best Live Action Short Film Nominee)
February 26-
21) Inglourious Basterds (2009) (Best Picture Nominee)
February 27-
22) Rocky (1976) (Best Picture)
23) Precious: Based On The Novel 'Push' By Sapphire (2009) (Best Picture Nominee)
February 28-
24) The Chubbchubbs! (2002) (Best Animated Short Film)
25) Das Rad (Rocks) (2003) (Best Animated Short Film Nominee)
26) Atama-yama (Mt. Head) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
27) Mike's New Car (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
28) Katedra (The Cathedral) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
29) Knighty Knight Bugs (1958) (Best Animated Short Film)
30) The Cat Concerto (1946) (Best Animated Short Film)
31) Johann Mouse (1952) (Best Animated Short Film)
32) Tweetie Pie (1947) (Best Animated Short Film)
33) Birds Anonymous (1957) (Best Animated Short Film)
34) Quiet Please! (1945) (Best Animated Short Film)
35) The Milky Way (1940) (Best Animated Short Film)
March 1-
36) Der er en yndig mand (This Charming Man) (2002) (Best Live Action Short Film)
37) The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005) (Best Animated Short Film)
38) Badgered (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
39) The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
40) 9 (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
41) The Departed (2006) (Best Picture)
March 2-
42) J'Attendrai Le Suivant... (I'll Wait For The Next One) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
43) Fait D'Hiver (Gridlock) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
44) Inja (Dog) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
45) The Danish Poet (2006) (Best Animated Short Film)
46) Maestro (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
47) West Bank Story (2006) (Best Live Action Short Film)
48) The Saviour (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
49) Helmer & Son (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
March 3-
50) Our Time Is Up (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
51) Ausreisser (The Runaway) (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
52) Cashback (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
53) Amadeus (1884) (Best Picture)
March 4-
54) Binta Y La Gran Idea (Binta and the Great Idea) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
55) Éramos Pocos (One Too Many) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
56) The Last Farm (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
57) Six Shooter (2005) (Best Live Action Short Film)
March 5-
58) At Night (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
59) Il Supplente (The Substitute) (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
60) Avatar (2009) (Best Picture Nominee)
March 6-
61) One Man Band (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
62) Lifted (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
63) No Time For Nuts (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
64) The Little Matchgirl (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
65) The Hurt Locker (2009) (Best Picture Nominee)
I'm done! Got to 19 features and 46 shorts for my first foray into this challenge.
Have a great Oscar Day, everyone!
Last edited by Mao; 03-07-10 at 11:46 AM.
#38
DVD Talk Special Edition
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
* denotes first time viewing.
Feb 07
1. Casablanca (1942) w/ Roger Ebert Commentary
Won: Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography, Black-and-White; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Feb 08
2. The Silence of the Lambs (1991) w/ Commentary from the CC DVD
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role; Best Director; Best Picture.
Nominated: Best Film Editing; Best Sound
Feb 09
3. Alien (1979) w/ Ridley Scott commentary from the 20th Anniversary Edition DVD
Won: Best Effects, Visual Effects
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration
4. American Beauty (1999) w/ Sam Mendes and Alan Ball commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Cinematography; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominated: Best Actress in a Leading Role; Best Editing; Best Music, Original Score.
Feb 10
5. A Bug's Life (1998) w/ Commentary
Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score
Feb 11
6. Se7en (1995) w/ "The Story" Commentary
Nominated: Best Film Editing
Feb 12
7. Toy Story (1995) w/ Commentary
Won: Special Achievement Award - John Lasseter
For the development and inspired application of techniques that have made possible the first feature-length computer-animated film.
Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 13
8. Finding Nemo (2003) w/ Visual Commentary
Won: Best Animated Feature
Nominated: Best Music, Original Score; Best Sound Editing; Best Sound Editing
9. Training Day (2001) w/ Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role
Nominated: Best Actor in a Supporting Role
10. Good Night, and Good Luck. (2005) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Performance by an Actor in a Leading Role; Best Writing, Original Screenplay
Feb 14
11. Out of Sight (1998) w/ Commentary
Nominated: Best Film Editing; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
12. A Bug's Life (1998) Blu Ray
13. Platoon (1986) w/ Oliver Stone Commentary
Won: Best Director; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.
