Go Back  DVD Talk Forum > DVD Discussions > DVD Talk
Reload this Page >

The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

DVD Talk Talk about DVDs and Movies on DVD including Covers and Cases

The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

Old 02-05-10, 07:15 AM
  #26  
Member
 
Join Date: Jan 2006
Location: Arkansas
Posts: 105
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

Tues. Feb. 9

1.The Wrestler(Nominee-Best Actor,Best Supporting Actress)

Wed. Feb. 10

2.Trading Places(Nominee-Best Music, Original Song Score and Its Adaptation or Best Adaptation Score)

Thurs. Feb. 11

3.Coming To America(Nominee-Best Costume Design,Best Makeup)
4.Cast Away(Nominee-Best Actor,Best Sound)
5.My Cousin Vinny(Won-Best Supporting Actress)

Mon. Feb. 15

6.The Curious Case Of Benjamin Button(Winner-Art Direction,Makeup,Visual Effects,Nominee-Cinematography,Costume Design,Directing,Editing,Original Score,Sound,Picture of the Year,Actor,Supporting Actress,Best Writing Based on Previous Material)
7.Shrek(Winner-Best Animated Feature,Nominee-Best Writing Based on Previous Material)
8.Shrek 2(Nominee-Best Original Song,Animated Feature)

Tues. Feb. 16

9.Juno(Winner-Best Writing/Screenplay,Nominee-Directing,Best Picture,Best Actress)

Fri. Feb. 19

10.Pulp Fiction(Winner-Best Screenplay,Nominee-Best Actor,Best Supporting Actor,Best Supporting Actress,Best Director,Film Editing,Best Picture)

Wed. Feb. 24

11.Backdraft(Nominee-Sound Effects Editing,Visual Effects,Sound)

12.Forrest Gump(Winner-Best Actor,Picture,Director,Visual Effects,Film Editing,Screenplay;Nominee-Supporting Actor,Art Direction,Cinematography,Sound Effects Editing,Makeup,Score,Sound)

Mon. Mar. 1

13.The Departed(Winner-Best Picture,Directing,Editing,Adapted Screenplay;Nominee-Supporting Actor)

Tues. Mar. 2

14.Dances With Wolves(Winner-Best Picture,Director,Editing,Cinematography,Score,Sound,Screenplay Based on Another Medium;Nominee-Actor,Supporting Actor,Supporting Actress,Set Decoration,Costume)

15.Jerry Maguire(Winner-Best Supporting Actor;Nominee-Actor,Editing,Picture,Screenplay)

Last edited by Clayman32; 03-03-10 at 05:28 AM.
Clayman32 is offline  
Old 02-05-10, 07:57 AM
  #27  
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Jan 2001
Location: DFW
Posts: 2,514
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

February 7
1. Mardi Gras (1958) - Winner

February 9
2. Changeling (2008)- Nominee

Febraury 18
3. A Foreign Affair (1948) - Nominee

February 20
4. Breaker Morant (1980) - Nominee
In Memoriam: Edward Woodward (1930-2009)
5. Glory (1989) - Winner

February 21
6. No Direction Home (2005) - Wild Card
In Memoriam: Liam Clancy (1935-2009)
7. My Favorite Year (1982) - Nominee
In Memoriam: Lou Jacobi (1913-2009)

February 22
8. The Bad and the Beautiful (1952) - Winner

February 23
9. Gangs of New York (2002) - Nominee

February 24
10. Ruggles of Red Gap (1935) - Nominee

February 24
11. And God Spoke (1994) - Wild Card
In Memoriam: Soupy Sales (1926-2009)

February 25
12. All Quiet on the Western Front (1935) - Winner

February 26
13. The Wild Bunch (1969) - Nominee
14. A Serious Man (2009) - Nominee

February 27
15. The Man with the Golden Arm (1955) - Nominee
In Memoriam: Arnold Stang (1918-2009)

February 28
16. Battleground (1949) - Winner
In Memoriam: Ricardo Montalban (1920-2009) and James Whitmore (1921-2009)

March 1
17. The Long Riders (1980) -Wild Card
In Memoriam: David Carradine (1936-2009)

March 3
18. Goodfellas (1990) - Winner

March 4
19. Der Fuehrer's Face (1943) - Winner
20. Bonnie and Clyde (1967) - Winner

March 5
21. The Wild Bunch: An Album in Montage (1996) -Nominee
22. Point Break (1991) - Wild Card
In Memoriam: Patrick Swayze (1952-2009)

March 6
23. A Grand Day Out with Wallace and Gromit (1989) - Nominee
24. Braveheart (1995) - Winner
In Memoriam: Patrick McGoohan (1928-2009)

March 7
25. Tender Mercies (1983) - Winner
In Memoriam: Horton Foote (1916-2009)

In Memoriam Recap:
Edward Woodward (1930-2009)
Liam Clancy (1935-2009)
Lou Jacobi (1913-2009)
Soupy Sales (1926-2009)
Arnold Stang (1918-2009)
Ricardo Montalban (1920-2009)
James Whitmore (1921-2009)
David Carradine (1936-2009)
Patrick Swayze (1952-2009)
Patrick McGoohan (1928-2009)
Horton Foote (1916-2009)


Spoiler:
Checklist
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920s:
-X- 1930s: All Quiet on the Western Front
-X- 1940s: Battleground
-X- 1950s: The Bad and the Beautiful
-X- 1960s: Bonnie and Clyde
--- 1970s:
-X- 1980s: Tender Mercies
-X- 1990s: Braveheart
--- 2000s:

Watch a Winner from the Following Categories:

-x- Best Picture: All Quiet on the Western Front
-X- Best Actor: Tender Mercies (Robert Duval)
--- Best Actress:
-X- Best Supporting Actor: Glory (Denzell Washington)
-X- Best Supporting Actress: Bonnie and Clyde (Estelle Parsons)
--- Best Director:
-X- Best Original Screenplay: Battleground
--- Best Adapted Screenplay:
--- Best Art Direction:
--- Best Film Editing:
--- Best Costume Design:
--- Best Original Score:
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foreign Language Film:
--- Best Animated Feature:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
-X- Best Cinematography: Battleground
--- Best Sound:
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
-X- PG: My Favorite Year
-X- PG-13: Glory
-X- R: Wild Bunch
-X- Not Rated: All Quiet on the Western Front

Last edited by Doc Moonlight; 03-07-10 at 05:40 PM.
Doc Moonlight is offline  
Old 02-05-10, 11:00 AM
  #28  
Senior Member
 
Join Date: Jun 2001
Location: Florida
Posts: 268
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

Sunday - February 7

1. Munich (2005) **** (DVD - 8:00 am)
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Nominee : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Kathleen Kennedy, Steven Spielberg and Barry Mendel, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Tony Kushner and Eric Roth


2. Revolutionary Road (2008) **** (DVD - 11:00 am) 1st Time Viewing
Nominee : Supporting Actor - Michael Shannon
Nominee : Art Direction - Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
Nominee : Costume Design - Albert Wolsky


3. The Talented Mr. Ripley (1999) **** (DVD - 1:30 pm)
Nominee : Supporting Actor - Jude Law
Nominee : Art Direction - Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
Nominee : Costume Design - Ann Roth, Gary Jones
Nominee : Music (Original Score) - Gabriel Yared
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Anthony Minghella


4. Thunderball (1965) **** (DVD - 4:00 pm)
Winner : Special Visual Effects - John Stears

5. Breakfast at Tiffany's (1961) **** (DVD - 8:00 pm) 1st Time Viewing
Nominee : Actress - Audrey Hepburn
Nominee : Art Direction - Art Direction: Hal Pereira, Roland Anderson; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
Winner : Music (Score) - Henry Mancini
Winner : Music (Song) -"Moon River," Music by Henry Mancini; Lyrics by Johnny Mercer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Axelrod


Friday - February 12

6. Minority Report (2002) **** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Sound Editing - Richard Hymns, Gary Rydstrom

Saturday - February 13

7. Funny Girl (1968) **** (DVD - 12:15 pm)
Winner : Actress - Barbra Streisand
Nominee : Supporting Actress - Kay Medford
Nominee : Cinematography -Kay Medford
Nominee : Film Editing - Robert Swink, Maury Winetrobe, William San
Nominee : Music (Score) - Walter Scharf
Nominee : Music (Song) - "Funny Girl," Music by Jule Styne; Lyrics by Bob Merrill
Nominee : Best Picture - Ray Stark, Producer
Nominee : Sound - Columbia Studio Sound Department


8. Cleopatra (1963) **** (DVD - 9:00 pm)
Nominee : Actor - Rex Harrison
Winner : Art Direction - Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
Winner : Cinematography - Leon Shamroy
Winner : Costume Design - Irene Sharaff, Vittorio Nino Novarese, Renie
Nominee : Film Editing -Dorothy Spencer
Nominee : Music (Score) - Alex North
Nominee : Best Picture - Walter Wanger, Producer
Nominee : Sound - 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
Winner : Special Effects - Emil Kosa, Jr.


Sunday - February 14

9. Dreamgirls (2006) **** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Eddie Murphy
Winner : Supporting Actress - Jennifer Hudson
Nominee : Art Direction -Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Nancy Haigh
Nominee : Costume Design - Sharen Davis
Nominee : Music (Original Song) - "Listen," Music by Henry Krieger and Scott Cutler; Lyric by Anne Preven
Nominee : Music (Original Song) - "Love You I Do," Music by Henry Krieger; Lyric by Siedah Garrett
Nominee : Music (Original Song) - "Patience," Music by Henry Krieger; Lyric by Willie Reale
Winner : Sound Mixing - Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton


10. Memoirs of a Geisha (2005) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gretchen Rau
Winner : Cinematography - Dion Beebe
Winner : Costume Design - Colleen Atwood
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound Editing - Wylie Stateman
Nominee : Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett


11. Pearl Harbor (2001) *** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Music (Original Song) - "There You'll Be," Music and Lyric by Diane Warren
Nominee : Sound - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Peter J. Devlin
Winner : Sound Editing - George Watters II, Christopher Boyes
Nominee : Visual Effects - Eric Brevig, John Frazier, Ed Hirsh, Ben Snow


Monday - February 15

12. Vanilla Sky (2001) *** (DVD - 7:30 am)
Nominee : Music (Original Song) - "Vanilla Sky," Music and Lyric by Paul McCartney

Saturday - February 20

13. Airport (1970) **** (DVD - 8:00 pm)
Winner : Supporting Actress - Helen Hayes
Nominee : Supporting Actress - Maureen Stapleton
Nominee : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, E. Preston Ames; Set Decoration: Jack D. Moore, Mickey S. Michaels
Nominee : Cinematography - Ernest Laszlo
Nominee : Costume Design - Edith Head
Nominee : Film Editing - Stuart Gilmore
Nominee : Music (Original Score) - Alfred Newman
Nominee : Best Picture - Ross Hunter, Producer
Nominee : Sound - Ronald Pierce, David Moriarty
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - George Seaton


14. To Kill A Mockingbird (1962) ***** (DVD - 10:30 pm) 1st Time Viewing
Winner : Actor - Gregory Peck
Nominee : Supporting Actress - Mary Badham
Winner : Art Direction - Art Direction: Alexander Golitzen, Henry Bumstead; Set Decoration: Oliver Emert
Nominee : Cinematography - Russell Harlan
Nominee : Directing - Robert Mulligan
Nominee : Music (Original Score) - Elmer Bernstein
Nominee : Best Picture - Alan J. Pakula, Producer
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Horton Foote


