Go Back  DVD Talk Forum > DVD Discussions > DVD Talk
Reload this Page >

The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

DVD Talk Talk about DVDs and Movies on DVD including Covers and Cases

The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Old 01-25-11, 11:55 PM
  #1  
DVD Talk Platinum Edition
Thread Starter
 
The Monkees's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Chicago
Posts: 3,983
The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Okay ladies & gents, here we go the challenge begins on Thursday!

Please keep this thread to LISTS ONLY and keep the discussions in the discussion thread:

The Monkees is offline  
Old 01-25-11, 11:56 PM
  #2  
DVD Talk Platinum Edition
Thread Starter
 
The Monkees's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Chicago
Posts: 3,983
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 27th

1. E.T.: The Extra-Terrestrial (1982) (12:05am)
-Winner: Best Original Score - John Williams
-Winner: Best Sound - Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa
-Winner: Best Sound Effects Editing - Charles L. Campbell, Ben Burtt
-Winner: Best Visual Effects - Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth F. Smith
-Nomination: Best Picture (1982)
-Nomination: Best Director - Steven Spielberg
-Nomination: Best Original Screenplay - Melissa Mathison
-Nomination: Best Cinematography - Allen Daviau
-Nomination: Best Film Editing - Carol Littleton

2. The Addams Family (1991) (2:00pm)
-Nomination: Best Costume Design - Ruth Myers

January 28th - January 29th

None These Days

January 30th

3. The Music Man (1962) (9:45pm)
-Winner: Best Scoring of Music (Adaptation or Treatment) - Ray Heindorf
-Nomination: Best Picture (1962)
-Nomination: Best Film Editing - William Ziegler
-Nomination: Best Art Direction (Color) - Paul Groesse (art direction), George James Hopkins (set decoration)
-Nomination: Best Costume Design (Color) - Dorothy Jeakins
-Nomination: Best Sound - Warner Bros. Studio Sound Department, Georeg R. Groves, Sound Director


January 31st

4. Juno (2007) (1:30am)
-Winner: Best Original Screenplay - Diablo Cody
-Nomination: Best Picture (2007)
-Nomination: Best Actress - Ellen Page
-Nomination: Best Director - Jason Reitman


February 1st

5. The Last Picture Show (1971) (1:30am)
-Winner: Best Supporting Actor - Ben Johnson
-Winner: Best Supporting Actress - Cloris Leachman
-Nomination: Best Picture (1971)
-Nomination: Best Supporting Actor - Jeff Bridges
-Nomination: Best Supporting Actress - Ellen Burstyn
-Nomination: Best Director - Peter Bogdanovich
-Nomination: Best Adapted Screenplay - Larry McMurtry & Peter Bogdanovich

6. Back to the Future (1985) (5:00pm)
-Winner: Best Sound Effects Editing - Charles L. Cambell, Robert Rutledge
-Nomination: Best Original Screenplay - Robert Zemeckis, Bob Gale
-Nomination: Best Original Song - "The Power of Love" Chris Hayes, Johnny Colla (music), Huey Lewis (lyrics)
-Nomination: Best Sound - Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thirlwell, William B. Kaplan

7. Rocky (1976) (7:05pm)
-Winner: Best Picture (1976)
-Winner: Best Director - John G. Avildsen
-Winner: Best Film Editing - Richard Halsey, Scott Conrad
-Nomination: Best Actor - Sylvester Stallone
-Nomination: Best Actress - Talia Shire
-Nomination: Best Supporting Actor - Burgess Meredith
-Nomination: Best Supporting Actor - Burt Young
-Nomination: Best Original Screenplay - Sylvester Stallone
-Nomination: Best Original Song - "Gonna Fly Now" Bill Conti (music), Carol Connors, Ayn Robbins (lyrics)
-Nomination: Best Sound - Harry Warren Tetrick, William McCaughey, Lyle Burbridge, Bud Alper

8. Leaving Las Vegas (1995) (9:05pm)
-Winner: Best Actor - Nicolas Cage
-Nomination: Best Actress - Elisabeth Shue
-Nomination: Best Director - Mike Figgis
-Nomination: Best Adapted Screenplay - Mike Figgis


February 2nd

9. Poltergeist II: The Other Side (1986) (1:40am)
-Nomination: Best Visual Effects - Richard Edlund, John Bruno, Garry Waller, William Neil
10. Poltergeist (1982) (1:10pm)
-Nomination: Best Original Score - Jerry Goldsmith
-Nomination: Best Sound Effects Editing - Stephen Hunter Flick, Richard L. Anderson
-Nomination: Best Visual Effects - Richard Edlund, Michael Wood, Bruce Nicholson

11. Indiana Jones & the Last Crusade (1989) (4:05pm)
-Winner: Best Sound Effects Editing - Ben Burtt, Richard Hymns
-Nomination: Best Original Score - John Williams
-Nomination: Best Sound - Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe

12. Tweetie Pie (1947) (6:10pm)
-Winner: Best Short Subject (Cartoon) (1947)
13. Rabbit Hole (2010) (8:30pm) *
-Nomination: Best Actress - Nicole Kidman

February 3rd

14. Lethal Weapon (1987) (1:00pm)
-Nomination: Best Sound - Les Fresholtz, Dick Alexander, Vern Poore, Bill Nelson
15. Alice in Wonderland (1951) (3:35pm)
-Nomination: Best Scoring of a Musical Picture - Oliver Wallace

* = First Time Viewing

CHECKLIST

Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
-X- 1940: Tweetie Pie (1947)
--- 1950:
-X- 1960: The Music Man (1962)
-X- 1970: The Last Picture Show (1971)
-X- 1980: E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
-X- 1990: Leaving Las Vegas (1995)
-X- 2000: Juno (2007)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Rocky (1976)
-X- Best Actor: Nicolas Cage "Leaving Las Vegas" (1995)
--- Best Actress:
-X- Best Supporting Actor: Ben Johsnon "The Last Picture Show (1971)
-X- Best Supporting Actress: Cloris Leachman "The Last Picture Show (1971)
-X- Best Director: John G. Avildsen "Rocky" (1976)
-X- Best Original Screenplay: Juno (2007)
--- Best Adapted Screenplay:
--- Best Art Direction:
-X- Best Film Editing: Richard Halsey, Scott Conrad "Rocky" (1976)
--- Best Costume Design:
-X- Best Original Score: E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
-X- Best Animated Short: Tweetie Pie (1947)
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
-X- Best Sound: E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
-X- Best Visual Effects: E.T.: The Extra Terrestrial (1982)
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: The Music Man (1962)
-X- PG: E.T.: The Extra-Terrestrial (1982)
-X- PG-13: The Addams Family (1991)
-X- R: The Last Picture Show (1971)
-X- Not Rated: Tweetie Pie (1947)

Last edited by The Monkees; 02-03-11 at 05:46 PM.
The Monkees is offline  
Old 01-25-11, 11:57 PM
  #3  
DVD Talk Limited Edition
 
Travis McClain's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Location: Western Hemisphere
Posts: 7,285
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***



2011 Academy Awards Challenge

The List
  1. 1/31 Alice in Wonderland
  2. 2/01 The Little Mermaid
  3. 2/01 Alice in Wonderland
  4. 2/02 Juno
  5. 2/03 Dogtooth
  6. 2/03 Exit Through the Gift Shop
  7. 2/03 The Cowboy and the Lady
  8. 2/04 The Battle of Midway
  9. 2/04 The Anderson Platoon
  10. 2/04 Restrepo
  11. 2/05 Batman Forever
  12. 2/05 The Sound of Music
  13. 2/07 Butch Cassidy and the Sundance Kid
  14. 2/08 Black Swan
  15. 2/09 Edward Scissorhands
  16. 2/10 Transformers
  17. 2/14 Hotel Rwanda
  18. 2/14 The Social Network
  19. 2/15 The King's Speech
  20. 2/16 Inception
  21. 2/17 Independence Day
  22. 2/17 From Here to Eternity
  23. 2/18 Frida
  24. 2/21 True Grit
  25. 2/22 An Education
  26. 2/24 The Constant Gardener
  27. 2/25 One Flew over the Cuckoo's Nest
  28. 2/26 8 1/2
  29. 2/27 The New Tenants
  30. 2/27 The 83rd Annual Academy Awards
The List - with Annotation of Awards and Nominations
Spoiler:
  1. 1/31 Alice in Wonderland (2010)
    (W): Art Direction - Production Design: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O'Hara
    (W): Costume Design - Collen Atwood
    (N): Visual Effects - Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas and Sean Phillips
  2. 2/01 The Little Mermaid (1989)
    (W): Music (Original Score) - Alan Menken
    (W): Music (Original Song): "Under the Sea," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
    (N): Music (Original Song): "Kiss the Girl," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
  3. 2/01 Alice in Wonderland (1951)
    (N): Music (Scoring of a Musical Motion Picture) - Oliver Wallace
  4. 2/02 Juno (2007)
    (W): Writing (Original Screenplay) - Diablo Cody
    (N): Actress in a Leading Role - Ellen Page
    (N): Directing - Jason Reitman, Best Picture
  5. 2/03 Dogtooth (2010)
    (N): Best Foreign Language Film - Greece
  6. 2/03 Exit Through the Gift Shop (2010)
    (N): Documentary (Feature) - Banksy and Jaimie D'Cruz
  7. 2/03 The Cowboy and the Lady (1938)
    (W): Sound Recording - United Artists Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
    (N): Music (Original Score) - Alfred Newman
    (N): Music (Song) --"The Cowboy and the Lady," Music by Lionel Newman; Lyrics by Arthur Quenzer
  8. 2/04 The Battle of Midway (1942)
    (W) Documentary (Special Award) - United States Navy
  9. 2/04 The Anderson Platoon (1967)
    (W): Documentary (Feature), Pierre Schoendoerffer, Producer
  10. 2/04 Restrepo (2010)
    (N): Best Documentary (Feature) - Tim Hetherington and Sebastian Junger
  11. 2/05 Batman Forever (1995)
    (N): Cinematography - Stephen Goldblatt
    (N): Sound - Donald O. Mitchell, Frank A. Montaño, Michael Herbick, Petur Hliddal
    (N): Sound Effects Editing - John Leveque, Bruce Stambler
  12. 2/05 The Sound of Music (1965)
    (W): Directing - Robert Wise
    (W): Film Editing - William Reynolds
    (W): Music (Scoring of Music--adaptation or treatment) - Irwin Kostal
    (W): Best Picture - Robert Wise, Producer
    (W): Sound - 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
    (N): Actress - Julie Andrews
    (N): Actress in a Supporting Role - Peggy Wood
    (N): Art Direction (Color) - Art Direction: Boris Leven; Set Decoration: Walter M. Scott, Ruby Levitt
    (N): Cinematography - Ted McCord
    (N): Costume Design (Color) - Dorothy Jeakins
  13. 2/07 Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969)
    (W): Cinematography - Conrad Hall
    (W): Music (Original Score--for a motion picture [not a musical]) - Burt Bacharach
    (W): Music (Song--Original for the Picture) - "Raindrops Keep Fallin' On My Head," Music by Burt Bacharach; Lyrics by Hal David
    (W): Writing (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced) - William Goldman
    (N): Directing - George Roy Hill
    (N): Best Picture - John Foreman, Producer
    (N): Sound - William Edmondson, David Dockendorf
  14. 2/08 Black Swan (2010)
    (W): Actress in a Leading Role - Natalie Portman
    (N): Cinematography - Matthew Libatique
    (N): Directing - Darren Aronofsky
    (N): Film Editing - Andrew Weisblum
    (N): Best Picture - Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklins, Producers
  15. 2/09 Edward Scissorhands (1990)
    (N): Makeup - Ve Neill, Stan Winston
  16. 2/10 Transformers (2007)
    (N): Sound Editing - Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins
    (N): Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin
    (N): Visual Effects - Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier
  17. 2/14 Hotel Rwanda (2004)
    (N): Actor in a Leading Role - Don Cheadle
    (N): Actress in a Supporting Role - Sophie Okonedo
    (N): Writing (Original Screenplay) - Keir Pearson & Terry George
  18. 2/14 The Social Network (2010)
    (N): Best Actor - Jesse Eisenberg
    (N): Cinematography - Jeff Cronenweth
    (N): Directing - David Fincher
    (W): Film Editing - Angus Wall and Kirk Baxter
    (W): Music (Original Score) - Trent Reznor and Atticus Ross
    (N): Best Picture - Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
    (N): Sound Mixing - Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weitgarten
    (W): Writing (Adapted Screenplay) - Aaron Sorkin
  19. 2/15 The King's Speech (2010)
    (W): Actor in a Leading Role - Colin Firth
    (N): Actor in a Supporting Role - Geoffrey Rush
    (N): Actress in a Supporting Role - Helena Bonham Carter
    (N): Art Direction - Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr
    (N): Cinematography - Danny Cohen
    (N): Costume Design - Jenny Beavan
    (W): Directing - Tom Hooper
    (N): Film Editing - Tariq Anwar
    (N): Music (Original Score) - Alexandre Desplat
    (W): Best Picture - Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
    (N): Sound Mixing - Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
    (W): Writing (Original Screenplay) - David Seidler
  20. 2/16 Inception (2010)
    (N): Art Direction - Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
    (W): Cinematography - Wally Pfister
    (N): Music (Original Score) - Hans Zimmer
    (N): Best Picture - Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
    (W): Sound Editing - Richard King
    (W): Sound Mixing - Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
    (W): Visual Effects - Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
    (N): Writing (Original Screenplay) - Christopher Nolan
  21. 2/17 Independence Day (1996)
    (W): Visual Effects - Volker Engel, Douglas Smith, Clay Pinney, Joseph Viskocil
    (N): Sound - Chris Carpenter, Bill W. Benton, Bob Beemer, Jeff Wexler
  22. 2/17 From Here to Eternity (1953)
    (W): Actor in a Supporting Role - Frank Sinatra
    (W): Actress in a Supporting Role - Donna Reed
    (W): Cinematography (Black-and-White) - Burnett Guffey
    (W): Directing - Fred Zinnemann
    (W): Film Editing - William Lyon
    (W): Best Motion Picture - Buddy Adler, Producer
    (W): Sound Recording - Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary, Sound Director
    (W): Writing (Screenplay) - Daniel Taradash
    (N): Actor - Montgomery Clift
    (N): Actor - Burt Lancaster
    (N): Actress - Deborah Kerr
    (N): Costume Design (Black-and-White) - Jean Louis
    (N): Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) - Morris Stoloff, George Duning
  23. 2/18 Frida (2002)
    (W): Makeup - John Jackson, Beatrice De Alba
    (W): Music (Original Score) - Elliot Goldenthal
    (N): Actress in a Leading Role - Salma Hayek
    (N): Art Direction - Art Direction: Felipe Fernandez del Paso; Set Decoration: Hania Robledo
    (N): Costume Design - Julie Weiss
    (N): Music (Original Song) - "Burn It Blue," Music by Elliot Goldenthal; Lyric by Julie Taymor
  24. 2/21 True Grit (1969)
    (W): Actor - John Wayne
    (N): Music (Original Song) - "True Grit," Music by Elmer Bernstein; Lyrics by Don Black
  25. 2/22 An Education (2009)
    (N): Actress in a Leading Role - Carey Mulligan
    (N): Best Picture - Finola Dwyer and Amanda Posey, Producers
    (N): Writing (Adapted Screenplay) - Nick Hornby
  26. 2/24 The Constant Gardener (2005)
    (W): Actress in a Supporting Role - Rachel Weisz
    (N): Film Editing - Claire Simpson
    (N): Music (Original Score) - Alberto Iglesias
    (N): Writing (Adapted Screenplay) - Jeffrey Caine
  27. 2/25 One Flew over the Cuckoo's Nest (1975)
    (W): ACTOR - Jack Nicholson
    (W): ACTRESS - Louise Fletcher
    (W): DIRECTING - Milos Forman
    (W): BEST PICTURE - Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
    (W): WRITING (Screenplay Adapted from Other Material) - Lawrence Hauben, Bo Goldman
    (N): ACTOR IN A SUPPORTING ROLE - Brad Dourif
    (N): CINEMATOGRAPHY -- Haskell Wexler, Bill Butler
    (N): FILM EDITING -- Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn
    (N): MUSIC (Original Score) -- Jack Nitzsche
  28. 2/26 8 1/2 (1963)
    (W): COSTUME DESIGN (Black and White) - Piero Gherardi
    (W): FOREIGN LANGUAGE FILM - Italy
    (N): ART DIRECTION (Black and White) - Piero Gherardi
    (N): DIRECTING - Federico Fellini
    (N): WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) - Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tulllio Pinelli, Brunello Rondi
  29. 2/27 The New Tenants (2009)
    (W): SHORT FILM (Live Action) - Joachim Back and Tivi Magnusson


Checklist
Decades
Spoiler:
--- 1920:
-X- 1930: The Cowboy and the Lady (1938)
-X- 1940: The Battle for Midway (1942)
-X- 1950: From Here to Eternity (1953)
-X- 1960: The Anderson Platoon (1967)
-X- 1970: One Flew over the Cuckoo's Nest (1975)
-X- 1980: The Little Mermaid (1989)
-X- 1990: Independence Day (1996)
-X- 2000: Juno

Categories
Spoiler:
-X- Best Picture: The Sound of Music (Robert Wise, Producer)
-X- Best Actor: True Grit (John Wayne)
-X- Best Actress:One Flew over the Cuckoo's Nest (Louise Fletcher)
-X- Best Supporting Actor: From Here to Eternity (Frank Sinatra)
-X- Best Supporting Actress: From Here to Eternity (Donna Reed)
-X- Best Director: The Sound of Music (Robert Wise)
-X- Best Original Screenplay: Juno (Diablo Cody)
-X- Best Adapted Screenplay: One Flew over the Cuckoo's Nest (Lawrence Hauben, Bo Goldman)
-X- Best Art Direction: Alice in Wonderland (Production Design: Robert Stromberg; Set Decoration: Karen O'Hara)
-X- Best Film Editing: The Sound of Music (William Reynolds)
-X- Best Costume Design: 8 1/2 (Piero Gherardi)
-X- Best Original Score: The Little Mermaid (Music composed by Alan Menken)
-X- Best Original Song: The Little Mermaid ("Under the Sea," Music by Alan Menken; Lyrics by Howard Ashman)
-X- Best Makeup: Frida (John Jackson, Beatrice De Alba)
-X- Best Foriegn Language Film: 8 1/2 (Italy)
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
-X- Best Live Action Short: The New Tenants (Joachim Back and Tivi Magnusson)
-X- Best Cinematography: Butch Cassidy and the Sundance Kid (Conrad Hall)
-X- Best Sound: The Cowboy and the Lady
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Inception (Richard King)
-X- Best Visual Effects: Independence Day (Volker Engel, Douglas Smith, Clay Pinney, Joseph Viskocil)
-X- Best Documentary Feature: The Anderson Platoon (Pierre Schoendoerffer, Producer)
--- Best Documentary (Short Subject):

Ratings
Spoiler:
-X- G: The Little Mermaid
--- PG:
-X- PG-13: Juno
-X- R: Exit Through the Gift Shop
-X- Not Rated: The Cowboy and the Lady



Looking Back
I really only had one goal and that was to finally see Saving Private Ryan. I didn't. Again. Fortunately, June brings us the second annual Historical Appreciation Challenge so my new plan is to postpone the movie until 6 June to commemorate D-Day. We'll see how that goes.