Feb 15
14. Fight Club (1999) w/ Actors and Director Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing
Feb 16
15. Crash (2004) w/ Commentary
Won: Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Original Screenplay.
Nominated: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song; Best Performance by an Actor in a Supporting Role
16. Finding Nemo (2003)
Feb 17
17. Gangs of New York (2002) Blu Ray
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Costume Design; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Song; Best Picture; Best Sound; Best Writing, Original Screenplay
Feb 18
18. Gladiator (2000) Blu Ray
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Picture; Best Sound.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 19
19. Defiance* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Feb 20
20. The Reader* (2008) Blu Ray
Won: Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominated: Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Feb 21
21. Spider-Man (2002) Blu Ray
Nominated: Best Sound; Best Visual Effects
22. Spider-Man 2 (2004) Blu Ray
Won: Best Achievement in Visual Effects
Nominated: Best Achievement in Sound Editing; Best Achievement in Sound Mixing
Feb 22
23. Armageddon (1998) w/ Director, Producer and Actors Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Song; Best Sound
Feb 23
24. The Rock (1996) w/ Commentary
Nominated: Best Sound
25. Twelve Monkeys (1995) w/ Commentary
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Costume Design
26. A Few Good Men (1992) w/ Commentary
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound
Feb 24
27. The Departed (2006) Blu Ray
Won: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Adapted Screenplay.
Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Feb 25
28. Changeling* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Performance by an Actress in a Leading Role
29. Doubt* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Leading Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Feb 26
30. Star Wars (1977) w/ Commentary
Won: Best Art Direction-Set Decoration; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Music, Original Score; Best Sound; Special Achievement Award.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 27
31. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) w/ Commentary
Won: Best Sound; Special Achievement Award.
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score.
Feb 28
32. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) w/ Commentary
Won: Special Achievement Award
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Music, Original Score; Best Sound.
Mar 01
33. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) w/ Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Sound
Mar 02
34. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) w/ Commentary
Nominated: Best Visual Effects
35. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Makeup
36. Apollo 13 (1995) w/ Commentary
Won: Best Film Editing; Best Sound
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actress in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Dramatic Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Mar 03
37. Collateral (2004) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Editing; Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Mar 04
38. Forrest Gump (1994) w/ Director's Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Director; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score; Best Sound
Mar 05
39. A Beautiful Mind (2001) w/ Director's Commentary
Won: Best Actress in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score
40. Road to Perdition (2002) w/ Director's Commentary
Won: Best Cinematography
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score; Best Sound; Best Sound Editing
Mar 06
41. As Good as It Gets (1997) w/ Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.
Mar 07
42. Citizen Kane* (1941)
Won: Best Writing, Original Screenplay
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White; Best Cinematography, Black-and-White; Best Director; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic Picture; Best Picture; Best Sound, Recording.
and here ends my challenge i'm glad i made it this far and it's been fun!
Feb 07
1. Casablanca (1942) w/ Roger Ebert Commentary
Won: Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography, Black-and-White; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Feb 08
2. The Silence of the Lambs (1991) w/ Commentary from the CC DVD
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role; Best Director; Best Picture.
Nominated: Best Film Editing; Best Sound
Feb 09
3. Alien (1979) w/ Ridley Scott commentary from the 20th Anniversary Edition DVD
Won: Best Effects, Visual Effects
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration
4. American Beauty (1999) w/ Sam Mendes and Alan Ball commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Cinematography; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominated: Best Actress in a Leading Role; Best Editing; Best Music, Original Score.
Feb 10
5. A Bug's Life (1998) w/ Commentary
Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score
Feb 11
6. Se7en (1995) w/ "The Story" Commentary
Nominated: Best Film Editing
Feb 12
7. Toy Story (1995) w/ Commentary
Won: Special Achievement Award - John Lasseter
For the development and inspired application of techniques that have made possible the first feature-length computer-animated film.
Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 13
8. Finding Nemo (2003) w/ Visual Commentary
Won: Best Animated Feature
Nominated: Best Music, Original Score; Best Sound Editing; Best Sound Editing
9. Training Day (2001) w/ Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role
Nominated: Best Actor in a Supporting Role
10. Good Night, and Good Luck. (2005) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Performance by an Actor in a Leading Role; Best Writing, Original Screenplay
Feb 14
11. Out of Sight (1998) w/ Commentary
Nominated: Best Film Editing; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
12. A Bug's Life (1998) Blu Ray
13. Platoon (1986) w/ Oliver Stone Commentary
Won: Best Director; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.
Feb 15
14. Fight Club (1999) w/ Actors and Director Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing
Feb 16
15. Crash (2004) w/ Commentary
Won: Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Original Screenplay.
Nominated: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song; Best Performance by an Actor in a Supporting Role
16. Finding Nemo (2003)
Feb 17
17. Gangs of New York (2002) Blu Ray
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Costume Design; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Song; Best Picture; Best Sound; Best Writing, Original Screenplay
Feb 18
18. Gladiator (2000) Blu Ray
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Picture; Best Sound.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 19
19. Defiance* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Feb 20
20. The Reader* (2008) Blu Ray
Won: Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominated: Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Feb 21
21. Spider-Man (2002) Blu Ray
Nominated: Best Sound; Best Visual Effects
22. Spider-Man 2 (2004) Blu Ray
Won: Best Achievement in Visual Effects
Nominated: Best Achievement in Sound Editing; Best Achievement in Sound Mixing
Feb 22
23. Armageddon (1998) w/ Director, Producer and Actors Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Song; Best Sound
Feb 23
24. The Rock (1996) w/ Commentary
Nominated: Best Sound
25. Twelve Monkeys (1995) w/ Commentary
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Costume Design
26. A Few Good Men (1992) w/ Commentary
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound
Feb 24
27. The Departed (2006) Blu Ray
Won: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Adapted Screenplay.
Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Feb 25
28. Changeling* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Performance by an Actress in a Leading Role
29. Doubt* (2008) Blu Ray
Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Leading Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Feb 26
30. Star Wars (1977) w/ Commentary
Won: Best Art Direction-Set Decoration; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Music, Original Score; Best Sound; Special Achievement Award.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Feb 27
31. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) w/ Commentary
Won: Best Sound; Special Achievement Award.
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score.
Feb 28
32. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) w/ Commentary
Won: Special Achievement Award
Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Music, Original Score; Best Sound.
Mar 01
33. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) w/ Commentary
Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Sound
Mar 02
34. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) w/ Commentary
Nominated: Best Visual Effects
35. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Makeup
36. Apollo 13 (1995) w/ Commentary
Won: Best Film Editing; Best Sound
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actress in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Dramatic Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Mar 03
37. Collateral (2004) w/ Commentary
Nominated: Best Achievement in Editing; Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Mar 04
38. Forrest Gump (1994) w/ Director's Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Director; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score; Best Sound
Mar 05
39. A Beautiful Mind (2001) w/ Director's Commentary
Won: Best Actress in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score
40. Road to Perdition (2002) w/ Director's Commentary
Won: Best Cinematography
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score; Best Sound; Best Sound Editing
Mar 06
41. As Good as It Gets (1997) w/ Commentary
Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role.
Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.
Mar 07
42. Citizen Kane* (1941)
Won: Best Writing, Original Screenplay
Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White; Best Cinematography, Black-and-White; Best Director; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic Picture; Best Picture; Best Sound, Recording.
and here ends my challenge i'm glad i made it this far and it's been fun!
Last edited by InnocentBlood; 03-08-10 at 10:16 AM.
