Go Back  DVD Talk Forum > General Discussions > Other Talk
Reload this Page >

How much do you spend on groceries per month?

Other Talk "Otterville"

How much do you spend on groceries per month?

Old 01-06-08, 04:43 PM
  #1  
DVD Talk Limited Edition
Thread Starter
 
argh923's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Muncie, IN [Member formerly known as abrg923]
Posts: 6,341
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
How much do you spend on groceries per month?

And for how many people? I'm curious to see where we stack up...my wife and I (just us) spend about $200 a month.
Old 01-06-08, 04:46 PM
  #2  
DVD Talk Special Edition
 
Pressplay's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Location: Montreal
Posts: 1,447
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
I live alone and spend between $200 and $300 per month, depending on if I plan to have friends over for dinner or if I need to restock the drink fridge and such.
Old 01-06-08, 04:54 PM
  #3  
Admin
 
VinVega's Avatar
 
Join Date: Nov 2000
Location: Herding cats
Posts: 34,709
Received 298 Likes on 192 Posts
My wife and I probably spend about $280 a month at the supermarket.
Old 01-06-08, 05:01 PM
  #4  
DVD Talk Legend
 
EdTheRipper's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Location: Rhode Island
Posts: 15,175
Received 23 Likes on 19 Posts
I work at a grocery store so I tend to do a lot of extra shopping. Between my wife and I, we probably spend $300-$400 throughout the course of a month. There are 3 of us living here.
Old 01-06-08, 05:03 PM
  #5  
Cool New Member
 
Join Date: Sep 2007
Location: Alexandria
Posts: 31
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
I'm single and spend about 250-300/mo. But then I'm snobbish when it comes to groceries and shop at Whole Foods heh
Old 01-06-08, 05:04 PM
  #6  
DVD Talk Hero
 
Join Date: Sep 2003
Location: Portland, OR
Posts: 25,058
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
I live alone and spend between $150-$200 on groceries per month.
Old 01-06-08, 05:16 PM
  #7  
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Jun 2004
Location: Houston, Tx.
Posts: 2,713
Received 0 Likes on 0 Posts
Single and live alone. Roughly ~125 to upwards of 200. Don't eat out.
Old 01-06-08, 05:17 PM
  #8  
DVD Talk Legend
 
Join Date: May 2004
Location: a mile high, give or take a few feet
Posts: 14,071
Likes: 0
Received 67 Likes on 57 Posts
$200-$300. I live with my girlfriend, and we rarely eat out.
Old 01-06-08, 05:25 PM
  #9  
DVD Talk Gold Edition
 
Abelkems's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: NW GA
Posts: 2,785
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
I spend roughly $300 a month. It's just me and my two children.
Old 01-06-08, 05:35 PM
  #10  
DVD Talk Legend
 
Join Date: Jun 1999
Location: USA
Posts: 12,339
Received 11 Likes on 8 Posts
$300 for 2 and 1/2 people.
Old 01-06-08, 05:39 PM
  #11  
DVD Talk Limited Edition
 
Dr. Henry Jones, Jr.'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My Car
Posts: 6,750
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
$75-100
Old 01-06-08, 05:41 PM
  #12  
DVD Talk Legend & 2019 TOTY Winner
 
Bacon's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: the 870
Posts: 21,692
Received 31 Likes on 26 Posts
Originally Posted by Lunatikk
$75-100
ramen noodles and water?
Old 01-06-08, 05:43 PM
  #13  
DVD Talk Limited Edition
 
Dr. Henry Jones, Jr.'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My Car
Posts: 6,750
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Originally Posted by Canadian Bacon
ramen noodles and water?
I also steal.
Old 01-06-08, 05:58 PM
  #14  
DVD Talk Legend
 
Join Date: Feb 2002
Location: Sugar Land, TX
Posts: 14,430
Received 23 Likes on 15 Posts
$400 for a family of 3. We pull out the cash at the beginning of the month and that is all we are allowed to spend. If we run out, we are stuck eating what we already have at home. This also includes diapers, cleaning stuff, and anything that we buy at a grocery store.
Old 01-06-08, 06:10 PM
  #15  
DVD Talk Limited Edition
Thread Starter
 
argh923's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Muncie, IN [Member formerly known as abrg923]
Posts: 6,341
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
Originally Posted by cdollaz
$400 for a family of 3. We pull out the cash at the beginning of the month and that is all we are allowed to spend. If we run out, we are stuck eating what we already have at home. This also includes diapers, cleaning stuff, and anything that we buy at a grocery store.
I should clarify that my $200 a month is strictly food and food-related products - none of the aforementioned.
Old 01-06-08, 06:14 PM
  #16  
Banned
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 16,823
Likes: 0
Received 72 Likes on 54 Posts
About $120 a month. I live alone, and I'm a vegetarian. Meat is expensive!
Old 01-06-08, 06:17 PM
  #17  
DVD Talk Legend & 2019 TOTY Winner
 
Bacon's Avatar
 
Join Date: Nov 2002
Location: the 870
Posts: 21,692
Received 31 Likes on 26 Posts
Originally Posted by grundle
Meat is expensive!
It is? Roadkill is free
Old 01-06-08, 06:33 PM
  #18  
Moderator
 
Jadzia's Avatar
 
Join Date: Jul 1999
Location: Michigan
Posts: 15,799
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
I need to figure out how much I spend on groceries, I am sure it high. The reason why I am have no idea is that I don't usually shop at one grocery store that I could look back and easily add up my charges. I buy some grocery items at Costco (along with a lot of other non-grocery items.) Then I buy lots of stuff at Trader Joe's. Then I fill in a few harder to find specialty items from Whole Foods. I only go the "regular" grocery store once in a great while to fill in any items not stocked at the other stores.

I need to start adding up how much I spend a month. I have a feeling it is around $400, but it might be less. Sometimes I go awhile with not shopping, since I tend to stock up on things for awhile.
Old 01-06-08, 06:48 PM
  #19  
DVD Talk Legend
 
Join Date: Jan 2000
Posts: 16,171
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
Originally Posted by grundle
About $120 a month. I live alone, and I'm a vegetarian. Meat is expensive!

So are avacados


I think I spend more than anyone that has posted so far I am afraid to go total it up. Family of 4, not just me, but damn the cost of groceries has gone up in the last couple years.
Old 01-06-08, 07:09 PM
  #20  
X
Administrator
 
X's Avatar
 
Join Date: Oct 1987
Location: AA-
Posts: 10,948
Received 48 Likes on 39 Posts
Originally Posted by 4KRG
I think I spend more than anyone that has posted so far I am afraid to go total it up.
Me too. My wife doesn't really buy inexpensive grocery items.

She just went out for some ingredients to make hamburgers for 4 tonight and I'm sure the bill will be close to $30 for meat, buns, pickles, tomatoes, onion rings, and milk. And that's just one meal (with some leftovers, so probably closer to 1 and 1/2 meals).
Old 01-06-08, 07:10 PM
  #21  
DVD Talk Limited Edition
Thread Starter
 
argh923's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Location: Muncie, IN [Member formerly known as abrg923]
Posts: 6,341
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
$30?! Every ingredient you listed would run me about $15 combined.
Old 01-06-08, 07:11 PM
  #22  
X
Administrator
 
X's Avatar
 
Join Date: Oct 1987
Location: AA-
Posts: 10,948
Received 48 Likes on 39 Posts
You don't live in San Francisco. And you're not cooking for 4 people.

I'll give the breakdown when she gets home.
Old 01-06-08, 07:14 PM
  #23  
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Nov 2002
Location: Chicagoland
Posts: 1,840
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
In November we spent $400.69 at grocery stores, that does include paper towels and that sort of thing.

Sadly, we spent $392.38 on take-out/dine-in
Old 01-06-08, 07:16 PM
  #24  
DVD Talk Limited Edition
 
Dr. Henry Jones, Jr.'s Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Location: My Car
Posts: 6,750
Likes: 0
Received 0 Likes on 0 Posts
food is more expensive in San Francisco than in Muncie? Weird.
Old 01-06-08, 07:18 PM
  #25  
Moderator
 
Jadzia's Avatar
 
Join Date: Jul 1999
Location: Michigan
Posts: 15,799
Likes: 0
Received 1 Like on 1 Post
I forgot to mention, I also pay $23 a week for organic produce delivery. (from Door to Door Organics)

In the summer I belong to a CSA farm, which is $550 for the season (June through October).

It would probably be easier for me to figure out a yearly grocery bill and then divide by 12 to get an average since my spending is all over the place.

Thread Tools
Search this Thread

Archive - Advertising - Cookie Policy - Privacy Statement - Terms of Service - Do Not Sell My Personal Information -

Copyright 2021 MH Sub I, LLC dba Internet Brands. All rights reserved. Use of this site indicates your consent to the Terms of Use.