I failed to complete the checklist, strangely enough missing Animated Feature and Short Film (Animated), 1920s and PG rated. (The jury's still out whether I get to count Battle for Midway for Documentary [Short Subject].) Of the 29 movies I watched (one more than last year), 20 were first time viewings including eleven of this year's nominees! I finally got to see Fellini's 8 1/2, One Flew over the Cuckoo's Nest and the original True Grit. One of the things I appreciate most about the Academy Awards Challenge is that, as a rule, anything I choose to watch is going to be pretty good. Even most of the movies that only get nominated in "lesser" (read: technical) categories are generally enjoyable. It's nice to be able to take a break from high art with Transformers.

This was the first year that I was able to make use of Netflix streaming, and I found it extremely helpful; twelve of my selections were viewed that way, the most of any format (one more than Blu-ray).

Next year, I think I'm going to try to select specific categories and watch all of a given year's nominees. For instance, maybe I'll try to watch all of the 1967 Film Editing nominees, the 1988 Documentary (Best Feature) and 1945 Actress in a Supporting Role nominees. I just think it'd be nice to have that kind of concentration with my selections. (It's an idea I got when I realized I had seen all five of this year's Cinematography nominees.)


DVD: 3 | Blu-ray Disc: 11 | Netflix Watch Instantly: 12 | Theatrical Exhibition: 2 | TV Broadcast: 1 | iTunes Digital Download: 1 | Podcast: 0

Last edited by Travis McClain; 03-07-11 at 11:28 PM.
Travis McClain is offline  
Old 01-26-11, 12:27 AM
  #4  
Senior Member
 
CardiffGiant's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 755
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***



GOALS:

Saving Private Ryan
Sound of Music
The Cove

Watch at least 50% New Viewing

1. Glass (1958)*
Winner: Documentary Short Subject
Spoiler:

2. Mouse Trouble (1944)*
Winner: Animated Short
Spoiler:

3. Black Swan (2010)*
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Director
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress


4. Blue Valentine (2010)*
Nominee: Best Actress

5. Terminator 2: Judgment Day (1991)
Nominee: Cinematography
Nominee: Film Editing
Winner: Makeup
Winner: Sound
Winner: Sound Effects Editing
Winner: Visual Effects


6. The Kids Are All Right (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Actor
Nominee: Writing (Original Screenplay)


7. Tom Jones (1963)*
Nominee: Best Actor
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Supporting Actress (x3) Diane Cilento, Dame Edith Evans, and Joyce Redman
Nominee: Art Direction
Winner: Best Director
Winner: Best Original Score
Winner: Best Picture
Winner: Adapted Screenplay


8. Toy Story 3 (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Animated Film
Nominee: Adapted Screenplay
Nominee: Sound Editing
Nominee: Original Song


9. A Man For All Seasons (1966)*
Winner: Costume Design
Winner: Best Director
Winner: Best Picture
Winner: Best Writing Adapted Screenplay
Winner: Best Actor
Winner: Best Cinematography
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Supporting Actress


10. Roman Holiday (1953)*
Winner: Best Actress
Winner: Costume Design
Winner: Writing (Motion Picture Story)
Nominee: Art Direction
Nominee: Cinematography
Nominee: Best Director
Nominee: Film Editing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Supporting Actor


11. Presto (2008)
Nominee: Animated Short Film

12. Boundin' (2003)*
Nominee: Animated Short Film

13. One Man Band (2005)*
Nominee: Animated Short Film

14. Luxo Jr. (1986)*
Nominee: Animated Short Film

15. Mike's New Car (2002)*
Nominee: Animated Short Film

16. For the Birds (2001)*
Winner: Animated Short Film

17. Geri's Game (1997)*
Winner: Animated Short Film

18. Lifted (2006)
Nominee: Animated Short Film

19. Tin Toy (1988)
Winner: Animated Short Film

20. All Quiet on the Western Front (1930)*
Winner: Best Director
Winner: Best Picture
Nominee: Cinematography
Nominee: Writing


21. Juno (2007)
Winner: Writing (Original Screenplay)
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture


22. Chicago (2002)*
Winner: Best Film Editing
Winner: Best Costume Design
Winner: Best Picture
Winner: Best Supporting Actress: Catherine Zeta-Jones
Winner: Best Art Direction
Winner: Best Sound
Nominee: Best Music Song
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Writing Adapted Screenplay
Nominee: Best Supporting Actress
Nominee: Best Director


23. The New Tenants (2009)*

24. William Shakespeare's Romeo & Juliet (1996)
Nominee: Art Direction
Winner: Best Live Action Short

25. The King's Speech (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Director: Tom Hooper
Nominee: Best Actor: Colin Firth
Nominee: Best Supporting Actor: Geoffrey Rush
Nominee: Best Supporting Actress: Helena Bonham Carter
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Editing
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Sound Mixing


26. The Last Picture Show (1971)*
Winner: Best Supporting Actor - Ben Johnson
Winner: Best Supporting Actress - Cloris Leachman
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Supporting Actor - Jeff Bridges
Nominee: Best Supporting Actress - Ellen Burstyn
Nominee: Best Director
Nominee: Best Adapted Screenplay


27. Harlan County, U.S.A. (1976)*
Winner: Documentary Feature

28. Driving Miss Daisy (1989)*
Winner - Best Picture
Winner - Best Actress: Jessica Tandy
Winner - Best Adapted Screenplay
Winner - Best Makeup
Nominee - Best Actor: Morgan Freeman
Nominee - Best Supporting Actor: Dan Akroyd
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Film Editing


29. Up (2009) w/Commentary
Winner: Animated Feature Film
Winner: Music (Original Score)
Nominee: Best Picture
Nominee: Sound Editing
Nominee: Writing (Original Screenplay)


30. The Secret in Their Eyes (2009)*
Winner: Foreign Language Film

31. Sunrise (1927)*
Winner: Actress
Winner: Unique and Artistic Picture
Winner: Cinematography
Nominee: Art Direction


32. Exit Through the Gift Shop (2010)*
Nominee: Documentary Feature

33. Monsters, Inc. (2001)*
Winner: Best Song
Nominee: Animated Film
Nominee: Original Score
Nominee: Sound Editing


34. Oktapodi (2008)
Nominee: Short Film (Animated)

35. Day and Night (2010)*
Nominee: Short Film (Animated)

35. 83rd Annual Academy Awards (2011)*

Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades:

-X- 1920: Sunrise (1927)
-X- 1930: All Quiet on the Western Front (1930)
-X- 1940: Mouse Trouble (1944)
-X- 1950: Glass (1958)
-X- 1960: Tom Jones (1963)
-X- 1970: The Last Picture Show (1971)
-X- 1980: Driving Miss Daisy (1989)
-X- 1990: Terminator 2: Judgment Day (1991)
-X- 2000: Juno (2007)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: All Quiet on the Western Front (1930)
-X- Best Actor: A Man For All Season (1966)
-X- Best Actress: Roman Holiday (1953)
-X- Best Supporting Actor: The Last Picture Show (1971)
-X- Best Supporting Actress: The Last Picture Show (1971)
-X- Best Director: Tom Jones (1963)
-X- Best Original Screenplay: Roman Holiday (1953)
-X- Best Adapted Screenplay: Tom Jones (1963)
-X- Best Art Direction: Chicago (2003)
-X- Best Film Editing: Chicago (2003)
-X- Best Costume Design: A Man For All Seasons (1966)
-X- Best Original Score: Tom Jones (1963)
-X- Best Original Song: Monsters, Inc. (2001)
-X- Best Makeup: Driving Miss Daisy (1989)
-X- Best Foriegn Language Film: The Secret in Their Eyes (2009)
-X- Best Animated Film: Up (2009)
-X- Best Animated Short: Mouse Trouble (1944)
-X- Best Live Action Short: The New Tenants (2009)
-X- Best Cinematography: Terminator 2 (1991)
-X- Best Sound: Terminator 2 (1991)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Terminator 2 (1991)
-X- Best Visual Effects: Terminator 2 (1991)
-X- Best Documentary Feature: Harlan County, U.S.A. (1976)
-X- Best Documentary (Short Subject): Glass (1958)

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: A Man For All Seasons (1966)
-X- PG: Driving Miss Daisy (1989)
-X- PG-13: Juno (2007)
-X- R: Black Swan (2010)
-X- Not Rated: Glass (1958)

Last edited by CardiffGiant; 02-28-11 at 12:19 AM.
CardiffGiant is offline  
Old 01-26-11, 12:30 AM
  #5  
DVD Talk Legend
 
Mondo Kane's Avatar
 
Join Date: Jul 2002
Posts: 11,034
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***


Oscar Challenge '10 list
Oscar Challenge '08 list
Oscar Challenge '07 list

27th:
1. Heaven Can Wait (1943) (Nominated for Best Picture, Best Director, and Cinematography)
2. The French Lieutenant's Woman (1981) (Nominated for Best Actress, Screenplay, Editing, Art Direction, and Costume Design)
---------------------------------------------------------------
28th:
3. Tunes of Glory (1960) (Nominated for Best Writing)
4. Captains Courageous (1937) (Nominated for Best Picture, Editing, and Screenplay. Won for Best Actor)
---------------------------------------------------------------
29th:
5. Svengali (1931) (Nominated for Cinematography and Art Direction)
6. Through a Glass Darkly (1961) (Winner of Best Foreign Language Film. Nominated for Writing)
7. In the Heat of the Night (1967) (Winner of Best Picture, Editing, Sound and Screenplay. Nominated for Best Director and Sound Effects)
---------------------------------------------------------------
30th:
8. The Stranger (1946) (Nominated for Writing)
9. Radio Bikini (1988) (Nominated for Best Documentary)
10. The Fabulous Baker Boys (1989) (Nominated for Best Actress, Cinematography, Editing and Music score)
11. Alice Doesn't Live Here Anymore (1974) (Winner for Best Actress. Nominated for Best Supporting Actress and Screenplay)
12. Wallace and Gromit in A Close Shave (1995) (Winner of Best Animated Short Film)
---------------------------------------------------------------
31st:
13. A Grand Day Out with Wallace and Gromit (1989) (Nominated for Best Animated Short Film)
14. Wallace & Gromit in The Wrong Trousers (1993) (Winner of Best Animated Short Film)
15. Louisiana Story (1948) (Nominated for Writing)
16. The Poseidon Adventure (1972) (Nominated for Best Supporting Actress, Cinematography, Art Direction, Costume Design, Editing, Sound and Music score. Won for Original Song. Special Achievement Award for Visual Effects
---------------------------------------------------------------
1st:
17. Ghosts of Mississippi (1996) (Nominated for Best Supporting Actor and Makeup)
18. The Private Life of Henry VIII. (1933) (Nominated for Best Picture. Won for Best Actor)
19. Star Trek: First Contact (1996) (Nominated for Best Makeup)
20. Last Summer (1969) (Nominated for Best Supporting Actress)
---------------------------------------------------------------
2nd:
21. The Little Foxes (1941) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actress, 2 Supporting Actresss, Editing, Music, Screenplay, and Art Direction)
22. The Hustler (1961) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actress, 2 Best Actors, Best Supporting Actor and Screenplay. Won for Cinematography and Art Direction)
23. That Hamilton Woman (1941) (Nominated for Cinematography, Art Direction, and Effects. Won for Sound)
24. The Last Detail (1973) (Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor and Screenplay)
---------------------------------------------------------------
3rd:
25. Tsumiki no ie (2008) (Winner of Best Animated Short Film)
26. Quiet Please! (1945) (Winner of Best Short Subject, Cartoons)
27. Mr. Blabbermouth! (1942) (Nominated for Best Documentary)
28. Man on Wire (2008) (Winner of Best Documentary)
29. Winter's Bone (2010) (Nominated for Best Picture, Best Actress, Best Supporting Actor and Screenplay)
30. Closed Mondays (1975) (Winner of Best Animated Short Film)
31. The Kids Are All Right (2010) (Nominated for Best Picture, Best Actress, Best Actor and Screenplay)
---------------------------------------------------------------
4th:
32. A Great Day in Harlem (1994) (Nominated for Best Documentary)
33. The Man with the Golden Arm (1955) (Nominated for Best Actor, Music and Art Direction)
34. Shenandoah (1965) (Nominated for Sound)
35. Funny Girl (1968) (Nominated for Best Picture, Best Supporting Actress, Cinematography, Editing, Music and Original Song. Won for Best Actress)
36. Ju Dou (1990) (Nominated for Best Foreign Language Film)
---------------------------------------------------------------
5th:
37. La Cucaracha (1934) (Winner of Best Short Subject, Comedy)
38. Witness for the Prosecution (1957) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actor, Best Supporting Actress, Editing and Sound)
39. The Awful Truth (1937) (Nominated for Best Picture, Best Actress, Best Supporting Actor, Editing and Screenplay. Won for Best Director)
40. Penny Wisdom (1937) (Winner of Best Short Subject)
41. Father of the Bride (1950) (Nominated for Best Picture, Best Actor and Screenplay)
42. 127 Hours (2010) (Nominated for Best Picture, Best Actor, Editing, Screenplay, Music and Original Song)
43. Persepolis (2007) (Nominated for Best Animated Feature Film)
---------------------------------------------------------------
6th:
44. One Man Band (2005) (Nominated for Best Animated Short Film)
45. Luxo Jr. (1986) (Nominated for Best Animated Short Film)
46. Boundin' (2003) (Nominated for Best Animated Short Film)
47. For the Birds (2000) (Winner of Best Animated Short Film)
48. Lifted (2006) (Nominated for Best Animated Short Film)
49. Tin Toy (1988) (Winner of Best Animated Short Film)
50. Viva Zapata! (1952) (Nominated for Best Actor, Music, Screenplay and Art Direction. Won for Best Supporting Actor)
51. The Pride of the Yankees (1942) (Nominated for Best Picture, Best Actor, Best Actress, Screenplay, Music, Writing, Cinematography, Sound, Effects and Art Direction. Won for Editing)
52. Good News (1947) (Nominated for Original Song)
53. Wings (1927) (Winner of Best Picture and Effects)
54. Story of a Dog (1945) (Nominated for Best Short Subject)
---------------------------------------------------------------
7th:
55. The House on 92nd Street (1945) (Won for Best Writing)
56. South Pacific (1958) (Nominated for Cinematography and Music. Won for Sound)
57. Cars (2006) (Nominated for Best Animated Film and Original Song)
---------------------------------------------------------------
8th:
58. The Towering Inferno (1974) (Nominated for Best Picture, Best Supporting Actor, Art Direction, Sound and Music. Won for Cinematography, Editing and Original Song)
59. The Prime of Miss Jean Brodie (1969) (Won for Best Actress. Nominated for Original Song)
---------------------------------------------------------------
9th:
60. The Motorcycle Diaries (2004) (Nominated for Screenplay. Won for Original Song)
61. Babette's Feast (1987) (Winner of Best Foreign Language Film)
62. Around the World in Eighty Days (1956) (Winner of Best Picture, Cinematography, Writing, Editing and Music. Nominated for Best Director, Art Direction and Costume Design)
63. Come Back, Little Sheba (1952) (Won for Best Actress. Nominated for Best Supporting Actress and Editing)
64. Cavalcade (1933) (Winner of Best Picture, Best Director and Art Direction. Nominated for Best Actress)
---------------------------------------------------------------
10th:
65. Toy Story 3 (2010) (Nominated for Best Picture, Best Animated Film, Screenplay and Sound Editing)
66. Three Colors: Red (1994) (Nominated for Best Director, Cinematography and Screenplay)
---------------------------------------------------------------
11th:
67. Hitler Lives (1945) (Winner of Best Documentary, Short Subjects)
68. Star Trek IV: The Voyage Home (1986) (Nominated for Effects, Cinematography, Music and Sound)
69.The Unbearable Lightness of Being (1988) (Nominated for Cinematography and Screenplay)
---------------------------------------------------------------
12th:
70. Special Delivery (1978) (Winner of Best Animated Short Film)
71. Precious Images (1989) (Winner of Best Live Action Short Film)
72. The Monk and the Fish (1994) (Nominated for Best Animated Short Film)
73. Jammin' the Blues (1944) (Nominated for Best Short Subject)
74. Frank Film (1973) (Winner of Best Animated Short Film)
75. La gazza ladra (1964) (Nominated for Best Animated Short Film)
76. Neighbours (1952) (Won for Best Documentary, Short Subjects. Nominated for Best Short Subject)
77. Le château de sable (1977) (Winner of Best Animated Short Film)
78. Pas de deux (1968) (Nominated for Best Short Subject)
79. Siege (1940) (Nominated for Best Short Subject)
80. Prophet Without Honor (1939) (Nominated for Best Short Subject)
---------------------------------------------------------------
13th:
81. The Last Command (1928) (Won for Best Actor. Nominated for Writing)
82. The Social Network (2010) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actor, Cinematography, Screenplay, Editing, Music and Sound Mixing)
83. Love Is a Many-Splendored Thing (1955) (Best Picture, Best Actress, Cinematography, Sound and Art Direction. Won for Music, Costume Design and Original Song)
84. The United States Marine Band (1942) (Nominated for Best Short Subject)
85. Going My Way (1944) (Winner of Best Picture, Best Director, Best Actor, Best Supporting Actor, Writing, Screenplay and Original Song. Nominated for Best Actor, Cinematography and Editing)
---------------------------------------------------------------
14th:
86. The Sound of Music (1965) (Winner of Best Picture, Best Director, Music, Sound and Editing. Nominated for Best Actress, Best Supporting Actress, Cinematography, Art Direction and Costume Design)
87. The Killing Fields (1984) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actor and Screenplay. Won for Best Supporting Actor, Cinematography and Editing)
---------------------------------------------------------------
15th:
88. Cimarron (1931) (Winner of Best Picture, Writing and Art Direction. Nominated for Best Actor, Best Actress, Best Director and Cinematography)
89. A Soldier's Story (1984) (Nominated for Best Picture, Best Supporting Actor and Screenplay)
90. Murmur of the Heart (1971) (Nominated for Screenplay)
---------------------------------------------------------------
16th:
91. Now You See It (1947) (Nominated for Best Short Subject)
92. For Whom the Bell Tolls (1943) (Nominated for Best Picture, Best Actor, Best Actress, Best Supporting Actor, Cinematography, Art Direction, Editing and Music. Won for Best Actress)
93. A Chairy Tale (1957) (Nominated for Best Short Subject)
94. Tout rien (1980) (Nominated for Best Animated Short Film)
---------------------------------------------------------------
17th:
95. Anna Christie (1930) (Nominated for Best Director, Best Actress and Cinematography)
96. Kolya (1996) (Winner of Best Foreign Language Film)
---------------------------------------------------------------
18th:
97. Out of Africa (1985) (Winner of Best Picture, Best Director, Cinematography, Art Direction, Music, Sound and Screenplay. Nominated for Best Actress, Best Supporting Actor, Editing and Costume Design)
98. Your Face (1987) (Nominated for Best Animated Short Film)
99. Song of the South (1946) (Won for Best Song. Nominated for Music. Special Honorary Award-winner)
---------------------------------------------------------------
19th:
100. Tweetie Pie (1947) (Winner of Short Subject, Cartoons)
101. Korova (1992) (Nominated for Best Animated Short Film)
102. Facing Your Danger (1946) (Winner of Best Short Subject)
---------------------------------------------------------------
20th:
103. Born Yesterday (1950) (Nominated for Best Picture, Best Director, Screenplay and Costume Design. Won for Best Actress)
104. My Fair Lady (1964) (Winner of Best Picture, Best Director, Best Actor, Cinematography, Music, Sound, Costume Design and Art Direction. Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Editing and Screenplay
---------------------------------------------------------------
21st:
105. The Bad Seed (1956) (Nominated for Best Actress, 2 Best Supporting Actresses and Cinematography)
106. Wrong Way Butch (1950) (Nominated for Best Short Subject)
---------------------------------------------------------------
22nd:
107. A Star Is Born (1954) (Nominated for Best Actress, Best Actor, Music, Original Song, Art Direction and Costume Design)
108. Stop Look and Listen (1967) (Nominated for Best Short Subject)
109. Overture to The Merry Wives of Windsor (1953) (Winner for for Best Short Subject)
---------------------------------------------------------------
23rd:
110. Cover Girl (1944) (Nominated for Cinematography, Original Song, Sound and Art Direction. Won for Music)
111. Sophie's Choice (1982) (Nominated for Cinematography, Music, Screenplay and Costume Design. Won for Best Actress)
112. Munich (2005) (Nominated for Best Picture, Best Director, Screenplay and Editing)
---------------------------------------------------------------
24th:
113. Teddy the Rough Rider (1940) (Winner of Best Short Subject)
114. Saludos Amigos (1942) (Nominated for Sound, Music and Original Song)
115. The Three Caballeros (1944) (Nominated for Sound and Music)
116. Boys Don't Cry (1999) (Nominated for Best Supporting Actress. Won for Best Actress)
---------------------------------------------------------------
25th:
117. The Insider (1999) (Nominated for Best Picture, Best Director, Best Actor, Cinematography, Screenplay, Sound and Editing)
118. Libeled Lady (1936) (Nominated for Best Picture)

Last edited by Mondo Kane; 02-25-11 at 11:51 PM.
Mondo Kane is offline  
Old 01-26-11, 12:30 AM
  #6  
Senior Member
 
KaBluie's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Ohio
Posts: 883
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

We now join the
Academy Award Challenge
already in progress.