#39
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
First Time Viewing (*)
Blue = Blu-Ray
February 7th
1. Speed
Winner - Best Sound
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominee - Best Film Editing
February 8th
February 9th
2. All Quiet on the Western Front*
Winner - Best Picture
Winner - Best Director
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Writing, Achievement
February 10th
3. Mutiny on the Bounty*
Winner - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Clark Gable
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Charles Laughton
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Franchot Tone
Nominee - Best Director - Frank Lloyd
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Music, Score
Nominee - Best Writing, Screenplay
February 11th
4. Sideways
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Alexander Payne
Nominee - Best Performance by Actor in Supporting Role - Thomas Haden Church
Nominee - Best Performance by Actress in Supporting Role - Virginia Madsen
5. Grand Hotel*
Winner - Best Picture
February 12th
6. One Flew Over the Cuckoo's Nest
Winner - Best Picture
Winner - Best Director - Milos Forman
Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Winner - Best Actress in a Leadin Role - Louise Fletcher
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Brad Dourif
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Music, Original Score
February 13th
7. As Good As It Gets (Commentary by James L. Brooks, Jack Nicholson, Greg Kinnear, Hans Zimmer and Helen Hunt)
Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Winner - Best Actress in a Leading Role - Helen Hunt
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Greg Kinnear
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly For Screen
Nominee - Best Music, Original Musical or Comedy Score
8. Batman
Winner - Best Art Direction
February 14th
9. The Broadway Melody*
Winner - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Bessie Love
Nominee - Best Director - Harry Beaumont
February 15th
10. French Roast*
Nominee - Best Animated Short Film
11. Granny O'Grimm's Sleeping Beauty*
Nominee - Best Animated Short Film
12. The Lady and the Reaper (La dama y la muerte)*
Nominee - Best Animated Short Film
13. Logorama*
Nominee - Best Animated Short Film
14. A Matter of Loaf and Death*
Nominee - Best Animated Short Film
15. The Dark Knight
Winner - Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Heath Ledger
Winner - Best Achievement in Sound Editing
Nominee - Best Achievement in Sound
Nominee - Best Achievement in Editing
Nominee - Best Achievement in Art Direction
Nominee - Best Achievement in Makeup
Nominee - Best Achievement in Cinematography
Nominee - Best Achievement in Visual Effects
16. Mouse Trouble (1944)
Winner - Best Animated Short
17. Fargo
Winner - Best Actress in a Leading Role - Frances McDormand
Winner - Best Writing, Screenplay Written Directly For the Screen
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Joel Coen
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - William Macy
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
February 16th
February 17th
18. My Cousin Vinny
Winner - Best Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei
February 18th
19. Around the World in 80 Days*
Winner - Best Picture
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Nominee - Best Director - Michael Anderson
Nominee - Best Costume Design, Color
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration, Color
20. The Hurt Locker
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Kathryn Bigelow
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jeremy Renner
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing
February 19th
21. Going My Way*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Leading Role - Bing Crosby
Winner - Best Actor in a Supporting Role - Barry Fitzgerald
Winner - Best Director - Leo McCarey
Winner - Best Music: Original Song for "Swinging on a Star"
Winner - Best Writing, Original Story
Winner - Best Writing, Screenplay
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Barry Fitzgerald
Nominee - Best Cinematography, Black and White
Nominee - Best Film Editing
February 20, 2010
22. Saving Private Ryan
Winner - Best Director - Steven Spielberg
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Sound
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Tom Hanks
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Music, Original Score
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Makeup
23. All the King's Men*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Leading Role - Broderick Crawford
Winner - Best Actress in a Supporting Role - Mercedes McCambridge
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - John Ireland
Nominee - Best Director - Robert Rossen
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Screenplay
24. The Life of Emile Zola*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Supporting Role - Joseph Schildkraut
Winner - Best Writing, Screenplay
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Paul Muni
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Assistant Director
Nominee - Best Director - William Dieterle
Nominee - Best Music, Score
Nominee - Best Sound, Recording
Nominee - Best Writing, Original Story
February 21st
February 22nd