Checklist
Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920s:
--- 1930s:
--- 1940s:
--- 1950s:
--- 1960s:
--- 1970s:
--- 1980s:
--- 1990s:
--- 2000s:

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
--- Best Actor:
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
--- Best Supporting Actress:
--- Best Director:
--- Best Original Screenplay:
--- Best Adapted Screenplay:
--- Best Art Direction:
--- Best Film Editing:
--- Best Costume Design:
--- Best Original Score:
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foreign Language Film:
--- Best Animated Feature:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
--- Best Sound:
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
--- PG:
--- PG-13:
--- R:
--- Not Rated

Last edited by llandros; 02-21-10 at 02:28 PM.
llandros is offline  
Old 02-05-10, 06:23 PM
  #29  
Senior Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: VA
Posts: 875
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

2009 - 10 Movies
2008 - 37 Movies
2007 - 30 Movies

Sunday, February 7
1. The Hurt Locker (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Picture

Monday, February 8
2. Bolt (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film

Wednesday, February 10
3. The Matrix (1999) [HD-DVD] Winner for Best Visual Effects
4. Monsters, Inc. (2001) [Starz HD] Nominated for Best Animated Feature Film

Friday, February 26
5. To Kill A Mockingbird (1964) [DVD] Winner for Best Actor in a Leading Role (Gregory Peck)
6. Wanted (2008) [Blu-Ray] Nominated for Best Achievement in Sound

Wednesday, March 3
7. Into The Wild (2007) [HD-DVD] Nominated for Best Performance by an Actor in a Supporting Role (Hal Holbrook)
8. Cars (2006) [Blu-Ray] Nominated for Best Animated Feature Film of the Year (John Lasseter)

Friday, March 5
9. The Wizard of Oz (1939) [Blu-Ray] Won for Best Music, Original Song "Over the Rainbow"
10. Fargo (1996) [Encore-HD] Won for Best Actress in a Leading Role (Frances McDormand)

Sunday, March 7
11. The 82nd Annual Academy Awards Ceremony (2010)

Once I realized the Olympics were taking place during this challenge, I knew my total would be low. I did manage to watch one more than last year though.

Last edited by LBCrazyFool; 03-09-10 at 08:33 AM.
LBCrazyFool is offline  
Old 02-05-10, 06:43 PM
  #30  
Senior Member
 
Join Date: Mar 2007
Location: Central Coast, Cali
Posts: 448
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

2008 List- 53
2009 List- 18

*= First time viewing

February 7th
1. Good Will Hunting* (1997)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Matt Damon {"Will Hunting"}
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robin Williams {"Sean McGuire"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Minnie Driver {"Skylar"}
DIRECTING -- Gus Van Sant
FILM EDITING -- Pietro Scalia
MUSIC (Original Dramatic Score) -- Danny Elfman
MUSIC (Original Song) -- "Miss Misery," Music and Lyric by Elliott Smith
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Ben Affleck, Matt Damon


February 8th
2. Batman* (1989)
*ART DIRECTION -- Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young

February 9th
3. Dead Poets Society (1989)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"John Keating"}
DIRECTING -- Peter Weir
BEST PICTURE -- Steven Haft, Paul Junger Witt and Tony Thomas, Producers
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Tom Schulman


February 12th
4. Wanted* (2008)
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Chris Jenkins, Frank A. Montaño and Petr Forejt


February 13th
5. Once* (2007)
*MUSIC (Original Song) -- "Falling Slowly," Music and Lyric by Glen Hansard and Marketa Irglova
6. West Bank Story* (2006)
*SHORT FILM (Live Action) -- Ari Sandel
7. The Saviour* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Peter Templeman and Stuart Parkyn
8. Helmer & Son* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Søren Pilmark and Kim Magnusson

February 14th
9. One Too Many* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Borja Cobeaga

February 15th
10. Binta and the Great Idea* (2006)
SHORT FILM (Live Action) -- Javier Fesser and Luis Manso
11. Maestro* (2006)
SHORT FILM (Animated) -- Géza M. Tóth
12. The Danish Poet* (2006)
*SHORT FILM (Animated) -- Torill Kove
13. Parenthood (1989)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dianne Wiest {"Helen"}
MUSIC (Original Song) -- "I Love To See You Smile," Music and Lyric by Randy Newman


February 16th
14. Bright Star* (2009)
COSTUME DESIGN -- Janet Patterson

February 17th
15. Good Morning, Vietnam* (1987)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Robin Williams {"Adrian Cronauer"}

February 20th
16. Ed Wood* (1994)
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Martin Landau {"Bela Lugosi"}
*MAKEUP -- Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng

17. Revolutionary Road* (2008)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Michael Shannon {"John Givings"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Kristi Zea; Set Decoration: Debra Schutt
COSTUME DESIGN -- Albert Wolsky


February 21st
18 Annie Hall* (1977)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Woody Allen {"Alvy Singer"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Diane Keaton {"Annie Hall"}
*DIRECTING -- Woody Allen
*BEST PICTURE -- Charles H. Joffe, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced) -- Woody Allen, Marshall Brickman

19. Clueless
WC#1 R.I.P. Brittany Murphy

February 23rd
20. Catch Me If You Can* (2002)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christopher Walken {"Frank Abagnale"}
MUSIC (Original Score) -- John Williams


February 25th
21. The Milky Way* (1940)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Metro-Goldwyn-Mayer

February 27th
22. Avatar (2009)
ART DIRECTION -- Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
CINEMATOGRAPHY -- Mauro Fiore
DIRECTING -- James Cameron
FILM EDITING -- Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- James Horner
BEST PICTURE -- James Cameron and Jon Landau, Producers
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
VISUAL EFFECTS -- Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones

23. Up in the Air* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- George Clooney
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Vera Farmiga
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Anna Kendrick
DIRECTING -- Jason Reitman
BEST PICTURE -- Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner

24. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Gabourey Sidibe
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Mo’Nique
DIRECTING -- Lee Daniels
FILM EDITING -- Joe Klotz
BEST PICTURE -- Lee Daniels, Sara Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Geoffrey Fletcher

25. The Blind Side* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Sandra Bullock
BEST PICTURE -- Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers

26. Inglourious Basterds* (2009)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christoph Waltz
CINEMATOGRAPHY -- Robert Richardson
DIRECTING -- Quentin Taratino
FILM EDITING -- Sally Menke
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
SOUND EDITING -- Wylie Stateman
SOUND MIXING -- Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Quentin Taratino


February 28th
27. The Talented Mr. Ripley* (1999)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jude Law {"Dickie Greenleaf"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Roy Walker; Set Decoration: Bruno Cesari
COSTUME DESIGN -- Ann Roth, Gary Jones
MUSIC (Original Score) -- Gabriel Yared
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Anthony Minghella


March 1st
28. The Yankee Doodle Mouse* (1943)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
29. Mouse Trouble* (1944)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick C. Quimby, Producer
30. Quiet Please!* (1945)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
31. The Cat Concerto* (1946)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick Quimby, Producer
32. Tweetie Pie* (1947)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
33. The Little Orphan* (1948)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
34. For Scent-imental Reasons* (1949)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
35. So Much for So Little* (1949)
*DOCUMENTARY (Short Subject) -- Edward Selzer, Producer
36. The Two Mouseketeers* (1951)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
37. Johann Mouse* (1952)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
38. Speedy Gonzales* (1955)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
39. Birds Anonymous* (1957)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Edward Selzer, Producer
40. Knighty-Knight Bugs* (1958)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- John W. Burton, Producer
41. The Dot and the Line* (1965)
*SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Chuck Jones and Les Goldman, Producers

March 2nd
42. Amélie* (2001)
ART DIRECTION -- Art Direction: Aline Bonetto; Set Decoration: Marie-Laure Valla
CINEMATOGRAPHY -- Bruno Delbonnel
FOREIGN LANGUAGE FILM -- France
SOUND -- Vincent Arnardi, Guillaume Leriche, Jean Umansky
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Guillaume Laurant and Jean-Pierre Jeunet; Dialogue by Guillaume Laurant


March 6th
43. Up (2009)
ANIMATED FEATURE FILM -- Pete Docter
MUSIC (ORGINAL SCORE) -- Michael Giacchino
BEST PICTURE -- Jonas Rivera, Producer
SOUND EDITING -- Michael Silvers and Tom Myers
WRITING (ORGINAL SCREENPLAY) -- Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter, Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarthy

44. A Serious Man* (2009)
BEST PICTURE -- Joel Coen and Ethan Coen, Producers
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Joel Coen and Ethan Coen

45. The Hurt Locker* (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner
CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
DIRECTING -- Kathryn Bigelow
FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Marco Beltrami and Buck Sanders
BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Mark Boal

46. An Educaction* (2009)
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Carey Mulligan
BEST PICTURE -- Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Nick Hornby


March 7th
47. In & Out* (1997)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Joan Cusack {"Emily Montgomery"}
48. 82nd Annual Academy Awards*

22/39
Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
-X- 1940: The Yankee Doodle Mouse (1943)
-X- 1950: The Two Mouseketeers (1951)
-X- 1960: The Dot and the Line (1965)
-X- 1970: Annie Hall (1977)
-X- 1980: Batman (1989)
-X- 1990: Good Will Hunting (1997)
-X- 2000: Once (2007)
-X- Watch a Film That is Nominated This Year: The Blind Side

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Annie Hall
--- Best Actor:
-X- Best Actress: Annie Hall (Diane Keaton)
-X- Best Supporting Actor: Ed Wood (Martin Landau)
--- Best Supporting Actress:
-X- Best Director: Annie Hall (Woody Allen)
-X- Best Original Screenplay: Good Will Hunting
--- Best Adapted Screenplay:
-X- Best Art Direction: Batman
--- Best Film Editing:
--- Best Costume Design:
--- Best Original Score:
-X- Best Original Song: Once
-X- Best Makeup: Ed Wood (Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng)
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
-X- Best Animated Short: The Danish Poet
-X- Best Live Action Short: West Bank Story
--- Best Cinematography:
--- Best Sound:
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
-X- Best Documentary (Short Subject): So Much for So Little

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
-X- PG: Dead Poets Society
-X- PG-13: Avatar
-X- R: The Talented Mr. Ripley
--- Not Rated

Last edited by HyperWeather; 03-08-10 at 08:34 PM.
HyperWeather is offline  
Old 02-07-10, 12:38 AM
  #31  
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Oct 1999
Location: Can's Ass
Posts: 1,352
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

* = First time viewing

02/07/2010
01. Kind Lady * (1951) NOMINATED - COSTUME DESIGN (Black-and-White)
02. Samson and Delilah (1950) WINNER - ART DIRECTION (Color) & COSTUME DESIGN (Color)
03. Federico Fellini's 8-1/2 (1963) WINNER - COSTUME DESIGN (Black-and-White) & FOREIGN LANGUAGE FILM
04. Juliet of the Spirits * (1966) NOMINATED - ART DIRECTION & COSTUME DESIGN

02/08/2010
05. Sophie's Choice * (1982) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE

02/09/2010
06. The Big Chill (1983) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE, BEST PICTURE, & WRITING
07. Fargo (1996) Audio commentary WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Frances McDormand), WRITING
08. Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire * (2009) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Gabourey Sidibe), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Mo’Nique), DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, & ADAPTED SCREENPLAY