Goal: Try to keep it down to one movie a day.

2011-01-31
01. Fame (1980)
Won for Best Original Music Score - Michael Gore
Won for Best Original Song - "Fame" Music: Michael Gore • Lyrics: Dean Pitchford
Nominated for Best Original Song - "Out Here On My Own" Music: Michael Gore • Lyrics: Lesley Gore
Nominated for Best Sound - Michael J. Kohut, Aaron Rochin, Jay M. Harding, Christopher Newman
Nominated for Best Writing Original Screenplay - Christopher Gore
Nominated for Best Film Editing - Gerry Hambling


2011-02-01
02. Annie Hall (1977)
Won for Best Picture
Won for Best Actress in a Leading Role - Diane Keaton
Won for Best Director - Woody Allen
Won for Best Writing Original Screenplay - Woody Allen, Marshall Brickman
Nominated for Best Actor in a Leading Role - Woody Allen


2011-02-02
03. Blazing Saddles (1974)
Nominated for Best Actress in a Supporting Role - Madeline Kahn
Nominated for Best Original Song - "Blazing Saddles" Music: John Morris • Lyrics: Mel Brooks
Nominated for Best Film Editing - John C. Howard, Danford Greene


2011-02-03
04. The Thin Man (1934)
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actor in a Leading Role - William Powell
Nominated for Best Director - W.S. Van Dyke
Nominated for Best Writing, Adaptation - Frances Goodrich, Albert Hackett


2011-02-04
05. Dog Day Afternoon (1975)
Won for Best Writing Original Screenplay - Frank Pierson
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actor in a Leading Role - Al Pacino
Nominated for Best Actor in a Supporting Role - Chris Sarandon
Nominated for Best Directing - Sidney Lumet
Nominated for Best Film Editing - Dede Allen


2011-02-05
06. Star Wars (1977)
Won for Best Original Music Score - John Williams
Won for Best Film Editing - Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
Won for Best Art Direction - Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
Won for Best Costume Design - John Mollo
Won for Best Sound - Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
Won for Best Visual Effects - John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
* Special Achievement Award To Benjamin Burtt, Jr. for the creation of the alien, creature and robot voices
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actor in a Supporting Role - Alec Guinness
Nominated for Best Directing - George Lucas
Nominated for Best Writing Original Screenplay - George Lucas


2011-02-06
07. Planet Of The Apes (1968)
* Honorary Award To John Chambers for his outstanding makeup achievement
Nominated for Best Costume Design - Morton Haack
Nominated for Best Original Music Score - Jerry Goldsmith


2011-02-07
08. For All Mankind (1989) *
Nominated for Best Documentary Feature

2011-02-10
09. Chicago (2002) *
Won for Best Picture
Won for Best Actress in a Supporting Role - Catherine Zeta-Jones
Won for Best Film Editing - Martin Walsh
Won for Best Sound - Michael Minkler, Dominick Tavella, David Lee
Won for Best Costume Design - Colleen Atwood
Won for Best Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
Nominated for Best Actress in a Leading Role - Renée Zellweger
Nominated for Best Actress in a Supporting Role - Queen Latifah
Nominated for Best Actor in a Supporting Role - John C. Reilly
Nominated for Best Directing - Rob Marshall
Nominated for Best Writing, Adaptation - Bill Condon
Nominated for Best Original Song - "I Move On" Music: John Kander • Lyric: Fred Ebb
Nominated for Best Cinematography - Dion Beebe


2011-02-11
10. Harry And Tonto (1974)
Won for Best Actor in a Leading Role - Art Carney
Nominated for Best Writing Original Screenplay - Paul Mazursky, Josh Greenfeld


2011-02-13
11. Cleopatra (1963) *
Won for Best Cinematography - Leon Shamroy
Won for Best Costume Design - Irene Sharaff, Vittorio Nino Novarese, Renie
Won for Best Special Effects - Emil Kosa, Jr.
Won for Best Art Direction - Art Direction: John DeCuir, Jack Martin Smith, Hilyard Brown, Herman Blumenthal, Elven Webb, Maurice Pelling, Boris Juraga; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox, Ray Moyer
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actor in a Leading Role - Rex Harrison
Nominated for Best Original Music Score - Alex North
Nominated for Best Sound - 20th Century-Fox Studio Sound Department, James P. Corcoran, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director
Nominated for Best Film Editing - Dorothy Spencer


2011-02-14
12. Broadcast News (1987)
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actress in a Leading Role - Holly Hunter
Nominated for Best Actor in a Leading Role - William Hurt
Nominated for Best Actor in a Supporting Role - Albert Brooks
Nominated for Best Writing Original Screenplay - James L. Brooks
Nominated for Best Cinematography - Michael Ballhaus
Nominated for Best Film Editing - Richard Marks


2011-02-16
13. M*A*S*H (1970)
Won for Best Writing, Adaptation - Ring Lardner, Jr.
Nominated for Best Picture
Nominated for Best Actress in a Supporting Role - Sally Kellerman
Nominated for Best Directing - Robert Altman
Nominated for Best Film Editing - Danford B. Greene


2011-02-19
14. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (1999)
Nominated for Best Makeup - Michèle Burke, Mike Smithson

2011-02-20
15. Little Shop Of Horrors (1986)
Nominated for Best Original Song - "Mean Green Mother From Outer Space" Music: Alan Menken • Lyric: Howard Ashman
Nominated for Best Visual Effects - Lyle Conway, Bran Ferren, Martin Gutteridge


2011-02-21
16. State Fair (1945) *
Won for Best Song - "It Might As Well Be Spring" Music: Richard Rodgers • Lyrics: Oscar Hammerstein II
Nominated for Best Music Score - Alfred Newman, Charles Henderson


2011-02-22
17. A Day At The Races (1937)
Nominated for Best Dance Direction - "All God's Children Got Rhythm" Dave Gould

2011-02-23
18. Willy Wonka And The Chocolate Factory (1971)
Nominated for Best Music Adaptation and Original Song Score - Song Score by Leslie Bricusse and Anthony Newley; Adaptation Score by Walter Scharf

2011-02-24
19. Mondo Cane (1963)
Nominated for Best Original Song - "More" Music: Riz Ortolani and Nino Oliviero • Lyrics: Norman Newell

2011-02-27
20. The 83rd Academy Awards (2011)



Total = 20
Fame (1980)
Annie Hall (1977)
Blazing Saddles (1974)
The Thin Man (1934)
Dog Day Afternoon (1975)
Star Wars - Original Theatrical Version (1977)
Planet Of The Apes (1968)
For All Mankind (1989)
Chicago (2002)
Harry And Tonto (1974)
Cleopatra (1963)
Broadcast News (1987)
M*A*S*H (1970)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (1999)
Little Shop Of Horrors (1986)
State Fair (1945)
A Day At The Races (1937)
Willy Wonka And The Chocolate Factory (1971)
Mondo Cane (1963)
The 83rd Academy Awards (2011)

5 First Time Views
For All Mankind (1989)
Chicago (2002)
Cleopatra (1963)
State Fair (1945)
The 83rd Academy Awards (2011)

10 DVDs (all OAR)
Blazing Saddles (1974)
The Thin Man (1934)
Dog Day Afternoon (1975)
Star Wars (1977)
Planet Of The Apes (1968)
M*A*S*H (1970)
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (1999)
Little Shop Of Horrors (1986)
Willy Wonka And The Chocolate Factory (1971)
Mondo Cane (1963)

3 On Fox Movie Channel (all OAR)
Harry And Tonto (1974)
Cleopatra (1963)
Broadcast News (1987)

2 On Turner Classic Movies(all OAR)
State Fair (1945)
A Day At The Races (1937)

3 On Demand (all Formatted -Cropped/Paned & Scaned/Ruined- to fit the TV Screen)
Fame (1980)
Annie Hall (1977)
Chicago (2002)

1 On Hulu (lots of Commercial Interuptions)
For All Mankind (1989)

1 On ABC
The 83rd Academy Awards (2011)

Last edited by KaBluie; 02-27-11 at 10:47 PM.
KaBluie is offline  
Old 01-26-11, 01:09 AM
  #7  
Senior Member
 
Join Date: Dec 2008
Location: Ontario, Canada
Posts: 391
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Corey31's Second Non-Consecutive Annual Academy Awards Challenge List


Goal: 20

Wednesday February 2nd
1. The Lovely Bones (2009)
Nominee: Best Actor In A Supporting Role -Stanley Tucci

Tuesday February 8th
2. Up In The Air (2009)
Nominee: Best Actor In A Leading Role - George Clooney
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Vera Farmiga
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Anna Kendrick
Nominee: Best Director - Jason Reitman
Nominee: Best Adapted Screenplay
Nominee: Best Picture

Saturday February 19th
3. A Serious Man (2009)
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Picture

Sunday February 20th
4. Crazy Heart (2009)
Winner: Best Actor - Jeff Bridges
Winner: Best Original Song - Ryan Bingham & T-Bone Burnett - "The Weary Kind"
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Maggie Gyllenhaal

5. Doubt (2008)
Nominee: Best Actress - Meryl Streep
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Philip Seymour Hoffman
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Amy Adams
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Viola Davis
Nominee: Best Adapted Screenplay

Monday February 21st
6. Winter's Bone (2010)
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress - Jennifer Lawrence
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - John Hawkes
Nominee: Best Adapted Screenplay

7. Slumdog Millionaire (2008)
Winner: Best Picture
Winner: Best Director - Danny Boyle
Winner: Best Adapted Screenplay
Winner: Best Cinematography
Winner: Best Editing
Winner: Best Achievement in Sound
Winner: Best Score - A.R. Rahman
Winner: Best Original Song - A.R. Rahman & Gulzar - "Jai Ho!"
Nominee: Best Original Song - A.R. Rahman & Maya Arulpragasam - "O Saya"
Nominee: Best Sound Editting

Tuesday February 22nd
8. Revolutionary Road (2008)
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Michael Shannon
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Costume Design

9. UHF (1989) - Wildcard
In Memoriam: Kevin McCarthy (1914-2010)

Thursday February 24th
10. Invictus (2009)
Nominee: Best Actor - Morgan Freeman
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Matt Damon

Sunday February 27th
11. Black Swan (2010)
Winner: Best Actress - Natalie Portman
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Director - Darren Aronofsky
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Editing

12. The 83rd Annual Academy Awards (2011)

Last edited by Corey31; 02-28-11 at 10:57 AM.
Corey31 is offline  
Old 01-26-11, 01:24 AM
  #8  
DVD Talk Hero
 
davidh777's Avatar
 
Join Date: Oct 2003
Location: Home of 2013 NFL champion Seahawks
Posts: 41,405
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

*First-time viewing

Feb. 20
1. Inception (2010)

Feb. 24
2. My Fair Lady (1964)

Feb. 25
3. Harry Potter and the Half-Blood Prince

Feb. 26
4. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)

Feb. 27
5. Up

Last edited by davidh777; 03-01-11 at 10:25 AM.
davidh777 is online now  
Old 01-26-11, 01:36 AM
  #9  
Member
 
Join Date: Apr 2005
Location: Champaign, IL
Posts: 155
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Thursday, January 27th
1. Merrily We Live (1938)
Netflix N/A IMDb 8/10
Nominee SUPPORTING ACTRESS - Billie Burke
Nominee SOUND
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee ART DIRECTION
Nominee ORIGINAL SONG - "Merrily We Live"


Saturday, January 29th
2. The Merry Widow (1934)
Netflix 2/5 IMDb 3/10
Winner ART DIRECTION

Monday, January 31st
3. Conquest (1937)
Netflix N/A IMDb 4/10
Nominee ACTOR - Charles Boyer
Nominee ART DIRECTION


Friday, February 4th
4. Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan (2006)
Netflix 2/5 IMDb 4/10
Nominee ADAPTED SCREENPLAY

Saturday, February 5th
5. The Guardsman (1931)
Netflix N/A IMDb 8/10
Nominee ACTOR - Alfred Lunt
Nominee ACTRESS - Lynn Fontanne


Thursday, February 10th
6. A Free Soul (1931)
Netflix N/A IMDb 7/10
Nominee DIRECTOR - Clarence Brown
Winner ACTOR - Lionel Barrymore
Nominee ACTRESS - Norma Shearer


Friday, February 11th
7. Topper Takes a Trip (1938)
Netflix N/A IMDb 5/10
Nominee SPECIAL EFFECTS

Saturday, February 12th
8. The Social Network (2010)
Netflix 4/5 IMDb 8/10
Nominee PICTURE
Nominee DIRECTOR - David Fincher
Nominee ACTOR - Jesse Eisenberg
WINNER ADAPTED SCREENPLAY
WINNER EDITING
Nominee SOUND
Nominee CINEMATOGRAPHY
WINNER ORIGINAL SCORE


Sunday, February 13th
9. Star Trek: First Contact (1996) - Rewatch
Netflix 4/5 IMDb 8/10
Nominee MAKEUP

Wednesday, February 16th
10. Vivacious Lady (1938)
Netflix N/A IMDb 8/10
Nominee SOUND
Nominee CINEMATOGRAPHY


Thursday, February 17th
11. Hide-Out (1934)
Netflix N/A IMDb 6/10
Nominee ORIGINAL STORY

Friday, February 18th
12. Mannequin (1937)
Netflix N/A IMDb 5/10
Nominee SONG - "Always and Always"

Saturday, February 19th
13. The Hurricane (1937)
Netflix 4/5 IMDb 8/10
Nominee SUPPORTING ACTOR - Thomas Mitchell
WINNER SOUND
Nominee ORIGINAL SCORE


Sunday, February 20th
14. Animal Kingdom (2010)
Netflix 4/5 IMDb 9/10
Nominee SUPPORTING ACTRESS - Jacki Weaver

Monday, February 21st
15. The King's Speech (2010)
Neftlix 4/5 IMDb 8/10
WINNER PICTURE
WINNER DIRECTOR - Tom Hooper
WINNER ACTOR - Colin Firth
Nominee SUPPORTING ACTOR - Geoffrey Rush
Nominee SUPPORTING ACTRESS - Helena Bonham Carter
WINNER ORIGINAL SCREENPLAY
Nominee FILM EDITING
Nominee SOUND
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee ART DIRECTION
Nominee COSTUME DESIGN
Nominee ORIGINAL SCORE


Tuesday, February 22nd
16. Skippy (1931)
Netflix 3/5 IMDb 6/10
Nominee PICTURE
WINNER DIRECTOR - Norman Taurog
Nominee ACTOR - Jackie Cooper
Nominee ADAPTED SCREENPLAY


Thursday, February 23rd
17. Two Arabian Knights (1927)
Netflix 3/5 IMDb 7/10
WINNER COMEDY DIRECTOR - Lewis Milestone

Friday, February 24th
18. The Divine Lady (1929)
Netflix 3/5 IMDb 5/10
WINNER DIRECTOR - Frank Lloyd
Nominee ACTRESS - Corinne Griffith
Nominee CINEMATOGRAPHY


Saturday, February 25th
19. Marie Antoinette (1938)
Netflix 3/5 IMDb 7/10
Nominee ACTRESS - Norma Shearer
Nominee SUPPORTING ACTOR - Robert Morley
Nominee ART DIRECTION
Nominee ORIGINAL SCORE


Spoiler:
Checklist
Watch a Film Winner From the Following Decades:

-X- 1920: Two Arabian Knights, The Divine Lady
-X- 1930: The Merry Widow, A Free Soul, The Hurricane, Skippy
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980:
--- 1990:
-X- 2000: The Social Network, The King's Speech

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: The King's Speech
-X- Best Actor: A Free Soul , The King's Speech
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
--- Best Supporting Actress:
-X- Best Director: Skippy, Two Arabian Knights, The Divine Lady, The King's Speech
-X- Best Original Screenplay: The King's Speech
-X- Best Adapted Screenplay: The Social Network
-X- Best Art Direction: The Merry Widow
-X- Best Film Editing: The Social Network
--- Best Costume Design:
-X- Best Original Score: The Social Network
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
-X- Best Sound: The Hurricane
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
--- PG:
-X- PG-13: The Social Network
-X- R: The King's Speech
-X- Not Rated: The Merry Widow, A Free Soul, The Hurricane, Skippy, Two Arabian Knights, The Divine Lady

Last edited by aspects; 02-28-11 at 12:42 AM.
aspects is offline  
Old 01-26-11, 02:36 AM
  #10  
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Jul 2002
Location: Hawkeye Country
Posts: 2,415
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 28th
1. Alien (Director's Cut)

January 29th
2. Alien (Theatrical Cut) - Ridley Scott Solo Commentary
3. Aliens (Director's Cut)