25. Up in the Air*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Starring Role - George Clooney
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Anna Kendrick
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Vera Farmiga
Nominee - Best Director - Jason Reitman
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
26. An Education*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Carey Mulligan
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
27. Misery
Winner - Best Actress in a Leading Role - Kathy Bates
February 23rd
28. The Great Zeigfeld*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actress in a Leading Role - Luise Rainer
Winner - Best Dance Direction
Nominee - Best Director - Robert Z. Leonard
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Original Story
29. Cimarron*
Winner - Best Picture
Winner - Best Art Direction
Winner - Best Writing, Adapted
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Richard Dix
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Irene Dunne
Nominee - Best Director - Wesley Ruggles
Nominee - Best Cinematography
February 24th
February 25th
30. Gangs of New York
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Martin Scorsese
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Daniel Day Lewis
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Writing, Original Screenplay
Nominee - Best Original Song - U2 "The Hands that Built America"
February 26th
31. Little Miss Sunshine
Winner - Best Writing, Original Screenplay
Winner - Best Actor in a Supporting Performance - Alan Arkin
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Abigail Breslin
32. Juno
Winner - Best Screenplay, Written Directly for the Screen
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Jason Reitman
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Ellen Page
February 27th
33. March of the Penguins*
Winner - Best Documentary Feature
February 28, 2010
34. Inglourious Basterds
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Christoph Waltz
Nominee - Best Writing, Original Screenplay
Nominee - Best Director - Quentin Tarantino
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing
Nominee - Best Editing
March 1st
35. Precious*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Mo'Nique
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Gabourey Sidibe
Nominee - Best Director - Lee Daniels
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
March 2nd
March 3rd
March 4th
36. Departures*
Winner - Best Foreign Language Film
37. The Last Detail*
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Randy Quaid
Nominee - Best Adapted Screenplay
Blue = Blu-Ray
February 7th
1. Speed
Winner - Best Sound
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominee - Best Film Editing
February 8th
February 9th
2. All Quiet on the Western Front*
Winner - Best Picture
Winner - Best Director
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Writing, Achievement
February 10th
3. Mutiny on the Bounty*
Winner - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Clark Gable
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Charles Laughton
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Franchot Tone
Nominee - Best Director - Frank Lloyd
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Music, Score
Nominee - Best Writing, Screenplay
February 11th
4. Sideways
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Alexander Payne
Nominee - Best Performance by Actor in Supporting Role - Thomas Haden Church
Nominee - Best Performance by Actress in Supporting Role - Virginia Madsen
5. Grand Hotel*
Winner - Best Picture
February 12th
6. One Flew Over the Cuckoo's Nest
Winner - Best Picture
Winner - Best Director - Milos Forman
Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Winner - Best Actress in a Leadin Role - Louise Fletcher
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Brad Dourif
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Music, Original Score
February 13th
7. As Good As It Gets (Commentary by James L. Brooks, Jack Nicholson, Greg Kinnear, Hans Zimmer and Helen Hunt)
Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Winner - Best Actress in a Leading Role - Helen Hunt
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Greg Kinnear
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly For Screen
Nominee - Best Music, Original Musical or Comedy Score
8. Batman
Winner - Best Art Direction
February 14th
9. The Broadway Melody*
Winner - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Bessie Love
Nominee - Best Director - Harry Beaumont
February 15th
10. French Roast*
Nominee - Best Animated Short Film
11. Granny O'Grimm's Sleeping Beauty*
Nominee - Best Animated Short Film
12. The Lady and the Reaper (La dama y la muerte)*
Nominee - Best Animated Short Film
13. Logorama*
Nominee - Best Animated Short Film
14. A Matter of Loaf and Death*
Nominee - Best Animated Short Film
15. The Dark Knight
Winner - Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Heath Ledger
Winner - Best Achievement in Sound Editing
Nominee - Best Achievement in Sound
Nominee - Best Achievement in Editing
Nominee - Best Achievement in Art Direction
Nominee - Best Achievement in Makeup
Nominee - Best Achievement in Cinematography
Nominee - Best Achievement in Visual Effects
16. Mouse Trouble (1944)