02/10/2010
09. Slumdog Millionaire * (2008) WINNER - BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), MUSIC (Original Song), SOUND MIXING, & WRITING (Adapted Screenplay)
10. Atonement (2007) WINNER - MUSIC (Original Score)
11. Butch Cassidy and the Sundance Kid * (1969) WINNER - CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical]), MUSIC (Song--Original for the Picture), WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)
12. The Lion King (1994) WINNER - MUSIC (Original Score) & MUSIC (Original Song)
13. The Lovely Bones * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Stanley Tucci)

02/13/2010
14. King Kong (2005) WINNER - SOUND EDITING, SOUND MIXING, & VISUAL EFFECTS

02/14/2010
15. Unforgiven (1992) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Gene Hackman), DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
16. The Lady Eve (1941) NOMINATED - WRITING (Original Story)
17. Summertime * (1955) NOMINATED - ACTRESS (Katharine Hepburn) & DIRECTING

02/15/2010
18. Batman (1989) IN MEMORIAM (Pat Hingle) & WINNER - ART DIRECTION
19. A Place in the Sun * (1951) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), COSTUME DESIGN (Black-and-White), DIRECTING, FILM EDITING, WRITING (Screenplay) & MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)

02/17/2010
20. My Favorite Year (1982) IN MEMORIAM (Lou Jacobi) & NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter O'Toole)
21. Bang The Drum Slowly (1973) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Vincent Gardenia)
22. Moonstruck (1987) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Cher), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Olympia Dukakis), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
23. Saturday Night Fever (1977) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (John Travolta)

02/19/2010
24. Driving Miss Daisy * (1989) WINNER - ACTRESS IN A LEADING ROLE (Jessica Tandy), MAKEUP, BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)

02/21/2010
25. On the Waterfront (1954) WINNER - BEST PICTURE, ACTOR (Marlon Brando), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Eva Marie Saint), ART DIRECTION (Black-and-White), CINEMATOGRAPHY (Black-and-White), DIRECTING (Elia Kazan), FILM EDITING, WRITING (Story and Screenplay)
26. North by Northwest (1959) NOMINATED - ART DIRECTION (Color), FILM EDITING, & WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
27. To Catch a Thief (1955) WINNER - CINEMATOGRAPHY (Color)

02/23/2010
28. The Hurt Locker * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Jeremy Renner), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)

02/24/2010
29. 12 Angry Men (1957) NOMINATED - DIRECTING, BEST MOTION PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
30. Luxo Jr. (1986) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
31. Tin Toy (1988) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. Geri's Game (1997) WINNER - SHORT FILM (Animated)
32. For the Birds (2000) WINNER - SHORT FILM (Animated)
33. Mike's New Car (2002) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
34. Boundin' (2003) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
35. One Man Band (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
36. Lifted (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
37. Presto (2008) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)

02/25/2010
38. Mogambo * (1953) NOMINATED - ACTRESS (Ava Gardner) & ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Grace Kelly)
39. Up in the Air * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (George Clooney), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Vera Farmiga & Anna Kendrick), DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Adapted Screenplay)
40. Good Night, and Good Luck * (2005) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (David Strathairn), ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, BEST PICTURE, & WRITING (Original Screenplay)

02/26/2010
41. Star Trek II: The Wrath of Khan (1982) IN MEMORIAM (Ricardo Montalban)
42. District 9 * (2009) NOMINATED - FILM EDITING, BEST PICTURE, VISUAL EFFECTS, & WRITING (Adapted Screenplay)
43. Inglourious Basterds * (2009) NOMINATED - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Christoph Waltz), CINEMATOGRAPHY, DIRECTING, FILM EDITING, BEST PICTURE, SOUND EDITING, SOUND MIXING, & WRITING (Original Screenplay)

02/27/2010
44. Hannah and Her Sisters * (1986) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Michael Caine), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Dianne Wiest), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
45. Network (1976) WINNER - ACTOR IN A LEADING ROLE (Peter Finch), ACTRESS IN A LEADING ROLE (Faye Dunaway), ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Beatrice Straight), & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)
46. The Apostle (1997) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE (Robert Duvall) & IN MEMORIAM (Farrah Fawcett)
47. It Happened One Night (1934) WINNER - ACTOR (Clark Gable), ACTRESS (Claudette Colbert), DIRECTING, OUTSTANDING PRODUCTION, & WRITING (Adaptation)
48. Titanic (1997) WINNER - ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, DIRECTING, FILM EDITING, MUSIC (Original Dramatic Score), MUSIC (Original Song), BEST PICTURE, SOUND, SOUND EFFECTS EDITING, & VISUAL EFFECTS

02/28/2010 Black History Day at the Movies
49. Boyz N the Hood (1991) NOMINATED - DIRECTING & WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
John Singleton was the first black person (& youngest overall) to be nominated for Best Director at age 23.
50. Jerry Maguire (1996) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Cuba Gooding, Jr.)
Cuba Gooding, Jr. is the youngest black actor to win an Academy Award (age 29).
51. Glory (1989) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Denzel Washington), CINEMATOGRAPHY, & SOUND
For this role, Denzel became the first black actor to receive two Best Supporting Actor nominations. He is also the first black actor to receive 5 acting nominations overall, 3 Best Actor nominations, the oldest black actor to win Best Actor (age 47), and the second black actor to win Best Actor.

03/01/2010
52. The Godfather (1972) WINNER - ACTOR (Marlon Brando), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
53. The Godfather Part II (1974) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Robert De Niro), ART DIRECTION, DIRECTING, MUSIC (Original Dramatic Score), BEST PICTURE, & WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)
54. Our Time is Up * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
55. Ausreißer (The Runaway) * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
56. The Last Farm * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
57. Cashback * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
58. Six Shooter * (2005) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
59. Badgered * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
60. The Moon and the Son: An Imagined Conversation * (2005) WINNER - SHORT FILM (Animated)
61. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello * (2005) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)
62. West Bank Story * (2006) WINNER - SHORT FILM (Live Action)
63. The Saviour * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
64. Helmer and Son * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
65. Binta and the Great Idea * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
66. Éramos Pocos * (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Live Action)
67. The Danish Poet * (2006) WINNER - SHORT FILM (Animated)
68. Maestro (2006) NOMINATED - SHORT FILM (Animated)

03/02/2010
69. Coco Before Chanel * (2009) NOMINATED - COSTUME DESIGN

03/03/2010
70. American Gangster (2007) NOMINATED - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE (Ruby Dee) & ART DIRECTION
71. March of the Penguins (2005) WINNER - DOCUMENTARY (Feature)
72. Brokeback Mountain * (2005) WINNER - DIRECTING, MUSIC (Original Score), & WRITING (Adapted Screenplay)

03/04/2010
73. Rocky (1976) WINNER - DIRECTING, FILM EDITING, & BEST PICTURE
74. WALL-E (2008) WINNER - ANIMATED FEATURE FILM
75. I'm Through with White Girls * (2007) IN MEMORIAM (Alaina Reed-Hall)
76. Powder Blue * (2009) IN MEMORIAM (Patrick Swayze)
77. All the President's Men * (1976) WINNER - ***ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Jason Robards), ART DIRECTION, SOUND, & WRITING (Screenplay--based on material from another medium)

03/05/2010
78. A Serious Man * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & WRITING (Original Screenplay)

03/06/2010
79. Batman Begins (2005) NOMINATED - CINEMATOGRAPHY
80. The Dark Knight (2008) WINNER - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Heath Ledger) & SOUND EDITING
81. Iron Man (2008) NOMINATED - SOUND EDITING & VISUAL EFFECTS
82. The Blind Side * (2009) NOMINATED - BEST PICTURE & ACTRESS IN A LEADING ROLE (Sandra Bullock)
83. Going My Way (1944) WINNER - ACTOR (Bing Crosby), ACTOR IN A SUPPORTING ROLE (Barry Fitzgerald), DIRECTING, MUSIC (Song), BEST MOTION PICTURE, WRITING (Original Motion Picture Story), & WRITING (Screenplay)

03/07/2010
84. Tempest (1928) WINNER - ART DIRECTION


My Checklist:
Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

-X- 1920: Tempest (1928)
-X- 1930: It Happened One Night (1935)
-X- 1940: Going My Way (1944)
-X- 1950: To Catch a Thief (1955)
-X- 1960: Federico Fellini's 8-1/2 (1963)
-X- 1970: Rocky (1976)
-X- 1980: Sophie's Choice (1982)
-X- 1990: Fargo (1996)
-X- 2000: The Danish Poet (2006)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: The Godfather (1972)
-X- Best Actor: Marlon Brando, On the Waterfront (1954)
-X- Best Actress: Meryl Streep, Sophie's Choice (1982)
-X- Best Supporting Actor: Gene Hackman, Unforgiven (1992)
-X- Best Supporting Actress: Olympia Dukakis, Moonstruck (1987)
-X- Best Director: Francis Ford Coppola, The Godfather Part II (1974)
-X- Best Original Screenplay: Fargo (1996)
-X- Best Adapted Screenplay: Brokeback Mountain (2005)
-X- Best Art Direction: Batman (1989)
-X- Best Film Editing: A Place in the Sun (1951)
-X- Best Costume Design: Samson and Delilah (1950)
-X- Best Original Score: Atonement (2007)
-X- Best Original Song: The Lion King (1994)
-X- Best Makeup: Driving Miss Daisy (1989)
-X- Best Foriegn Language Film: Federico Fellini's 8-1/2 (1963)
-X- Best Animated Film: WALL-E (2008)
-X- Best Animated Short: For the Birds (2000)
-X- Best Live Action Short: West Bank Story (2006)
-X- Best Cinematography: Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
-X- Best Sound: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Titanic (1997)
-X- Best Visual Effects: King Kong (2005)
-X- Best Documentary Feature: March of the Penguins (2005)
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
-X- PG: Star Trek II: The Wrath of Khan (1982)
-X- PG-13: Good Night, and Good Luck (2005)
-X- R: The Big Chill (1983)
-X- Not Rated: Kind Lady (1951)

In Memoriam
1. Pat Hingle, Batman
2. Lou Jacobi, My Favorite Year
3. Ricardo Montalban, Star Trek II: The Wrath of Khan
4. Farrah Fawcett, The Apostle
5. Alaina Reed-Hall, I'm Through with White Girls
6. Patrick Swayze, Powder Blue

Last edited by popcorn; 03-07-10 at 05:12 PM.
popcorn is offline  
Old 02-07-10, 12:25 PM
  #32  
DVD Talk Limited Edition
 
Travis McClain's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Western Hemisphere
Posts: 7,292
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

My List
  1. Syriana
  2. Up in the Air
  3. The Aviator
  4. Schindler's List
  5. A Beautiful Mind
  6. American Beauty
  7. Robin Hood: Prince of Thieves
  8. The Diary of Anne Frank
  9. The Untouchables
  10. The Silence of the Lambs
  11. March of the Penguins
  12. Casablanca
  13. Transformers
  14. Monsters, Inc.
  15. For the Birds
  16. The Incredibles
  17. Shrek
  18. Dumbo
  19. The Bridge on the River Kwai
  20. Butch Cassidy and the Sundance Kid
  21. Jurassic Park
  22. Tsotsi
  23. Women--for America, for the World
  24. Men in Black
  25. Der Er En Yndig Mand ("This Charming Man")
  26. The Wizard of Oz
  27. Sunrise (also known as Sunrise: A Song of Two Humans)
  28. The Sting

My List - with annotations of awards
Spoiler:

2/7 Syriana 2005
Won: Actor in a Supporting Role - George Clooney
Nominated: Writing (Original Screenplay) - Stephen Gaghan


2/8 Up in the Air 2009
Nominated: Best Picture; Director - Jason Reitman; Actor - George Clooney; Supporting Actress - Anna Kendrick; Supporting Actress - Vera Farmiga; Adapted Screenplay - Jason Reitman & Sheldon Turner

2/13 The Aviator 2004
Won: Actress in a Supporting Role - Cate Blanchett; Art Direction - Art Direction: Dante Ferretti, Set Direction: Francesca Lo Schiavo; Cinematography - Robert Richardson; Costume Design - Sandy Powell; Film Editing - Thelma Schoonmaker
Nominated: Actor in a Leading Role - Leonardo DiCaprio; Actor in a Supporting Role - Alan Alda; Directing - Martin Scorsese; Best Picture - Michael Mann and Graham King; Sound Mixing - Tom Fleischman & Peter Hliddal; Writing (Original Screenplay) - John Logan


2/18 Schindler's List 1993
Won: Best Picture - Steven Spielberg, Gerald R. Molen & Branko Lustig; Director - Steven Spielberg; Art Direction - Art Direction: Allan Starski, Set Direction - Ewa Braun; Cinematography - Janusz Kaminksi; Film Editing - Michael Kahn; Music (Original Score) - John Williams; Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published - Steven Zaillian
Nominated: Actor in a Leading Role - Liam Neeson; Actor in a Supporting Role - Ralph Fiennes; Costume Design - Anna Biedrzycka-Sheppard; Makeup - Christina Smith, Matthew Mungle, Judy Alexander Cory; Sound - Andy Nelson, Steve Pederson, Scott Millan, Ron Judkins


2/20 A Beautiful Mind 2001
Won: Actress in a Supporting Role - Jennifer Connelly; Directing - Ron Howard; Best Picture - Brian Grazer and Ron Howard; Writing (Based on Material Previously Produced or Published) - Akiva Goldsman
Nominated: Actor in a Leading Role - Russell Crowe; Film Editing - Mike Hill, Dan Hanley; Makeup - Greg Cannom, Colleen Callaghan; Music (Original Score) - James Horner


2/21 American Beauty 1999
Won: Actor in a Leading Role - Kevin Spacey; Cinematography - Conrad L. Hall; Directing - Sam Mendes; Best Picture - Bruce Cohen and Dan Jinks; Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - Alan Ball
Nominated: Actress in a Leading Role - Annette Bening; Film Editing - Tariq Anwar, Christopher Greenbury; Music (Original Score) - Thomas Newman


2/25 Robin Hood: Prince of Thieves 1991
Nominated: Music (Original Song) - "(Everything I Do) I Do It for You" Music by Michael Kamen, Lyrics by Bryan Adams & Robert John Lange

2/26 The Diary of Anne Frank 1959
Won: Actress in a Supporting Role - Shelley Winters; Art Direction (Black and White) - Art Direction: Lyle R. Wheeler, George W. Davis; Set Decoration: Walter M. Scott, Stuart A. Reiss; Cinematography (Black and White) - William C. Mellor
Nominated: Actor in a Supporting Role - Ed Wynn; Costume Design (Black and White) - Charles LeMaire, Mary Wills; Directing - George Stevens; Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Alfred Newman; Best Motion Picture - George Stevens


2/27 The Untouchables 1987
Won: Actor in a Supporting Role - Sean Connery
Nominated: Art Direction - Art Direction: Patrizia Von Brandenstein, William A. Elliott, Set Decoration - Hal Gausman; Costume Design - Marilyn Vance-Straker; Music (Original Score) - Ennio Morricone


2/27 The Silence of the Lambs 1991
Won: Actor in a Leading Role - Anthony Hopkins; Actress in a Leading Role - Jodie Foster; Directing - Jonathan Demme; Best Picture - Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman; Writing (Based on Material Previously Produced or Published) - Ted Tally
Nominated: Film Editing - Craig McKay; Sound - Tom Fleischman, Christopher Newman


3/1 March of the Penguins 2005
Won: Documentary (Feature) - Luc Jacquet and Yves Darondeau

3/1 Casablanca 1943
Won: Directing - Michael Curtiz; Outstanding Motion Picture - Warner Bros.; Writing (Screenplay) - Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch
Nominated: Actor - Humphrey Bogart; Actor in a Supporting Role - Claude Rains; Film Editing - Owen Marks; Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Max Steiner


3/1 Transformers 2007
Nominated: Sound Editing - Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins; Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin; Visual Effects - Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

3/2 Monsters, Inc. 2001
Won: Music (Original Song) - "If I Didn't Have You," Music and Lyrics by Randy Newman
Nominated: Animated Feature Film - Pete Docter, John Lasseter; Music (Original Score) - Randy Newman; Sound Editing - Gary Rydstrom, Michael Silvers


3/2 For the Birds 2001
Won: Short Film (Animated) - Ralph Eggleston

3/2 The Incredibles 2004
Won: Animated Feature Film - Brad Bird; Sound Editing - Michael Silvers and Randy Thom
Nominated: Sound Mixing - Randy Thom, Gary A. Rizzo and Doc Kane; Writing (Original Screenplay) - Written by Brad Bird


3/3 Shrek 2001
Won: Animated Feature Film - Aron Warner
Nominated: Writing (Based on Material Previously Produced or Published) - Written by Ted Elliott & Terry Rossio and Joe Stillman and Roger S.H. Schulman


3/3 Dumbo 1941
Won: Music (Scoring of a Musical Picture) - Frank Churchill & Oliver Wallace
Nominated: Music (Song) - "Baby Mine" Music by Frank Churchill, Lyrics by Ned Washington


3/4 The Bridge on the River Kwai 1957
Won: Actor - Alec Guinness; Cinematography - Jack Hildyard; , Director - David Lean; Film Editing - Peter Taylor; Music (Scoring) - Malcolm Arnold; Writing (Screenplay, based on material from another medium) - Michael Wilson, Carl Foreman [both posthumously awarded in 1984], Pierre Boulle
Nominated: Actor in a Supporting Role - Sessue Hayakawa


3/5 Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969
Won: Cinematography - Conrad Hall; Music (Original Score - for a motion picture [not a musical]) - Burt Bacharach; Music (Song - original for the picture) - "Raindrops Keep Fallin' on My Head" Music by Burt Bacharach, Lyrics by Hal David; Writing (Story and Screenplay - based on material not previously published or produced) - William Goldman
Nominated: Directing - George Roy Hill; Best Picture - John Foreman; Sound - William Edmondson, David Dockendorf


3/5 Jurassic Park 1993
Won: Sound - Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins; Sound Effects Editing - Gary Rydstrom, Richard Hymns; Visual Effects - Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippet, Michael Lantieri

3/6 Tsotsi 2005
Won: Foreign Language Film - South Africa

3/6 Women--for America, for the World 1986
Won: Documentary (Short Subject) - Vivenne Verdon-Roe
(thanks, YouTube!)


3/6 Men in Black 1997
Won: Makeup - Rich Baker, David LeRoy Anderson
Nominated: Art Direction - Art Direction: Bo Welch, Set Decoration: Cheryl Carasik; Music (Original Musical or Comedy Score) - Danny Elfman


3/7 This Charming Man ("Der Er En Yndig Mand") 2002
Won: Short Film (Live Action) - Martin Strange-Hansen, Mia Andreasen

3/7 The Wizard of Oz 1939
Won: Music (Original Score) - Herbert Stothart; Music (Original Song) - "Over the Rainbow" Music by Harold Arlen, Lyrics by E.Y. Harburg
Nominated: Art Direction - Cedric Gibbons, William A. Horning; Outstanding Production - Metro-Goldwyn-Mayer; Special Effects - A. Arnold Gillespie, Douglas Shearer
Unofficial Nomination: Cinematography (Color) - Hal Rosson ["Title was on a preliminary list of submissions/nominees from the studios from which the two official nominees (Gone with the Wind and The Private Lives of Elizabeth and Essex) would be selected."-Oscars.org]


3/7 Sunrise 1927
Won: Actress - Janet Gaynor; Cinematography - Charles Rosher and Karl Struss; Unique and Artistic Picture - Fox
Nominated: Art Direction - Rochus Gliese


3/7 The Sting 1973
Won: Art Direction - Art Direction: Henry Bumstead, Set Decoration: James Payne; Costume Design - Edith Head; Directing - George Roy Hill; Film Editing - William Reynolds; Music (Scoring: Original Song Score and Adaption -or- Scoring: Adaptation) - Adaptation Score by Marvin Hamlisch; Best Picture - Tony Bill, Michael Phillips and Julia Phillips; Writing (Story and Screenplay-based on factual material or material not previously published or produced) - David S. Ward
Nominated: Actor - Robert Redford; Cinematography - Robert Surtess; Sound - Ronald K. Pierce, Robert Bertrand


Checklist
Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

-X- 1920s: Sunrise (1927)
-X- 1930s: The Wizard of Oz (1939)
-X- 1940s: Casablanca (1943)
-X- 1950s: The Diary of Anne Frank (1959)
-X- 1960s: Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
-X- 1970s: The Sting (1973)
-X- 1980s: The Untouchables (1987)
-X- 1990s: Schindler's List (1993)
-X- 2000s: Syriana (2005)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Schindler's List (1993 - Steven Spielberg, Gerald R. Molen and Branko Lustig)
-X- Best Actor: American Beauty (1999 - Kevin Spacey)
-X- Best Actress: The Silence of the Lambs (1991 - Jodie Foster)
-X- Best Supporting Actor: Syriana (2005 - George Clooney)
-X- Best Supporting Actress: The Aviator (2004 - Cate Blanchett)
-X- Best Director: Schindler's List (1993 - Steven Spielberg)
-X- Best Original Screenplay: American Beauty (1999 - Alan Ball)
-X- Best Adapted Screenplay: Schindler's List (1993 - Steven Zaillian)
-X- Best Art Direction: The Aviator (2004 - Dante Ferretti & Francesca Lo Schiavo)
-X- Best Film Editing: The Aviator (2004 - Thelma Schoonmaker)
-X- Best Costume Design: The Aviator (2004 - Sandy Powell)
-X- Best Original Score: Schindler's List (1993 - John Williams)
-X- Best Original Song: Monsters, Inc. (2001 - Music and Lyrics by Randy Newman)
-X- Best Makeup: Men in Black (1997 - Rich Baker, David LeRoy Anderson)
-X- Best Foreign Language Film: Tsotsi (2005 - South Africa)
-X- Best Animated Feature: The Incredibles (2004 - Brad Bird)
-X- Best Animated Short: For the Birds (2001 - Ralph Eggleston)
-X- Best Live Action Short: This Charming Man ("Der Er En Yndig Mand") (2002 - Martin Strange-Hansen, Mia Andreasen)
-X- Best Cinematography: The Aviator (2004 - Robert Richardson)
-X- Best Sound: Jurassic Park (1993 - Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): The Incredibles (2004 - Michael Silvers and Randy Thom)
-X- Best Visual Effects: Jurassic Park (1993 - Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri)
-X- Best Documentary Feature: March of the Penguins (2005 - Luc Jacquet & Yves Darondeau)
-X- Best Documentary (Short Subject): Women--for America, for the World (1986 - Vivienne Verdon-Roe)

Watch a Nominee for 2009:
-X- Up in the Air (Nominated: 2009 Best Picture, Director - Jason Reitman, Actor - George Clooney, Supporting Actress - Anna Kendrick, Supporting Actress - Vera Farmiga, Adapted Screenplay - Jason Reitman & Sheldon Turner)

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Monsters, Inc. (2001)
-X- PG: The Diary of Anne Frank
-X- PG-13: The Aviator (thematic elements, sexual content, nudity, language and a crash sequence)
-X- R: Syriana (violence and language)
-X- Not Rated: Women--for America, for the World [not listed on mpaa.org, so I assume this counts]

Last edited by Travis McClain; 03-08-10 at 01:11 AM.
Travis McClain is offline  
Old 02-07-10, 04:19 PM
  #33  
Senior Member
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 297
Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

I'm in.
Checklist
Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920s:
-X- 1930s: The Awful Truth, It Happened One Night, Stagecoach
-X- 1940s: The Third Man, Casablanca, Hamlet
-X- 1950s: On the Waterfront, The Lavender Hill Mob
-X- 1960s: An Occurrence at Owl Creek Bridge, Bonnie and Clyde, The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics
-X- 1970s: The Godfather, The Sting
-X- 1980s: Reds, Hannah And Her Sisters, Raiders of the Lost Ark
-X- 1990s: Dances With Wolves
-X- 2000s: Almost Famous, The Aviator, WALL·E

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: (1935) It Happened One Night, (1944) Casablanca, (1949) Hamlet, (1955) On the Waterfront, (1973) The Godfather, (1974) The Sting, (1991) Dances With Wolves
-X- Best Director: (1935) It Happened One Night- Frank Capra, (1938) The Awful Truth- Leo McCarey, (1944) Casablanca- Michael Curtiz, (1955) On the Waterfront- Elia Kazan, (1974) The Sting- George Roy Hill, (1982) Reds- Warren Beatty, (1991) Dances With Wolves- Kevin Costner
-X- Best Actor: (1935) It Happened One Night- Clark Gable, (1949) Hamlet- Laurence Olivier, (1955) On the Waterfront- Marlon Brando, (1973) The Godfather- Marlon Brando
-X- Best Actress: (1935) It Happened One Night- Claudette Colbert
-X- Best Supporting Actor: (1940) Stagecoach- Thomas Mitchell, (1987) Hannah And Her Sisters- Michael Caine
-X- Best Supporting Actress: (1955) On the Waterfront- Eva Saint Marie, (1968) Bonnie and Clyde- Estelle Parsons, (1982) Reds- Maureen Stapleton, (1987) Hannah And Her Sisters- Diane Wiest, (2005) The Aviator- Cate Blanchett
-X- Best Original Screenplay: (1943) Woman of the Year- Michael Kanin and Ring Lardner Jr., (1953) The Lavender Hill Mob- T.E.B. Clarke, (1955) On the Waterfront- Budd Schulberg, (1974) The Sting- David S. Ward, (1987) Hannah And Her Sisters- Woody Allen, (2001) Almost Famous- Cameron Crowe
-X- Best Adapted Screenplay: (1935) It Happened One Night- Robert Riskin, (1944) Casablanca- Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, and Howard Koch, (1973) The Godfather- Francis Ford Copolla and Mario Puzo, (1991) Dances With Wolves- Michael Blake
-X- Best Art Direction:: (1949) Hamlet- Roger K. Furse and Carmen Dillon, (1955) On the Waterfront- Richard Day, (1974) The Sting-Henry Bumstead and James W. Payne, (1982) Raiders of the Lost Ark- Norman Reynolds, Leslie Dilley, and Michael Ford, (2005) The Aviator- Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo
-X- Best Film Editing: (1955) On the Waterfront- Gene Milford, (1974) The Sting- William Reynolds, (1982) Raiders of the Lost Ark- Michael Kahn, (1991) Dances With Wolves- Neil Travis, (2005) The Aviator- Thelma Schoonmaker
-X- Best Costume Design: (1949) Hamlet- Roger K. Furse, (1974) The Sting- Edith Head, (2005) The Aviator- Sandy Powell
-X- Best Original Score: (1940) Stagecoach- Richard Hageman, W. Franke Harling, John Leipold, and Leo Shuken, (1974) The Sting- Marvin Hamlisch, (1991) Dances With Wolves- John Barry
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foreign Language Film:
-X- Best Animated Feature: (2009) WALL·E- Andrew Stanton
-X- Best Animated Short: (1966) The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics- Chuck Jones and Les Goldman
-X- Best Live Action Short: (1964) An Occurrence at Owl Creek Bridge- Paul de Roubaix and Marcel Ichac
-X- Best Cinematography: (1950) The Third Man- Robert Krasker, (1955) On the Waterfront- Boris Kaufman, (1968) Bonnie and Clyde- Burnett Guffey, (1982) Reds- Vittorio Storaro, (1991) Dances With Wolves- Dean Semler, (2005) The Aviator- Robert Richadson
-X- Best Sound: (1982) Raiders of the Lost Ark- Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, and Roy Charman, (1991) Dances With Wolves-
Russell Williams II, Jeffery Perkins, Billy W. Benton, and Gregory H. Watkins
X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): (1982)^ Raiders of the Lost Ark- Ben Burtt and Richard L. Anderson.
-X- Best Visual Effects: (1982) Raiders of the Lost Ark- Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, and Joe Johnston
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

^= Special Award

Watch a Nominee for 2009:
-X- Avatar, District 9, Inglorious Basterds, A Serious Man, Sherlock Holmes

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: WALL·E
-X- PG: Casablanca, On The Waterfront, Raiders of the Lost Ark, The Sting
-X- PG-13: Avatar, (1991) Dances With Wolves, Hannah And Her Sisters, Sherlock Holmes
-X- R: Almost Famous, The Aviator, Bonnie and Clyde, District 9, The Godfather, Inglorious Basterds, A Serious Man
-X- Not Rated: The Awful Truth, The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics, Hamlet, It Happened One Night, The Lavender Hill Mob, An Occurrence at Owl Creek Bridge, Stagecoach, The Third Man


*= first viewing

My List
February 7
  • *On the Waterfront (1954) Winner of 8 Academy Awards including Best Picture and nominated for 4 others
  • The Third Man (1949) Winner of Best (B&W) Cinematography and nominated for 2 others
  • An Occurrence at Owl Creek Bridge (1962) Winner of the Academy Award for Live Action Short Film
February 8
  • The Lavender Hill Mob (1951) Winner of the Academy Award Best Writing, Story and Screenplay and nominated for Best Actor
February 9
  • *Hamlet (1948) Winner of 4 Academy Awards including Best Picture and nominated for 3 others
Feburary 10
  • Untitled: The Bootleg Cut (Almost Famous) (2000) Winner of the Academy Award for Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen and nominated for 3 others
February 11
  • Hannah And Her Sisters (1986) Winner of 3 Academy Awards including Best Supporting Actor and nominated for 4 others.
February 12
  • Bonnie and Clyde (1967) Winner of the Academy Award for Best Cinematography and Best Supporting Actress and nominated for 8 others.
  • A Serious Man (2009) Nominated for Nominated for 2 Academy Awards including Best Picture
  • *Reds (1981) Winner of 3 Academy Awards including Best Director and Nominated for 9 others.
Feburary 13
  • *Sherlock Holmes (2009) Nominated for 2 Academy Awards including Best Score
  • *District 9 (2009) Nominated for 4 Academy Awards including Best Picture
  • Casablanca (1942) Winner of 3 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 5 others
  • *Stagecoach (1939) Winner of 2 Academy Awards including Best Original Score and Nominated for 5 others
Feburary 14
  • The Sting (1973) Winner of 7 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 3 others
  • Inglorious Basterds (2009) Nominated for 8 Academy Awards including Best Picture
Feburary 15
  • *Avatar (2009) Nominated for 9 Academy Awards including Best Picture
February 18
  • *sex, lies, and a videotape (1989) Nominated for the Best Original Screenplay Academy Award
February 20
  • Raiders of the Lost Ark (1981) Winner of 4 Academy Awards including Best Art Direction (and winner of a special award) and Nominated for 4 more.
February 21
    February 23
    • Dances With Wolves (1990) Winner of 7 Academy Awards including Best Picture and Nominated for 5 more
    • WALL·E (2008) Winner of the Academy Award for Best Animated Feature and Nominated for 5 more.
    February 26
    • It Happened One Night (1934) Winner of 5 Academy Awards including Best Picture
    • *The Dot and the Line: A Romance in Lower Mathematics (1965) Winner of the Academy Award for Best Short Subject, Cartoon
    February 28
    • *Woman of the Year (1942) Winnder of the Academy Award for Best Original Screenplay and Nominated for 1 more
    • The Aviator (2004) Winner of 5 Academy Awards including Best Supporting Actress and Nominated for 6 more.
    March 1
    • *The Awful Truth (1937) Winner of the Academy Award for Best Director and Nominated for 5 more.

    Last edited by biglou114; 03-01-10 at 11:01 PM.
    biglou114 is offline  
    Old 02-07-10, 06:48 PM
      #34  
    DVD Talk Special Edition
     
    Join Date: Jan 2004
    Posts: 1,947
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    February 7
    1. The Towering Inferno

    Winner CINEMATOGRAPHY, MUSIC (Original Song) "We May Never Love Like This Again", FILM EDITING
    Nominee BEST SUPPORTING ACTOR Fred Astaire, ART DIRECTION, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, BEST PICTURE. SOUND

    2. Murder on the Orient Express
    Winner BEST SUPPORTING ACTRESS Ingrid Bergman, Nominee BEST LEADING ACTOR Albert Finney, CINEMATOGRAPHY, COSTUME DESIGN, MUSIC, ORIGINAL DRAMATIC SCORE, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY


    February 8
    3. All That Jazz
    Winner ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, FILM EDITING, MUSIC, ORIGINAL SCORE
    Nominee BEST LEADING ACTOR Roy Scheider, BEST PICTURE, CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Bob Fosse, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY


    4. Amadeus
    Winner BEST PICTURE, ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, BEST LEADING ACTOR F. Murray Abrahams, BEST DIRECTOR, Milos Forman, MAKEUP, WRITING, ADAPTED SCREENPLAY, SOUND
    Nominee BEST LEADING ACTOR, Tom Hulce, CINEMATOGRAPHY, EDITING


    February 9
    5. Network
    Winner BEST ACTOR Peter Finch, BEST ACTRESS Faye Dunaway, BEST SUPPORTING ACTRESS Beatrice Straight
    Winner WRITING, BEST ORIGINAL SCREENPLAY Paddy Chayefsky,
    NominatedBEST ACTOR William Holden, BEST SUPPORTING ACTOR Ned Beatty, CINEMATOGRAPHY Owen Roizman. DIRECTOR Sidney Lumet, FILM EDITING, BEST PICTURE


    February 10
    6. Earthquake
    Winner SOUND, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD FOR VISUAL EFFECT
    Nominee ART DIRECTION, CINEMATOGRAPHY, FILM EDITING


    February 11
    7. Trois Coleurs: Rouge
    Nominee CINEMATOGRAPHY, DIRECTOR Krzysztof Kieslowski, WRITING, ORIGINAL SCREENPLAY


    February 13
    8. Dangerous Liaisons
    Winner Best Art Direction-Set Decoration, Best Costume Design, Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium, Nominated Best Actress in a Leading Role Glenn Close, Best Actress in a Supporting Role, Michelle Pfeiffer, Best Music, Original ScoreBest Picture



    Checklist
    Spoiler:

    Watch a Film Winner From the Following Decades:

    --- 1920s:
    --- 1930s:
    --- 1940s:
    --- 1950s:
    --- 1960s:
    -X- 1970s: The Towering Inferno
    -X- 1980s: Amadeus
    --- 1990s:
    --- 2000s:

    Watch a Winner from the Following Categories:

    -X- Best Picture: Amadeus
    -X- Best Actor: All That Jazz
    --- Best Actress:
    --- Best Supporting Actor:
    -X- Best Supporting Actress: Ingrid Bergman, Murder on the Orient Express
    -X- Best Director: Milos Forman, Amadeus
    --- Best Original Screenplay:
    -Amadeus- Best Adapted Screenplay:
    -X- Best Art Direction: Amadeus
    --- Best Film Editing:
    --- Best Costume Design:
    --- Best Original Score:
    -X- Best Original Song: "We May Never Love This Way Again", The Towering Inferno
    -X- Best Makeup: Amadeus
    --- Best Foreign Language Film:
    --- Best Animated Feature:
    --- Best Animated Short:
    --- Best Live Action Short:
    -X- Best Cinematography: The Towering Inferno
    -X- Best Sound: Amadeus
    --- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
    --- Best Visual Effects:
    --- Best Documentary Feature:
    --- Best Documentary (Short Subject):

    Watch a Movie with the Following Rating:

    --- G:
    --- PG:
    --- PG-13:
    --- R:
    --- Not Rated

    In Memoriam Recap:

    Last edited by Gobear; 02-13-10 at 06:42 PM.
    Gobear is offline  
    Old 02-07-10, 08:44 PM
      #35  
    DVD Talk Gold Edition
     
    Join Date: Dec 1999
    Location: Seattle
    Posts: 2,165
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    I'm starting with Daniel Day-Lewis performances this year.

    February 8th
    1. My Left Foot: The Story of Christy Brown (1989) - Wins for Best Actor & Best Supporting Actress
    2. The Age of Innocence (1993) - Win for Best Costume Design
    3. Last of the Mohicans (1992) -Win for Best Sound
    4. There Will be Blood (2008) - Wins for Best Actor & Best Cinematography

    February 12th
    5. Gone with the Wind (1939) - Wins for Best Actress in a Leading Role, Best Actress in a Supporting Role, Best Art Direction,Best Cinematography,Best Director, Best Film Editing, Best Picture & Best Screenplay
    6. The Blind Side (2009) - Nominations for Best Actress & Best Picture


    Last edited by Sparrow; 02-15-10 at 05:51 PM. Reason: The challenge continues.....
    Sparrow is offline  
    Old 02-08-10, 04:37 PM
      #36  
    Mao
    Moderator
     
    Mao's Avatar
     
    Join Date: Feb 1999
    Location: Denver, CO
    Posts: 7,024
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    Started early on Friday night with "A Serious Man" and on Saturday with "The Blind Side" and "An American In Paris", but I'll begin here:

    February 7-
    1) Gone With The Wind (1939) (Best Picture)

    February 8-
    2) The Last Truck: Closing Of A GM Plant (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
    3) A Matter Of Loaf And Death (2009) (Best Animated Short Film Nominee)

    February 10-
    4) French Roast (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
    5) Granny O'Grimm's Sleeping Beauty (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
    6) The Lady And The Reaper (La Dama y la Muerte) (2009) (Best Animated Short Film Nominee)
    7) Logorama (2009) (Best Animated Short Film Nominee)

    February 11-
    8) Burma VJ (2009) (Best Documentary Nominee)

    February 12-
    9) An Education (2009) (Best Picture Nominee)

    February 13-
    10) District 9 (2009) (Best Picture Nominee)

    February 14-
    11) Casablanca (1942) (Best Picture)

    February 15-
    12) Un Prophete (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)

    February 18-
    13) Revanche (2008) (Best Foreign Language Film Nominee)

    February 19-
    14) Crazy Heart (2009) (Best Actor/Supporting Actress/Song Nominee)

    February 20-
    15) China's Unnatural Disaster: The Tears Of Sichuan Province (2009) (Best Documentary Short Subject Nominee)
    16) Up In The Air (2009) (Best Picture Nominee)
    17) Crash (2005) (Best Picture)

    February 22-
    18) The Silence Of The Lambs (1991) (Best Picture)

    February 24-
    19) The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos) (2009) (Best Foreign Language Film Nominee)

    February 25-
    20) Miracle Fish (2009) (Best Live Action Short Film Nominee)

    February 26-
    21) Inglourious Basterds (2009) (Best Picture Nominee)

    February 27-
    22) Rocky (1976) (Best Picture)
    23) Precious: Based On The Novel 'Push' By Sapphire (2009) (Best Picture Nominee)

    February 28-
    24) The Chubbchubbs! (2002) (Best Animated Short Film)
    25) Das Rad (Rocks) (2003) (Best Animated Short Film Nominee)
    26) Atama-yama (Mt. Head) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
    27) Mike's New Car (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
    28) Katedra (The Cathedral) (2002) (Best Animated Short Film Nominee)
    29) Knighty Knight Bugs (1958) (Best Animated Short Film)
    30) The Cat Concerto (1946) (Best Animated Short Film)
    31) Johann Mouse (1952) (Best Animated Short Film)
    32) Tweetie Pie (1947) (Best Animated Short Film)
    33) Birds Anonymous (1957) (Best Animated Short Film)
    34) Quiet Please! (1945) (Best Animated Short Film)
    35) The Milky Way (1940) (Best Animated Short Film)

    March 1-
    36) Der er en yndig mand (This Charming Man) (2002) (Best Live Action Short Film)
    37) The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005) (Best Animated Short Film)
    38) Badgered (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
    39) The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
    40) 9 (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
    41) The Departed (2006) (Best Picture)

    March 2-
    42) J'Attendrai Le Suivant... (I'll Wait For The Next One) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
    43) Fait D'Hiver (Gridlock) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
    44) Inja (Dog) (2002) (Best Live Action Short Film Nominee)
    45) The Danish Poet (2006) (Best Animated Short Film)
    46) Maestro (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
    47) West Bank Story (2006) (Best Live Action Short Film)
    48) The Saviour (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
    49) Helmer & Son (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)

    March 3-
    50) Our Time Is Up (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
    51) Ausreisser (The Runaway) (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
    52) Cashback (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
    53) Amadeus (1884) (Best Picture)

    March 4-
    54) Binta Y La Gran Idea (Binta and the Great Idea) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
    55) Éramos Pocos (One Too Many) (2006) (Best Live Action Short Film Nominee)
    56) The Last Farm (2005) (Best Live Action Short Film Nominee)
    57) Six Shooter (2005) (Best Live Action Short Film)

    March 5-
    58) At Night (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
    59) Il Supplente (The Substitute) (2007) (Best Live Action Short Film Nominee)
    60) Avatar (2009) (Best Picture Nominee)

    March 6-
    61) One Man Band (2005) (Best Animated Short Film Nominee)
    62) Lifted (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
    63) No Time For Nuts (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
    64) The Little Matchgirl (2006) (Best Animated Short Film Nominee)
    65) The Hurt Locker (2009) (Best Picture Nominee)

    I'm done! Got to 19 features and 46 shorts for my first foray into this challenge.

    Have a great Oscar Day, everyone!

    Last edited by Mao; 03-07-10 at 11:46 AM.
    Mao is offline  
    Old 02-08-10, 08:03 PM
      #37  
    Challenge Guru & Comic Nerd
     
    Trevor's Avatar
     
    Join Date: Apr 1999
    Location: spiritually, Minnesota
    Posts: 34,609
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    Originally Posted by Giles View Post
    hey Monkee, can you get a mod to make this a sticky... ??
    Don't need the OP to do this. Any one of us can make the request. Someone just has to hit the 'report to mod' button.

    I'll ask for holiday to be unstickied and this one to be glued.
    Trevor is offline  
    Old 02-09-10, 04:49 AM
      #38  
    DVD Talk Special Edition
     
    Join Date: Jun 2001
    Location: Singapore
    Posts: 1,005
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    * denotes first time viewing.

    Feb 07

    1. Casablanca (1942) w/ Roger Ebert Commentary

    Won: Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay

    Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography, Black-and-White; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture

    Feb 08

    2. The Silence of the Lambs (1991) w/ Commentary from the CC DVD

    Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role; Best Director; Best Picture.

    Nominated: Best Film Editing; Best Sound

    Feb 09

    3. Alien (1979) w/ Ridley Scott commentary from the 20th Anniversary Edition DVD

    Won: Best Effects, Visual Effects

    Nominated: Best Art Direction-Set Decoration

    4. American Beauty (1999) w/ Sam Mendes and Alan Ball commentary

    Won: Best Actor in a Leading Role; Best Cinematography; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

    Nominated: Best Actress in a Leading Role; Best Editing; Best Music, Original Score.

    Feb 10

    5. A Bug's Life (1998) w/ Commentary

    Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score

    Feb 11

    6. Se7en (1995) w/ "The Story" Commentary

    Nominated: Best Film Editing

    Feb 12

    7. Toy Story (1995) w/ Commentary

    Won: Special Achievement Award - John Lasseter
    For the development and inspired application of techniques that have made possible the first feature-length computer-animated film.


    Nominated: Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

    Feb 13

    8. Finding Nemo (2003) w/ Visual Commentary

    Won: Best Animated Feature

    Nominated: Best Music, Original Score; Best Sound Editing; Best Sound Editing

    9. Training Day (2001) w/ Commentary

    Won: Best Actor in a Leading Role

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role

    10. Good Night, and Good Luck. (2005) w/ Commentary

    Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Performance by an Actor in a Leading Role; Best Writing, Original Screenplay

    Feb 14

    11. Out of Sight (1998) w/ Commentary

    Nominated: Best Film Editing; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

    12. A Bug's Life (1998) Blu Ray

    13. Platoon (1986) w/ Oliver Stone Commentary

    Won: Best Director; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound.

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actor in a Supporting Role; Best Cinematography; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.

    Feb 15

    14. Fight Club (1999) w/ Actors and Director Commentary

    Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing

    Feb 16

    15. Crash (2004) w/ Commentary

    Won: Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Original Screenplay.

    Nominated: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song; Best Performance by an Actor in a Supporting Role

    16. Finding Nemo (2003)

    Feb 17

    17. Gangs of New York (2002) Blu Ray

    Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Costume Design; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Song; Best Picture; Best Sound; Best Writing, Original Screenplay

    Feb 18

    18. Gladiator (2000) Blu Ray

    Won: Best Actor in a Leading Role; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Picture; Best Sound.

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Director; Best Editing; Best Music, Original Score; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

    Feb 19

    19. Defiance* (2008) Blu Ray

    Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score

    Feb 20

    20. The Reader* (2008) Blu Ray

    Won: Best Performance by an Actress in a Leading Role

    Nominated: Best Achievement in Cinematography; Best Achievement in Directing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

    Feb 21

    21. Spider-Man (2002) Blu Ray

    Nominated: Best Sound; Best Visual Effects

    22. Spider-Man 2 (2004) Blu Ray

    Won: Best Achievement in Visual Effects

    Nominated: Best Achievement in Sound Editing; Best Achievement in Sound Mixing

    Feb 22

    23. Armageddon (1998) w/ Director, Producer and Actors Commentary

    Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Song; Best Sound

    Feb 23

    24. The Rock (1996) w/ Commentary

    Nominated: Best Sound

    25. Twelve Monkeys (1995) w/ Commentary

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Costume Design

    26. A Few Good Men (1992) w/ Commentary

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Picture; Best Sound

    Feb 24

    27. The Departed (2006) Blu Ray

    Won: Best Achievement in Directing; Best Achievement in Editing; Best Motion Picture of the Year; Best Writing, Adapted Screenplay.

    Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role

    Feb 25

    28. Changeling* (2008) Blu Ray

    Nominated: Best Achievement in Art Direction; Best Achievement in Cinematography; Best Performance by an Actress in a Leading Role

    29. Doubt* (2008) Blu Ray

    Nominated: Best Performance by an Actor in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Leading Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Performance by an Actress in a Supporting Role; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

    Feb 26

    30. Star Wars (1977) w/ Commentary

    Won: Best Art Direction-Set Decoration; Best Costume Design; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Music, Original Score; Best Sound; Special Achievement Award.

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

    Feb 27

    31. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back (1980) w/ Commentary

    Won: Best Sound; Special Achievement Award.

    Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score.

    Feb 28

    32. Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi (1983) w/ Commentary

    Won: Special Achievement Award

    Nominated: Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Music, Original Score; Best Sound.

    Mar 01

    33. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace (1999) w/ Commentary

    Nominated: Best Effects, Sound Effects Editing; Best Effects, Visual Effects; Best Sound

    Mar 02

    34. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones (2002) w/ Commentary

    Nominated: Best Visual Effects

    35. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005) w/ Commentary

    Nominated: Best Achievement in Makeup

    36. Apollo 13 (1995) w/ Commentary

    Won: Best Film Editing; Best Sound

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Actress in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Effects, Visual Effects; Best Music, Original Dramatic Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

    Mar 03

    37. Collateral (2004) w/ Commentary

    Nominated: Best Achievement in Editing; Best Performance by an Actor in a Supporting Role

    Mar 04

    38. Forrest Gump (1994) w/ Director's Commentary

    Won: Best Actor in a Leading Role; Best Director; Best Effects, Visual Effects; Best Film Editing; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Cinematography; Best Effects, Sound Effects Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score; Best Sound

    Mar 05

    39. A Beautiful Mind (2001) w/ Director's Commentary

    Won: Best Actress in a Supporting Role; Best Director; Best Picture; Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

    Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Editing; Best Makeup; Best Music, Original Score

    40. Road to Perdition (2002) w/ Director's Commentary

    Won: Best Cinematography

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Art Direction-Set Decoration; Best Music, Original Score; Best Sound; Best Sound Editing

    Mar 06

    41. As Good as It Gets (1997) w/ Commentary

    Won: Best Actor in a Leading Role; Best Actress in a Leading Role.

    Nominated: Best Actor in a Supporting Role; Best Film Editing; Best Music, Original Musical or Comedy Score; Best Picture; Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen.

    Mar 07

    42. Citizen Kane* (1941)

    Won: Best Writing, Original Screenplay

    Nominated: Best Actor in a Leading Role; Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White; Best Cinematography, Black-and-White; Best Director; Best Film Editing; Best Music, Scoring of a Dramatic Picture; Best Picture; Best Sound, Recording.

    and here ends my challenge i'm glad i made it this far and it's been fun!

    Last edited by InnocentBlood; 03-08-10 at 10:16 AM.
    InnocentBlood is offline  
    Old 02-10-10, 11:37 AM
      #39  
    Senior Member
     
    Join Date: Jun 2003
    Location: Ga
    Posts: 532
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    First Time Viewing (*)
    Blue = Blu-Ray

    February 7th
    1. Speed
    Winner - Best Sound
    Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
    Nominee - Best Film Editing


    February 8th

    February 9th
    2. All Quiet on the Western Front*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Director
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Writing, Achievement


    February 10th
    3. Mutiny on the Bounty*
    Winner - Best Picture
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Clark Gable
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Charles Laughton
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Franchot Tone
    Nominee - Best Director - Frank Lloyd
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Music, Score
    Nominee - Best Writing, Screenplay


    February 11th
    4. Sideways
    Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Director - Alexander Payne
    Nominee - Best Performance by Actor in Supporting Role - Thomas Haden Church
    Nominee - Best Performance by Actress in Supporting Role - Virginia Madsen


    5. Grand Hotel
    *
    Winner - Best Picture

    February 12th
    6. One Flew Over the Cuckoo's Nest
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Director - Milos Forman
    Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
    Winner - Best Actress in a Leadin Role - Louise Fletcher
    Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Brad Dourif
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Music, Original Score


    February 13th
    7. As Good As It Gets (Commentary by James L. Brooks, Jack Nicholson, Greg Kinnear, Hans Zimmer and Helen Hunt)
    Winner - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
    Winner - Best Actress in a Leading Role - Helen Hunt
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Greg Kinnear
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly For Screen
    Nominee - Best Music, Original Musical or Comedy Score


    8. Batman
    Winner - Best Art Direction

    February 14th
    9. The Broadway Melody*
    Winner - Best Picture
    Nominee - Best Actress in a Leading Role - Bessie Love
    Nominee - Best Director - Harry Beaumont


    February 15th
    10. French Roast*
    Nominee - Best Animated Short Film

    11. Granny O'Grimm's Sleeping Beauty*
    Nominee - Best Animated Short Film

    12. The Lady and the Reaper (La dama y la muerte)*
    Nominee - Best Animated Short Film

    13. Logorama*
    Nominee - Best Animated Short Film

    14. A Matter of Loaf and Death*
    Nominee - Best Animated Short Film

    15. The Dark Knight
    Winner - Best Performance by an Actor in a Supporting Role - Heath Ledger
    Winner - Best Achievement in Sound Editing
    Nominee - Best Achievement in Sound
    Nominee - Best Achievement in Editing
    Nominee - Best Achievement in Art Direction
    Nominee - Best Achievement in Makeup
    Nominee - Best Achievement in Cinematography
    Nominee - Best Achievement in Visual Effects


    16. Mouse Trouble (1944)
    Winner - Best Animated Short

    17. Fargo

    Winner - Best Actress in a Leading Role - Frances McDormand
    Winner - Best Writing, Screenplay Written Directly For the Screen
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Director - Joel Coen
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - William Macy
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Film Editing


    February 16th

    February 17th
    18. My Cousin Vinny
    Winner - Best Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei

    February 18th
    19. Around the World in 80 Days*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Writing, Adapted Screenplay
    Winner - Best Cinematography
    Winner - Best Film Editing
    Winner - Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
    Nominee - Best Director - Michael Anderson
    Nominee - Best Costume Design, Color
    Nominee - Best Art Direction-Set Decoration, Color


    20. The Hurt Locker
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Director - Kathryn Bigelow
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jeremy Renner
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Original Score
    Nominee - Best Original Screenplay
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Sound
    Nominee - Best Sound Editing


    February 19th
    21. Going My Way*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Actor in a Leading Role - Bing Crosby
    Winner - Best Actor in a Supporting Role - Barry Fitzgerald
    Winner - Best Director - Leo McCarey
    Winner - Best Music: Original Song for "Swinging on a Star"
    Winner - Best Writing, Original Story
    Winner - Best Writing, Screenplay
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Barry Fitzgerald
    Nominee - Best Cinematography, Black and White
    Nominee - Best Film Editing


    February 20, 2010
    22. Saving Private Ryan
    Winner - Best Director - Steven Spielberg
    Winner - Best Cinematography
    Winner - Best Film Editing
    Winner - Best Sound
    Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Tom Hanks
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Original Screenplay
    Nominee - Best Music, Original Score
    Nominee - Best Art Direction
    Nominee - Best Makeup


    23. All the King's Men*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Actor in a Leading Role - Broderick Crawford
    Winner - Best Actress in a Supporting Role - Mercedes McCambridge
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - John Ireland
    Nominee - Best Director - Robert Rossen
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Writing, Screenplay


    24. The Life of Emile Zola*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Actor in a Supporting Role - Joseph Schildkraut
    Winner - Best Writing, Screenplay
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Paul Muni
    Nominee - Best Art Direction
    Nominee - Best Assistant Director
    Nominee - Best Director - William Dieterle
    Nominee - Best Music, Score
    Nominee - Best Sound, Recording
    Nominee - Best Writing, Original Story


    February 21st

    February 22nd
    25. Up in the Air*
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Actor in a Starring Role - George Clooney
    Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Anna Kendrick
    Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Vera Farmiga
    Nominee - Best Director - Jason Reitman
    Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay


    26. An Education*
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Carey Mulligan
    Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay


    27. Misery
    Winner - Best Actress in a Leading Role - Kathy Bates

    February 23rd

    28. The Great Zeigfeld*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Actress in a Leading Role - Luise Rainer
    Winner - Best Dance Direction
    Nominee - Best Director - Robert Z. Leonard
    Nominee - Best Art Direction
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Writing, Original Story


    29. Cimarron*
    Winner - Best Picture
    Winner - Best Art Direction
    Winner - Best Writing, Adapted
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Richard Dix
    Nominee - Best Actress in a Leading Role - Irene Dunne
    Nominee - Best Director - Wesley Ruggles
    Nominee - Best Cinematography


    February 24th


    February 25th
    30. Gangs of New York
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Director - Martin Scorsese
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Daniel Day Lewis
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Art Direction
    Nominee - Best Sound
    Nominee - Best Costume Design
    Nominee - Best Editing
    Nominee - Best Writing, Original Screenplay
    Nominee - Best Original Song - U2 "The Hands that Built America"


    February 26th
    31. Little Miss Sunshine
    Winner - Best Writing, Original Screenplay
    Winner - Best Actor in a Supporting Performance - Alan Arkin
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Abigail Breslin


    32. Juno
    Winner - Best Screenplay, Written Directly for the Screen
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Director - Jason Reitman
    Nominee - Best Actress in a Leading Role - Ellen Page


    February 27th
    33. March of the Penguins*
    Winner - Best Documentary Feature

    February 28, 2010
    34. Inglourious Basterds
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Christoph Waltz
    Nominee - Best Writing, Original Screenplay
    Nominee - Best Director - Quentin Tarantino
    Nominee - Best Cinematography
    Nominee - Best Sound
    Nominee - Best Sound Editing
    Nominee - Best Editing


    March 1st
    35. Precious*
    Nominee - Best Picture
    Nominee - Best Actress in a Supporting Role - Mo'Nique
    Nominee - Best Actress in a Leading Role - Gabourey Sidibe
    Nominee - Best Director - Lee Daniels
    Nominee - Best Film Editing
    Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay


    March 2nd

    March 3rd


    March 4th
    36. Departures*
    Winner - Best Foreign Language Film

    37. The Last Detail*
    Nominee - Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
    Nominee - Best Actor in a Supporting Role - Randy Quaid
    Nominee - Best Adapted Screenplay




    Spoiler:
    Watch a Film Winner From the Following Decades:

    X 1920: The Broadway Melody
    X 1930: All Quiet on the Western Front
    X 1940: Going My Way
    X 1950: Around the World in 80 Days
    --- 1960:
    X 1970: One Flew Over the Cuckoo's Nest
    --- 1980:
    --- 1990:
    --- 2000:

    Watch a Winner from the Following Categories:

    X Best Picture: All Quiet on the Western Front
    X Best Actor: Jack Nicholson "One Flew Over the Cuckoo's Nest"
    X Best Actress: Louise Fletcher "One Flew Over the Cuckoo's Nest"
    X Best Supporting Actor: Heath Ledger "The Dark Knight"
    X Best Supporting Actress: Marisa Tomei "My Cousin Vinny"
    X Best Director:Lewis Milestone "All Quiet on the Western Front"
    X Best Original Screenplay: Fargo - Ethan Coen
    X Best Adapted Screenplay: Sideways - Alexander Payne / Jim Taylor
    X Best Art Direction: Batman
    X Best Film Editing: Around the World in 80 Days
    --- Best Costume Design:
    X Best Original Score: Around the World in 80 Days
    X Best Original Song: Going My Way for Song "Swinging On A Star"
    --- Best Makeup:
    X Best Foreign Language Film: Departures
    --- Best Animated Film:
    X Best Animated Short: Mouse Trouble (1944)
    --- Best Live Action Short:
    X Best Cinematography: All Around the World in 80 Days
    X Best Sound: Speed
    X Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Speed
    --- Best Visual Effects:
    X Best Documentary Feature: March of the Penguins
    --- Best Documentary (Short Subject):

    Watch a Movie with the Following Rating:

    X G: March of the Penguins
    X PG: All Quiet on the Western Front
    X PG-13: Batman
    X R: Speed
    X Not Rated: The Broadway Melody

    Last edited by MrTerrific; 03-04-10 at 05:51 PM.
    MrTerrific is offline  
    Old 02-12-10, 12:08 AM
      #40  
    Senior Member
     
    QuirkyMovieGirl's Avatar
     
    Join Date: Dec 2008
    Location: In my head.
    Posts: 308
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    Personal Goal: 25

    February 14th
    1) Rear Window: Cinematography, Directing, Sound Recording and Writing

    February 20th
    2) GoodFellas: Supporting Actor, Supporting Actress, Director, Editing, Screenplay, and Picture
    3) Julie & Julia: Nominated Best Actress

    February 21st
    4) Carrie: Best Actress, Best Supporting Actress

    February 23rd
    5) Il Postino: Best Actor, Director, Music, Screenplay, Picture

    February 24th
    6) Ray: Best Actor, Costume Design, Director, Editing, Picture, Sound Mixing

    March 2nd
    7) Emma: Costume Design, Music

    March 5th
    8) The Front: Writing

    March 6th
    9) Magnolia: Supporting Actor, Original Song, Original Screenplay
    10) Giant: Director, Picture, Actor, Actor, Supporting Actress, Color Art Design, Costume, Editing, Score, and Screenplay

    March 7th
    11) Leaving Las Vegas: Actor, Actress, Director, Adapted Screenplay
    12)
    13)
    14)
    15)
    16)
    17)
    18)
    19)
    20)
    21)
    22)
    23)
    24)
    25)

    Spoiler:
    Checklist

    Watch a Film Winner From the Following Decades:

    --- 1920:
    --- 1930:
    --- 1940:
    --- 1950:
    --- 1960:
    --- 1970:
    --- 1980:
    --- 1990:
    --- 2000:

    Watch a Winner from the Following Categories:

    --- Best Picture:
    -X- Best Actor: Jamie Foxx: "Ray"
    --- Best Actress:
    -X- Best Supporting Actor: Joe Pesci: "GoodFellas"
    --- Best Supporting Actress:
    -X- Best Director: George Stevens: "Giant"
    --- Best Original Screenplay:
    --- Best Adapted Screenplay:
    --- Best Art Direction:
    --- Best Film Editing:
    --- Best Costume Design:
    -X- Best Original Score: Luis Enrique Bacalov: "Il Postino"
    --- Best Original Song:
    --- Best Makeup:
    --- Best Foriegn Language Film:
    --- Best Animated Film:
    --- Best Animated Short:
    --- Best Live Action Short:
    --- Best Cinematography:
    -X- Best Sound: Mixing: " Ray"
    --- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
    --- Best Visual Effects:
    --- Best Documentary Feature:
    --- Best Documentary (Short Subject):

    Watch a Movie with the Following Rating:

    --- G:
    -X- PG: Rear Window
    -X- PG-13: Julie & Julia
    -X- R: Carrie
    --- Not Rated

    Last edited by QuirkyMovieGirl; 03-07-10 at 05:31 PM.
    QuirkyMovieGirl is offline  
    Old 03-10-10, 06:11 AM
      #41  
    Cool New Member
     
    Join Date: Mar 2010
    Posts: 37
    Re: The 4th Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS THREAD***

    Nominees & Winners for the 82nd Academy Awards


    • Jeff Bridges in “Crazy Heart”
    • George Clooney in “Up in the Air”
    • Colin Firth in “A Single Man”
    • Morgan Freeman in “Invictus”
    • Jeremy Renner in “The Hurt Locker”
    Actor in a Supporting Role

    • Matt Damon in “Invictus”
    • Woody Harrelson in “The Messenger”
    • Christopher Plummer in “The Last Station”
    • Stanley Tucci in “The Lovely Bones”
    • Christoph Waltz in “Inglourious Basterds”
    Actress in a Leading Role

    • Sandra Bullock in “The Blind Side”
    • Helen Mirren in “The Last Station”
    • Carey Mulligan in “An Education”
    • Gabourey Sidibe in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
    • Meryl Streep in “Julie & Julia”
    Actress in a Supporting Role

    • Penélope Cruz in “Nine”
    • Vera Farmiga in “Up in the Air”
    • Maggie Gyllenhaal in “Crazy Heart”
    • Anna Kendrick in “Up in the Air”
    • Mo’Nique in “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire”
    Animated Feature Film

    • “Coraline” Henry Selick
    • “Fantastic Mr. Fox” Wes Anderson
    • “The Princess and the Frog” John Musker and Ron Clements
    • “The Secret of Kells” Tomm Moore
    • “Up” Pete Docter
    Art Direction

    • “Avatar” Art Direction: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
    • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Art Direction: Dave Warren and Anastasia Masaro; Set Decoration: Caroline Smith
    • “Nine” Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
    • “Sherlock Holmes” Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
    • “The Young Victoria” Art Direction: Patrice Vermette; Set Decoration: Maggie Gray
    Cinematography

    • “Avatar” Mauro Fiore
    • “Harry Potter and the Half-Blood Prince” Bruno Delbonnel
    • “The Hurt Locker” Barry Ackroyd
    • “Inglourious Basterds” Robert Richardson
    • “The White Ribbon” Christian Berger
    Costume Design

    • “Bright Star” Janet Patterson
    • “Coco before Chanel” Catherine Leterrier
    • “The Imaginarium of Doctor Parnassus” Monique Prudhomme
    • “Nine” Colleen Atwood
    • “The Young Victoria” Sandy Powell
    Directing

    • “Avatar” James Cameron
    • “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow
    • “Inglourious Basterds” Quentin Tarantino
    • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels
    • “Up in the Air” Jason Reitman
    Documentary (Feature)

    • “Burma VJ” Anders Østergaard and Lise Lense-Møller
    • “The Cove” Louie Psihoyos and Fisher Stevens
    • “Food, Inc.” Robert Kenner and Elise Pearlstein
    • “The Most Dangerous Man in America: Daniel Ellsberg and the Pentagon Papers” Judith Ehrlich and Rick Goldsmith
    • “Which Way Home” Rebecca Cammisa
    Documentary (Short Subject)

    • “China’s Unnatural Disaster: The Tears of Sichuan Province” Jon Alpert and Matthew O’Neill
    • “The Last Campaign of Governor Booth Gardner” Daniel Junge and Henry Ansbacher
    • “The Last Truck: Closing of a GM Plant” Steven Bognar and Julia Reichert
    • “Music by Prudence” Roger Ross Williams and Elinor Burkett
    • “Rabbit à la Berlin” Bartek Konopka and Anna Wydra
    Film Editing

    • “Avatar” Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
    • “District 9” Julian Clarke
    • “The Hurt Locker” Bob Murawski and Chris Innis
    • “Inglourious Basterds” Sally Menke
    • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Joe Klotz
    Foreign Language Film

    • “Ajami” Israel
    • “The Milk of Sorrow (La Teta Asustada)” Peru
    • “A Prophet (Un Prophète)” France
    • “The Secret in Their Eyes (El Secreto de Sus Ojos)” Argentina
    • “The White Ribbon (Das Weisse Band)” Germany
    Makeup

    • “Il Divo” Aldo Signoretti and Vittorio Sodano
    • “Star Trek” Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
    • “The Young Victoria” Jon Henry Gordon and Jenny Shircore
    Music (Original Score)

    • “Avatar” James Horner
    • “Fantastic Mr. Fox” Alexandre Desplat
    • “The Hurt Locker” Marco Beltrami and Buck Sanders
    • “Sherlock Holmes” Hans Zimmer
    • “Up” Michael Giacchino
    Music (Original Song)

    • “Almost There” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
    • “Down in New Orleans” from “The Princess and the Frog” Music and Lyric by Randy Newman
    • “Loin de Paname” from “Paris 36” Music by Reinhardt Wagner Lyric by Frank Thomas
    • “Take It All” from “Nine” Music and Lyric by Maury Yeston
    • “The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)” from “Crazy Heart” Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett
    Best Picture

    • “Avatar” James Cameron and Jon Landau, Producers
    • “The Blind Side” Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers
    • “District 9” Peter Jackson and Carolynne Cunningham, Producers
    • “An Education” Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
    • “The Hurt Locker” Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
    • “Inglourious Basterds” Lawrence Bender, Producer
    • “Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
    • “A Serious Man” Joel Coen and Ethan Coen, Producers
    • “Up” Jonas Rivera, Producer
    • “Up in the Air” Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
    Short Film (Animated)

    • “French Roast” Fabrice O. Joubert
    • “Granny O’Grimm’s Sleeping Beauty” Nicky Phelan and Darragh O’Connell
    • “The Lady and the Reaper (La Dama y la Muerte)” Javier Recio Gracia
    • “Logorama” Nicolas Schmerkin
    • “A Matter of Loaf and Death” Nick Park
    Short Film (Live Action)

    • “The Door” Juanita Wilson and James Flynn
    • “Instead of Abracadabra” Patrik Eklund and Mathias Fjellström
    • “Kavi” Gregg Helvey
    • “Miracle Fish” Luke Doolan and Drew Bailey
    • “The New Tenants” Joachim Back and Tivi Magnusson
    Sound Editing

    • “Avatar” Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
    • “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson
    • “Inglourious Basterds” Wylie Stateman
    • “Star Trek” Mark Stoeckinger and Alan Rankin
    • “Up” Michael Silvers and Tom Myers
    Sound Mixing

    • “Avatar” Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
    • “The Hurt Locker” Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
    • “Inglourious Basterds” Michael Minkler, Tony Lamberti and Mark Ulano
    • “Star Trek” Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
    • “Transformers: Revenge of the Fallen” Greg P. Russell, Gary Summers and Geoffrey Patterson
    Visual Effects

    • “Avatar” Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones
    • “District 9” Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros and Matt Aitken
    • “Star Trek” Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton
    movi3mogul is offline  

    Posting Rules
    You may not post new threads
    You may not post replies
    You may not post attachments
    You may not edit your posts

    BB code is On
    Smilies are On
    [IMG] code is On
    HTML code is On
    Trackbacks are Off
    Pingbacks are Off
    Refbacks are Off


    Thread Tools
    Search this Thread

    Archive Advertising Cookie Policy Privacy Statement Terms of Service

    Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.