January 30th
4. Alien (Theatrical Cut) - Isolated Original Score

February 6th
5. The Nightmare Before Christmas

February 7th
6. Legend (Theatrical Cut) - Tangerine Dream Isolated Score

February 9th
7. Legend (Director's Cut) - Ridley Scott Commentary

February 11th
8. Rebecca - Robert Shickel Commentary

February 13th
9. Rebecca - Isolated Score

February 12th
10. The Social Network

February 14th
11. Aliens (Special Edition) - Cast and Crew commentary


In Queue
Driving Miss Daisy
Chaplin
High Noon

Last edited by Numes; 02-14-11 at 05:24 AM.
Numes is offline  
Old 01-26-11, 05:05 AM
  #11  
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 1,937
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 27
1. Winter's Bone (2010)
Nominated Best Motion Picture of the Year
Nominated Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominated Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


2. Inception (2010)
Nominated Best Achievement in Art Direction
Nominated Best Achievement in Cinematography
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominated Best Achievement in Sound Editing
Nominated Best Achievement in Sound Mixing
Nominated Best Achievement in Visual Effects
Nominated Best Motion Picture of the Year
Nominated Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


February 3
4. Manhattan Melodrama (1934)
Won Best Writing, Original Story

February 4
5. Nicholas and Alexandra (1971)
Won Best Art Direction-Set Decoration
Won Best Costume Design
Nominated Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Cinematography
Nominated Best Music, Original Dramatic Score
Nominated Best Picture


February 5
6. The Towering Inferno (1974)
Won Best Cinematography
Won Best Film Editing
Won Best Music, Original Song "We May Never Love Like This Again"
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Nominated Best Art Direction-Set Decoration
Nominated Best Music, Original Dramatic Score
Nominated Best Picture
Nominated Best Sound


7. The Private Life of Henry VIII (1933)
Nominated Best Picture
Won Best Actor


8. The Last Detail (1973)
Nominated Best Actor in a Leading Role
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


9. Gandhi (1982)
Won Best Actor in a Leading Role
Won Best Art Direction-Set Decoration
Won Best Cinematography
Won Best Costume Design
Won Best Director
Won Best Film Editing
Won Best Picture
Won Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominated Best Makeup
Nominated Best Music, Original Score
Nominated Best Sound


February 8
10. Gaslight (1944)
Won Best Actress in a Leading Role
Won Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White
Nominated Best Actor in a Leading Role
Nominated Best Actress in a Supporting Role
Nominated Best Cinematography, Black-and-White
Nominated Best Picture
Nominated Best Writing, Screenplay


11. Kramer Vs. Kramer (1979)
Won Best Actor in a Leading Role
Won Best Actress in a Supporting Role
Won Best Director
Won Best Picture
Won Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Nominated Best Actress in a Supporting Role
Nominated Best Cinematography
Nominated Best Film Editing


February 9
12. Tommy (1975)
Nominated Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation


13. Cavalcade (1933)
Won Best Art Direction
Won Best Director
Won Best Picture
Nominated Best Actress in a Leading Role


February 10
14. Star! (1968)
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Nominated Best Art Direction-Set Decoration
Nominated Best Cinematography
Nominated Best Costume Design
Nominated Best Music, Original Song
Nominated Best Music, Score of a Musical Picture (Original or Adaptation)
Nominated Best Sound


February 12
15. The Graduate (1967)
Won Best Director
Nominated Best Actor in a Leading Role
Nominated Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Actress in a Supporting Role
Nominated Best Cinematography
Nominated Best Picture
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


16. Who's Afraid of Virginia Woolf? (1966)
Won Best Actress in a Leading Role
Won Best Actress in a Supporting Role
Won Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
Won Best Cinematography, Black-and-White
Won Best Costume Design, Black-and-White
Nominated Best Actor in a Leading Role
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Nominated Best Director
Nominated Best Film Editing
Nominated Best Music, Original Music Score
Nominated Best Picture
Nominated Best Sound
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


17. The Wizard of Oz (1939)
Won Best Music, Original Score
Won Best Music, Original Song
Nominated Best Art Direction
Nominated Best Cinematography, Color
Nominated Best Effects, Special Effects
Nominated Best Picture


18. Gone With The Wind (1939)
Won Honorary Award
For outstanding achievement in the use of color for the enhancement of dramatic mood in the production of Gone with the Wind
Won Oscar Best Actress in a Leading Role
Won Best Actress in a Supporting Role
Won Best Art Direction
Won Lyle R. Wheeler
Won Best Cinematography, Color
Won Best Director
Won Best Film Editing
Won Best Picture
Won Best Writing, Screenplay
Won Technical Achievement Award
For pioneering in the use of coordinated equipment in the production Gone with the Wind.
Nominated Best Actor in a Leading Role
Nominated Best Actress in a Supporting Role
Nominated Best Effects, Special Effects
Nominated Best Music, Original Score
Nominated Best Sound, Recording


February 13
19. Rosemary's Baby (1968)
Won Best Actress in a Supporting Role
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 19
20. The King's Speech (2010)
Nominated Best Achievement in Art Direction
Nominated Best Achievement in Cinematography
Nominated Best Achievement in Costume Design
Nominated Best Achievement in Directing
Nominated Best Achievement in Editing
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominated Best Achievement in Sound Mixing
Nominated Best Motion Picture of the Year
Nominated Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominated Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominated Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


20. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
Won Best Art Direction-Set Decoration
Won Best Costume Design
Won Best Director
Won Best Editing
Won Best Makeup
Won Best Music, Original Score
Won Best Music, Original Song
Won Best Picture
Won Best Sound Mixing
Won Best Visual Effects
Won Best Writing, Adapted Screenplay


February 20
21. The Social Network (2010)
Nominated Best Achievement in Cinematography
Nominated Best Achievement in Directing
Nominated Best Achievement in Editing
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominated Best Achievement in Sound Mixing
Nominated Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


22. Agatha (1979)
Nominated Best Costume Design

23. Jesus Christ Superstar (1973)
Nominated Best Music, Scoring Original Song Score and/or Adaptation

February 21
24. Summertime (1955)
Nominated Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Director


25. Thoth (2002)
Won Best Documentary, Short Subjects

26. Julia (1977)
Won Best Actor in a Supporting Role
Won Best Actress in a Supporting Role
Won Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated Best Actor in a Supporting Role
Nominated Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Cinematography
Nominated Best Costume Design
Nominated Best Director
Nominated Best Film Editing
Nominated Best Music, Original Score
Nominated Best Picture


February 22
27. Dreamgirls (2006)
Won Oscar Best Achievement in Sound Mixing
Won Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominated Best Achievement in Art Direction
Nominated Best Achievement in Costume Design
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominated Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nominated Best Performance by an Actor in a Supporting Role]


February 26
28. Inn of the Sixth Happiness (1958)
Nominated Best Director

February 27
29. The Fighter (2010)
Nominated Best Achievement in Directing
Nominated Best Achievement in Editing
Nominated Best Motion Picture of the Year
Nominated Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominated Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominated Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominated Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


30. I Want to Live! (1958)
Won Best Actress in a Leading Role
Nominated Best Cinematography, Black-and-White
Nominated Best Director
Nominated Best Film Editing
Nominated Best Sound
Nominated Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium



Spoiler:

Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980:
--- 1990:
--- 2000:

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Lord of the Rings: The Return of the King
-X- Best Actor: Clark Gable, Gone With The Wind
-X- Best Actress: Diana Wynyard, Cavalcade
-X- Best Supporting Actor: Jason Robards, Julia
-X- Best Supporting Actress:[b]Ruth Gordon, Rosemary's Baby (1968)
-X- Best Director: Mike Nichols, The Graduate (1967)
-X- Best Original Screenplay: Arthur Caesar, Manhattan Melodrama, 1934
-X- Best Adapted Screenplay: Robert Benton, Kramer vs. Kramer (1979)
-X- Best Art Direction: Cedric Gibbons, Gaslight (1944)
-X- Best Film Editing: The Towering Inferno (1974)
-X- Best Costume Design: Nicholas and Alexandra (1971)
--- Best Original Score:
--- Best Original Song: "Into The West", The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
--- Best Makeup:
--- Best Foreign Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
-X- Best Live Action Short: [b]Thoth (2002)
-X- Best Cinematography: Fred J. Koenekamp, Joseph F. Biroc, The Towering Inferno (1974)
--- Best Sound:
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
--- PG:
--- PG-13:
--- R:
--- Not Rated

Last edited by Gobear; 02-02-14 at 10:49 PM.
Gobear is offline  
Old 01-26-11, 05:47 AM
  #12  
DVD Talk Limited Edition
 
Join Date: Dec 2001
Location: Warren, MI
Posts: 5,565
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Goals:
1. Watch 100 Titles
2. Complete the Checklist
3. Watch at least 20 titles that I haven't seen before

January 27
1. Luxo Jr.: Nominee SHORT FILM (Animated)
2. Tin Toy: Winner SHORT FILM (Animated)
3. Geri’s Game: Winner SHORT FILM (Animated)
4. For the Birds: Winner SHORT FILM (Animated)
5. Mike’s New Car: Nominee SHORT FILM (Animated)
6. Boundin’: Nominee SHORT FILM (Animated)
7. One Man Band: Nominee SHORT FILM (Animated)
8. Lifted: Nominee SHORT FILM (Animated)
9. Paul Robeson: Tribute to an Artist: Winner DOCUMENTARY (Short Subject)
10. The New Tenants*: Winner SHORT FILM (Live Action)
11. Gone with the Wind*: Winner ACTRESS -- Vivien Leigh / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Hattie McDaniel / ART DIRECTION / CINEMATOGRAPHY (Color) / DIRECTING -- Victor Fleming / FILM EDITING / OUTSTANDING PRODUCTION / WRITING (Screenplay) -- Sidney Howard

January 28
12. Bonnie and Clyde: Winner ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Estelle Parsons / CINEMATOGRAPHY
13. The Magnificent Seven*: Nominee MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
14. The Time Machine (1960)*: Winner SPECIAL EFFECTS
15. What Ever Happened to Baby Jane*: Winner COSTUME DESIGN (Black-and-White)
16. Cabaret*: Winner ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Joel Grey / ACTRESS -- Liza Minnelli / ART DIRECTION / CINEMATOGRAPHY / DIRECTING -- Bob Fosse / FILM EDITING -- David Bretherton / MUSIC (Scoring: Adaptation and Original Song Score) / SOUND

January 29
17. Birdman of Alcatraz*: Nominee ACTOR -- Burt Lancaster / ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Telly Savalas / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Thelma Ritter / CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
18. It's a Mad, Mad, Mad, Mad World*: Winner SOUND EFFECTS
19. Black Orpheus*: Winner FOREIGN LANGUAGE FILM
20. Sounder* Nominee ACTOR -- Paul Winfield / ACTRESS -- Cicely Tyson / BEST PICTURE /WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
21. I Am Love*: Nominee COSTUME DESIGN
22. Backdraft: Nominee SOUND / SOUND EFFECTS EDITING / VISUAL EFFECTS

January 30
23. The White Ribbon*: Nominee CINEMATOGRAPHY / FOREIGN LANGUAGE FILM
24. The Usual Suspects: Winner ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Kevin Spacey / WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
25. To Catch a Thief: Winner CINEMATOGRAPHY (Color)
26. Total Recall: Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
27. Pride & Prejudice (2005): Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Keira Knightley / ART DIRECTION / COSTUME DESIGN / MUSIC (Original Score)
28. Sense and Sensibility Winner WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)

January 31
29. Jurassic Park: Winner SOUND / SOUND EFFECTS EDITING / VISUAL EFFECTS
30. The Lost World: Jurassic Park: Nominee VISUAL EFFECTS
31. Harry and Tonto*: Winner ACTOR -- Art Carney
32. The Birds: Nominee SPECIAL EFFECTS

February 1
33. Bowling For Columbine: Winner DOCUMENTARY (Feature)
34. Dumbo: Winner MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
35. Aladdin: Winner MUSIC (Original Score) / MUSIC (Original Song) -- "A Whole New World"

February 2
36. The Incredibles: Winner ANIMATED FEATURE FILM / SOUND EDITING
37. Cinderella: Nominee MUSIC (Scoring of a Musical Picture) / MUSIC (Song) -- "Bibbidi-Bobbidi-Boo" / SOUND RECORDING
38. Shrek: Winner ANIMATED FEATURE FILM
39. The Lion King: Winner MUSIC (Original Score) / MUSIC (Original Song) -- "Can You Feel the Love Tonight"
40. The Little Mermaid: Winner MUSIC (Original Score) / MUSIC (Original Song) -- "Under the Sea"

February 3
41. Casablanca: Winner DIRECTING -- Michael Curtiz / OUTSTANDING MOTION PICTURE / WRITING (Screenplay)
42. Some Like It Hot: Winner COSTUME DESIGN (Black-and-White)

February 4
43. Coming Home*: Winner ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jon Voight / ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Jane Fonda / WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
44. Chariots of Fire* Winner COSTUME DESIGN / MUSIC (Original Score) / BEST PICTURE / WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
45. All Quiet on the Western Front*: Winner DIRECTING -- Lewis Milestone / OUTSTANDING PRODUCTION

February 5
46. Five Easy Pieces*: Nominee ACTOR -- Jack Nicholson / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Karen Black / BEST PICTURE / WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced)
47. Titanic (1997): Winner ART DIRECTION / CINEMATOGRAPHY / COSTUME DESIGN / DIRECTING -- James Cameron / FILM EDITING / MUSIC (Original Dramatic Score) / MUSIC (Original Song) -- "My Heart Will Go On" / BEST PICTURE / SOUND / SOUND EFFECTS EDITING / VISUAL EFFECTS
48. The Thin Red Line*: Nominee CINEMATOGRAPHY / DIRECTING -- Terrence Malick / FILM EDITING / MUSIC (Original Dramatic Score) / BEST PICTURE / SOUND / WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
49. Bambi: Nominee MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) / MUSIC (Song) -- "Love Is a Song" / SOUND RECORDING
50. Mulan: Nominee MUSIC (Original Musical or Comedy Score)

February 6
51. Four Weddings and Funeral: Nominee BEST PICTURE / WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
52. Pollock*: Winner ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Marcia Gay Harden
53. Jaws: Winner FILM EDITING / MUSIC (Original Score) / SOUND
54. An Education*: Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Carey Mulligan / BEST PICTURE / WRITING (Adapted Screenplay)
55. Julie & Julia*: Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Meryl Streep

February 7
56. The King's Speech*: Nominee ART DIRECTION / CINEMATOGRAPHY / COSTUME DESIGN / DIRECTING -- Tom Hooper / FILM EDITING / MUSIC (Original Score) / SOUND MIXING / BEST PICTURE / ACTOR IN A LEADING ROLE -- Colin Firth / ACTOR IN A SUPPORTING ROLE - Geoffrey Rush / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Helena Bonham Carter / WRITING (Original Screenplay)
57. Amadeus: Winner ACTOR IN A LEADING ROLE -- F. Murray Abraham / ART DIRECTION / COSTUME DESIGN / DIRECTING -- Milos Forman / MAKEUP / BEST PICTURE / SOUND / WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
58. The Battle of Algiers: Nominee 1966 FOREIGN LANGUAGE FILM
Nominee 1968 DIRECTING -- Gillo Pontecorvo / WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)

February 8
59. Hoop Dreams: Nominee FILM EDITING
60. Ali*: Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE -- Will Smith / ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jon Voight
61. When We Were Kings*: Winner DOCUMENTARY (Feature)

February 9
62. Wings*: Winner ENGINEERING EFFECTS / OUTSTANDING PICTURE
63. Winter's Bone*: Nominee BEST PICTURE / ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- John Hawks / ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Jennifer Lawrence / WRITING (Adapted Screenplay)
64. Who Framed Roger Rabbit: Winner FILM EDITING / SOUND EFFECTS EDITING / VISUAL EFFECTS / SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD

February 10
65. The Social Network*: Nominee CINEMATOGRAPHY / DIRECTING -- David Fincher / FILM EDITING / MUSIC (Original Score) / SOUND MIXING / BEST PICTURE / ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jesse Eisenberg / WRITING (Adapted Screenplay)
66. The Apartment: Winner ART DIRECTION (Black-and-White) / DIRECTING -- Billy Wilder / FILM EDITING / BEST MOTION PICTURE / WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)
67. The Untouchables: Winner ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Sean Connery
68. Harvey: Winner ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Josephine Hull

February 11
69. Rashomon: Winner 1951 HONORARY FOREIGN LANGUAGE FILM AWARD
Nominee 1952 ART DIRECTION (Black-and-White)

Januay 12
70. The Color Purple: Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Whoopi Goldberg / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Margaret Avery / ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Oprah Winfrey /ART DIRECTION / CINEMATOGRAPHY / COSTUME DESIGN / MAKEUP / MUSIC (Original Score) / MUSIC (Original Song) -- "Miss Celie's Blues (Sister)"/ BEST PICTURE / WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
71. The Secret in Their Eyes*: Winner FOREIGN LANGUAGE FILM
72. Running on Empty: Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- River Phoenix / WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
73. Butch Cassidy and the Sundance Kid: Winner CINEMATOGRAPHY / MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical]) / MUSIC (Song--Original for the Picture) -- "Raindrops Keep Fallin' On My Head" / WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)

February 13
74. The Poseidon Adventure: Winner MUSIC (Song--Original for the Picture) -- "The Morning After" / SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
75. The Hunt for Red October: Winner SOUND EFFECTS EDITING
76. Singin' in the Rain: Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Jean Hagen / MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
77. Twister: Nominee SOUND / VISUAL EFFECTS

February 14
78. The Philadelphia Story: Winner ACTOR -- James Stewart / WRITING (Screenplay)
79. The Messenger*: Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Woody Harrelson / WRITING (Original Screenplay)
80. Beverly Hills Cop: Nominee WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)

February 15
81. A Bug's Life: Nominee MUSIC (Original Musical or Comedy Score)
82. Monster's, Inc.: Winner MUSIC (Original Song) -- "If I Didn't Have You"
83. 4 Little Girls: Nominee DOCUMENTARY (Feature)

February 16
84. Raiders of the Lost Ark: Winner ART DIRECTION / FILM EDITING / SOUND / VISUAL EFFECTS / SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)
85. Indiana Jones and the Last Crusade: Winner SOUND EFFECTS EDITING
86. Kiss of the Spider Woman*: Winner ACTOR IN A LEADING ROLE -- William Hurt

February 17
87. Unbearable Lightness of Being*: Nominee CINEMATOGRAPHY / WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)

February 18
88. Speed: Winner SOUND / SOUND EFFECTS EDITING
89. Dead Poets Society: Winner WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
90. Basic Instinct: Nominee FILM EDITING / MUSIC (Original Score)

February 19
91. Fried Green Tomatoes: Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Jessica Tandy / WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
92. Thelma & Louise: Winner WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
93. Inherit the Wind*: Nominee ACTOR -- Spencer Tracy / CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) / FILM EDITING / WRITING (Screenplay--based on material from another medium)
94. The Rock: Nominee SOUND

February 20
95. Seven Samurai: Nominee ART DIRECTION (Black-and-White) / COSTUME DESIGN (Black-and-White)
96. The Shawshank Redemption: Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE -- Morgan Freeman / CINEMATOGRAPHY / FILM EDITING / MUSIC (Original Score) / BEST PICTURE / SOUND / WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
97. The Duchess*: Winner COSTUME DESIGN
98. Harlan County, U.S.A.*: Winner DOCUMENTARY (Feature)

February 21
99. Alice in Wonderland (2010)*: Nominee ART DIRECTION / COSTUME DESIGN / VISUAL EFFECTS

February 22
100. Murder on a Sunday Morning Winner DOCUMENTARY (Feature)
DONE!