Winner - Best Animated Short
17. Fargo
Winner - Best Actress in a Leading Role - Frances McDormand
Winner - Best Writing, Screenplay Written Directly For the Screen
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Joel Coen
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - William Macy
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
February 16th
February 17th
18. My Cousin Vinny
Winner - Best Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei
February 18th
19. Around the World in 80 Days*
Winner - Best Picture
Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Nominee - Best Director - Michael Anderson
Nominee - Best Costume Design, Color
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration, Color
20. The Hurt Locker
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Kathryn Bigelow
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jeremy Renner
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing
February 19th
21. Going My Way*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Leading Role - Bing Crosby
Winner - Best Actor in a Supporting Role - Barry Fitzgerald
Winner - Best Director - Leo McCarey
Winner - Best Music: Original Song for "Swinging on a Star"
Winner - Best Writing, Original Story
Winner - Best Writing, Screenplay
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Barry Fitzgerald
Nominee - Best Cinematography, Black and White
Nominee - Best Film Editing
February 20, 2010
22. Saving Private Ryan
Winner - Best Director - Steven Spielberg
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Sound
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Tom Hanks
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Music, Original Score
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Makeup
23. All the King's Men*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Leading Role - Broderick Crawford
Winner - Best Actress in a Supporting Role - Mercedes McCambridge
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - John Ireland
Nominee - Best Director - Robert Rossen
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Screenplay
24. The Life of Emile Zola*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor in a Supporting Role - Joseph Schildkraut
Winner - Best Writing, Screenplay
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Paul Muni
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Assistant Director
Nominee - Best Director - William Dieterle
Nominee - Best Music, Score
Nominee - Best Sound, Recording
Nominee - Best Writing, Original Story
February 21st
February 22nd
25. Up in the Air*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Starring Role - George Clooney
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Anna Kendrick
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Vera Farmiga
Nominee - Best Director - Jason Reitman
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
26. An Education*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Carey Mulligan
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
27. Misery
Winner - Best Actress in a Leading Role - Kathy Bates
February 23rd
28. The Great Zeigfeld*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actress in a Leading Role - Luise Rainer
Winner - Best Dance Direction
Nominee - Best Director - Robert Z. Leonard
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Original Story
29. Cimarron*
Winner - Best Picture
Winner - Best Art Direction
Winner - Best Writing, Adapted
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Richard Dix
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Irene Dunne
Nominee - Best Director - Wesley Ruggles
Nominee - Best Cinematography
February 24th
February 25th
30. Gangs of New York
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Martin Scorsese
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Daniel Day Lewis
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Writing, Original Screenplay
Nominee - Best Original Song - U2 "The Hands that Built America"
February 26th
31. Little Miss Sunshine
Winner - Best Writing, Original Screenplay
Winner - Best Actor in a Supporting Performance - Alan Arkin
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Abigail Breslin
32. Juno
Winner - Best Screenplay, Written Directly for the Screen
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director - Jason Reitman
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Ellen Page
February 27th
33. March of the Penguins*
Winner - Best Documentary Feature
February 28, 2010
34. Inglourious Basterds
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Christoph Waltz
Nominee - Best Writing, Original Screenplay
Nominee - Best Director - Quentin Tarantino
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing
Nominee - Best Editing
March 1st
35. Precious*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Mo'Nique
Nominee - Best Actress in a Leading Role - Gabourey Sidibe
Nominee - Best Director - Lee Daniels
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay
March 2nd
March 3rd
March 4th
36. Departures*
Winner - Best Foreign Language Film
37. The Last Detail*
Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Randy Quaid
Nominee - Best Adapted Screenplay
Spoiler:
Last edited by MrTerrific; 03-04-10 at 05:51 PM.
#40
Senior Member
Join Date: Dec 2008
Location: In my head.
Posts: 308
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
Personal Goal: 25
February 14th
1) Rear Window: Cinematography, Directing, Sound Recording and Writing
February 20th
2) GoodFellas: Supporting Actor, Supporting Actress, Director, Editing, Screenplay, and Picture
3) Julie & Julia: Nominated Best Actress
February 21st
4) Carrie: Best Actress, Best Supporting Actress
February 23rd
5) Il Postino: Best Actor, Director, Music, Screenplay, Picture
February 24th
6) Ray: Best Actor, Costume Design, Director, Editing, Picture, Sound Mixing
March 2nd
7) Emma: Costume Design, Music
March 5th
8) The Front: Writing
March 6th
9) Magnolia: Supporting Actor, Original Song, Original Screenplay
10) Giant: Director, Picture, Actor, Actor, Supporting Actress, Color Art Design, Costume, Editing, Score, and Screenplay
March 7th
11) Leaving Las Vegas: Actor, Actress, Director, Adapted Screenplay
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)
February 14th
1) Rear Window: Cinematography, Directing, Sound Recording and Writing
February 20th
2) GoodFellas: Supporting Actor, Supporting Actress, Director, Editing, Screenplay, and Picture
3) Julie & Julia: Nominated Best Actress
February 21st
4) Carrie: Best Actress, Best Supporting Actress
February 23rd
5) Il Postino: Best Actor, Director, Music, Screenplay, Picture
February 24th
6) Ray: Best Actor, Costume Design, Director, Editing, Picture, Sound Mixing
March 2nd
7) Emma: Costume Design, Music
March 5th
8) The Front: Writing
March 6th
9) Magnolia: Supporting Actor, Original Song, Original Screenplay
10) Giant: Director, Picture, Actor, Actor, Supporting Actress, Color Art Design, Costume, Editing, Score, and Screenplay
March 7th
11) Leaving Las Vegas: Actor, Actress, Director, Adapted Screenplay
12)
13)
14)
15)
16)
17)
18)
19)
20)
21)
22)
23)
24)
25)
Spoiler:
Last edited by QuirkyMovieGirl; 03-07-10 at 05:31 PM.
#41
Cool New Member
Join Date: Mar 2010
Posts: 37
Likes: 0
Received 0 Likes
on
0 Posts
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***
Nominees & Winners for the 82nd Academy Awards
• Jeff Bridges in “Crazy Heart”
• George Clooney in “Up in the Air”
• Colin Firth in “A Single Man”
• Morgan Freeman in “Invictus”
• Jeremy Renner in “The Hurt Locker”
Actor in a Supporting Role
• Matt Damon in “Invictus”
• Woody Harrelson in “The Messenger”
• Christopher Plummer in “The Last Station”
• Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
• Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”
Actress in a Leading Role
• Sandra Bullock in “The Blind Side”
• Helen Mirren in “The Last Station”
• Carey Mulligan in “An Education”
• Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
• Meryl Streep in “Julie & Julia”
Actress in a Supporting Role
• Penélope Cruz in “Nine”
• Vera Farmiga in “Up in the Air”
• Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
• Anna Kendrick in “Up in the Air”
• Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
Animated Feature Film
• “Coraline” Henry Selick
• “Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
• “The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
• “The Secret of Kells” Tomm Moore
• “Up” Pete Docter
Art Direction
• “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
• “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
• “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
• “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
• “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray
Cinematography
• “Avatar” Mauro Fiore
• “Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
• “The Hurt Locker” Barry Ackroyd
• “Inglourious Basterds” Robert Richardson
• “The White Ribbon” Christian Berger
Costume Design
• “Bright Star” Janet Patterson
• “Coco before Chanel” Catherine Leterrier
• “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
• “Nine” Colleen Atwood
• “The Young Victoria” Sandy Powell
Directing
• “Avatar” James Cameron
• “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
• “Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
• “Up in the Air” Jason Reitman
Documentary (Feature)
• “Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
• “The Cove” Louie Psihoyos and Fisher Stevens
• “Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
• “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
• “Which Way Home” Rebecca Cammisa
Documentary (Short Subject)
• “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
• “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
• “The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
• “Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
• “Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra
Film Editing
• “Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
• “District 9” Julian Clarke
• “The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
• “Inglourious Basterds” Sally Menke
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz
Foreign Language Film
• “Ajami” Israel
• “The Milk of Sorrow (La Teta Asustada)” Peru
• “A Prophet (Un Prophète)” France
• “The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)” Argentina
• “The White Ribbon (Das Weisse Band)” Germany
Makeup
• “Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
• “Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
• “The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore
Music (Original Score)
• “Avatar” James Horner
• “Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
• “The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
• “Sherlock Holmes” Hans Zimmer
• “Up” Michael Giacchino
Music (Original Song)
• “Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
• “Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
• “Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
• “Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
• “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett
Best Picture
• “Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
• “The Blind Side” Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
• “District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
• “An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
• “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
• “Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
• “A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
• “Up” Jonas Rivera, Producer
• “Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
Short Film (Animated)
• “French Roast” Fabrice O. Joubert
• “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
• “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
• “Logorama” Nicolas Schmerkin
• “A Matter of Loaf and Death” Nick Park
Short Film (Live Action)