Spoiler:

Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:
--- 1920: Wings
--- 1930: Gone with the Wind
--- 1940: Casablanca
--- 1950: Some Like It Hot
--- 1960: The Time Machine
--- 1970: Coming Home
--- 1980: Chariots of Fire
--- 1990: The Lion King
--- 2000: Pollock

Watch a Winner from the Following Categories:
--- Best Picture: All Quiet on the Western Front
--- Best Actor: Art Carney in Harry and Tonto
--- Best Actress: Liza Minnelli in Cabaret
--- Best Supporting Actor: Sean Connery in The Untouchables
--- Best Supporting Actress: Estelle Parsons in Bonnie and Clyde
--- Best Director: James Cameron for Titanic
--- Best Original Screenplay: The Usual Suspects
--- Best Adapted Screenplay: Sense and Sensibility
--- Best Art Direction: The Apartment
--- Best Film Editing: Who Framed Roger Rabbit
--- Best Costume Design: What Ever Happened to Baby Jane
--- Best Original Score: Jaws
--- Best Original Song: A Whole New World" from Aladdin
--- Best Makeup: Amadeus
--- Best Foreign Language Film: Black Orpheus
--- Best Animated Film: The Incredibles
--- Best Animated Short: For the Birds
--- Best Live Action Short: The New Tenants
--- Best Cinematography: To Catch a Thief
--- Best Sound: Jurassic Park
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): It's a Mad, Mad, Mad, Mad World
--- Best Visual Effects: Total Recall
--- Best Documentary Feature: Bowling for Columbine
--- Best Documentary (Short Subject): Paul Robeson - Tribute to an Artist

Watch a Movie with the Following Rating:
--- G: Sounder
--- PG: Pride & Prejudice
--- PG-13: The Lost World: Jurassic Park
--- R: Backdraft
--- Not Rated: Birdman of Alcatraz


*new viewing
blu-ray

Last edited by lisadoris; 02-22-11 at 08:15 PM.
lisadoris is offline  
Old 01-26-11, 07:17 AM
  #13  
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Dec 2006
Location: Rockville, MD
Posts: 1,689
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

*First Time Viewing

January 27
1.)The Wrestler
-Nominated For Best Actor In A Leading Role (2008)
-Nominated For Best Actress In A Supporting Role (2008)

2.)The Usual Suspects
-Won Best Actor In A Supporting Role (1995)
-Won Best Original Screenplay (1995)

*3.)Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
-Nominated For Best Actress In A Leading Role (2004)
-Won Best Original Screenplay (2004)

January 28
*4.)Bullitt
-Won Best Editing (1968)
-Nominated For Best Sound (1968)

January 29
*5.)Easy Rider
-Nominated For Best Actor In A Supporting Role (1969)
-Nominated For Best Original Screenplay (1969)

January 30
*6.)Lost In Translation
-Won Best Original Screenplay (2003)
-Nominated For Best Actor In Leading Role (2003)
-Nominated For Best Picture (2003)
-Nominated For Best Directing (2003)

January 31
*7.)Luxo Jr
-Nominated For Best Animated Short (1986)

*8.)Tin Toy
-Winner Best Animated Short (1988)

*9.)Geri's Game
-Winner Best Animated Short (1997)

*10.)For The Birds
-Winner Best Animated Short (2001)

*11.)Mike's New Car
-Nominated Best Animated Short (2002)

*12.)Boundin'
-Nominated Best Animated Short (2003)

*13.)One Man Band
-Nominated Best Animated Short (2005)

*14.)Lifted
-Nominated Best Animated Short (2006)

*15.)True Grit
-Winner Best Actor (1969)
-Nominated Best Original Song (1969)

February 1
16.)The Social Network
-Nominated For Best Picture (2011)
-Nominated For Best Actor (2011)
-Nominated For Best Cinematography (2011)
-Nominated For Best Director (2011)
-Nominated For Best Editing (2011)
-Nominated For Original Score (2011)
-Nominated For Best Sound Mixing (20110
-Nominated For Best Adapted Screenplay (2011)

17.)Inception
-Nominated For Best Picture (2011)
-Nominated For Best Original Screenplay (2011)
-Nominated For Best Visual Effects (2011)
-Nominated For Best Sound Editing (2011)
-Nominated For Best Sound Mixing (2011)
-Nominated For Best Original Score (2011)
-Nominated For Best Cinematography (2011)
-Nominated For Best Art Direction (2011)

February 2
18.)The Town
-Nominated For Best Supporting Actor (2011)

February 3
*19.)The Manchurian Candidate
-Nominated For Best Supporting Actress (1962)
-Nominated For Best Editing (1962)

February 4
20.)The Matrix
-Won Best Film Editing (1999)
-Won Best Sound (1999)
-Won Best Sound Effects Editing (1999)
-Won Best Visual Effects (1999)

February 5
*21.)Alice In Wonderland (1951)
-Nominated For Best Score

February 6
*22.)The King's Speech
-Nominated For Best Original Screenplay (2011)
-Nominated For Best Actor (2011)
-Nominated For Best Supporting Actor (2011)
-Nominated For Best Supporting Actress (2011)
-Nominated For Best Picture (2011)
-Nominated For Best Sound Mixing (2011)
-Nominated For Best Original Score (2011)
-Nominated For Best Editing (2011)
-Nominated For Best Directing
-Nominated For Best Costume Design
-Nominated For Best Cinematography
-Nominated For Best Art Direction

February 7
23.)Raging Bull
-Won Best Actor (1980)
-Won Best Film Editing (1980)
-Nominated For Best Supporting Actor (1980)
-Nominated For Best Supporting Actress (1980)
-Nominated For Best Cinematography (1980)
-Nominated For Best Directing (1980)
-Nominated For Best Picture (1980)
-Nominated For Best Sound (1980)

February 22
24.)Hurt Locker
-Won Best Director (2009)
-Won Best Film Editing (2009)
-Won Best Picture (2009)
-Won Best Sound Editing (2009)
-Won Best Sound Mixing (2009)
-Won Best Original Screenplay (2009)
-Nominated For Best Actor (2009)
-Nominated For Best Cinematography (2009)
-Nominated For Best Original Score (2009)

Spoiler:

Checklist



Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980:
--- 1990:
---2000:

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
XXXBest Actor: Raging Bull
--- Best Actress:
XXX Best Supporting Actor: The Usual Suspects
--- Best Supporting Actress:
XXXBest Director: The Hurt Locker
XXX Best Original Screenplay: Eternal Sunshine Of The Spotless Mind
--- Best Adapted Screenplay:
--- Best Art Direction:
XXX Best Film Editing: Bullitt
--- Best Costume Design:
--- Best Original Score:
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
XXX Best Animated Film: Tin Toy
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
--- Best Sound:
XXX Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): The Matrix
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

XXX G: True Grit
--- PG:
XXXPG-13: The Social Network
XXX R: The Wrestler
--- Not Rated

Last edited by acubfaninmd; 02-22-11 at 12:15 PM.
acubfaninmd is offline  
Old 01-26-11, 07:23 AM
  #14  
DVD Talk Platinum Edition
 
Greg MacGuffin's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Formerly known as "Jeffy Pop"/Denver
Posts: 3,027
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 27
1. Cactus Flower
Winner - Best Actress in a Supporting Role (1970)

January 30
2. The Social Network
Nominee - Best Achievement in Cinematography
Winner - Best Achievement in Editing
Winner - Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Winner - Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


February 1
3. The Firemen's Ball
Nominee - Best Foreign Language Film

February 2
4. Foreign Correspondent
Nominee - Best Actor in a Supporting Role
Nominee - Best Art Direction, Black-and-White
Nominee - Best Cinematography, Black-and-White
Nominee - Best Effects, Special Effects
Nominee - Best Writing, Original Screenplay
Nominee - Best Picture


February 3
5. Iron Man 2
Nominee - Best Achievement in Visual Effects

February 4
6. Closely Watched Trains
Winner - Best Foreign Language Film

7. Dogtooth
Nominee - Best Foreign Language Film of the Year

February 5
8. Raging Bull
Winner - Best Actor in a Leading Role
Winner - Best Film Editing


February 7
9. The Outlaw Josey Wales
Nominee - Best Music, Original Score

February 9
10. Rebecca
Winner - Best Cinematography, Black-and-White
Winner - Best Picture


February 10
11. The Exorcist (Director's Cut)
Winner - Best Sound
Winner - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 11
12. Lifeboat
Nominee - Best Cinematography, Black-and-White
Nominee - Best Director
Nominee - Best Writing, Original Story


February 12
13. Apocalypse Now Redux
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Sound


February 13
14. The Town
Nominee - Best Performance by an Actor in a Supporting Role

February 15
15. Kiss of Death (1947)
Nominee - Best Actor in a Supporting Role
Nominee - Best Writing, Original Story


February 20
16. The Man Who Knew Too Much (1956)
Winner - Best Music, Original Song

17. Kung Fu Panda
Nominee - Best Animated Feature Film of the Year

18. Superman (1941)
Nominee - Best Short Subject, Cartoons

February 22
19. My Night at Maud's
Nominee - Best Foreign Language Film
Nominee - Best Writing, Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Published or Produced


February 23
20. Killing in the Name
Nominee - Best Documentary, Short Subjects

21. Strangers No More
Winner - Best Documentary, Short Subjects

22. The Warriors of Qiugang
Nominee - Best Documentary, Short Subjects

23. Poster Girl
Nominee - Best Documentary, Short Subjects

24. Sun Come Up
Nominee - Best Documentary, Short Subjects

February 24
25. Restrepo
Nominee - Best Documentary, Features

26. Yojimbo
Nominee - Best Costume Design, Black-and-White

February 25
27. Se7en
Nominee - Best Film Editing

28. The Illusionist (2010)
Nominee - Best Animated Feature Film of the Year

29. Exit Through the Gift Shop
Nominee - Best Documentary, Features

February 26
30. The Good, The Bad and The Ugly
2010 Academy Honorary Award - Eli Wallach

31. Jaws
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Music, Original Score
Winner - Best Sound


February 27
32. Robin Hood: Prince of Thieves
Nominee - Best Music, Original Song

33. 83rd Annual Academy Awards

Titles in Blue = Blu-Ray

Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:
--- 1920:
--- 1930:
XXX 1940: Rebecca
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980:
--- 1990:
--- 2000:

Watch a Winner from the Following Categories:
XXX Best Picture: Rebecca (Selznick International Pictures)
XXX Best Actor: Raging Bull (Robert DeNiro)
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
XXX Best Supporting Actress: Cactus Flower (Goldie Hawn)
--- Best Director:
--- Best Original Screenplay:
XXX Best Adapted Screenplay: The Exorcist (Director's Cut) (William Peter Blatty)
--- Best Art Direction:
XXX Best Film Editing: Raging Bull (Thelma Schoonmaker)
--- Best Costume Design:
XXX Best Original Score: Jaws (John Williams)
XXX Best Original Song: The Man Who Knew Too Much (1956) (Jay Livingston, Ray Evans)
--- Best Makeup:
XXX Best Foriegn Language Film: Closely Watched Trains (Czechoslovakia)
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
XXX Best Cinematography: Rebecca (George Barnes)
XXX Best Sound: The Exorcist (Director's Cut) (Robert Knudson & Christopher Newman)
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
XXX Best Documentary (Short Subject): Strangers No More (Karen Goodman, Kirk Simon)

Watch a Movie with the Following Rating:
--- G:
XXX PG: Cactus Flower
XXX PG-13: The Social Network
XXX R: Raging Bull
XXX Not Rated: The Firemen's Ball

Last edited by Greg MacGuffin; 02-27-11 at 11:55 PM.
Greg MacGuffin is offline  
Old 01-26-11, 08:00 AM
  #15  
Senior Member
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 592
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

I'll jump in here.

Total viewing time to date: 91:51:11
*first time viewing

1. February 1st - The Wonderful World of the Brothers Grimm* (1962) (2:15:31) (TCM HD) - Best Costume Design Winner
2. February 2nd - The Time Machine* (1960) (1:42:39) (TCM HD) - Best Effects, Special Effects Winner
3. February 2nd - The Uninvited* (1944) (1:39:05) (TCM HD) - Best Cinematography, Black and White Nominee
4. February 3rd - Butterflies Are Free* (1972) (1:49:04) (SMC HD) - Best Actress in a Supporting Role (Eileen Heckart) Winner
5. February 3rd - You'll Find Out* (1940) (1:36:43) (TCM HD) - Best Music, Original Song Nominee
6. February 3rd - The Bad Seed* (1956) (2:09:04) (TCM HD) - Best Actress in a Supporting Role (Eileen Heckart) Nominee
7. February 4th - Guess Who's Coming To Dinner* (1967) (1:48:02) (TCM HD) - Best Original Screenplay Winner
8. February 5th - Driving Miss Daisy* (1989) (1:38:55) (HDNet Movies) - Best Picture Winner
9. February 5th - Spider-Man 2 (2004) (2:07:24) (5*Max HD) - Best Achievement in Visual Effects Winner
10. February 5th - Robocop (1987) (1:43:11) (Epix HD) - Special Achievement Award for Sound Effects Editing Winner
11. February 7th - Jurassic Park (1993) (2:06:25) (HDNet Movies) - Best Sound Winner
12. February 7th - The Woman in Red (1984) (1:26:32) (MGM HD) - Best Music, Original Song (Stevie Wonder - I Just Called to Say I Love You) Winner
13. February 7th - Remo Williams: The Adventure Begins (1985) (2:01:15) (MGM HD) - Best Makeup Nominee
14. February 8th - Platoon* (1986) (1:59:44) (Epix HD) - Best Picture Winner
15. February 8th - Dr. Jekyll & Mr. Hyde* (1931) (1:35:55) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Fredric March) Winner
16. February 8th - Rain Man* (1988) (2:13:45) (Epix HD) - Best Picture Winner
17. February 9th - Tit For Tat (1935) (0:19:18) (TCM HD) - Best Short Subject Nominee
18. February 9th - Hitler Lives* (1945) (0:17:00) (TCM HD) - Best Documentary, Short Subjects Winner
19. February 9th - The Last Detail* (1973) (1:44:01) (TCM HD) - Best Actor in a Supporting Role (Randy Quaid) Nominee)
20. February 9th - The Virgin Spring* (1960) (1:29:23) (Netflix Streaming) - Best Foreign Language Film Winner
21. February 9th - Z* (1969) (2:06:59) (TCM HD) - Best Film Editing Winner
22. February 9th - Way Out West* (1937) (1:04:45) (TCM HD) - Best Music, Score Nominee
23. February 10th - Fargo* (1996) (1:38:04) (HDNet Films) - Best Actress in a Leading Role (Frances McDormand) Winner
24. February 10th - Audioscopiks (1935) (0:08:11) (TCM HD) - Best Short Subject Nominee
25. February 10th - The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) (2:58:24) (Blu-Ray) - Best Effects, Visual Effects Winner
26. February 11th - Of Pups and Puzzles* (1941) (0:10:48) (TCM HD) - Best Short Subject Winner
27. February 11th - Rosemary's Baby (1968) (2:16:40) (Epix HD) - Best Actress in Supporting Role (Ruth Gordon) Winner
28. February 11th - The Picture of Dorian Gray* (1945) (1:50:11) (TCM HD) - Best Cinematography Winner
29. February 11th - Top Gun* (1986) (1:49:28) (Epix HD) - Best Music, Original Song (Take My Breath Away) Winner
30. February 12th - Forrest Gump* (1994) (2:22:01) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Tom Hanks) Winner
31. February 12th - Cat Ballou* (1965) (1:36:02) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Lee Marvin) Winner)
32. February 13th - Kramer Vs. Kramer (1979) (1:44:48) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Dustin Hoffman) Winner
33. February 13th - Prophet Without Honor* (1939) (0:10:43) (TCM HD) - Best Short Subject Nominee
34. February 14th - Stagecoach* (1939) (1:35:57) (TCM HD) - Best Actor in a Supporting Role (Thomas Mitchell) Winner
35. February 14th - The Lost Patrol* (1934) (1:11:36) (TCM HD) - Best Music, Score Nominee
36. February 14th - The Curious Case of Benjamin Button* (2008) (2:45:57) (Epix HD) - Best Achievement in Visual Effects Winner
37. February 15th - The Milky Way* (1940) (0:07:57) (DVD) - Best Short Subject, Cartoons Winner
38. February 15th - Yankee Doodle Mouse (1943) (0:07:29) (DVD) - Best Short Subect, Cartoons Winner
39. February 15th - Mouse Trouble (1944) (0:07:24) (DVD) - Best Short Subject, Cartoons Winner
40. February 15th - Quiet Please! (1945) (0:07:37) (DVD) - Best Short Subject, Cartoons Winner
41. February 15th - The Cat Concerto (1947) (0:07:29) (DVD) - Best Short Subject, Cartoons Winner
42. February 15th - Up* (2009) (1:36:06) (Starz Kids & Family HD) - Best Animated Feature Film of the Year Winner
43. February 15th - Cactus Flower* (1969) (1:43:48) (SMC HD) - Best Actress in a Supporting Role (Goldie Hawn) Winner
44. February 15th - The Anderson Platoon* (1967) (0:54:22) (Netflix Streaming) - Best Documentary, Features Winner
45. February 15th - March of the Penguins* (2005) (1:20:11) (Netflix Streaming) - Best Documentary, Features Winner
46. February 15th - The Treasure of the Sierra Madre* (1948) (2:06:04) (TCM HD) - Best Director (John Huston) Winner
47. February 16th - The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) (2:59:24) (Blu-Ray) - Best Visual Effects Winner
48. February 16th - The Bishop's Wife* (1947) (1:49:22) (TCM HD) - Best Sound, Recording Winner
49. February 16th - Chang: A Drama of the Wilderness* (1927) (1:08:46) (TCM HD) - Best Picture, Unique and Artistic Production Nominee
50. February 17th - The Keys to the Kingdom* (1944) (2:17:01) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Gregory Peck) Nominee
51. February 17th - Black Orpheus* (1959) (1:47:41) (TCM HD) - Best Foreign Language Film Winner
52. February 17th - The Stunt Man* (1980) (2:10:34) (TCM HD) - Best Actor in a Leading Role (Peter O'Toole) Nominee
53. February 18th - Dead End* (1937) (1:31:46) (TCM HD) - Best Actress in a Supporting Role (Claire Trevor) Nominee
54. February 18th - The Lord of the Rings: The Return of the King (2003) (3:21:01) (Blu-Ray) - Best Director (Peter Jackson) Winner
55. February 22nd - Two Arabian Knights* (1927) (1:29:58) (TCM HD) - Best Director, Comedy Picture (Lewis Milestone) Winner
56. February 22nd - Independence Day (1996) (2:24:46) (Cinemax HD) - Best Effects, Visual Effects Winner
57. February 23rd - Beetle Juice (1988) (1:32:06) (Blu-Ray) - Best Makeup Winner
58. February 26th - The Defiant Ones* (1958) (1:36:22) (TCM HD) - Best Cinematography Winner
59. February 26th - Stop Look and Listen* (1967) (0:10:27) (TCM HD) - Best Short Subject, Live Action Subjects Nominee

Checklist completed!

Checklist

Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

-X- 1920: Two Arabian Knights (1927)
-X- 1930: Dr. Jekyll & Mr. Hyde (1931)
-X- 1940: The Treasure of the Sierra Madre (1948)
-X- 1950: The Defiant Ones (1958)
-X- 1960: The Virgin Spring (1960)
-X- 1970: Butterflies Are Free (1972)
-X- 1980: The Woman In Red (1984)
-X- 1990: Forrest Gump (1994)
-X- 2000: Spider-Man 2 (2004)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Driving Miss Daisy (1989)
-X- Best Actor: Cat Ballou (1965)
-X- Best Actress: Fargo (1996)
-X- Best Supporting Actor: Stagecoach (1939)
-X- Best Supporting Actress: Rosemary's Baby (1968)
-X- Best Director: Rain Man (1988)
-X- Best Original Screenplay: Guess Who's Coming to Dinner (1967)
-X- Best Adapted Screenplay: Kramer Vs. Kramer (1979)
-X- Best Art Direction: The Curious Case of Benjamin Button (2008)
-X- Best Film Editing: Z (1969)
-X- Best Costume Design: The Wonderful World of the Brothers Grimm (1962)
-X- Best Original Score: The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
-X- Best Original Song: Top Gun (1986)
-X- Best Makeup: Beetle Juice (1988)
-X- Best Foriegn Language Film: Black Orpheus (1959)
-X- Best Animated Film: Up (2009)
-X- Best Animated Short: The Milky Way (1940)
-X- Best Live Action Short: Of Pups and Puzzles (1941)
-X- Best Cinematography: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
-X- Best Sound: Jurassic Park (1993)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Robocop (1987)
-X- Best Visual Effects: Independence Day (1996)
-X- Best Documentary Feature: March of the Penguins (2005)
-X- Best Documentary (Short Subject): Hitler Lives (1945)

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: The Time Machine (1960)
-X- PG: Cactus Flower (1969)
-X- PG-13: The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)
-X- R: Platoon (1986)
-X- Not Rated: The Picture of Dorian Gray (1945)

Last edited by orlmac; 03-07-11 at 09:39 AM.
orlmac is offline  
Old 01-26-11, 08:25 AM
  #16  
Mao
Moderator
 
Mao's Avatar
 
Join Date: Feb 1999
Location: Denver, CO
Posts: 7,021
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

It begins...

January 27-
1) Gasland (2010) - Best Documentary Feature Nominee
2) Winter's Bone (2010) - Best Picture Nominee

January 28-
3) The Kids Are All Right (2010) - Best Picture Nominee
4) Il Supplente (The Substitute) (2006) - Best Live Action Short Film Nominee
5) Tanghi Argentini (2006) - Best Live Action Short Film Nominee

January 29-
6) Singin' In The Rain (1952) - Best Supporting Actress Nominee, Best Music, Scoring Of A Musical Picture Nominee
7) Luxo Jr. (1986) - Best Animated Short Film Nominee
8) Tin Toy (1988) - Best Animated Short Film Winner
9) Geri's Game (1997) - Best Animated Short Film Winner
10) For The Birds (2000) - Best Animated Short Film Winner
11) Mike's New Car (2002) - Best Animated Short Film Nominee
12) Boundin' (2003) - Best Animated Short Film Nominee
13) One Man Band (2005) - Best Animated Short Film Nominee
14) Lifted (2006) - Best Animated Short Film Nominee

January 30-
15) The French Connection (1971) - Best Picture Winner

February 1-
16) Marty (1955) - Best Picture Winner

February 2-
17) Toy Story 3 (2010) - Best Picture Nominee
18) Day & Night (2010) - Best Animated Short Film Nominee

February 3-
19) Mutiny On The Bounty (1935) - Best Picture Winner

February 4-
20) Black Swan (2010) - Best Picture Nominee
21) Let's Pollute (2009) - Best Animated Short Film Nominee

February 5-
22) The Milky Way (1940) - Best Animated Short Film Winner
23) The Yankee Doodle Mouse (1943) - Best Animated Short Film Winner
24) Mouse Trouble (1944) - Best Animated Short Film Winner
25) Quiet Please! (1945) - Best Animated Short Film Winner
26) The Cat Concerto (1946) - Best Animated Short Film Winner
27) Dreamgirls (2006) - Best Actress In A Supporting Role (Jennifer Hudson)

February 6-
28) Madame Tutli-Putli (2007) - Best Animated Short Film Nominee
29) Même les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven) (2007) - Best Animated Short Film Nominee
30) Tweetie Pie (1947) - Best Animated Short Film Winner
31) The Little Orphan (1948) - Best Animated Short Film Winner
32) For Scent-imental Reasons (1949) - Best Animated Short Film Winner
33) Oliver! (1968) - Best Picture Winner

February 7-
34) So Much For So Little (1949) - Best Animated Short Film Winner
35) The Two Mouseketeers (1951) - Best Animated Short Film Nominee
36) Johann Mouse (1952) - Best Animated Short Film Winner
37) Speedy Gonzales (1955) - Best Animated Short Film Winner
38) Birds Anonymous (1957) - Best Animated Short Film Winner
39) Knighty Knight Bugs (1958) - Best Animated Short Film Winner
40) The Dot And The Line (1965) - Best Animated Short Film Winner
41) Million Dollar Baby (2004) - Best Picture Winner

February 8-
42) 127 Hours (2010) - Best Picture Nominee

February 9-
43) Hereafter (2010) - Best Visual Effects Nominee

February 12-
44) Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets) (2007) - Best Live Action Short Film Winner
45) The Fighter (2010) - Best Picture Nominee

February 13-
46) All About Eve (1950) - Best Picture Winner

February 14-
47) Peter & The Wolf (2006) - Best Animated Short Film Winner
48) The Gruffalo (2009) - Best Animated Short Film Nominee
49) American Beauty (1999) - Best Picture Winner

February 15-
50) Oktapodi (2007) - Best Animated Short Film Nominee
51) I Am Love (2009) - Best Acheivement In Costume Design Nominee

February 16-
52) The Social Network (2010) - Best Picture Nominee

February 18-
53) True Grit (2010) - Best Picture Nominee
54) The Way Back (2010) - Best Makeup Nominee

February 19-
55) Inside Job (2010) - Best Documentary Feature Nominee

February 20-
56) Hoosiers (1986) - Best Supporting Actor Nominee, Best Original Score Nominee

February 21-
57) Harry Potter And the Deathly Hallows: Part 1 (2010) - Best Art Direction Nominee, Best Visual Effects Nominee

February 22-
58) Madagascar, carnet de voyage (Madagascar, A Journey Diary) (2010) - Best Animated Short Film Nominee
59) The Illusionist (2010) - Best Animated Feature Nominee

February 23-
60) Inception (2010) - Best Picture Nominee

February 25-
61) The King's Speech (2010) - Best Picture Nominee

February 27-
62) The 83rd Annual Academy Awards (2011) - Ceremony

Got to 27 features (an increase of 8 over last year!) and 34 shorts this year! Hope everyone had a great time with this challenge! It was a blast!

Last Year's Challenge

Last edited by Mao; 02-28-11 at 01:41 PM.
Mao is offline  
Old 01-26-11, 08:33 AM
  #17  
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Jun 2008
Location: Kentucky
Posts: 1,921
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2011 Academy Award Challenge

Goal: 40

* = First Time Viewing

DVD | Blu-ray | HD DVD | Online

January 27
01. Raging Bull (1980)*
- Won: Best Actor in a Leading Role
- Won: Best Film Editing

- Nominated: Best Actor in a Supporting Role
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Cinematography
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Picture
- Nominated: Best Sound


January 28
02. Throw Momma from the Train (1987)*
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role

January 31
03. Prizzi's Honor (1985)*
- Won: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Actor in a Supporting Role
- Nominated: Best Costume Design
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Picture
- Nominated:Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 1
04. Slumdog Millionaire (2008)
- Won: Best Achievement in Cinematography
- Won: Best Achievement in Directing
- Won: Best Achievement in Editing
- Won: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
- Won: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
- Won: Best Achievement in Sound
- Won: Best Motion Picture of the Year
- Won: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

- Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
- Nominated: Best Achievement in Sound Editing


February 2
05. Days of Heaven (1978)*
- Won: Best Cinematography
- Nominated: Best Costume Design
- Nominated: Best Music, Original Score
- Nominated: Best Sound


February 4
06. Beetle Juice (1988)*
- Won: Best Makeup

February 5
07. No Country for Old Men (2007)*
- Won: Best Achievement in Directing
- Won: Best Motion Picture of the Year
- Won: Best Performance by an Actor in a Supporting Role
- Won: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

- Nominated: Best Achievement in Cinematography
- Nominated: Best Achievement in Editing
- Nominated: Best Achievement in Sound
- Nominated: Best Achievement in Sound Editing


February 6
08. Smokey and the Bandit (1977)
- Nominated: Best Film Editing

09. Good Will Hunting (1997)*
- Won: Best Actor in a Supporting Role
- Won: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

- Nominated: Best Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Music, Original Dramatic Score
- Nominated: Best Music, Original Song
- Nominated: Best Picture


10. The Visitor (2007)*
- Nominated: Best Performance by an Actor in a Leading Role

February 7
11. Shrek (2001)*
- Won: Best Animated Feature
- Nominated: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


12. Midnight Express (1978)*
- Won: Best Music, Original Score
- Won: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

- Nominated: Best Actor in a Supporting Role
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Picture


February 8
13. Bowling for Columbine (2002)*
- Won: Best Documentary, Features

February 9
14. The Adventures of Robin Hood (1938)*
- Won: Best Art Direction
- Won: Best Film Editing
- Won: Best Music, Original Score

- Nominated: Best Picture

15. Midnight Cowboy (1969)*
- Won: Best Director
- Won: Best Picture
- Won: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

- Nominated: Best Actor in a Leading Role (x2)
- Nominated:Best Actress in a Supporting Role
- Nominated:Best Film Editing


February 10
16. Glas (1958)*
- Won: Best Documentary, Short Subjects

17. Notes on a Scandal (2006)*
- Nominated: Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Nominated: Best Performance by an Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Writing, Adapted Screenplay
- Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score


February 11
18. Strangers on a Train (1951)*
- Nominated: Best Cinematography, Black-and-White

February 12
19. The Godfather (1972)*
- Won: Best Actor in a Leading Role
- Won: Best Picture
- Won: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

- Nominated: Best Actor in a Supporting Role (x3)
- Nominated: Best Costume Design
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Music, Original Dramatic Score
- Nominated: Best Sound


February 13
20. Flashdance (1983)
- Won: Best Music, Original Song
- Nominated: Best Cinematography
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Music, Original Song


21. Sunset Blvd. (1950)*
- Won: Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
- Won: Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
- Won: Best Writing, Story and Screenplay

- Nominated: Best Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Actor in a Supporting Role
- Nominated: Best Actress in a Leading Role
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Cinematography, Black-and-White
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Picture


22. 12 Angry Men (1957)*
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Picture
- Nominated: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


23. The Godfather: Part II (1974)*
- Won: Best Actor in a Supporting Role
- Won: Best Art Direction-Set Decoration
- Won: Best Director
- Won: Best Music, Original Dramatic Score
- Won: Best Picture
- Won: Best Writing, Screenplay Adapted From Other Material

- Nominated: Best Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Actor in a Supporting Role (x2)
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Costume Design


February 14
24. Walk the Line (2005)*
- Won: Best Performance by an Actress in a Leading Role
- Nominated: Best Achievement in Costume Design
- Nominated: Best Achievement in Editing
- Nominated: Best Achievement in Sound Mixing
- Nominated: Best Performance by an Actor in a Leading Role


February 15
25. The Year of Living Dangerously (1982)*
- Won: Best Actress in a Supporting Role

February 17
26. Witness (1985)*
- Won: Best Film Editing
- Won: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

- Nominated: Best Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Art Direction-Set Decoration
- Nominated: Best Cinematography
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Music, Original Score
- Nominated: Best Picture


27. Our Time Is Up (2004)*
- Nominated: Best Short Film, Live Action

28. The Runaway (2004)*
- Nominated: Best Short Film, Live Action

February 18
29. Vicky Cristina Barcelona (2008)*
- Won: Best Performance by an Actress in a Supporting Role

February 19
30. The Last Farm (2004)*
- Nominated: Best Short Film, Live Action

31. Cashback (2004)*
- Nominated: Best Short Film, Live Action

32. Six Shooter (2004)*
- Won: Best Short Film, Live Action

February 20
33. Badgered (2005)*
- Nominated: Best Short Film, Animated

34. The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005)*
- Won: Best Short Film, Animated

35. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005)*
- Nominated: Best Short Film, Animated

February 21
36. The Philadelphia Story (1940)*
- Won: Best Actor in a Leading Role
- Won: Best Writing, Screenplay

- Nominated: Best Actress in a Leading Role
- Nominated: Best Actress in a Supporting Role
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Picture


37. Nowhere in Africa (2001)*
- Won: Best Foreign Language Film

38. The Godfather: Part III (1990)*
- Nominated: Best Actor in a Supporting Role
- Nominated: Best Art Direction-Set Decoration
- Nominated: Best Cinematography
- Nominated: Best Director
- Nominated: Best Film Editing
- Nominated: Best Music, Original Song
- Nominated: Best Picture


February 22
39. The Wrestler (2008)
- Nominated: Best Performance by an Actor in a Leading Role
- Nominated: Best Performance by an Actress in a Supporting Role


February 24
40. The Fly (1986)*
- Won: Best Makeup

February 25
41. Shrek 2 (2004)*
- Nominated: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
- Nominated: Best Animated Feature Film of the Year


February 27
42. The 83rd Annual Academy Awards (2011)

Checklist:
Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:
--- 1920:
-X- 1930: The Adventures of Robin Hood (1938)
-X- 1940: The Philadelphia Story (1940)
-X- 1950: Sunset Blvd. (1950)
-X- 1960: Midnight Cowboy (1969)
-X- 1970: Days of Heaven (1978)
-X- 1980: Raging Bull (1980)
-X- 1990: Good Will Hunting (1997)
-X- 2000: Slumdog Millionaire (2008)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Actor: Raging Bull (1980)
-X- Best Actress: Walk the Line (2005)
-X- Best Supporting Actor: No Country for Old Men (2007)
-X- Best Supporting Actress: Prizzi's Honor (1985)
-X- Best Director: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Original Screenplay: Good Will Hunting (1997)
-X- Best Adapted Screenplay: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Art Direction: The Adventures of Robin Hood (1938)
-X- Best Film Editing: Raging Bull (1980)
--- Best Costume Design:
-X- Best Original Score: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Original Song: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Makeup: Beetle Juice (1988)
-X- Best Foriegn Language Film: Nowhere in Africa (2001)
-X- Best Animated Film: Shrek (2001)
-X- Best Animated Short: The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005)
-X- Best Live Action Short: Six Shooter (2004)
-X- Best Cinematography: Slumdog Millionaire (2008)
-X- Best Sound: Slumdog Millionaire (2008)
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
-X- Best Documentary Feature: Bowling for Columbine (2002)
-X- Best Documentary (Short Subject): Glas (1958)

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
-X- PG: Beetle Juice (1988)
-X- PG-13: Walk the Line (2005)
-X- R: Raging Bull (1980)
-X- Not Rated: Sunset Blvd. (1950)

Last edited by jmsmath; 02-28-11 at 03:51 PM.
jmsmath is offline  
Old 01-26-11, 09:23 AM
  #18  
Member
 
Join Date: Sep 2004
Location: Canada
Posts: 199
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2011 Academy Awards Challenge



* = First Time Viewing

Films Watched

1. 01/27 - 127 Hours (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actor
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Original Song


2. 01/29 - Black Swan (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Director
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing


3. 01/29 - La Maison en Petits Cubes (2008)*
Winner: Best Animated Short

4. 01/31 - Rabbit Hole (2010)*
Nominee: Best Actress

5. 01/31 - Beauty and the Beast (1991)
Winner: Best Original Score
Winner: Best Original Song (Beauty and the Beast)
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Original Song (Belle)
Nominee: Best Original Song (Be Our Guest)
Nominee: Best Sound


6. 02/03 - Winter's Bone (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Adapted Screenplay


7. 02/06 - March of the Penguins (2005)*
Winner: Best Documentary

8. 02/06 - Inception (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Visual Effects
Nominee: Best Sound Editing
Nominee: Best Sound Mixing
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Art Direction


9. 02/07 - WALL·E (2008)
Winner: Best Animated Film
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Original Song (Down to Earth)
Nominee: Best Sound
Nominee: Best Sound Editing


10. 02/08 - Annie Hall (1977)*
Winner: Best Picture
Winner: Best Actress
Winner: Best Director
Winner: Best Original Screenplay
Nominee: Best Actor


11. 02/11 - Kramer vs. Kramer (1979)*
Winner: Best Picture
Winner: Best Actor
Winner: Best Supporting Actress
Winner: Best Director
Winner: Best Adapted Screenplay
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Supporting Actress
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Editing


12. 02/12 - The Heiress (1949)*
Winner: Best Actress
Winner: Best Art Direction/Set Direction - Black and White
Winner: Best Costume Design - Black and White
Winner: Best Original Score
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Cinematography - Black and White
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture


13. 02/16 - Ordinary People (1980)*
Winner: Best Picture
Winner: Best Director
Winner: Best Supporting Actor
Winner: Best Adapted Screenplay
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Supporting Actor


14. 02/17 - JFK (1991)*
Winner: Best Film Editing
Winner: Best Cinematography
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Director
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Adapted Screenplay
Nominee: Best Sound


15. 02/17 - Churchill's Island (1941)
Winner: Best Documentary (Short Subject)

16. 02/19 - The Kids Are All Right (2010)*
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actress
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Original Screenplay


17. 02/19 - The Country Cousin (1936)
Winner: Best Animated Short

18. 02/20 - Terminator 2: Judgment Day (1991)
Winner: Best Sound
Winner: Best Sound Editing
Winner: Best Visual Effects
Winner: Best Makeup
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing


19. 02/21 - The King's Speech (2010)*
Nominee: Best Original Screenplay
Nominee: Best Actor
Nominee: Best Supporting Actor
Nominee: Best Supporting Actress
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Sound Mixing
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Editing
Nominee: Best Directing
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Art Direction


Checklist

Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
-X- 1930: The Country Cousin (1936)
-X- 1940: The Heiress (1949)
--- 1950:
--- 1960:
-X- 1970: Annie Hall (1977)
-X- 1980: Ordinary People (1980)
-X- 1990: Beauty and the Beast (1991)
-X- 2000: La Maison en Petits Cubes (2008)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Annie Hall (1977)
-X- Best Actor: Kramer vs. Kramer (1979)
-X- Best Actress: Annie Hall (1977)
-X- Best Supporting Actor: Ordinary People (1980)
-X- Best Supporting Actress: Kramer vs. Kramer (1979)
-X- Best Director: Annie Hall (1977)
-X- Best Original Screenplay: Annie Hall (1977)
-X- Best Adapted Screenplay: Kramer vs. Kramer (1979)
-X- Best Art Direction:The Heiress (1949)
-X- Best Film Editing: JFK (1991)
-X- Best Costume Design:The Heiress (1949)
-X- Best Original Score: Beauty and the Beast (1991)
-X- Best Original Song: Beauty and the Beast (1991)
-X- Best Makeup: Terminator 2: Judgment Day (1991)
--- Best Foriegn Language Film:
-X- Best Animated Film: WALL·E (2008)
-X- Best Animated Short: La Maison en Petits Cubes (2008)
--- Best Live Action Short:
-X- Best Cinematography: JFK (1991)
-X- Best Sound: Terminator 2: Judgment Day (1991)
-X- Best Sound Editing: Terminator 2: Judgment Day (1991)
-X- Best Visual Effects: Terminator 2: Judgment Day (1991)
-X- Best Documentary Feature: March of the Penguins (2005)
-X- Best Documentary (Short Subject): Churchill's Island (1941)

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Beauty and the Beast (1991)
-X- PG: Annie Hall (1977)
-X- PG-13: Rabbit Hole (2010)
-X- R: 127 Hours (2010)
-X- Not Rated: The Heiress (1949)

Last edited by tellybox; 02-22-11 at 10:15 PM.
tellybox is offline  
Old 01-26-11, 09:35 AM
  #19  
Cool New Member
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 49
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 27th
1. Juno (Won Best Original Screenplay/Nominated for Best Director, Best Picture and Best Actress)
2. Inception (Nominated for Best Picture, Best Art Direction, Best Cinematography, Best Original Score, Best Sound Editing, Best Sound Mixing, Best Visual Effects and Best Original Screenplay)
January 28th
3. Bye Bye Birdie (Nominated for Best Adapted Score and Best Sound)
January 29th
4. Broadcast News (Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor, Best Actress, Best Cinematography, Best Original Screenplay, Best Picture and Best Editing)
5. 127 Hours (Nominated for Best Picture, Best Actor, Best Editing, Best Song, Best Original Score and Best Adapted Screenplay)
January 30th
6. Bad Day at Black Rock (Nominated for Best Director, Best Actor and Best Screenplay)
7. The American President (Nominated for Best Original Score)
8. Little Big Man (Nominated for Best Supporting Actor)
9. The Social Network (Nominated for Best Picture, Best Actor, Best Director, Best Original Score, Best Editing, Best Cinematography, Best Sound Mixing and Best Screenplay)
10. Lost in Translation (Won Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Director and Best Picture)
January 31st
11. Little Miss Sunshine (Won Best Original Screenplay and Best Supporting Actor, Nominated for Best Picture and Best Supporting Actress)
12. Backdraft (Nominated for Best Sound Editing, Best Visual Effects and Best Sound)
13. A Beautiful Mind (Won Best Director, Best Picture, Best Supporting Actress and Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Editor, Best Makeup, Best Music)
February 1st
14. Marty (Won Best Picture, Best Director, Best Actor and Best Screenplay, Nominated for Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Best B&W Cinematography and Best B&W Art Direction/Set Decoration)
15. Tommy (Nominated for Best Adapted Score and Best Actress)
16. Four Weddings and a Funeral (Nominated for Best Picture and Best Original Screenplay
February 2nd
17. Rob Roy (Nominated for Best Supporting Actor)
18. The Mission (Won Best Cinematography, Nominated for Best Art Direction, Best Costume Design, Best Picture, Best Director, Best Original Score and Best Editing)
February 3rd
19. Terms of Endearment (Won Best Supporting Actor, Best Actress, Best Picture, Best Director and Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Supporting Actor, Best Actress, Best Editing, Best Art Direction, Best Score and Best Sound)
February 4th
20. All About Eve (Best Supporting Actor, Best Director, Best Picture, Best Sound, Best Screenpplay and Best B&W Costume Design, Nominated for Best Actress - twice, Best Supporting Actress - twice, Best B&W Art Direction, Best Cinematography, Best Editing and Best Original Score)
21. Lars and the Real Girl (Nominated for Best Original Screenplay)
22. The Lion in Winter (Won Best Actress, Best Original Score and Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Costume Design, Best Director and Best Picture)
February 5th
23. Ryan's Daughter (Won Best Cinematography and Best Supporting Actor, Nominated for Best Actress and Best Sound)
24. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (Won Best Original Screenplay, Nominated for Best Actress)
25. Sabrina (1995) (Nominated for Best Original Score and Best Song)
26. The New World (Nominated for Best Cinematography)
February 6th
27. The Muppets Take Manhattan (Nominated for Best Original Score)
28. The Maltese Falcon (Nominated for Best Screenplay, Best Supporting Actor and Best Picture)
29. The Treasure of the Sierra Madre (Won Best Director, Best Screenplay and Best Supporting Actor, Nominated for Best Picture)
30. Good Will Hunting (Won Best Supporting Actor and Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Supporting Actress, Best Director, Best Picture, Best Original Score, Best Song and Best Editing)
31. The Bridge on the River Kwai (Won Best Actor, Best Cinematography, Best Director, Best Picture, Best Original Score, Best Editing and Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Supporting Actor)
32. Sunrise (Won Most Unique & Artistic Picture, Best Cinematography and Best Actress, Nominated for Best Art Direction)
February 7th
33. The Last Detail (Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor and Best Adapted Screenplay)
34. Sideways (Won Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Director, Best Picture, Best Supporting Actor and Best Supporting Actress)
35. In Bruges (Nominated for Best Original Screenplay)
February 8th
36. Wings (Won Best Picture and Best Effects)
37. How to Sleep (Won Best Short Subject)
38. Sleepers (Nominated for Best Original Score)
February 9th
39. Dead Man Walking (Won Best Actress, Nominated for Best Actor, Best Director and Best Song)
40. About a Boy (Nominated for Best Adapted Screenplay)
February 10th
41. Butch Cassidy and the Sundance Kid (Won Best Cinematography, Best Original Score, Best Song and Best Original Screenplay, Nominated for Best Director, Best Picture and Best Sound)
February 11th
42. Revolutionary Road (Nominated for Best Art Direction, Best Costume Design and Best Supporting Actor)
43. The Reader (Won Best Actress, Nominated for Best Picture, Best Adapted Screenplay, Best Cinematography and Best Director)
February 12th
44. Chaplin (Nominated for Best Actor, Best Art Direction and Best Original Score)
45. Thelma & Louise (Won Best Original Screenplay, Nominated for Best Actress - Twice, Best Cinematographer, Best Director and Best Editing)
February 13th
Nothing. :-(
February 14th
46. The Stranger (Nominated for Best Original Screenplay)
47. Pieces of April (Nominated for Best Supporting Actress)
February 15th
48. A Room with a View (Won Best Art Direction, Best Costume Design and Best Adapted Screenplay, Nominated for Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Best Cinematography, Best Director and Best Picture)
49. Pulp Fiction (Won Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress, Best Director, Best Picture and Best Editing)
50. Hannah and Her Sisters (Won Best Supporting Actor, Best Supporting Actress and Best Original Screenplay, Nominated for Best Art Direction, Best Director, Best Picture and Best Editing)
February 16th
51. Out of Sight (Nominated for Best Editing and Best Adapted Screenplay)
52. Jackie Brown (Nominated for Best Supporting Actor)
February 17th
Nothing :-(
February 18th
Nothing :-(
February 19th
53. The Stunt Man (Nominated for Best Actor, Best Director and Best Adapted Screenplay)
54. Inherit the Wind (Nominated for Best Actor, Best B&W Cinematography, Best Editing and Best Adapted Screenplay)
55. Inglourious Basterds (Won Best Supporting Actor, Nominated for Best Picture, Best Director, Best Editing, Best Sound, Best Sound Editing, Best Cinematography and Best Original Screenplay)
February 20th
56. Seven Brides for Seven Brothers (Won Best Score, Nominated for Best Color Cinematography, Best Editing, Best Picture and Best Screenplay)
57. A Star is Born (Nominated for Best Actor, Best Actress, Best Color Art Direction, Best Color Costume Design, Best Original Song and Best Score)
58. Beauty and the Beast (Won Best Original Score and Best Original Song, Nominated for Best Original Song - Twice, Best Picture and Best Sound)
59. Day and Night (Nominated for Best Animated Short)
60. Toy Story 3 (Nominated for Best Picture, Best Song, Best Animated Film, Best Sound Editing and Best Adapted Screenplay)
February 21st
61. Gone Baby Gone (Nominated for Best Supporting Actress)
62. The Hurt Locker (Won Best Picture, Best Director, Best Editing, Best Sound, Best Sound Editing and Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Cinematography and Best Original Score)
63. The Town (Nominated for Best Supporting Actor)
February 22nd
64. 2010: The Year We Make Contact (Nominated for Best Art Direction, Best Costume Design, Best Visual Effects, Best Makeup and Best Sound)
65. Rain Man (Won Best Actor, Best Director, Best Picture and Best Original Screenplay, Nominated for Best Art Direction, Best Cinematography, Best Editing and Best Original Score)
66. Mystic River (Won Best Actor and Best Supporting Actor, Nominated for Best Supporting Actress, Best Director, Best Picture and Best Adapted Screenplay)
February 23rd
67. Dog Day Afternoon (Won Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor, Best Director, Best Editing and Best Picture)
68. Network (Won Best Actor, Best Actress, Best Supporting Actress and Best Original Screenplay, Nominated for Best Actor, Best Supporting Actor, Best Cinematography, Best Director, Best Editing and Best Picture)
February 24th
69. The Old Man and the Sea (Won Best Score, Nominated for Best Actor and Best Cinematography)
February 25th
Nothing. :-(
February 26th
70. Bambi (Nominated for Best Score, Best Sound and Best Song)
71. The Old Mill (Won Best Animated Short)
72. A Single Man (Nominated for Best Actor)
73. Changeling (Nominated for Best Art Direction, Best Actress and Best Cinematography)
February 27th
74. Au Revoir Les Enfants (Nominated for Best Foreign Film and Best Original Screenplay)
75. The Queen (Won Best Actress, Nominated for Best Costume Design, Best Original Score, Best Picture, Best Director and Best Original Screenplay)

Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920: Wings
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950: Marty
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980: Rain Man
--- 1990:
--- 2000: A Beautiful Mind

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture: Wings
--- Best Actor: Mystic River (Sean Penn)
--- Best Actress: Terms of Endearment (Shirley MacLaine)
--- Best Supporting Actor: Little Miss Sunshine (Alan Arkin)
--- Best Supporting Actress: A Beautiful Mind (Jennifer Connelly)
--- Best Director: Marty (Delbert Mann)
--- Best Original Screenplay: Juno
--- Best Adapted Screenplay: Sideways
--- Best Art Direction:
--- Best Film Editing: The Bridge on the River Kwai
--- Best Costume Design: A Room With a View
--- Best Original Score: The Lion in Winter
--- Best Original Song: Butch Cassidy and the Sundance Kid
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film: Toy Story 3
--- Best Animated Short: The Old Mill
--- Best Live Action Short: How to Sleep
--- Best Cinematography: Ryan's Daughter
--- Best Sound: All About Eve
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): The Hurt Locker
--- Best Visual Effects: Inception
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G: Bye Bye Birdie
--- PG: The Mission
--- PG-13: Chaplin
--- R: Pulp Fiction
--- Not Rated: The Stranger

Last edited by indy2003; 02-28-11 at 09:51 AM.
indy2003 is offline  
Old 01-26-11, 09:52 AM
  #20  
DVD Talk Ultimate Edition
 
Dimension X's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: The unknown world of the future
Posts: 4,738
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2009 Academy Award Movie Challenge - 25
2010 Academy Award Movie Challenge - 62

2/2/11

1) Last Summer (1969)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Catherine Burns {"Rhoda"}

2/21/11

2) Night Must Fall (1937)
ACTOR -- Robert Montgomery {"Danny"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dame May Whitty {"Mrs. Bramson"}


2/24/11

3) Alice in Wonderland (2010)
Best Achievement in Art Direction -- Robert Stromberg, Karen O'Hara
Best Achievement in Costume Design -- Colleen Atwood
Best Achievement in Visual Effects -- Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips

Last edited by Dimension X; 02-25-11 at 12:41 AM.
Dimension X is offline  
Old 01-26-11, 10:02 AM
  #21  
Senior Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: Ga
Posts: 532
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***



* = First Time Viewing
Blu

January 27
1. The Full Monty
Winner - Best Music, Original Music or Comedy Score
Nominee - Best Film
Nominee - Best Director
Nominee - Best Original Screenplay


2. Quest For Fire*
Winner - Best Makeup

3. The King's Speech*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director: Tom Hooper
Nominee - Best Actor: Colin Firth
Nominee - Best Supporting Actor: Geoffrey Rush
Nominee - Best Supporting Actress: Helena Bonham Carter
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Sound Mixing


January 28
4. A Story of Healing*
Winner - Best Documentary Short Subject (1997)
5. Flowers & Trees
Winner - Best Animated Short (1932)
6. Harvey*
Winner - Best Supporting Actress: Josephine Hull
Nominee - Best Actor: James Stewart

January 29
7. Laura*
Winner - Best Cinematography
Nominee - Best Supporting Actor: Clifton Webb
Nominee - Best Director: Otto Preminger
Nominee - Best Writing, Screenplay
Nominee - Best Art Direction


8. 127 Hours*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor: James Franco
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Song: "If I Rise" Dido


January 30
9. The New Tenants*
Winner - Best Live Action Short

10. Arthur
Winner - Best Supporting Actor: John Gielgud
Winner - Best Original Song: Arthur's Theme (Best That You Can Do)

Nominee - Best Actor: Dudley Moore
Nominee - Best Original Screenplay


11. The Social Network*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor: Jesse Eisenberg
Nominee - Best Director: David Fincher
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Score
Nominee - Best Sound Mixing


January 31
12. American History X
Nominee - Best Actor: Edward Norton

13. Seabiscuit*
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Sound Mixing


14. Fargo
Winner - Best Actress: Frances McDormand
Winner - Best Original Screenplay

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: William H. Macy
Nominee - Best Director: Joel Coen
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing


15. Backdraft
Nominee - Best Visual Effects
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing


16. A Beautiful Mind
Winner - Best Picture
Winner - Best Supporting Actress: Jennifer Connelly
Winner - Best Director: Ron Howard
Winner - Best Adapted Screenplay

Nominee - Best Actor: Russell Crowe
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Makeup


17. The Natural*
Nominee - Best Supporting Actress: Glenn Close
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction


February 1
18. The Red Shoes*
Winner - Best Art Direction
Winner - Best Score

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Original Screenplay


February 2
19. Tender Mercies
Winner - Best Actor: Robert Duvall
Winner - Best Original Screenplay

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director: Bruce Beresford
Nominee - Best Original Song: "Over You"


20. Almost Famous
Winner - Best Original Screenplay
Nominee - Best Supporting Actress: Kate Hudson
Nominee - Best Supporting Actress: Frances McDormand
Nominee - Best Editing


February 3
21. A Fish Called Wanda
Winner - Best Supporting Actor: Kevin Kline
Nominee - Best Director: Charles Crichton
Nominee - Best Original Screenplay


February 4
22. The Anderson Platoon*
Winner - Best Documentary Feature

23. The Right Stuff*
Winner - Best Original Score
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Sound
Winner - Best Sound Effects

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Sam Shephard
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction


24. The Prestige
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Cinematography


February 5
25. Rain Man
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor: Dustin Hoffman
Winner - Best Director: Barry Levinson
Winner - Best Original Screenplay

Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Score


February 6
26. Cool Hand Luke
Winner - Best Supporting Actor: George Kennedy
Nominee - Best Actor: Paul Newman
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Original Score


27. The Maltese Falcon
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Sydney Greenstreet
Nominee - Best Screenplay


28. The Treasure of the Sierra Madre
Winner - Best Supporting Actor: Walter Huston
Winner - Best Director: John Huston
Winner - Best Screenplay

Nominee - Best Picture

29. Casablanca
Winner - Best Picture
Winner - Best Director: Michael Curtiz
Winner - Best Screenplay

Nominee - Best Actor: Humphrey Bogart
Nominee - Best Supporting Actor: Claude Rains
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Score


February 7
30. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor: Peter Sellers
Nominee - Best Director: Stanley Kubrick
Nominee - Best Adapted Screenplay


31. As Good As It Gets
Winner - Best Actor: Jack Nicholson
Winner - Best Actress: Helen Hunt

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Greg Kinnear
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Score


32. Sideways
Winner - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Thomas Haden Church
Nominee - Best Supporting Actress: Virginia Madsen
Nominee - Best Director: Alexander Payne


33. In Bruges
Nominee - Best Original Screenplay

February 8
34. The Dark Knight
Winner - Best Supporting Actor: Heath Ledger
Winner - Best Sound Editing

Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Makeup
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Visual Effects


35. Spider-Man 2
Winner - Best Visual Effects
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing


36. The Duchess
Winner - Best Costume Design
Nominee - Best Art Direction

February 9
37. The Virgin Spring*
Winner - Best Foreign Language Film
Nominee - Best Costume Design

February 10
38. Star Wars: Episode IV - A New Hope
Winner - Best Art Direction
Winner - Best Costume Design
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Original Score
Winner - Best Sound
Winner - Best Visual Effects

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Alex Guiness
Nominee - Best Director: George Lucas
Nominee - Best Original Screenplay
Special Achievement Award: Ben Burtt (for creation of alien creatures and robot voices)


February 11
39. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Winner - Best SoundNominee - Best Art Direction
Nominee - Best Original Score
Special Achievement Award for Visual Effects


February 12
40. Driving Miss Daisy
Winner - Best Picture
Winner - Best Actress: Jessica Tandy
Winner - Best Adapted Screenplay
Winner - Best Makeup

Nominee - Best Actor: Morgan Freeman
Nominee - Best Supporting Actor: Dan Akroyd
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Film Editing


February 13
41. 8 1/2*
Winner - Best Foreign Language Film
Winner - Best Costume Design

Nominee - Best Director: Federico Fellini
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Art Direction


42. The Untouchables
Winner - Best Supporting Actor: Sean Connery
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Original Score


February 14
43. One Flew Over the Cuckoo's Nest
Winner - Best Picture
Winner - Best Actor: Jack Nicholson
Winner - Best Actress: Louise Fletcher
Winner - Best Director: Milos Forman
Winner - Best Adapted Screenplay

Nominee - Best Supporting Actor: Brad Dourif
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Original Score


44. Earthquake*
Winner - Best Sound
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Cinematography
Special Achievement Award - Best Visual Effects


45. There Will Be Blood
Winner - Best Actor: Daniel Day-Lewis
Winner - Best Cinematography

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director: Paul Thomas Anderson
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Editing
Nominee - Best Sound Editing
Nominee - Best Adapted Screenplay


February 15
46. Pulp Fiction
Winner - Best Original Screenplay
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor: John Travolta
Nominee - Best Actress: Uma Thurman
Nominee - Best Supporting Actor: Samuel Jackson
Nominee - Best Director: Quentin Tarantino
Nominee - Best Film Editing


February 16
47. Jackie Brown
Nominee - Best Supporting Actor: Robert Forster

February 17
Nothing

February 18
48. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert*
Winner - Best Costume Design

49. Out of Sight
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Film Editing


February 19
50. Dogtooth*
Nominee - Best Foreign Language Film

51. Inglourious Basterds
Winner - Best Supporting Actor: Christoph Waltz
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director: Quentin Tarantino
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Sound Editing


February 20
52. On Golden Pond
Winner - Best Actor: Henry Fonda
Winner - Best Actress: Katherine Hepburn
Winner - Best Adapted Screenplay

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actress: Jane Fonda
Nominee - Best Director: Mark Rydell
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Film Editing
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Original Score


53. Beauty and the Beast (1991)*
Winner - Best Original Score
Winner - Best Original Song: "Beauty and the Beast"

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Sound
Nominee - Best Original Song: "Belle"
Nominee - Best Original Song: "Be Our Guest"


54. Day and Night
Nominee - Best Animated Short

55. Toy Story 3
Nominee - Best Animated Film
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Original Song "We Belong Together"
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Sound Editing


February 21
56. The Wrestler
Nominee - Best Actor: Mickey Rourke
Nominee - Best Supporting Actress: Maria Tomei


57. Taxi Driver
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Actor: Robert DeNiro
Nominee - Best Supporting Actress: Jodie Foster
Nominee - Best Original Score


February 22
58. Goodfellas
Winner - Best Supporting Actor: Joe Pesci
Nominee - Best Picture
Nominee - Best Director: Martin Scorsese
Nominee - Best Supporting Actress: Lorraine Bracco
Nominee - Best Adapted Screenplay
Nominee - Best Film Editing


February 23
59. Memento
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Film Editing



February 24
60. The Towering Inferno*
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Original Song: "We May Never Love Like This Again"

Nominee - Best Picture
Nominee - Best Supporting Actor: Fred Astaire
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Original Score
Nominee - Best Sound


February 25
61. Amelie
Nominee - Best Foreign Language Film
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Original Screenplay
Nominee - Best Art Direction
Nominee - Best Sound


February 26
62. Exit Through the Gift Shop*
Nominee - Best Documentary

February 27
63. The 83rd Academy Awards



Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
X 1940: Casablanca
--- 1950:
--- 1960:
X 1970: One Flew Over the Cuckoo's Nest
--- 1980:
X 1990: Driving Miss Daisy
X 2000: A Beautiful Mind


Watch a Winner from the Following Categories:

X Best Picture: Rain Man
X Best Actor: Tender Mercies - Robert Duvall
X Best Actress: Fargo - Frances McDormand
X Best Supporting Actor: A Fish Called Wanda - Kevin Kline
X Best Supporting Actress: Harvey - Josephine Hull
X Best Director: The Treasure of the Sierra Madre: John Huston
X Best Original Screenplay: Almost Famous
X Best Adapted Screenplay: Sideways
X Best Art Direction: The Red Shoes
X Best Film Editing: The Right Stuff
X Best Costume Design: The Duchess
X
Best Original Score: The Full Monty
X Best Original Song: Arthur - Arthur's Song (Best That You Can Do)
X Best Makeup: Quest For Fire
X Best Foreign Language Film: 8 1/2
X Best Animated Film: Toy Story 3
X Best Animated Short: Flowers & Trees
X Best Live Action Short: The New Tenants
X Best Cinematography: Laura
X Best Sound: Star Wars
X Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): The Dark Knight
X Best Visual Effects: Spider-Man 2
X Best Documentary Feature: The Anderson Platoon
X Best Documentary (Short Subject): A Story of Healing

Watch a Movie with the Following Rating:

X G: Beauty and the Beast
X PG: The Natural
X PG-13: The Social Network
X R: The King's Speech
X Not Rated: The Virgin Spring

Last edited by MrTerrific; 02-28-11 at 10:22 AM.
MrTerrific is offline  
Old 01-26-11, 10:03 AM
  #22  
Moderator
 
Giles's Avatar
 
Join Date: Dec 1999
Location: Washington DC
Posts: 33,492
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***


5th Annual Academy Award Challenge


01 - The Social Network DVD (1/28)
-----David Fincher commentary ☼

02 - Purple Rain DVD (1/28)
-----commentary track ☼

03 - The Wolfman (2010) Blu-ray (1/31) ☼

04 - Whale Rider DVD (2/1)
-----commentary track ☼

05 - Fantasia Blu-ray (2/1)
-----Brian Sibley commentary track ☼

06 - Toy Story 3 Blu-ray (2/2)
-----'Cine-explore' mode with commentary track ☼

07 - How To Train Your Dragon Blu-ray (2/2)
-----commentary track ☼

08 - True Grit / 2010 35mm (2/2) ☼

09 - Wrong Way Butch / 1950 / 10min TV-B (2/3) ☼

10 - Amélie DVD (2/3)
-----commentary track ☼

11 - Restrepo TV-B: HiDef (2/4) ☼

12 - Alice in Wonderland (1951) Blu-ray (2/5)

13 - Meet Me in St Louis Netflix Instant View: HiDef (2/5) ☼

14 - Julie & Julia Blu-ray (2/6)
-----commentary track ☼

15 - The Illusionist (L'illusionniste) / 2010 35mm (2/6) ☼

16 - Dogtooth Netflix Instant View (2/7) ☼

17 - Biutiful 35mm (2/7) ☼

18 - Closely Watched Trains Netflix Instant View (2/7) ☼

19 - The Apartment DVD (2/8)
-----commentary track ☼

20 - The Hanging Tree TV-B (2/8) ☼

21 - Inception Blu-ray (2/9)
-----'Extraction Mode' ☼

22 - Salt Blu-ray (2/10)

23 - West Side Story 70mm (2/11)

24 - The Confession (2/14) ☼

25 - Wish 143 / 2009 (2/14) ☼

26 - Na Wewe (2/14) ☼

27 - The Crush / 2009 (2/14) ☼

28 - God of Love (2/14) ☼

29 - Madagascar, Carnet De Voyage (2/14) ☼

30 - Let’s Pollute (2/14) ☼

31 - The Gruffalo (2/14) ☼

32 - The Lost Thing (2/14) ☼

33 - Day & Night (2/14)

34 - The Last of the Mohicans Blu-ray (2/15)

35 - The Mask of Zorro Blu-ray (2/16)
-----commentary track ☼

36 - Outside the Law 35mm (2/17) ☼

37 - Incendies (2/18) ☼

38 - In A Better World (2/19) ☼

39 - Killing In the Name (2/21) ☼

40 - Sun Come Up (2/21) ☼

41 - The Warriors of Quigang (2/21) ☼

42 - Poster Girl (2/21) ☼

43 - Strangers No More (2/21) ☼

44 - Winged Migration Blu-ray (2/22)
-----commentary track ☼

45 - Indiana Jones and the Temple of Doom DVD (2/23)

46 - The Fighter 35mm (2/23) ☼

47 - Hoosiers DVD (2/24)
-----commentary track ☼

48 - The Triplets of Belleville DVD (2/25)

49 - The Kids Are All Right Blu-ray (2/26)
-----commentary track ☼

50 - Harry Potter and the Goblet of Fire Blu-ray (2/26)

51 - 83rd Academy Awards


☼: First Time Viewing/Listen

Last edited by Giles; 02-28-11 at 08:28 AM.
Giles is offline  
Old 01-26-11, 10:11 AM
  #23  
Senior Member
 
Join Date: Jun 2003
Location: VA
Posts: 875
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2010 - 11 Movies
2009 - 10 Movies
2008 - 37 Movies
2007 - 30 Movies

Friday, January 28
1. Inglourious Basterds (2009) [Blu-Ray] Winner for Actor In A Supporting Role - Christoph Waltz

Saturday, January 29
2. Beetle Juice (1988) [Blu-Ray] Winner for Best Makeup
3. Slumdog Millionaire (2008) [Blu-Ray] Winner for Best Picture

Sunday, January 30
4. Speed (1994) [Encore-HD] Winner for Best Sound Effects Editing
5. Alice In Wonderland (2010) [Starz-HD] Nominated for Best Achievement in Art Direction
6. Luxo Jr. (1986) [Blu-Ray] Nominated for Best Short Film, Animated
7. Tin Toy (1988) [Blu-Ray] Winner for Best Short Film, Animated
8. Geri's Game (1997) [Blu-Ray] Winner for Best Short Film, Animated
9. For The Birds (2000) [Blu-Ray] Winner for Best Short Film, Animated
10. Mike's New Car (2002) [Blu-Ray] Nominated for Best Short Film, Animated
11. Boundin' (2003) [Blu-Ray] Nominated for Best Short Film, Animated
12. One Man Band (2005) [Blu-Ray] Nominated for Best Short Film, Animated
13. Lifted (2006) [Blu-Ray] Nominated for Best Short Film, Animated

Monday, January 31
14. How To Train Your Dragon (2010) [On Demand HD] Nominated for Best Animated Feature Film of the Year

Tuesday, February 1
15. Crimson Tide (1995) [Blu-Ray] Nominated for Best Sound

Last edited by LBCrazyFool; 02-02-11 at 08:15 PM.
LBCrazyFool is offline  
Old 01-26-11, 10:22 AM
  #24  
Challenge Guru & Comic Nerd
 
Trevor's Avatar
 
Join Date: Apr 1999
Location: spiritually, Minnesota
Posts: 34,508
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Probably out, but just in case....
Trevor is offline  
Old 01-26-11, 10:27 AM
  #25  
DVD Talk Hall of Fame
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 7,506
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

January 29
1. Dances With Wolves (1990)
Nominated: Actor in a Leading Role: Kevin Costner
Actor in a Supporting Role: Graham Greene
Actress in a Supporting Role: Mary McDonnell
ART DIRECTION -- Art Direction: Jeffrey Beecroft; Set Decoration: Lisa Dean
COSTUME DESIGN -- Elsa Zamparelli
Won:
CINEMATOGRAPHY -- Dean Semler

DIRECTING -- Kevin Costner
FILM EDITING -- Neil Travis
MUSIC (Original Score) -- John Barry
BEST PICTURE -- Jim Wilson and Kevin Costner, Producers
SOUND -- Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins, Russell Williams II
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium) -- Michael Blake



January 30
2. Ghostbusters (1984)
Nominated:

MUSIC (Original Song) -- "Ghostbusters," Music and Lyric by Ray Parker, Jr.
VISUAL EFFECTS -- Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar


January 31
3. Iron Man (2008)
Nominated:

SOUND EDITING -- Frank Eulner and Christopher Boyes
VISUAL EFFECTS -- John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan


February 1
4. March of the Penguins (2005)
Won:

DOCUMENTARY (Feature) -- Luc Jacquet and Yves Darondeau

February 3
5. Jurassic Park (1993)
Won:

SOUND -- Gary Summers, Gary Rydstrom, Shawn Murphy, Ron Judkins
SOUND EFFECTS EDITING -- Gary Rydstrom, Richard Hymns
VISUAL EFFECTS -- Dennis Muren, Stan Winston, Phil Tippett, Michael Lantieri

February 4
6. The Sundowners (1960)
Nominated:

ACTRESS -- Deborah Kerr {"Ida Carmody"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Glynis Johns {"Mrs. Firth"}
DIRECTING -- Fred Zinnemann
BEST MOTION PICTURE -- Fred Zinnemann, Producer
WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Isobel Lennart


7. The Lost World: Jurassic Park (1997)
Nominated:

VISUAL EFFECTS -- Dennis Muren, Stan Winston, Randal M. Dutra, Michael Lantieri

February 5
8. Superman (1978)
Nominated:

FILM EDITING -- Stuart Baird
MUSIC (Original Score) -- John Williams
SOUND -- Gordon K. McCallum, Graham Hartstone, Nicolas Le Messurier, Roy Charman

Won:

SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects) -- Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic


February 6
9. Blazing Saddles (1974)

Nominated:

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Madeline Kahn {"Lili Von Shtupp"}
FILM EDITING -- John C. Howard, Danford Greene
MUSIC (Song) -- "Blazing Saddles," Music by John Morris; Lyrics by Mel Brooks

February 7
10. The Lion King (1994)
Nominated:

MUSIC (Original Song) -- "Circle of Life," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice
MUSIC (Original Song) -- "Hakuna Matata," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice

Won:

MUSIC (Original Score) -- Hans Zimmer
MUSIC (Original Song) -- "Can You Feel the Love Tonight," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice


February 8
11. The Lion King (1994)
Audio Commentary

February 9
12. Jaws (1975)
Nominated:

BEST PICTURE -- Richard D. Zanuck and David Brown, Producers

Won:

FILM EDITING -- Verna Fields
MUSIC (Original Score) -- John Williams
SOUND -- Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter

February 10
13. Batman Begins[/B] (2005)
Nominated:

CINEMATOGRAPHY -- Wally Pfister

February 11
14. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001)
Nominated:

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Ian McKellen {"Gandalf"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah
COSTUME DESIGN -- Ngila Dickson, Richard Taylor
DIRECTING -- Peter Jackson
FILM EDITING -- John Gilbert
MUSIC (Original Song) -- "May It Be," Music and Lyric by Enya, Nicky Ryan and Roma Ryan
BEST PICTURE -- Peter Jackson, Fran Walsh and Barrie M. Osborne, Producers
SOUND -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Gethin Creagh, Hammond Peek
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson

Won:

CINEMATOGRAPHY -- Andrew Lesnie
MAKEUP -- Peter Owen, Richard Taylor
MUSIC (Original Score) -- Howard Shore
VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor, Mark Stetson

February 13
15. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)
Nominated:

ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee
FILM EDITING -- Michael Horton
BEST PICTURE -- Barrie M. Osborne, Fran Walsh and Peter Jackson, Producers
SOUND -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek

Won:

SOUND EDITING -- Ethan Van der Ryn, Michael Hopkins
VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke

February 16
16. The Last of the Mohicans (1992)
Won:

SOUND -- Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye

February 17
17. The Lord of the Rings: The Return of the King (2003)
Won:
ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee
COSTUME DESIGN -- Ngila Dickson and Richard Taylor
DIRECTING -- Peter Jackson
FILM EDITING -- Jamie Selkirk
MAKEUP -- Richard Taylor and Peter King
MUSIC (Original Score) -- Howard Shore
MUSIC (Original Song) -- "Into the West," Music and Lyric by Fran Walsh and Howard Shore and Annie Lennox
BEST PICTURE -- Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke
WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson

February 18
18. Juno (2007)
Nominated:

ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Ellen Page {"Juno MacGuff"}
DIRECTING -- Jason Reitman
BEST PICTURE -- Lianne Halfon, Mason Novick and Russell Smith, Producers

Won:

WRITING (Original Screenplay) -- Written by Diablo Cody

February 20
19. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003)

Nominated:
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Johnny Depp {"Jack Sparrow"}
MAKEUP -- Ve Neill and Martin Samuel
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and George Watters II
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, David Parker, David Campbell and Lee Orloff
VISUAL EFFECTS -- John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Terry Frazee

20. Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest (2006)

Nominated:

ART DIRECTION -- Art Direction: Rick Heinrichs; Set Decoration: Cheryl Carasik
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and George Watters II
SOUND MIXING -- Paul Massey, Christopher Boyes and Lee Orloff

Won:

VISUAL EFFECTS -- John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Allen Hall

February 21
21. Pirates of the Caribbean: At World's End (2007)
Nominated:

MAKEUP -- Ve Neill and Martin Samuel
VISUAL EFFECTS -- John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier

February 22
22. Tora! Tora! Tora! (1970)
Nominated:

ART DIRECTION -- Art Direction: Jack Martin Smith, Yoshiro Muraki, Richard Day, Taizoh Kawashima; Set Decoration: Walter M. Scott, Norman Rockett, Carl Biddiscombe
CINEMATOGRAPHY -- Charles F. Wheeler, Osami Furuya, Sinsaku Himeda, Masamichi Satoh
FILM EDITING -- James E. Newcom, Pembroke J. Herring, Inoue Chikaya
SOUND -- Murray Spivack, Herman Lewis

Won:

SPECIAL VISUAL EFFECTS -- A. D. Flowers, L. B. Abbott

23. Spider-Man (2002)
Nominated:

SOUND -- Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Ed Novick
VISUAL EFFECTS -- John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara, John Frazier

February 23
24. Spider-Man 2 (2004)
Nominated:

SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
SOUND MIXING -- Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Jeffrey J. Haboush and Joseph Geisinger

Won:

VISUAL EFFECTS -- John Dykstra, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara and John Frazier

Febraury 24
25. Dragonheart (1996)
Nominated:

VISUAL EFFECTS -- Scott Squires, Phil Tippett, James Straus, Kit West

February 25
26. Monster House (2006)
Nominated:

ANIMATED FEATURE FILM -- Gil Kenan

27. Bride of Frankenstein (1935)
Nominated:

SOUND RECORDING -- Universal Studio Sound Department, Gilbert Kurland, Sound Director

28. The Phantom of the Opera (2004)
Nominated:

ART DIRECTION -- Art Direction: Anthony Pratt; Set Decoration: Celia Bobak
CINEMATOGRAPHY -- John Mathieson
MUSIC (Original Song) -- "Learn To Be Lonely," Music by Andrew Lloyd Webber; Lyric by Charles Hart

February 26
29. Interview With The Vampire (1994)
Nominated:

ART DIRECTION -- Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
MUSIC (Original Score) -- Elliot Goldenthal

February 27
30. The Amityville Horror (1979)
Nominated:

MUSIC (Original Score) -- Lalo Schifrin
31. The Amityville Horror (1979)
Audio Commentary

32. Charlie Wilson's War (2007)
Nominated:

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Philip Seymour Hoffman {"Gust Avrakotos"}

33. The Princess Bride (1987)
Nominated:


MUSIC (Original Song) -- "Storybook Love," Music and Lyric by Willy DeVille














Checklist

Spoiler:
Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
--- 1980:
--- 1990: Dances With Wolves
--- 2000: The Lord of the Rings: The Return of the King
Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture: Dances With Wolves
--- Best Actor:
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
--- Best Supporting Actress:
--- Best Director: The Lord of the Rings: The Return of the King
--- Best Original Screenplay: Juno
--- Best Adapted Screenplay: The Lord of the Rings: The Return of the King
--- Best Art Direction:
--- Best Film Editing: Jaws
--- Best Costume Design: The Lord of the Rings: The Return of the King
--- Best Original Score: Dances With Wolves
--- Best Original Song: The Lord of the Rings: The Return of the King
--- Best Makeup: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography: Dances With Wolves
--- Best Sound: Jaws
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects: Jurassic Park
--- Best Documentary Feature: March of the Penguins
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G: March of the Penguins
--- PG: Ghostbusters
--- PG-13: Dances With Wolves
--- R:
--- Not Rated : The Sundowners
__________________

Last edited by shadokitty; 02-27-11 at 06:50 PM.
shadokitty is offline  

Thread Tools
Search this Thread

Archive Advertising Cookie Policy Privacy Statement Terms of Service

Copyright © 2018 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.