• “The Door” Juanita Wilson and James Flynn
• “Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
• “Kavi” Gregg Helvey
• “Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
• “The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson
Sound Editing
• “Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
• “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
• “Inglourious Basterds” Wylie Stateman
• “Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
• “Up” Michael Silvers and Tom Myers
Sound Mixing
• “Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
• “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
• “Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
• “Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
• “Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson
Visual Effects
• “Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
• “District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
• “Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton
• Jeff Bridges in “Crazy Heart”
• George Clooney in “Up in the Air”
• Colin Firth in “A Single Man”
• Morgan Freeman in “Invictus”
• Jeremy Renner in “The Hurt Locker”
Actor in a Supporting Role
• Matt Damon in “Invictus”
• Woody Harrelson in “The Messenger”
• Christopher Plummer in “The Last Station”
• Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
• Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”
Actress in a Leading Role
• Sandra Bullock in “The Blind Side”
• Helen Mirren in “The Last Station”
• Carey Mulligan in “An Education”
• Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
• Meryl Streep in “Julie & Julia”
Actress in a Supporting Role
• Penélope Cruz in “Nine”
• Vera Farmiga in “Up in the Air”
• Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
• Anna Kendrick in “Up in the Air”
• Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
Animated Feature Film
• “Coraline” Henry Selick
• “Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
• “The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
• “The Secret of Kells” Tomm Moore
• “Up” Pete Docter
Art Direction
• “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
• “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
• “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
• “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
• “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray
Cinematography
• “Avatar” Mauro Fiore
• “Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
• “The Hurt Locker” Barry Ackroyd
• “Inglourious Basterds” Robert Richardson
• “The White Ribbon” Christian Berger
Costume Design
• “Bright Star” Janet Patterson
• “Coco before Chanel” Catherine Leterrier
• “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
• “Nine” Colleen Atwood
• “The Young Victoria” Sandy Powell
Directing
• “Avatar” James Cameron
• “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
• “Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
• “Up in the Air” Jason Reitman
Documentary (Feature)
• “Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
• “The Cove” Louie Psihoyos and Fisher Stevens
• “Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
• “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
• “Which Way Home” Rebecca Cammisa
Documentary (Short Subject)
• “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
• “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
• “The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
• “Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
• “Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra
Film Editing
• “Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
• “District 9” Julian Clarke
• “The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
• “Inglourious Basterds” Sally Menke
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz
Foreign Language Film
• “Ajami” Israel
• “The Milk of Sorrow (La Teta Asustada)” Peru
• “A Prophet (Un Prophète)” France
• “The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)” Argentina
• “The White Ribbon (Das Weisse Band)” Germany
Makeup
• “Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
• “Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
• “The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore
Music (Original Score)
• “Avatar” James Horner
• “Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
• “The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
• “Sherlock Holmes” Hans Zimmer
• “Up” Michael Giacchino
Music (Original Song)
• “Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
• “Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
• “Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
• “Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
• “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett
Best Picture
• “Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
• “The Blind Side” Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
• “District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
• “An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
• “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
• “Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
• “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
• “A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
• “Up” Jonas Rivera, Producer
• “Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
Short Film (Animated)
• “French Roast” Fabrice O. Joubert
• “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
• “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
• “Logorama” Nicolas Schmerkin
• “A Matter of Loaf and Death” Nick Park
Short Film (Live Action)
• “The Door” Juanita Wilson and James Flynn
• “Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
• “Kavi” Gregg Helvey
• “Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
• “The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson
Sound Editing
• “Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
• “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
• “Inglourious Basterds” Wylie Stateman
• “Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
• “Up” Michael Silvers and Tom Myers
Sound Mixing
• “Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
• “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
• “Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
• “Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
• “Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson
Visual Effects
• “Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
• “District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
• “Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton