Release List Reviews Shop Join News DVD Giveaways Video Games Advertise
DVD Reviews | Theatrical Reviews | Adult DVD Reviews | Video Game Reviews | Price Search Buy Stuff Here
DVD Talk
DVD Reviews DVD Talk Headlines HD Reviews


Add to My Yahoo! - RSS 2.0 - RSS 2.0 - DVD Talk Podcast RSS -


Go Back   DVD Talk Forum > DVD Discussions > DVD Talk

DVD Talk Talk about DVDs and Movies on DVD including Covers and Cases

Reply
 
Thread Tools
Old 01-26-11, 12:21 PM   #26
Doc Moonlight
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Jan 2001
Location: DFW
Posts: 2,303
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***



January 30

*= first time viewing
Blue = Category Winner
Red= In Memoriam

1. TRUE GRIT (1969) (Blu Ray)*
ACTOR -- John Wayne {"Rooster Cogburn"}
MUSIC (Song--Original for the Picture) -- "True Grit," Music by Elmer Bernstein; Lyrics by Don Black
In Memoriam: Dennis Hopper (1936-2010)

February 2
2. LITTLE BIG MAN (1970)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Chief Dan George {"Old Lodge Skins"}
In Memoriam: Arthur Penn (1922-2010)
In Memoriam: Dede Allen (1923-2010)


February 3
3. IT HAPPENED ONE NIGHT (1934)* DVD
ACTOR -- Clark Gable {"Peter Warne"}
ACTRESS -- Claudette Colbert {"Ellie Andrews"}
DIRECTING -- Frank Capra
OUTSTANDING PRODUCTION -- Columbia
WRITING (Adaptation) -- Robert Riskin


February 4
4. GEORGY GIRL (1966) DVD
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- James Mason {"James Leamington"}
ACTRESS -- Lynn Redgrave {"Georgy Parkin"}
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Ken Higgins
MUSIC (Song) -- "Georgy Girl," Music by Tom Springfield; Lyrics by Jim Dale
In Memoriam: Lynn Redgrave (1943-2010)

February 11
5. THE AFRICAN QUEEN (BluRay)
ACTOR -- Humphrey Bogart {"Charlie Allnut"}
ACTRESS -- Katharine Hepburn {"Rose Sayer"}
DIRECTING -- John Huston
WRITING (Screenplay) -- James Agee, John Huston

February 19
6. TOM JONES (DVD)
ACTOR -- Albert Finney {"Tom Jones"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Hugh Griffith {"Squire Western"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Diane Cilento {"Molly"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dame Edith Evans {"Miss Western"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Joyce Redman {"Mrs. Waters"}
ART DIRECTION (Color) -- Art Direction: Ralph Brinton, Ted Marshall, Jocelyn Herbert; Set Decoration: Josie MacAvin
DIRECTING -- Tony Richardson
MUSIC (Music Score--substantially original) -- John Addison
BEST PICTURE -- Tony Richardson, Producer
WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- John Osborne

In Memoriam: Susannah York (1939 - 2011)
In Memoriam: Lynn Redgrave (1943-2010)


7. COUNTESS DRACULA (DVD) * (Wildcard)
In Memoriam: Ingrid Pitt (1937-2010)
__________________
"I can't give my best unless I've got room to move." --John Mayall

Last edited by Doc Moonlight; 02-21-11 at 07:47 AM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 01:44 PM   #27
Darth Maher
DVD Talk Special Edition
 
Darth Maher's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Haddonfield, Illinois
Posts: 1,867
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***



GOALS:
  1. Beat previous years' totals:
  2. Watch more of the "classics" that I still haven't gotten around to. I finally watched Gone With The Wind and Casblanca last year... Why not keep going, right?
  3. Go through my unwatched movies and watch as many of those as possible that count... starting with my Blu-ray Discs.
  4. Watch as many Best Picture winners as possible. There SO many that I have never seen. I watched Wings, the very first Best Picture winner, last year/ I hope to watch The Broadway Melody (the second Best Picture winner) this year.
  5. Watch as many movies as I can. This is obviously a given, but I felt I should include it.
☼ = First Time Viewing


_____________________________________________________________________________

January 30, 2011
1. Iron Man ☼ [2008, Blu-ray]
Nominee: SOUND EDITING -- Frank Eulner and Christopher Boyes
Nominee: VISUAL EFFECTS -- John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

The Oscar statue looks like Iron Man... why not start with that.

February 2, 2011
2. The Curious Case of Benjamin Button ☼ [2008, Blu-ray]
Winner: ART DIRECTION -- Art Direction: Donald Graham Burt; Set Decoration: Victor J. Zolfo
Winner: MAKEUP -- Greg Cannom
Winner: VISUAL EFFECTS -- Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron
Nominee: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Brad Pitt {"Benjamin Button"}
Nominee: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Taraji P. Henson {"Queenie"}
Nominee: CINEMATOGRAPHY -- Claudio Miranda
Nominee: COSTUME DESIGN -- Jacqueline West
Nominee: DIRECTING -- David Fincher
Nominee: FILM EDITING -- Kirk Baxter and Angus Wall
Nominee: MUSIC (Original Score) -- Alexandre Desplat
Nominee: BEST PICTURE -- Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers
Nominee: SOUND MIXING -- David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten
Nominee: WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Eric Roth; Screen story by Eric Roth and Robin Swicord


February 3, 2011
3. The Hurt Locker ☼ [2008, DVR: EXTRHD]
Winner: DIRECTING -- Kathryn Bigelow
Winner: FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
Winner: BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
Winner: SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
Winner: SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
Winner: WRITING (Original Screenplay) -- Written by Mark Boal
Nominee: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner {"Staff Sergeant William James"}
Nominee: CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
Nominee: MUSIC (Original Score) -- Marco Beltrami and Buck Sanders

Jeremy Renner TOTALLY should have won Best Actor.

February 8, 2011
4. Iron Man 2 ☼ [2010, Blu-ray]
Nominee: VISUAL EFFECTS -- Janek Sirrs, Ben Snow, Ged Wright and Daniel Sudick


_____________________________________________________________________________

Sources:
Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Academy Awards® Database - AMPAS
The Internet Movie Database (IMDb)
The 4th Annual Academy Award Movie Challenge
__________________
Horror Challenge: 06 07 08 09 10 11 12 13
Academy Award Challenge: 08 09 10 11 12 13
Holiday Challenge: 07 08 09 10 11 12
TV Challenge: 13 | Comedy Challenge: 11 12

Last edited by Darth Maher; 02-08-11 at 10:02 PM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 01:50 PM   #28
Ash Ketchum
DVD Talk Limited Edition
 
Ash Ketchum's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 7,109
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Thurs. Jan. 27, 2011
1. Peace on Earth 1939/MGM, nominee for Best Short Subject (Cartoon)
2. Good Will to Men 1955/MGM, nominee for Best Short Subject (Cartoon)
3. Rhapsody in Rivets 1941/Warner Bros., nominee for Best Short Subject (Cartoon)


Fri. Jan. 28, 2011
4. Goliath II 1960/Disney, nominee for Best Short Subject (Cartoon)
5. Noah’s Ark 1959/Disney, nominee for Best Short Subject (Cartoon)
6. The Truth About Mother Goose 1957/Disney, nominee for Best Short Subject (Cartoon)

Sat. Jan. 29, 2011
7. High Note 1960/Warner Bros., nominee for Best Short Subject (Cartoon) Dir.: Chuck Jones
8. Nelly’s Folly 1961/Warner Bros., nominee for Best Short Subject (Cartoon) Dir.: Chuck Jones
9. Now Hear This 1962/Warner Bros., nominee for Best Short Subject (Cartoon) Dir.: Chuck Jones
10. Der Fuehrer’s Face 1943/Disney, Oscar winner: Best Short Subject (Cartoon)

Sun. Jan. 30, 2011
11. The Cat Concerto 1946/MGM, Oscar winner: Best Short Subject (Cartoon)
12. So Much for So Little 1949/Warner Bros. Oscar winner: Best Documentary Short Subject. Dir.: Chuck Jones.
13. Johann Mouse 1952/MGM, Oscar winner: Best Short Subject (Cartoon)
14. The Dot and the Line 1965/MGM, Oscar winner: Best Short Subject (Cartoon) Dir.: Chuck Jones.

Tues. Feb. 1, 2011
15. First Love (1939/Universal)
Oscar nominee for Cinematography, Interior Decoration and Best Score (Music).

Wed. Feb. 2, 2011
16. Topper Returns (1941/UA)
Oscar nominee for Best Special Effects, Best Sound Recording.

17. Ferdinand the Bull 1938/Disney, Oscar Winner Best Short Subject (Cartoon)
18. Lambert, the Sheepish Lion 1951/Disney, Oscar nominee Best Short Subject (Cartoon)

Thurs. Feb. 3, 2011
19. T-Men (1947/Eagle-Lion)
Nominee for Best Sound Recording.
20. Mad About Music (1938/Universal)
Nominee for Original Story, Cinematography, Interior Decoration, Best Score (Music), + Honorary Oscar for Deanna Durbin.

Fri. Feb. 4, 2011
21. Of Mice and Men (1939, UA)
Nominee for Best Picture, Best Music (Original Score), Best Music (Scoring), Best Sound (Recording).

Sat. Feb. 5, 2011
22. The Barefoot Contessa (1954/UA)
Oscar winner for Best Supporting Actor (Edmond O’Brien).
Nominee for Best Writing (Story and Screenplay).

Sun. Feb. 6, 2011
23. That Certain Age (1938/Universal)
Nominee for Best Song and Best Sound Recording.
Plus Honorary Oscar for Deanna Durbin for this film and Mad About Music, see above, both included in this collection:



Mon. Feb. 7, 2011
24. Educated Fish (1937/Fleischer) Nominee for Best Short Subject (Cartoon)
25. Hunky and Spunky (1938/Fleischer) Nominee for Best Short Subject (Cartoon)

Tues. Feb. 8, 2011
26. Louisiana Purchase (1941/Paramount)
Nominee for Cinematography (Color), Interior Decoration (Color)

Wed. Feb. 9, 2011
27. Hi Diddle Diddle (1943/UA)
Nominee for Music (Scoring of a Dramatic or Comedy Picture)

28. Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor (1936/Fleischer) Nominee for Best Short Subject (Cartoon)
29. Superman (1941/Fleischer) Nominee for Best Short Subject (Cartoon)

Thurs. Feb. 10, 2011
30. That Uncertain Feeling (1941/UA)
Nominee for Music (Scoring of a Dramatic Picture)
31. It Started With Eve (1941/Universal)
1942 Nominee for Music (Scoring of a Musical Picture)

Fri. Feb. 11, 2011

32. Gate of Hell (1953/Japan)
1954 Oscar winner for Best Costume Design (Color);
Honorary Award: Best Foreign Language Film first released in the U.S. during 1954
33. Samurai I (aka Samurai: The Legend of Musashi, 1954/Japan)
1955 Honorary Award: Best Foreign Language Film first released in the U.S. during 1955
34. Thunderbolt and Lightfoot (1974/UA)
Nominee, Best Supporting Actor (Jeff Bridges)

Sat. Feb. 12, 2011
35. Lady on a Train (1945/Universal)
Nominee, Best Sound Recording
36. The Agony and the Ecstasy (1965/20th Century Fox)
Nominated in five categories:
Cinematography (Color); Art Direction-Set Decoration (Color); Sound; Music Score (substantially original); Costume Design (Color)

Sun. Feb. 13, 2011
37. Cavalcade (1933/Fox)
1932/33 Oscar winner for:
Best Picture,
Best Director (Frank Lloyd),
Best Interior Decoration.
Nominated for Best Actress (Diana Wynyard).

38. A Man for All Seasons (1966/Columbia)
Oscar winner in all six categories in which it was nominated:
Best Picture;
Best Actor (Paul Scofield);
Best Director (Fred Zinnemann);
Best Screenplay-based on material from another medium (Robert Bolt);
Best Cinematography (Color);
Best Costume Design (Color).

Thurs. Feb. 17, 2011
39. Wake Island (1942/Paramount)
Nominated in four categories:
Best Picture
Best Director
Best Writing (Original Screenplay)
Best Supporting Actor (William Bendix)

Sat. Feb. 19, 2011
40. The Sand Pebbles (1966/Fox)

Nominated in eight categories (no wins):
Best Picture
Best Actor (Steve McQueen)
Best Supporting Actor (Mako)
Best Cinematography (Color)
Best Art Direction – Set Decoration (Color)
Best Sound
Best Film Editing
Best Music (Original Music Score) (Jerry Goldsmith)

Mon. Feb. 21, 2011
41. The Adventures of Robin Hood (1938/Warner Bros.)
Nominated for: Best Picture
Oscar winner in three categories:
Interior Decoration
Film Editing
Music (Original Score)

Thurs. Feb. 24, 2011
42. Dark Command (1940/Republic Pictures)
Nominee for Best Art Direction (black-and-white); Best Music (Original Score)

43. The Battle of Midway (1942/U.S. Navy)
Co-winner, Best Documentary

Sat. Feb. 26, 2011
44. December 7th (1943/U.S. Navy) Oscar winner, Best Documentary (Short Subject)
45. Peyton Place (1957/20th Century Fox)
Nine nominations in seven categories (no wins):
Best Picture
Best Actress (Lana Turner)
Best Supporting Actor (Arthur Kennedy)
Best Supporting Actor (Russ Tamblyn)
Best Supporting Actress (Hope Lange)
Best Supporting Actress (Diane Varsi)
Best Director (Mark Robson)
Best Screenplay - Based on material from another medium
Best Cinematography


Sun. Feb. 27, 2011
46. Pulp Fiction (1994/Miramax)
Oscar winner for Best Writing (Screenplay written directly for the screen)
Nominee for:
Best Picture
Best Director (Quentin Tarantino)
Best Actor (John Travolta)
Best Actress (Uma Thurman)
Best Supporting Actor (Samuel L. Jackson)
Best Film Editing

47. The 83rd Annual Academy Awards ABC-TV

Last edited by Ash Ketchum; 03-06-11 at 11:45 AM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 05:20 PM   #29
SmoothJamieM
New Member
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 12
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Goal: 30

1. January 27th: The Social Network (2011)
Nominated: Best Picture
Nominated: Best Director (David Fincher)
Nominated: Best Editing
Nominated: Best Original Score
Nominated: Best Adapted Screenplay
Nominated: Best Cinematography
Nominated: Best Actor (Jesse Eisenberg)
Nominated: Best Sound Mixing

2. January 28th: The Blind Side (2010)
Nominated: Best Picture
Won: Best Actress (Sandra Bullock)

3. January 29th: The Town (2011)
Nominated: Best Supporting Actor (Jeremy Renner)
4. January 30th: The Dark Knight (2009)
Nominated: Best Art Direction
Nominated: Best Cinematography
Nominated: Best Editing
Nominated: Best Makeup
Nominated: Best Sound
Nominated: Best Visual Effects
Won: Best Supporting Actor (Heath Ledger)
Won: Best Sound Editing

5. January 31st: Se7en (1996)
Nominated: Best Film Editing
6. February 1st: Dumbo (1942)
Won: Best Score
Nominated: Best Original Song

7. February 1st: The Hurt Locker (2009)
Nominated: Best Cinematography
Nominated: Best Original Score
Nominated: Best Actor (Jeremy Renner)
Won: Best Original Screenplay
Won: Best Editing
Won: Best Achievement in Sound
Won: Best Sound Editing
Won: Best Picture
Won: Best Director (Kathryn Bigelow)

8. February 7th: Alice in Wonderland (1952)
Nominated: Best Original Score
9. February 9th: Twister (1997)
Nominated: Best Visual Effects
Nominated: Best Sound

10. February 19th: Shrek (2002)
Won: Best Animated Feature
Nominated: Best Adapted Screenplay

11. February 22nd: Invictus (2010)
Nominated: Best Actor (Morgan Freeman)
Nominated: Best Supporting Actor (Matt Damon)

12. February 24th: Shrek 2 (2005)
Nominated: Best Original Song
Nominated: Best Animated Film

13. February 25th: Wizard of Oz (1940)
Nominated: Best Cinematography
Nominated: Best Special Effects
Nominated: Best Art Direction
Nominated: Best Picture
Won: Best Original Score
Won: Best Original Song

14. February 26th: Borat (2007)
Nominated: Best Adapted Screenplay
15. 83rd Annual Academy Awards

Last edited by SmoothJamieM; 02-28-11 at 11:21 AM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 05:22 PM   #30
Chad
DVD Talk Hall of Fame
 
Chad's Avatar
 
Join Date: Sep 1999
Location: Somewhere Hot Scoville Units: 9,999,999 Zodiac Sign: Capricorn
Posts: 9,123
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***






_________________________________________________________________

Sunday, January 30th
1. Black Swan (2010) MT
Nominee: Best Achievement in Cinematography - Matthew Libatique
Best Achievement in Directing - Darren Aronofsky
Best Achievement in Editing - Andrew Weisblum
Best Motion Picture of the Year - Mike Medavoy, Brian Oliver, Scott Franklin
Best Performance by an Actress in a Leading Role - Natalie Portman


_________________________________________________________________

Tuesday, February 1st
2. The Counterfeiters (2007)
Winner: Best Foreign Language Film of the Year - Austria

_________________________________________________________________

Wednesday, February 2nd
3. The Odd Couple (1968)
Nominee: Best Film Editing - Frank Bracht
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium - Neil Simon


_________________________________________________________________

Thursday, February 3rd
4. Five Easy Pieces (1970) TCM
Nominee: Best Actor in a Leading Role - Jack Nicholson
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Karen Black, Best Picture, Bob Rafelson, Richard Wechsler
Nominee: Best Writing, Story and Screenplay Based on Factual Material or Material Not Previously Published or Produced - Bob Rafelson (story), Carole Eastman (screenplay/story) (as Adrien Joyce)


_________________________________________________________________

Friday, February 4th
5. Salt (2010) BD
Nominee: Best Achievement in Sound Mixing -Jeffrey J. Haboush, William Sarokin, Scott Millan, Greg P. Russell

_________________________________________________________________

Saturday, February 5th
6. The House on 92nd Street (1945) TCM
Best Writing, Original Story - Charles G. Booth

_________________________________________________________________

Monday, February 7th
7. District 9 (2009) BD
Nominee: Best Achievement in Editing - Julian Clarke
Nominee: Best Achievement in Visual Effects - Dan Kaufman, Peter Muyzers, Robert Habros, Matt Aitken
Nominee: Best Motion Picture of the Year - Peter Jackson, Carolynne Cunningham
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published - Neill Blomkamp,Terri Tatchell


_________________________________________________________________

Tuesday, February 8th
8. Sorry, Wrong Number (1948) TCM
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Barbara Stanwyck

_________________________________________________________________

Wednesday, February 9th
9. The Social Network (2010) BD
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Barbara Stanwyck

_________________________________________________________________

Thursday, February 10th
10. The Sin of Madelon Claudet (1931) TCM
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Barbara Stanwyck

11. Drunk Driving (1939) TCM
Nominee: Best Short Subject, Two-reel (M-G-M).

12. You Can't Win (1948) TCM
Nominee: Best Short Subject, One-reel - Pete Smith

_________________________________________________________________

Friday, February 11th
13. On the Beach (1959) TCM
Nominee: Best Film Editing - Frederic Knudtson
Nominee: Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture - Ernest Gold


_________________________________________________________________

Saturday, February 12th
14. The Picture of Dorian Gray (1945) TCM
Best Cinematography, Black-and-White - Harry Stradling Sr.
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Angela Lansbury
Nominee: Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White - Cedric Gibbons, Hans Peters, Edwin B. Willis, John Bonar, Hugh Hunt


_________________________________________________________________

Sunday, February 13th
15. Exit Through the Gift Shop (2010) NWI
Nominee: Best Documentary, Features - Banksy, Jaimie D'Cruz

_________________________________________________________________

Monday, February 14th
16. Radio Days (1987) TCM
Nominee: Best Art Direction-Set Decoration - Santo Loquasto, Carol Joffe, Leslie Bloom, George DeTitta Jr.
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen - Woody Allen


_________________________________________________________________

Tuesday, February 15th
17. Lilies of the Field (1963) TCM
Best Actor in a Leading Role - Sidney Poitier
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Lilia Skala
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White - Ernest Haller
Nominee: Best Picture - Ralph Nelson
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium - James Poe


_________________________________________________________________

Wednesday, February 16th
18. Never On Sunday (1960) TCM
Best Music, Original Song - Manos Hatzidakis, For the song "Ta paidia tou Peiraia" ("Never on Sunday").
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Melina Mercouri
Nominee: Best Costume Design, Black-and-White - Theoni V. Aldredge
Nominee: Best Director - Jules Dassin
Nominee: Best Writing, Story and Screenplay - Written Directly for the Screen - Jules Dassin


19. Blaze Busters (1950) TCM
Nominee: Best Short Subject, One-reel - Robert Youngson

_________________________________________________________________

Thursday, February 17th
20. Cousin, Cousine (1975) TCM
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Marie-Christine Barrault
Nominee: Best Foreign Language Film - France
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen - Jean-Charles Tacchella (screenplay/story), Danièle Thompson (adaptation)


_________________________________________________________________

Friday, February 18th
21. Five Star Final (1931) TCM
Nominee: Best Picture (First National).

22. Annie Was a Wonder (1949) TCM
Nominee: Best Short Subject, One-reel - Herbert Moulton

23. Baby Doll (1956)
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Carroll Baker
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Mildred Dunnock
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White - Boris Kaufman
Nominee: Best Writing, Best Screenplay - Adapted - Tennessee Williams


_________________________________________________________________

Saturday, February 19th
24. L.A. Confidential (1997) BD
Best Actress in a Supporting Role - Kim Basinger
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium - Brian Helgeland, Curtis Hanson
Nominee: Best Art Direction-Set Decoration - Jeannine Claudia Oppewall (art director), Jay Hart (set decorator)
Nominee: Best Cinematography - Dante Spinotti
Nominee: Best Director - Curtis Hanson
Nominee: Best Film Editing - Peter Honess
Nominee: Best Music, Original Dramatic Score - Jerry Goldsmith
Nominee: Best Picture - Arnon Milchan, Curtis Hanson, Michael G. Nathanson
Nominee: Best Sound - Andy Nelson, Anna Behlmer, Kirk Francis


25. Dogtooth (2009) NWI
Nominee: Best Foreign Language Film of the Year - Giorgos Lanthimos - Greece

26. Dead End (1937) TCM
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Carroll Baker
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Mildred Dunnock
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White - Boris Kaufman
Nominee: Best Writing, Best Screenplay - Adapted - Tennessee Williams


_________________________________________________________________

Sunday, February 20th
27. Sunrise: A Song of Two Humans (1927) TCM
Best Actress in a Leading Role - Janet Gaynor, Also for 7th Heaven (1927) and Street Angel (1928).
Best Cinematography - Charles Rosher, Karl Struss
Best Picture, Unique and Artistic Production (Fox).
Nominee: Best Art Direction - Rochus Gliese


28. Now You See It (1947) TCM
Best Short Subject, One-reel - Pete Smith

_________________________________________________________________

Monday, February 21st
29. Restrepo (2010) NWI
Best Documentary, Features - Tim Hetherington, Sebastian Junger

_________________________________________________________________

Tuesday, February 22nd
30. Days of Heaven (1978) BD
Best Cinematography - Néstor Almendros
Nominee: Best Costume Design, Patricia Norris
Nominee: Best Music, Original Score - Ennio Morricone
Nominee: Best Sound - John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., John T. Reitz, Barry Thomas


_________________________________________________________________

Wednesday, February 23rd
31. The Defiant Ones (1958) TCM
Best Cinematography - Néstor Almendros
Nominee: Best Costume Design, Patricia Norris
Nominee: Best Music, Original Score - Ennio Morricone
Nominee: Best Sound - John Wilkinson, Robert W. Glass Jr., John T. Reitz, Barry Thomas


32. Stop Look and Listen (1967) TCM
Nominee: Best Short Subject, Live Action Subjects - Len Janson, Chuck Menville

_________________________________________________________________

Thursday, February 24th
33. Alice in Wonderland (2010) NWI
Nominee: Best Achievement in Art Direction - Robert Stromberg, Karen O'Hara
Nominee: Best Achievement in Costume Design, Colleen Atwood
Nominee: Best Achievement in Visual Effects, Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips


_________________________________________________________________

Friday, February 25th
34. Sunset Boulevard (1950)
Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White - Hans Dreier, John Meehan, Sam Comer, Ray Moyer
Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture - Franz Waxman
Best Writing, Story and Screenplay - Charles Brackett, Billy Wilder, D.M, Marshman Jr.
Nominee: Best Actor in a Leading Role, William Holden
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Erich von Stroheim
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Gloria Swanson
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Nancy Olson
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White - John F. Seitz
Nominee: Best Director - Billy Wilder
Nominee: Best Film Editing - Arthur P. Schmidt, Doane Harrison
Nominee: Best Picture (Paramount).


35. Day & Night (2010) BD
Nominee: Best Short Film, Animated - Teddy Newton

36. Madagascar, a Journey Diary (2010)
Best Short Film, Animated - Bastien Dubois

37. Whatever Happened to Baby Jane? (1962) TCM
Best Costume Design, Black-and-White - Norma Koch
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Victor Buono
Nominee: Best Actress in a Leading Role - Bette Davis
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White - Ernest Haller
Nominee: Best Sound - Joseph D. Kelly (Seven Arts-Warner Bros. Glen Glenn Sound Department)


_________________________________________________________________

Saturday, February 26th

38. I Am Love (2009) NWI
Nominee: Best Achievement in Costume Design - Antonella Cannarozzi

39. The Gruffalo (2009)
Nominee: Best Short Film, Animated - Jakob Schuh, Max Lang

40. The Warriors of Qiugang (2010)
Nominee: Best Documentary, Short Subjects - Ruby Yang, Thomas Lennon

41. GasLand (2010)
Nominee: Best Documentary, Features - Josh Fox, Trish Adlesic

_________________________________________________________________

Sunday, February 27th

42. The Illusionist (2010)
Nominee: Best Achievement in Cinematography - Dick Pope

43. Animal Kingdom (2010)
Nominee: Best Performance by an Actress in a Supporting Role - Jacki Weaver

44. The 83rd Annual Academy Awards (2011)

_________________________________________________________________


= First Time Viewing
PDD = Public Domain Download
NWI = Netflix Watch Instantly
TCM = TCM
HD = HD DVD
BD = Blu-ray
RC = Roku Channel
OV = Online Viewing
MT = Movie Theater
No Symbol = DVD
Other viewings during the month:
Spoiler:
Dead Again (1991)
Cyrus (2010)
Elvira's Movie Macabre: I Eat Your Skin
__________________
| The Collection Profiler | My Criterion | Horror Challenge 2014 Planning Thread |
Current Challenge List(s) | Science Fiction/Fantasy |

Last edited by Chad; 03-02-11 at 07:42 PM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 07:03 PM   #31
Indy24LA
Senior Member
 
Indy24LA's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 547
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Indy24LA's 2nd Annual Academy Award Challenge

2010

Goal= 25 (Finished last year with 14)
* indicates first time viewing

January 28th
1. Gladiator- Started off strong with an all time favorite.

January 29th
2. My Fair Lady- Another all time favorite, the humor in it is brilliant.
3. Kramer vs. Kramer- The setting may be a bit dated, but the story is not.

January 30th
4. Spartacus*- Why are these movies about gladiators so bloody long?
5. Bullit*- Damn Steven Mcqueen was cool.

February 2nd
6. East of Eden*- Much better than Exit to Eden.

February 4th
7. Rebel Without a Cause- Damn James Dean was cool.
8. As Good As It Gets- Great acting and writing, but Taub and Cuddy stole the show.

February 5th
9. Butch Cassidy and the Sundance Kid*- Not what I expected, a lot more humor and less action.
10. A Hard Day's Night*- Silly fun with those cheeky Beatles.

February 6th
11. Ben-Hur*- They weren't kidding, that was old testament long.

February 7th
12. The Social Network*- Great movie all around, but Garfield was the star.

February 11th
13. Brokeback Mountain*- Great acting, but a little slow and there was no pudding.

February 12th
14. Airplane (WC: Leslie Nielsen)- The granddaddy of all parody films and the best.

February 13th
15. Breakfast at Tiffanys*- A product of its time, I think I like the song more.
16. Little Miss Sunshine- A great all around little film, Carrel should have gotten more acclaim.
17. Splash- There was a time when Daryl Hannah was hot and the first name Madison was abnormal.

February 14th
18. Crazy Heart*- Good movie with great performances, but really, it was just a long country song.

February 18th
19. Wallstreet*- Can a movie be a retroactively true story?

February 19th
20. Platoon- Intense war movie, Sheen and Stone's best work.
21. Cat on a Hot Tin Roof*- I like how old Hollywood used to surround its stars with unattractive people so they shined brighter.

February 20th
22. All the President's Men- A movie about interviews and typing has never been more exciting.
23. Diner*- Like the movie the Outsiders for peeps in their 20's. And Mickey Rourke used to look human!!!

February 21th
24. The Reader*- Wow, guess I didn't really pay any attention to the previews cause I did not see any of that coming.

February 25th
25. Judgment at Nuremberg*- Masterful courtroom drama, it would be nice if people could actually learn from this movie, but...

February 26th
26. The Player*- What actor working in the early 90s wasn't in this movie?

February 27th
27. Gone With the Wind*- About as long as the Civil War, I know it was made in a different era, but hard to over look the whole 'Noble Old South' aspect.
28. The 2011 Academy Awards*- Wow, lots of hate for this show... it was okay, but bring back Jon Stewart or Steve Martin if you want it to be entertaining.

Last edited by Indy24LA; 02-28-11 at 07:16 PM.
  Reply With Quote
Old 01-26-11, 07:43 PM   #32
llandros
Senior Member
 
Join Date: Jun 2001
Location: Florida
Posts: 264
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

New Challenge - New Color (now Valentines themed!) - Same Format!


Goal:
To make up for
last years embarrassing
performance of 14 films!
"The 5th Annual Academy Award Challenge"
Category:
Best Original Song
Winners


Thursday, January 27th

1. Working Girl (1988) **** (DVD - 8:00 pm)
Nominee : Actress - Melanie Griffith
Nominee : Supporting Actress - Joan Cusack
Nominee : Supporting Actress - Sigourney Weaver
Nominee : Directing - Mike Nichols
Winner : Music (Original Song) - "Let the River Run," Music and Lyric by Carly Simon
Nominee : Best Picture - Douglas Wick, Producer


2. Arthur (1981) **** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Actor - Dudley Moore
Winner : Supporting Actor - John Gielgud
Winner : Music (Original Song) - "Arthur's Theme (Best That You Can Do)," Music and Lyric by Burt Bacharach, Carole Bayer Sager, Christopher Cross and Peter Allen
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Steve Gordon


Friday, January 28th

3. Thank God It's Friday (1978) ** (DVD - 1:00 pm)
Winner : Music (Original Song) - "Last Dance," Music and Lyrics by Paul Jabara

4. Evita (1996) *** (DVD - 10:30 am)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Brian Morris; Set Decoration: Philippe Turlure
Nominee : Cinematography - Darius Khondji
Nominee : Film Editing - Gerry Hambling
Winner : Music (Original Song) - "You Must Love Me," Music by Andrew Lloyd Webber; Lyric by Tim Rice
Nominee : Sound - Andy Nelson, Anna Behlmer, Ken Weston


5. Top Gun (1986) *** (DVD - 3:00 pm)
Nominee : Film Editing - Billy Weber, Chris Lebenzon
Winner : Music (Original Song) - "Take My Breath Away," Music by Giorgio Moroder; Lyric by Tom Whitlock
Nominee : Sound - Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Rick Kline, William B. Kaplan
Nominee : Sound Effects Editing - Cecelia Hall, George Watters II


Category:
Special Achievement Award
Winners


6. Star Wars (1977) ***** (DVD - 5:45 pm)
Nominee : Supporting Actor - Alec Guiness
Winner : Art Direction - Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
Winner : Costume Design - John Mollo
Nominee : Directing - George Lucas
Winner : Film Editing - Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
Winner : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Gary Kurtz, Producer
Winner : Sound - Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
Winner : Visual Effects - John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
Nominee : Writing (Original Screenplay) - George Lucas
Winner : Special Achievement Award - To Benjamin Burtt, Jr. for the creation of the alien, creature and robot voices featured in Star Wars.


7. The Empire Strikes Back (1980) ***** (DVD - 8:00 pm)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins; Set Decoration: Michael Ford
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Winner : Sound - Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
Winner : Special Achievement Award (Visual Effects) - Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson


8. Return of the Jedi (1983) ***** (DVD - 10:15 pm)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Norman Reynolds, Fred Hole, James Schoppe; Set Decoration: Michael Ford
Nominee : [i]Music (Original Score) - John Williams
Nominee: Sound - Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom, Tony Dawe
Nominee: Sound Effects Editing - Ben Burt
Winner : Special Achievement Award (Visual Effects) - Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett


Saturday, January 29th

9. Superman (1978) ***** (DVD - 12:00 pm)
Nominee : Film Editing - Stuart Baird
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound - Gordon K. McCallum, Graham Hartstone, Nicolas Le Messurier, Roy Charman
Winner : Special Achievement Award (Visual Effects) - Les Bowie, Colin Chilvers, Denys Coop, Roy Field, Derek Meddings, Zoran Perisic


10. Close Encounters of the Third Kind - Special Edition (1977) ***** (Blu Ray- 2:30 pm)
Nominee : Supporting Actress - Melinda Dillon
Nominee : Art Direction - Art Direction: Joe Alves, Dan Lomino; Set Decoration: Phil Abramson
Winner : Cinematography -Vilmos Zsigmond
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Nominee : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound - Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa
Nominee : Visual Effects - Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich
Winner : Special Achievement Award (Sound Effects Editing) - Frank E. Warner


Category:
Sound Mixing Award (Sound)
Winners


11. Dreamgirls (2006) **** (DVD - 8:30 pm)
Nominee : Supporting Actor - Eddie Murphy
Winner : Supporting Actress - Jennifer Hudson
Nominee : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Nancy Haigh
Nominee : Costume Design - Sharen Davis
Nominee : Music (Original Song) - "Listen," Music by Henry Krieger and Scott Cutler; Lyric by Anne Preven
Nominee : Music (Original Song) - "Love You I Do," Music by Henry Krieger; Lyric by Siedah Garrett
Nominee : Music (Original Song) - "Patience," Music by Henry Krieger; Lyric by Willie Reale
Winner : Sound Mixing - Michael Minkler, Bob Beemer and Willie Burton


12. Ray (2004) **** (DVD - 11:00 pm)
Winner : Actor - Jamie Foxx
Nominee : Costume Design - Sharen Davis
Nominee : Directing - Taylor Hackford
Nominee : Film Editing - Paul Hirsch
Nominee : Best Picture - Taylor Hackford, Stuart Benjamin and Howard Baldwin, Producers
Winner : Sound Mixing - Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beemer and Steve Cantamessa


Sunday, January 30th

13. King Kong (2005) **** (HD DVD - 10:00 am)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Simon Bright
Winner : Sound Editing - Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn
Winner : Sound Mixing - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
Winner : Visual Effects - Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers and Richard Taylor


14. The Bourne Ultimatum (2007) **** (DVD - 1:15 pm) 1st Time Viewing
Winner : Sound Editing - Karen Baker Landers and Per Hallberg
Winner : Sound Mixing - Scott Millan, David Parker and Kirk Francis
Winner : Film Editing - Christopher Rouse


15. Black Hawk Down (2001) **** (DVD - 3:45 pm)
Nominee : Cinematography - Slawomir Idziak
Nominee : Directing - Ridley Scott
Winner : Film Editing - Pietro Scalia
Winner : Sound - Michael Minkler, Myron Nettinga, Chris Munro


Category:
Sound Effects Editing Award
Winners


16. Back to the Future (1985) ***** (DVD - 6:15 pm)
Nominee : Music (Original Song) - "The Power of Love," Music by Chris Hayes and Johnny Colla; Lyric by Huey Lewis
Nominee : Sound - Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thirlwell, William B. Kaplan
Winner : Sound Effects Editing - Charles L. Campbell, Robert Rutledge
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Robert Zemeckis, Bob Gale


17. Master and Commander - The Far Side of the World (2003) **** (DVD - 8:15 pm)
Nominee : Art Direction - Art Direction: William Sandell; Set Decoration: Robert Gould
Winner : Cinematography - Russell Boyd
Nominee : Costume Design - Wendy Stites
Nominee : Directing - Peter Weir
Nominee : Film Editing - Lee Smith
Nominee : Makeup - Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng
Nominee : Best Picture - Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir and Duncan Henderson, Producers
Winner : Sound Editing - Richard King
Nominee : Sound Mixing - Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester
Nominee : Visual Effects - Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg


18. Goldfinger (1964) ***** (DVD - 11:00 pm)
Winner : Sound Effects - Norman Wanstall

Monday, January 31st

19. The Hunt For Red October (1990) **** (DVD - 1:15 pm)
Nominee : Film Editing - Dennis Virkler, John Wright
Nominee : Sound - Don Bassman, Richard Overton, Kevin F. Cleary, Richard Bryce Goodman
Winner : Sound Effects Editing - Cecelia Hall, George Watters II


20. The Dark Knight (2008) **** (DVD - 3:30pm)
Winner : Supporting Actor - Heath Ledger
Nominee : Art Direction - Art Direction: Nathan Crowley; Set Decoration: Peter Lando
Nominee : Cinematography - Wally Pfister
Nominee : Film Editing - Lee Smith
Nominee : Makeup - John Caglione, Jr. and Conor O'Sullivan
Winner : Sound Editing - Richard King
Nominee : Sound Mixing - Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
Nominee : Visual Effects - Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin


Category:
Makeup Award
Winners


21. Dick Tracy (1990) **** (DVD - 7:15 pm)
Nominee : Supporting Actor - Al Pacino
Winner : Art Direction - Art Direction: Richard Sylbert; Set Decoration: Rick Simpson
Nominee : Cinematography - Vittorio Storaro
Nominee : Costume Design - Milena Canonero
Winner : Makeup - John Caglione, Jr., Doug Drexler
Winner : Music (Original Song) - "Sooner Or Later (I Always Get My Man)," Music and Lyric by Stephen Sondheim
Nominee : Sound - Chris Jenkins, David E. Campbell, D. M. Hemphill, Thomas Causey


22. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004) *** (DVD - 9:15 pm)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Rick Heinrichs; Set Decoration: Cheryl Carasik
Nominee : Costume Design - Colleen Atwood
Winner : Makeup - Valli O'Reilly and Bill Corso
Nominee : Music (Original Score) - Thomas Newman


Tuesday, February 1st

23. Pan's Labyrinth (2006) **** (DVD - 3:30 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: Eugenio Caballero; Set Decoration: Pilar Revuelta
Winner : Cinematography - Guillermo Navarro
Nominee : Foreign Language - Mexico
Winner : Makeup - David Martí and Montse Ribé
Nominee : Music (Original Score) - Javier Navarrete
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Written by Guillermo del Toro


24. The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch, and the Wardrobe (2005) **** (DVD - 6:30 pm)
Winner : Makeup - Howard Berger and Tami Lane
Nominee : Sound Mixing - Terry Porter, Dean A. Zupancic and Tony Johnson
Nominee : Visual Effects - Dean Wright, Bill Westenhofer, Jim Berney and Scott Farrar


25. Ed Wood (1994) **** (DVD - 9:00 pm)
Winner : Supporting Actor - Martin Landau
Winner : Makeup - Rick Baker, Ve Neill, Yolanda Toussieng


Category:
Costume Design Award
Winners


Wednesday, February 2nd

26. Dangerous Liaisons (1988) **** (DVD - 11:00 am)
Nominee : Actress - Glenn Close
Nominee : Actress (Supporting Role) - Michelle Pfeiffer
Winner : Art Direction - Stuart Craig; Set Direction - Gerard James
Winner : Costume Design - James Acheson
Nominee : Music (Original Score) - George Fenton
Nominee : Best Picture - Norma Heyman and Hank Moonjean, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Christopher Hampton


27. What Ever Happened to Baby Jane? (1962) **** (DVD - 2:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Victor Buono
Nominee : Actress - Bette Davis
Nominee : Cinematography - Ernest Haller
Winner : Costume Design - Norma Koch
Nominee : Sound - Glen Glenn Sound Department, Joseph Kelly, Sound Director


28. All That Jazz (1979) **** (DVD - 5:00 pm)
Nominee : Actor - Roy Scheider
Winner : Art Direction - Art Direction: Philip Rosenberg, Tony Walton; Set Decoration: Edward Stewart, Gary Brink
Nominee : Cinematography - Giuseppe Rotunno
Winner : Costume Design - Albert Wolsky
Nominee : Directing - Bob Fosse
Winner : Film Editing - Alan Heim
Winner : Music (Original Score) - Adaptation Score by Ralph Burns
Nominee : Best Picture - Robert Alan Aurthur, Producer
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Robert Alan Aurthur, Bob Fosse


29. The Aviator (2004) *** (DVD - 7:30 pm)
Nominee : Actor - Leonardo Decaprio
Nominee : Supporting Actor - Alan Alda
Winner : Supporting Actress - Cate Blanchett
Winner : Art Direction - Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
Winner : Cinematography - Robert Richardson
Winner : Costume Design - Sandy Powell
Nominee : Directing - Martin Scorsese
Winner : Film Editing - Thelma Schoonmaker
Nominee : Best Picture - Michael Mann and Graham King, Producers
Nominee : Sound Mixing - Tom Fleischman and Petur Hliddal
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Written by John Logan


30. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994) **** (DVD - 7:30 pm)
Winner : Costume Design - Lizzy Gardiner, Tim Chappel

Category:
Art Direction Award
Winners


Thursday, February 3rd

31. Heaven Can Wait (1978) **** (DVD - 1:15 pm)
Nominee : Actor - Warren Beatty
Nominee : Supporting Actor - Jack Warden
Nominee : Supporting Actress - Dyan Cannon
Winner : Art Direction - Art Direction: Paul Sylbert, Edwin O'Donovan; Set Decoration: George Gaines
Nominee : Cinematography - William A. Fraker
Nominee : Directing - Warren Beatty, Buck Henry
Nominee : Music (Original Score) - Dave Grusin
Nominee : Best Picture - Warren Beatty, Producer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Elaine May, Warren Beatty


32. Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (2007) **** (DVD - 6:15 pm)
Nominee : Actor - Johnny Depp
Winner : Art Direction - Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
Nominee : Costume Design - Colleen Atwood


33. Sleepy Hollow (1999) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: Rick Heinrichs; Set Decoration: Peter Young
Nominee : Cinematography - Emmanuel Lubezki
Nominee : Costume Design - Colleen Atwood


34. Batman (1989) **** (DVD - 10:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young

Saturday, February 5th

35. Moulin Rouge (2001) **** (DVD - 1:45 pm)
Nominee : Actress - Nicole Kidman
Winner : Art Direction - Art Direction: Catherine Martin; Set Decoration: Brigitte Broch
Nominee : Cinematography - Donald M. McAlpine
Winner : Costume Design - Catherine Martin, Angus Strathie
Nominee : Film Editing - Jill Bilcock
Nominee : Makeup - Maurizio Silvi, Aldo Signoretti
Nominee : Best Picture - Martin Brown, Baz Luhrmann and Fred Baron, Producers
Nominee : Sound - Andy Nelson, Anna Behlmer, Roger Savage, Guntis Sics


Category:
Visual Effects Award
Winners


36. Alien (1979) ***** (Blu Ray - 6:15 pm)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Michael Seymour, Les Dilley, Roger Christian; Set Decoration: Ian Whittaker
Winner : Visual Effects - H.R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Denys Ayling


37. Aliens (1986) ***** (Blu Ray - 8:15 pm)
Nominee : Actress - Sigourney Weaver
Nominee : Art Direction - Art Direction: Peter Lamont; Set Decoration: Crispian Sallis
Nominee : Film Editing - Ray Lovejoy
Nominee : Music (Original Score) - James Horner
Nominee : Sound - Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, Roy Charman
Winner : Sound Effects Editing - Don Sharpe
Winner : Visual Effects - Robert Skotak, Stan Winston, John Richardson, Suzanne Benson


38. Raiders of the Lost Ark (1981) ***** (DVD - 11:30 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Michael Ford
Nominee : Cinematography - Douglas Slocombe
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Winner : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Film Editing - Ray Lovejoy
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Frank Marshall, Producer
Winner : Sound - Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Roy Charman
Nominee : Sound - Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter, Roy Charman
Winner : Visual Effects - Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson, Joe Johnston
Winner : Special Achievement Award (Sound Effects Editing) - Ben Burtt, Richard L. Anderson


Sunday, February 6th

39. Indiana Jones and the Temple of Doom (1984) **** (DVD - 1:00 pm)
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Winner : Visual Effects - Dennis Muren, Michael McAlister, Lorne Peterson, George Gibbs


40. Death Becomes Her (1992) **** (DVD - 3:30 pm)
Winner : Visual Effects - Ken Ralston, Doug Chiang, Doug Smythe, Tom Woodruff, Jr.

Category:
Music (Original Score) Award
Winners


41. Brokeback Mountain (2005) ***** (DVD - 5:15 pm)
Nominee : Actor - Heath Ledger
Nominee : Supporting Actor - Jake Gyllenhall
Nominee : Supporting Actress - Michelle Williams
Nominee : Cinematography - Rodrigo Prieto
Winner : Directing - Ang Lee
Winner : Music (Original Score) - Gustavo Santaolalla
Nominee : Best Picture - Diana Ossana and James Schamus, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Larry McMurtry & Diana Ossana


42. Midnight Express (1978) **** (DVD - 8:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - John Hurt
Nominee : Directing - Alan Parker
Nominee : Film Editing - Gerry Hambling
Winner : Music (Original Score) - Giorgio Moroder
Nominee : Best Picture - Alan Marshall and David Puttnam, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Oliver Stone


Monday, February 7th

43. E.T. The Extra-Terrestrial (1982) ***** (DVD - 4:00 pm)
Nominee : Cinematography - Allen Daviau
Nominee : Directing - Steven Spielberg
Nominee : Film Editing - Carol Littleton
Winner : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
Winner : Sound - Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa
Winner : Sound Effects Editing - Charles L. Campbell, Ben Burtt
Winner : Visual Effects - Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth F. Smith
Nominee : Best Picture - Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Melissa Mathison


44. Sunset Boulevard (1950) ***** (DVD - 6:15 pm)
Nominee : Actor - William Holden
Nominee : Supporting Actor - Erich von Stroheim
Nominee : Actress - Gloria Swanson
Nominee : Supporting Actress - Nancy Olson
Winner : Art Direction - Art Direction: Hans Dreier, John Meehan; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
Nominee : Cinematography - John F. Seitz
Nominee : Directing - Billy Wilder
Nominee : Film Editing - Arthur Schmidt, Doane Harrison
Winner : Music (Original Score) - Franz Waxman
Nominee : Best Picture - Paramount
Winner : Writing (Original Screenplay) - Charles Brackett, Billy Wilder, D. M. Marshman, Jr.


45. Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Art Direction - Tim Yip
Winner : Cinematography - Peter Pau
Nominee : Costume Design - Tim Yip
Nominee : Directing - Ang Lee
Nominee : Film Editing - Tim Squyres
Winner : Foreign Language Film - Taiwan
Winner : Music (Original Score) - Tan Dun
Nominee : Music (Original Song) - "A Love Before Time," Music by Jorge Calandrelli and Tan Dun; Lyric by James Schamus
Nominee : Best Picture - Bill Kong, Hsu Li Kong and Ang Lee, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Written by Wang Hui Ling and James Schamus and Tsai Kuo Jung


Category:
Editing Award
Winners


Monday, February 8th

46. The Matrix (1999) **** (DVD - 6:00 pm)
Winner : Film Editing - Zach Staenberg
Winner : Sound - John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell, David Lee
Winner : Sound Effects Editing - Dane A. Davis
Winner : Visual Effects - John Gaeta, Janek Sirrs, Steve Courtley, Jon Thum


47. JFK (1991) **** (DVD - 8:15 pm)
Nominee : Supporting Actor - Tommy Lee Jones
Winner : Cinematography - Robert Richardson
Nominee : Directing - Oliver Stone
Winner : Film Editing - Joe Hutshing, Pietro Scalia
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - A. Kitman Ho and Oliver Stone, Producers
Nominee : Sound - Michael Minkler, Gregg Landaker, Tod A. Maitland
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Oliver Stone, Zachary Sklar
Nominee : Category - Names


Wednesday, February 9th

48. Witness (1985) **** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Actor - Harrison Ford
Nominee : Art Direction - Art Direction: Stan Jolley; Set Decoration: John Anderson
Nominee : Cinematography - John Seale
Nominee : Director - Peter Weir
Winner : Film Editing - Thom Noble
Nominee : Music (Original Score) - Maurice Jarre
Nominee : Best Picture - Edward S. Feldman, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Screenplay by Earl W. Wallace, William Kelley; Story by William Kelley, Pamela Wallace, Earl W. Wallace


49. Forrest Gump (1994) **** (DVD - 8:30pm)
Winner : Actor - Tom Hanks
Nominee : Supporting Actor - Gary Sinise
Nominee : Art Direction - Art Direction: Rick Carter; Set Decoration: Nancy Haigh
Nominee : Cinematography - Don Burgess
Winner : Directing - Robert Zemeckis
Winner : Film Editing - Arthur Schmidt
Nominee : Makeup - Daniel C. Striepeke, Hallie D'Amore, Judith A. Cory
Nominee : Music (Original Score) - Alan Silvestri
Winner : Best Picture - Wendy Finerman, Steve Tisch and Steve Starkey, Producers
Nominee : Sound - Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands, William B. Kaplan
Nominee : Sound Effects Editing - Gloria S. Borders, Randy Thom
Winner : Visual Effects - Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, Allen Hall
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Eric Roth


Thursday, February 10th

50. Jaws (1975) ***** (DVD - 5:00 pm)
Winner : Film Editing - Verna Fields
Winner : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Richard D. Zanuck and David Brown, Producers
Winner : Sound - Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter


Category:
Cinematography Award
Winners


51. Memoirs of a Geisha (2000) **** (DVD - 7:15 pm)
Winner : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gretchen Rau
Winner : Cinematography - Dion Beebe
Winner : Costume Design - Colleen Atwood
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound Editing - Wylie Stateman
Nominee : Sound Mixing - Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Rick Kline and John Pritchett


52. Cabaret (1972) **** (DVD - 9:30 pm)
Winner : Supporting Actor - Joel Grey
Winner : Actress - Liza Minnelli
Winner : Art Direction - Art Direction: Rolf Zehetbauer, Jurgen Kiebach; Set Decoration: Herbert Strabel
Winner : Cinematography - Geoffrey Unsworth
Winner : Directing - Bob Fosse
Winner : Film Editing - David Bretherton
Winner : Music (Original Score) - Adaptation Score by Ralph Burns
Nominee : Picture - Cy Feuer, Producer
Winner : Sound - Robert Knudson, David Hildyard
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Jay Allen


Saturday, February 12th

53. Apocalypse Now (2000) **** (DVD - 2:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Robert Duvall
Nominee : Art Direction - Art Direction: Dean Tavoularis, Angelo Graham; Set Decoration: George R. Nelson
Winner : Cinematography - Vittorio Storaro
Nominee : Directing - Francis Coppola
Nominee : Film Editing - Richard Marks, Walter Murch, Gerald B. Greenberg, Lisa Fruchtman
Nominee : Best Picture - Francis Coppola, Producer; Fred Roos, Gray Frederickson and Tom Sternberg, Co-Producers
Winner : Sound - Walter Murch, Mark Berger, Richard Beggs, Nat Boxer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - John Milius, Francis Coppola


54. Out of Africa (1985) **** (DVD - 4:30 pm)
Nominee : Supporting Actor - Klaus Maria Brandauer
Nominee : Actress - Meryl Streep
Winner : Art Direction - Art Direction: Stephen Grimes; Set Decoration: Josie MacAvin
Winner : Cinematography - David Watkin
Nominee : Costume Design - Milena Canonero
Winner : Directing - NaSydney Pollackmes
Nominee : Film Editing - Fredric Steinkamp, William Steinkamp, Pembroke Herring, Sheldon Kahn
Winner : Music (Original Score) - John Barry
Winner : Best Picture - Sydney Pollack, Producer
Winner : Sound - Chris Jenkins, Gary Alexander, Larry Stensvold, Peter Handford
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Kurt Luedtke


55. Avatar (2009) **** (DVD - 8:00 pm)
Winner : Art Direction - Production Design: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
Winner : Cinematography - Mauro Fiore
Nominee : Directing - James Cameron
Nominee : Film Editing - Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
Nominee : Music (Original Score) - James Horner
Nominee : Best Picture - James Cameron and Jon Landau, Producers
Nominee : Sound Editing - Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
Nominee : Sound Mixing - Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
Winner : Visual Effects - Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones


Category:
Writing (Adapted Screenplay) Award
Winners


Sunday, February 13th

56. Terms of Endearment (1983) **** (DVD - 4:00 pm)

Nominee : Supporting Actor - John Lithgow
Winner : Supporting Actor - Jack Nicholson
Winner : Actress - Shirley MacLaine
Nominee : Actress - Debra Winger
Nominee : Art Direction - Art Direction: Polly Platt, Harold Michelson; Set Decoration: Tom Pedigo, Anthony Mondello
Winner : Directing - James L. Brooks
Nominee : Film Editing - Richard Marks
Nominee : Music (Original Score) - Michael Gore
Winner : Best Picture - James L. Brooks, Producer
Nominee : Sound - Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, Jim Alexander
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - James L. Brooks


57. On Golden Pond (1981) **** (DVD - 6:15 pm)
Winner : Actor- Henry Fonda
Winner : Actress - Katharine Hepburn
Nominee : Supporting Actress - Jane Fonda
Nominee : Cinematography - Billy Williams
Nominee : Directing - Mark Rydell
Nominee : Film Editing - Robert L. Wolfe
Nominee : Music (Original Score) - Dave Grusin
Nominee : Best Picture - Bruce Gilbert, Producer
Nominee : Sound - Richard Portman, David Ronne
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Ernest Thompson


58. Sling Blade (1996) **** (DVD - 8:30pm)
Nominee : Actor - Billy Bob Thornton
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Billy Bob Thornton


Monday, February 14th

59. Missing (1982) **** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Actor - Jack Lemmon
Nominee : Actress - Sissy Spacek
Nominee : Best Picture - Edward Lewis and Mildred Lewis, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Costa-Gavras, Donald Stewart


60. The Departed (2006) **** (DVD - 8:15 pm)
Nominee : Supporting Actor - Mark Wahlberg
Winner : Directing - Martin Scorsese
Winner : Film Editing - Thelma Schoonmaker
Winner : Best Picture - Graham King, Producer
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by William Monahan


Category:
Writing (Original Screenplay) Award
Winners


Tuesday, February 15th

61. Thelma and Louise (1991) **** (DVD - 5:30 pm)
Nominee : Actress - Geena Davis
Nominee : Actress - Susan Sarandon
Nominee : Cinematography - Adrian Biddle
Nominee : Directing - Ridley Scott
Nominee : Film Editing - Thom Noble
Winner : Writing (Original Screenplay)- Calli Khouri


62. Pulp Fiction (1994) **** (DVD - 8:00pm)
Nominee : Actor - John Travolta
Nominee : Supporting Actor - Samuel L. Jackson
Nominee : Supporting Actress - Uma Thurman
Nominee : Directing - Quentin Tarantino
Nominee : Film Editing - Sally Menke
Nominee : Best Picture - Lawrence Bender, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Screenplay by Quentin Tarantino; Stories by Quentin Tarantino & Roger Avary


Wednesday, February 16th

63. Chinatown (1974) **** (DVD - 4:30 pm)
Nominee : Actor - Jack Nicholson
Nominee : Actress - Faye Dunaway
Nominee : Art Direction - Art Direction: Richard Sylbert, W. Stewart Campbell; Set Decoration: Ruby Levitt
Nominee : Cinematography - John A. Alonzo
Nominee : Costume Design - Anthea Sylbert
Nominee : Directing - Roman Polanski
Nominee : Film Editing - Sam O'Steen
Nominee : Music (Original Score) - Jerry Goldsmith
Nominee : Best Picture - Robert Evans, Producer
Nominee : Sound - Bud Grenzbach, Larry Jost
Winner : Writing (Original Screenplay) - Robert Towne


64. Shakespeare in Love (1998) **** (DVD - 7:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - Geoffrey Rush
Winner : Actress - Gwyneth Paltrow
Winner : Supporting Actress - Judi Dench
Winner : Art Direction - Art Direction: Martin Childs; Set Decoration: Jill Quertier
Nominee : Cinematography - Richard Greatrex
Winner : Costume Design - Sandy Powell
Nominee : Directing - John Madden
Nominee : Film Editing - David Gamble
Nominee : Makeup - Lisa Westcott, Veronica Brebner
Winner : Music (Original Score) - Stephen Warbeck
Winner : Best Picture - David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick and Marc Norman, Producers
Nominee : Sound - Robin O'Donoghue, Dominic Lester, Peter Glossop
Winner : Writing (Original Screenplay) - Marc Norman, Tom Stoppard


65. The Crying Game (1992) **** (DVD - 9:15 pm)
Nominee : Actor - Stephen Rea
Nominee : Supporting Actor - Jaye Davidson
Nominee : Directing - Neil Jordan
Nominee : Film Editing - Kant Pan
Nominee : Best Picture - Stephen Woolley, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Neil Jordan


Category:
Supporting Actress Award
Winners


Thursday, February 17th

66. Tootsie (1982) ***** (DVD - 6:00 pm)
Nominee : Actor - Dustin Hoffman
Nominee : Supporting Actress - Teri Garr
Winner : Supporting Actress - Jessica Lange
Nominee : Cinematography - Owen Roizman
Nominee : Directing - Sydney Pollack
Nominee : Film Editing - Fredric Steinkamp, William Steinkamp
Nominee : Music (Original Song) - "It Might Be You," Music by Dave Grusin; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman
Nominee : Best Picture - Sydney Pollack and Dick Richards, Producers
Nominee : Sound - Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Les Lazarowitz
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Screenplay by Larry Gelbart, Murray Schisgal; Story by Don McGuire, Larry Gelbart


67. Ghost (1990) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Supporting Actress - Whoopi Goldberg
Nominee : Film Editing - Walter Murch
Nominee : Music (Original Score) - aurice Jarre
Nominee : Best Picture - Lisa Weinstein, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Bruce Joel Rubin


Friday, February 18th

68. Chicago(2002) **** (DVD - 7:00 pm)
Nominee : Supporting Actor - John C. Reilly
Nominee : Actress - Renée Zellweger
Nominee : Supporting Actress - Queen Latifah
Winner : Supporting Actress - Catherine Zeta-Jones
Winner : Art Direction - Art Direction: John Myhre; Set Decoration: Gordon Sim
Nominee : Cinematography - Dion Beebe
Winner : Costume Design - Colleen Atwood
Nominee : Directing - Rob Marshall
Winner : Film Editing - Martin Walsh
Nominee : Music (Original Song) - "I Move On," Music by John Kander; Lyric by Fred Ebb
Winner : Best Picture - Martin Richards, Producer
Winner : Sound - Michael Minkler, Dominick Tavella, David Lee
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Bill Condon


69. Moonstruck (1987) **** (DVD - 9:15 pm)
Nominee : Supporting Actor - Vincent Gardenia
Winner : Actress - Cher
Winner : Supporting Actress - Olympia Dukakis
Nominee : Directing - Norman Jewison
Nominee : Best Picture - Patrick Palmer and Norman Jewison, Producers
Winner : Writing (Original Screenplay) - John Patrick Shanley


Saturday, February 19th

70. L.A. Confidential (1997) **** (DVD - 4:15 pm)
Winner : Supporting Actress - Kim Basinger
Nominee : Art Direction - Art Direction: Jeannine Oppewall; Set Decoration: Jay R. Hart
Nominee : Cinematography - Dante Spinotti
Nominee : Directing - Curtis Hanson
Nominee : Film Editing - Peter Honess
Nominee : Music (Original Score) - Jerry Goldsmith
Nominee : Best Picture - Arnon Milchan, Curtis Hanson and Michael Nathanson, Producers
Nominee : Sound - Andy Nelson, Anna Behlmer, Kirk Francis
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Brian Helgeland, Curtis Hanson


Category:
Supporting Actor Award
Winners


71. The Fugitive (1993) **** (DVD - 7:00 pm)

Winner : Supporting Actor - Tommy Lee Jones
Nominee : Cinematography - Michael Chapman
Nominee : Film Editing - Dennis Virkler, David Finfer, Dean Goodhill, Don Brochu, Richard Nord, Dov Hoenig
Nominee : Music (Original Score) - James Newton Howard
Nominee : Best Picture - Arnold Kopelson, Producer
Nominee : Sound - Donald O. Mitchell, Michael Herbick, Frank A. Montaño, Scott D. Smith
Nominee : Sound Effects Editing - John Leveque, Bruce Stambler


72. GoodFellas (1990) ***** (DVD - 9:30 pm)
Winner : Supporting Actor - Joe Pesci
Nominee : Supporting Actress - Lorraine Bracco
Nominee : Directing - Martin Scorsese
Nominee : Film Editing - Thelma Schoonmaker
Nominee : Best Picture - Irwin Winkler, Producer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay)- Nicholas Pileggi, Martin Scorsese


Sunday, February 20th

73. Mystic River (2003) ***** (DVD - 2:00 pm)
Winner : Actor - Sean Penn
Winner : Supporting Actor - Tim Robbins
Nominee : Supporting Actress - Marcia Gay Harden
Nominee : Directing - Clint Eastwood
Nominee : Best Picture - Robert Lorenz, Judie G. Hoyt and Clint Eastwood, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Brian Helgeland


74. The Usual Suspects (1995) **** (DVD - 4:45 pm)
Winner : Supporting Actor - Kevin Spacey
Winner : Writing (Original Screenplay) - Christopher McQuarrie


75. The Untouchables (1987) **** (DVD - 7:00pm)
Winner : Supporting Actor - Sean Connery
Nominee : Art Direction - Art Direction: Patrizia Von Brandenstein, William A. Elliott; Set Decoration: Hal Gausman
Nominee : Costume Design - Marilyn Vance-Straker
Nominee : Music (Original Score) - Ennio Morricone


Category:
Best Actress Award
Winners




76. Erin Brockovich (2000) **** (DVD - 9:15 pm)
Nominee : Actor - Albert Finney
Winner : Actress - Julia Roberts
Nominee : Directing - Steven Soderbergh
Nominee : Best Picture - Danny DeVito, Michael Shamberg and Stacey Sher, Producers
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Written by Susannah Grant


Monday, February 21st

77. As Good As It Gets (1997) ***** (DVD - 3:00 pm)
Winner : Actor - Jack Nicholson
Nominee : Supporting Actor - Greg Kinnear
Winner : Actress - Helen Hunt
Nominee : Film Editing - Richard Marks
Nominee : Music (Original Score) - Hans Zimmer
Nominee : Best Picture - James L. Brooks, Bridget Johnson and Kristi Zea, Producers
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Screenplay by Mark Andrus, James L. Brooks; Story by Mark Andrus


78. Dead Man Walking (1995) **** (DVD - 5:30 pm)
Nominee : Actor - Sean Penn
Winner : Actress - Susan Sarandon
Nominee : Directing - Tim Robbins
Nominee : Music (Original Song) - "Dead Man Walkin'," Music and Lyric by Bruce Springsteen


79. Boys Don't Cry (1999) **** (DVD - 7:30 pm)
Winner : Actress - Hilary Swank
Nominee : Supporting Actress - Chloë Sevigny


80. The Queen (2006) **** (DVD - 9:30pm)
Winner : Actress - Helen Mirren
Nominee : Costume Design - Consolata Boyle
Nominee : Directing - Stephen Frears
Nominee : Music (Original Score) - Alexandre Desplat
Nominee : Best Picture - Andy Harries, Christine Langan and Tracey Seaward, Producers
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Written by Peter Morgan


Category:
Best Actor Award
Winners


Tuesday, February 22nd

81. The Color of Money (1986) **** (DVD - 6:15 pm)
Winner : Actor - Paul Newman
Nominee : Supporting Actress - Mary Elizabeth Mastrantonio
Nominee : Art Direction - Art Direction: Boris Leven; Set Decoration: Karen A. O'Hara
Nominee : [i]Writing (Adapted Screenplay) - Richard Price[/I


82. Wall Street (1987) **** (DVD - 8:30 pm)
Winner : Actor - Michael Douglas

Wednesday, February 23rd

83. Philadelphia (1993) *** (DVD - 6:00 pm)
Winner : Actor - Tom Hanks
Nominee : Makeup - Carl Fullerton, Alan D'Angerio
Winner : Music (Original Song) - "Streets of Philadelphia," Music and Lyric by Bruce Springsteen
Nominee : Music (Original Song) - "Philadelphia," Music and Lyric by Neil Young
Nominee : [i]Writing (Original Screenplay) - Ron Nyswaner[/I


84. The Goodbye Girl (1977) **** (DVD - 8:15 pm)
Winner : Actor - Richard Dreyfuss
Nominee : Actress - Marsha Mason
Nominee : Supporting Actress - Quinn Cummings
Nominee : Best Picture - Ray Stark, Producer
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Neil Simon


Thursday, February 24th

85. Gladiator (2000) **** (DVD - 6:00 pm)
Winner : Actor - Russell Crowe
Nominee : Supporting Actor - Joaquin Phoenix
Nominee : Art Direction - Art Direction: Arthur Max; Set Decoration: Crispian Sallis
Nominee : Cinematography - John Mathieson
Winner : Costume Design - Janty Yates
Nominee : Directing - Ridley Scott
Nominee : Film Editing - Pietro Scalia
Nominee : Music (Original Score) - Hans Zimmer
Winner : Best Picture - Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
Winner : Sound - Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston
Winner : Visual Effects - John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey
Nominee : [i]Writing (Original Screenplay) - Screenplay by David Franzoni and John Logan and William Nicholson; Story by David Franzoni[/I


Category:
Directing Award
Winners




86. Saving Private Ryan (1998) **** (DVD - 8:45 pm)
Nominee : Actor - Tom Hanks
Nominee : Art Direction - Art Direction: Tom Sanders; Set Decoration: Lisa Dean Kavanaugh
Winner : Cinematography - Janusz Kaminski
Winner : Directing - Steven Spielberg
Winner : Film Editing - Michael Kahn
Nominee : Makeup - Lois Burwell, Conor O'Sullivan, Daniel C. Striepeke
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon and Gary Levinsohn, Producers
Winner : Sound - Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, Ronald Judkins
Winner : Sound Effects Editing - Gary Rydstrom, Richard Hymns
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Robert Rodat


Friday, February 25th

87. Million Dollar Baby (2004) **** (DVD - 5:00 pm)
Nominee : Actor - Clint Eastwood
Winner : Supporting Actor - Morgan Freeman
Winner : Actress - Hilary Swank
Winner : Directing - Clint Eastwood
Nominee : Film Editing - Joel Cox
Winner : Best Picture - Clint Eastwood, Albert S. Ruddy and Tom Rosenberg, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Paul Haggis


88. One Flew Over The Cuckoo's Nest (1975) **** (DVD - 8:00 pm)
Winner : Actor - Jack Nicholson
Nominee : Supporting Actor - Brad Dourif
Winner : Actress - Louise Fletcher
Nominee : Cinematography - Haskell Wexler, Bill Butler
Winner : Directing - Milos Forman
Nominee : Film Editing - Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn
Nominee : Music (Original Score) - Jack Nitzsche
Winner : Best Picture - Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Lawrence Hauben, Bo Goldman


89. Rocky (1976) **** (DVD - 10:30 pm)
Nominee : Actor - Sylvester Stallone
Nominee : Supporting Actor - Burgess Meredith
Nominee : Supporting Actor - Burt Young
Nominee : Supporting Actress - Talia Shire
Winner : Directing - John G. Avildsen
Winner : Film Editing - Richard Halsey, Scott Conrad
Nominee : Music (Original Song) - "Gonna Fly Now," Music by Bill Conti; Lyrics by Carol Connors and Ayn Robbins
Winner : Best Picture - Irwin Winkler and Robert Chartoff, Producers
Nominee : Sound - Harry Warren Tetrick, William McCaughey, Lyle Burbridge, Bud Alper
Nominee : [i]Writing (Original Screenplay) - Sylvester Stallone[/I


Saturday, February 26th

90. No Country For Old Men (2007) **** (DVD - 3:00 pm)
Winner : Supporting Actor - Javier Bardem
Nominee : Cinematography - Roger Deakins
Winner : Directing - Joel Coen and Ethan Coen
Nominee : Film Editing - Roderick Jaynes
Winner : Best Picture - Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
Nominee : Sound Editing - Skip Lievsay
Nominee : Sound Mixing - Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen


Category:
Best Picture Award
Winners




91. All About Eve (1950) ***** (DVD - 5:15 pm)
Winner : Supporting Actor - George Sanders
Nominee : Actress - Anne Baxter
Nominee : Actress - Bette Davis
Nominee : Supporting Actress - Celeste Holm
Nominee : Supporting Actress - Thelma Ritter
Nominee : Art Direction - Art Direction: Lyle Wheeler, George W. Davis; Set Decoration: Thomas Little, Walter M. Scott
Nominee : Cinematography - Milton Krasner
Winner : Costume Design - Edith Head, Charles LeMaire
Winner : Directing - Joseph L. Mankiewicz
Nominee : Film Editing - Barbara McLean
Nominee : Music (Original Score) - Alfred Newman
Winner : Best Picture - 20th Century-Fox
Winner : Sound Recording - 20th Century-Fox Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
Winner : Writing (Screenplay) - Joseph L. Mankiewicz


92. Titanic (1997) **** (DVD - 8:15 pm)
Nominee : Actress - Kate Winslet
Nominee : Actress - Gloria Stuart
Winner : Art Direction - Art Direction: Peter Lamont; Set Decoration: Michael Ford
Winner : Cinematography - Russell Carpenter
Winner : Costume Design - Deborah L. Scott
Winner : Directing - James Cameron
Winner : Film Editing - Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris
Nominee : Makeup - Tina Earnshaw, Greg Cannom, Simon Thompson
Winner : Music (Original Score) - James Horner
Winner : Music (Original Song) - "My Heart Will Go On," Music by James Horner; Lyric by Will Jennings
Winner : Best Picture - James Cameron and Jon Landau, Producers
Winner : Sound - Gary Rydstrom, Tom Johnson, Gary Summers, Mark Ulano
Winner : Sound Effects Editing - Tom Bellfort, Christopher Boyes
Winner : Visual Effects - Robert Legato, Mark Lasoff, Thomas L. Fisher, Michael Kanfer


Sunday, February 27th

93. Unforgiven (1992) **** (DVD - 12:30 am)
Nominee : Actor - Clint Eastwood
Winner : Supporting Actor - Gene Hackman
Nominee : Art Direction - Art Direction: Henry Bumstead; Set Decoration: Janice Blackie-Goodine
Nominee : Cinematography - Jack N. Green
Winner : Directing - Clint Eastwood
Winner : Film Editing - Joel Cox
Winner : Best Picture - Clint Eastwood, Producer
Nominee : Sound - Les Fresholtz, Vern Poore, Dick Alexander, Rob Young
Nominee : Writing (Original Screenplay) - David Webb Peoples


94. Dances With Wolves (1990) **** (DVD - 10:00 am)
Nominee : Actor - Kevin Costner
Nominee : Supporting Actor - Graham Greene
Nominee : Supporting Actress - Mary McDonnell
Nominee : Art Direction - Art Direction: Jeffrey Beecroft; Set Decoration: Lisa Dean
Winner : Cinematography - Dean Semler
Nominee : Costume Design - Elsa Zamparelli
Winner : Directing - Kevin Costner
Winner : Film Editing - Neil Travis
Winner : Music (Original Score) - John Barry
Winner : Best Picture - Jim Wilson and Kevin Costner, Producers
Winner : Sound - Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins, Russell Williams II
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Michael Blake


95. The Silence of the Lambs (1991) ***** (DVD - 2:15 pm)
Winner : Actor - Anthony Hopkins
Winner : Actress - Jodie Foster
Winner : Directing - Jonathan Demme
Nominee : Film Editing - Craig McKay
Winner : Best Picture - Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman, Producers
Nominee : Sound - Tom Fleischman, Christopher Newman
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Ted Tally


Category:
The 83rd Annual
Academy Awards Ceremony




96. The 83rd Annual Academy Awards Ceremony (2011) ? (Broadcast - 8:30pm)

Best Picture: "The King's Speech"

Best Actor: Colin Firth - "The King's Speech"

Best Actress: Natalie Portman - "Black Swan"

Best Supporting Actor: Christian Bale - "The Fighter"

Best Supporting Actress: Melissa Leo - "The Fighter"

Best Director: Tom Hooper - "The King's Speech"

Best Original Screenplay: "The King's Speech"

Best Adapted Screenplay: "The Social Network"

Best Art Direction: "Alice in Wonderland"

Best Film Editing: "The Social Network"

Best Costume Design: "Alice in Wonderland"

Best Original Score: "The Social Network"

Best Original Song: "We Belong Together" - "Toy Story 3"

Best Makeup: "The Wolfman"

Best Foriegn Language Film: In A Better World (Denmark)

Best Animated Film: "Toy Story 3"

Best Animated Short: "The Lost Thing"

Best Live Action Short: "God of Love"

Best Cinematography: "Inception"

Best Sound: "Inception"

Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): "Inception"

Best Visual Effects: "Inception"

Best Documentary Feature: "Inside Job"

Best Documentary (Short Subject): "Strangers No More"


Checklist
Spoiler:

Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
-X- 1950: Sunset Boulevard (1950)
-X- 1960: What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
-X- 1970: Close Encounters of the Third Kind (1977)
-X- 1980: Working Girl (1988)
-X- 1990: Evita (1996)
-X- 2000: The Dark Knight (2008)

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
--- Best Actor:
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
--- Best Supporting Actress:
--- Best Director:
--- Best Original Screenplay:
--- Best Adapted Screenplay:
-X- Best Art Direction: Heaven Can Wait (1978)
--- Best Film Editing:
-X- Best Costume Design: Dangerous Liaisons (1988)
-X- Best Original Score: Brokeback Mountain (2005)
-X- Best Original Song: Dick Tracy (1990)
-X- Best Makeup: Ed Wood (1994)
-X- Best Foreign Language Film: Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000)
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
-X- Best Sound: Dreamgirls (2006)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Back to the Future (1985)
-X- Best Visual Effects: Alien (1979)
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
-X- PG: Star Wars (1977)
-X- PG-13: Moulin Rouge (2001)
-X- R: Aliens (1986)
--- Not Rated
__________________
..they mostly come at night...mostly...
My DVD Collection Pics of Collection & HT
October Horror Challenges: 2009 2010 Sci-Fi/Fantasy Challenge 2010 Drive In/Expoitation Challenges 2010 2011
Academy Award Challenges: 2009 2010 2011 Animation Challenge: 2010 TV Challenge: 2011

Last edited by llandros; 02-27-11 at 10:36 PM.
  Reply With Quote
Old 01-27-11, 12:29 AM   #33
HyperWeather
Senior Member
 
Join Date: Mar 2007
Location: Central Coast, Cali
Posts: 350
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2008: 53
2009: 18
2010: 48

Goals:
First time viewings:
Gone With the Wind
A Single Man
Crazy Heart
City of God

5 Best Picture Winners (4/5; Gone with the Wind, The Godfather, The Departed, The King's Speech)



January 27th
1. Glass (1959)*
WINNER: DOCUMENTARY (Short Subject) -- Haanstra, Producer
2. Mouse Trouble (1944)
WINNER: SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Frederick C. Quimby, Producer

January 31st
3. The Town (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jeremy Renner {"James Coughlin"}
4. Animal Kingdom (2010)*
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Jacki Weaver {"Janine Cody"}

February 1st
5. The Red Balloon (1956)*
WINNER: WRITING (Screenplay--Original) -- Albert Lamorisse

February 2nd
6. A Single Man (2009)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Colin Firth {"George"}

February 3rd
7. Crazy Heart (2009)*
WINNER: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeff Bridges {"Bad Blake"}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Maggie Gyllenhaal {"Jean Craddock"}
WINNER: MUSIC (Original Song) -- "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)," Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett


February 4th
8. Dogtooth (2010)*
NOMINEE: FOREIGN LANGUAGE FILM -- Greece
9. The Garden (2008)*
NOMINEE: DOCUMENTARY (Feature) -- Scott Hamilton Kennedy

February 5th
10. About a Boy (2002)
NOMINEE: WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Peter Hedges and Chris Weitz & Paul Weitz
11. City of God (2003)*
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Cesar Charlone
NOMINEE: DIRECTING -- Fernando Meirelles
NOMINEE: FILM EDITING -- Daniel Rezende
NOMINEE: WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Braulio Mantovani

12. Beauty and the Beast (1991)
WINNER: MUSIC (Original Score) -- Alan Menken
NOMINEE: MUSIC (Original Song) -- "Be Our Guest," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
WINNER: MUSIC (Original Song) -- "Beauty and the Beast," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
NOMINEE: MUSIC (Original Song) -- "Belle," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
NOMINEE: BEST PICTURE -- Don Hahn, Producer
NOMINEE: SOUND -- Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane


February 6th
13. Fantasia (1941)
SPECIAL AWARD
To Leopold Stokowski and his associates for their unique achievement in the creation of a new form of visualized music in Walt Disney's production, Fantasia, thereby widening the scope of the motion picture as entertainment and as an art form.
SPECIAL AWARD
To Walt Disney, William Garity, John N. A. Hawkins and the RCA Manufacturing Company for their outstanding contribution to the advancement of the use of sound in motion pictures through the production of Fantasia.


February 7th
14. Salt (2010)*
NOMINEE: SOUND MIXING -- Jeffrey J. Haboush, Greg P. Russell, Scott Millan and William Sarokin

February 8th
15. At Night (2007)*
NOMINEE: SHORT FILM (Live Action) -- Christian E. Christiansen and Louise Vesth
16. Il Supplente (The Substitute) (2007)*
NOMINEE: SHORT FILM (Live Action) -- Andrea Jublin
17. Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets) (2007)*
WINNER: SHORT FILM (Live Action) -- Philippe Pollet-Villard

February 10th
18. Tanghi Argentini (2007)*
NOMINEE: SHORT FILM (Live Action) -- Guido Thys and Anja Daelemans
19. The Tonto Woman (2007)*
NOMINEE: SHORT FILM (Live Action) -- Daniel Barber and Matthew Brown
20. Madame Tutli-Putli (2007)
NOMINEE: SHORT FILM (Animated) -- Chris Lavis and Maciek Szczerbowski
21. Même les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven) (2007)*
NOMINEE: SHORT FILM (Animated) -- Samuel Tourneux and Simon Vanesse
22. Peter & the Wolf (2007)*
WINNER: SHORT FILM (Animated) -- Suzie Templeton and Hugh Welchman

February 11th
23. Ghost World (2001)*
NOMINEE: WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Written by Daniel Clowes & Terry Zwigoff
24. Boys Don't Cry (1999)*
WINNER: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Hilary Swank {"Brandon Teena/Teena Brandon"}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Chloë Sevigny {"Lana Tisdel"}


February 13th
25. Gone With the Wind (1939)*
NOMINEE: ACTOR -- Clark Gable {"Rhett Butler"}
WINNER: ACTRESS -- Vivien Leigh {"Scarlett O'Hara"}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Olivia de Havilland {"Melanie Hamilton"}
WINNER: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Hattie McDaniel {"Mammy"}
WINNER: ART DIRECTION -- Lyle Wheeler
WINNER: CINEMATOGRAPHY (Color) -- Ernest Haller, Ray Rennahan
WINNER: DIRECTING -- Victor Fleming
WINNER: FILM EDITING -- Hal C. Kern, James E. Newcom
NOMINEE: MUSIC (Original Score) -- Max Steiner
WINNER: OUTSTANDING PRODUCTION -- Selznick International Pictures
NOMINEE: SOUND RECORDING -- Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Thomas T. Moulton, Sound Director
NOMINEE: SPECIAL EFFECTS -- John R. Cosgrove, Fred Albin, Arthur Johns
WINNER: WRITING (Screenplay) -- Sidney Howard


February 14th
26. The Godfather (1972)*
WINNER: ACTOR -- Marlon Brando {"Don Vito Corleone"}
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- James Caan {"Sonny Corleone"}
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robert Duvall {"Tom Hagen"}
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Al Pacino {"Michael Corleone"}
NOMINEE: COSTUME DESIGN -- Anna Hill Johnstone
NOMINEE: DIRECTING -- Francis Ford Coppola
NOMINEE: FILM EDITING -- William Reynolds, Peter Zinner
NOMINEE: MUSIC (Original Dramatic Score) -- Nino Rota
WINNER: BEST PICTURE -- Albert S. Ruddy, Producer
NOMINEE: SOUND -- Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman
WINNER: WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Mario Puzo, Francis Ford Coppola


February 15th
27. The Squid and the Whale (2005)*
NOMINEE: WRITING (Original Screenplay) -- Written by Noah Baumbach

February 16th
28. Brave Little Tailor (1938)*
NOMINEE: SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer
29. Three Little Pigs (1932/33)*
WINNER: SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer
30. Lambert the Sheepish Lion (1951)*
NOMINEE: SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

February 17th
31. Twin Towers (2002)*
WINNER: DOCUMENTARY (Short Subject) -- Bill Guttentag, Robert David Port

February 19th
32. Day & Night (2010)
NOMINEE: SHORT FILM (ANIMATED -- Teddy Newton
33. Toy Story 3 (2010)
NOMINEE: ANIMATED FEATURE FILM -- Lee Unkrich
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SONG) -- “We Belong Together” Music and Lyric by Randy Newman
NOMINEE: BEST PICTURE -- Darla K. Anderson, Producer
NOMINEE: SOUND EDITING -- Tom Myers and Michael Silvers
NOMINEE: WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)-- Screenplay by Michael Arndt; Story by John Lasseter, Andrew Stanton and Lee Unkrich

34. 127 Hours (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- James Franco {Aron Ralson}
NOMINEE: FILM EDITING -- Jon Harris
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- A.R. Rahman
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SONG) -- "If I Rise" Music by A.R. Rahman Lyric by Dido and Rollo Armstrong
NOMINEE: BEST PICTURE -- Christian Colson, Danny Boyle and John Smithson, Producers
NOMINEE: WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Danny Boyle & Simon Beaufoy

35. The Kids are All Right (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Mark Ruffalo {Paul}
NOMINEE: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Annette Bening {Nic}
NOMINEE: BEST PICTURE -- Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
NOMINEE: WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg

36. True Grit (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeff Bridge {Rooster Cogburn}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Hailee Steinfeld {Mattie Ross}
NOMINEE: ART DIRECTION -- Production Design: Jess Gonchor; Set Direction: Nancy Haigh
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins
NOMINEE: COSTUME DESIGN -- Mary Zophres
NOMINEE: DIRECTING -- Joel Coen and Ethan Coen
NOMINEE: BEST PICTURE -- Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
NOMINEE: SOUND EDITING -- Skip Lievsay and Craig Berkey
NOMINEE: SOUND MIXING -- Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter F. Kurland
NOMINEE: WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen

37. The Fighter (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Christian Bale {Dicky Ekulund}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Amy Adams {Charlene Fleming}
NOMINEE: ACTRESSIN A SUPPORTING ROLE -- Melissa Leo {Alice Ward}
NOMINEE: DIRECTING -- David O. Russell
NOMINEE: FILM EDITING -- Pamela Martin
NOMINEE: BEST PICTURE -- David Hoberman, Todd Lieberman and Mark Wahlberg, Producers
NOMINEE: WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Screenplay by Scott Silver and Paul Tamasay & Eric Johnson; Story by Keith Dorrington & Paul Tamasy & Eric Johnson


February 20th
38. Invictus (2009)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Morgan Freeman {"Nelson Mandela"}
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Matt Damon {"Francois Pienaar"}


February 21st
39. The Departed (2006)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Mark Wahlberg {"Dignam"}
WINNER: DIRECTING -- Martin Scorsese
WINNER: FILM EDITING -- Thelma Schoonmaker
WINNER: BEST PICTURE -- Graham King, Producer
WINNER: WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by William Monahan


February 22nd
40. One True Thing (1998)*
NOMINEE: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Meryl Streep {"Kate Gulden"}

February 23rd
41. Trainspotting (1996)*
NOMINEE: WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- John Hodge

February 25th
42. Arthur (1981)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Dudley Moore {"Arthur Bach"}
WINNER: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- John Gielgud {"Hobson"}
WINNER: MUSIC (Original Song) -- "Arthur's Theme (Best That You Can Do)," Music and Lyric by Burt Bacharach, Carole Bayer Sager, Christopher Cross and Peter Allen
NOMINEE: WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Steve Gordon


February 26th
43. Winter's Bone (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- John Hawkes {Teardrop}
NOMINEE: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Jennifer Lawrence {Ree}
NOMINEE: BEST PICTURE -- Anne Rosellini and Alix Madigan-Yorkin, Producers
NOMINEE: WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Adapted for the screen by Debra Granik & Anne Rosellini

44. Black Swan (2010)*
NOMINEE: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Natalie Portman {Nina Sayers}
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Matthew Libatique
NOMINEE: DIRECTING -- Darren Aronofsky
NOMINEE: FILM EDITING -- Andrew Weisblum
NOMINEE: BEST PICTURE -- Mike Medavoy, Brian Oliver and Scott Franklin, Producers

45. Inception (2010)*
NOMINEE: ART DIRECTION -- Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Wally Pfister
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Hans Zimmer
NOMINEE: BEST PICTURE -- Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
NOMINEE: SOUND EDITING -- Richard King
NOMINEE: SOUND MIXING -- Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
NOMINEE: VISUAL EFFECTS -- Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
NOMINEE: WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Written by Christopher Nolan

46. The Social Network (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jesse Eisenberg {Mark Zuckerberg}
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Jeff Cronenweth
NOMINEE: DIRECTING -- David Fincher
NOMINEE: FILM EDITING -- Angus Wall and Kirk Baxter
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Trent Reznor and Atticus Ross
NOMINEE: BEST PICTURE -- Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca and Ceán Chaffin, Producers
NOMINEE: SOUND MIXING -- Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick and Mark Weingarten
NOMINEE: WRITING (ADAPTED SCREENPLAY) -- Screenplay by Aaron Sorkin

47. The King's Speech (2010)*
NOMINEE: ACTOR IN A LEADING ROLE -- Colin Firth {King George VI}
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Geoffrey Rush {Lionel Logue}
NOMINEE: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Helena Bonham Carter {Queen Elizabeth}
NOMINEE: ART DIRECTION -- Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Judy Farr
NOMINEE: CINEMATOGRAPHY -- Danny Cohen
NOMINEE: COSTUME DESIGN -- Jenny Beavan
NOMINEE: DIRECTING -- Tom Hooper
NOMINEE: FILM EDITING -- Tariq Anwar
NOMINEE: MUSIC (ORIGINAL SCORE) -- Alexandre Desplat
NOMINEE: BEST PICTURE -- Iain Canning, Emile Sherman and Gareth Unwin, Producers
NOMINEE: SOUND MIXING -- Paul Hamblin, Martin Jensen and John Midgley
NOMINEE: WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY) -- Screenplay by David Seidler


February 27th
48. Charlie Wilson's War (2007)*
NOMINEE: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Philip Seymour Hoffman {"Gust Avrakotos"}
49. The 83rd Academy Awards

Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
-X- 1930: Gone With the Wind (1939)
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
-X- 1970: The Godfather (1972)
-X- 1980: Arthur (1981)
-X- 1990: Beauty and the Beast (1991)
-X- 2000: Crazy Heart (2009)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Gone With the Wind (1939)
-X- Best Actor: Crazy Heart (2009)
-X- Best Actress: Boys Don't Cry (1999)
-X- Best Supporting Actor: Arthur (1981)
-X- Best Supporting Actress: Gone With the Wind (1939)
-X- Best Director: Gone With the Wind (1939)
-X- Best Original Screenplay: The Red Balloon (1956)
-X- Best Adapted Screenplay: The Godfather (1972)
-X- Best Art Direction: Gone With the Wind (1939)
-X- Best Film Editing: Gone With the Wind (1939)
--- Best Costume Design:
-X- Best Original Score: Beauty and the Beast (1991)
-X- Best Original Song: Crazy Heart (2009)
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
-X- Best Animated Film: Toy Story 3 (2010)
-X- Best Animated Short: Mouse Trouble (1944)
-X- Best Live Action Short: Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets) (2007)
-X- Best Cinematography: Gone With the Wind (1939)
-X- Best Sound: Inception (2010)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Inception (2010)
-X- Best Visual Effects: Inception (2010)
--- Best Documentary Feature:
-X- Best Documentary (Short Subject): Glass (1959)

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Beauty and the Beast (1991)
--- PG:
-X- PG-13: About a Boy (2002)
-X- R: Crazy Heart (2009)
-X- Not Rated: The Red Balloon (1956)
__________________
TV: '11-'14 | Academy Awards: '08-'14 | Action: '12-'14 | MYOC: '10-'13 | Historical: '10-'13 | Sci-Fi/Fantasy: '08-'13 | Animation: '10-'13 | Horror: '07-'13 | Comedy: '11-'13 | Holiday: '07-'13

Last edited by HyperWeather; 02-27-11 at 11:19 PM.
  Reply With Quote
Old 01-27-11, 06:36 PM   #34
advdfreak
Senior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Kentucky
Posts: 498
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***


January 27th
1. The Kids Are Alright (2010) BD
Nominee Best Picture - Gary Gilbert, Jeffrey Levy-Hinte and Celine Rattray, Producers
Nominee Actress In A Leading Role - Annette Bening
Nominee Actor In A Supporting Role - Mark Ruffalo
Nominee Writing (Original Screenplay) - Written by Lisa Cholodenko & Stuart Blumberg


January 28th
2. Syriana (2005) BD
Winner Actor In A Supporting Role - George Clooney
Nominee Writing (Original Screenplay) -- Written by Stephen Gaghan


January 29th
3. Avatar (2009) BD
Winner Art Direcrion - Production Design: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
Winner Cinematography - Mauro Fiore
Winner Visual Effects - Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones

Nominee Best Picture - James Cameron and Jon Landau, Producers
Nominee Directing - James Cameron
Nominee Film Editing - Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
Nominee Music (Original Score) -- James Horner
Nominee Sound Editing - Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
Nominee Sound Mixing - Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson


January 30th
4. The Shawshank Redemption (1994) BD
Nominee Best Picture - Niki Marvin, Producer
Nominee Actor In A Leading Role - Morgan Freeman
Nominee Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Frank Darabont
Nominee Music (Original Score) - Thomas Newman
Nominee Cinematography - Roger Deakins
Nominee Film Editing - Richard Francis-Bruce
Nominee Sound - Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie Burton


February 2nd
5. Broadcast News (1987) BD
Nominee Best Picture - James L. Brooks, Producer
Nominee Actor In A Leading Role - William Hurt
Nominee Actress In A Leading Role - Holly Hunter
Nominee Actor In A Supporting Role - Albert Brooks
Nominee Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - James L. Brooks
Nominee Cinematography - Michael Ballhaus
Nominee Film Editing - Richard Marks


6. Working Girl (1988)
Winner Music (Original Song) - "Let the River Run," Music and Lyric by Carly Simon
Nominee Best Picture - Douglas Wick, Producer
Nominee Actress In A Leading Role - Melanie Griffith
Nominee Actress In A Supporting Role - Joan Cusack
Nominee Actress In A Supporting Role - Sigourney Weaver
Nominee Directing - Mike Nichols


February 3rd
7. Moonstruck (1987)
Winner Actress In A Leading Role - Cher
Winner Actress In A Supporting Role - Olympia Dukakis
Winner Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - John Patrick Shanley

Nominee Best Picture - Patrick Palmer and Norman Jewison, Producers
Nominee Actor In A Supporting Role - Vincent Gardenia
Nominee Directing - Norman Jewison


February 4th
8. The Secret In Their Eyes (2009) BD
Winner Foreign Language Film - Argentina

February 13th
9. The Squid And The Whale (2005)
Nominee Writing (Original Screenplay) - Written by Noah Baumbach

February 15th
10. Almost Famous (2000) BD
Winner Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - Written by Cameron Crowe
Nominee Actress In A Supporting Role - Kate Hudson
Nominee Actress In A Supporting Role - Frances McDormand
Nominee Film Editing - Joe Hutshing, Saar Klein


February 16th
11. Network (1976) BD
Winner Actor In A Leading Role - Peter Finch
Winner Actress In A Leading Role - Faye Dunaway
Winner Actress In A Supporting Role - Beatrice Straight
Winner Writing (Screenplay Written Directly for the Screen -based on factual material or on story material not previously published or produced) - Paddy Chayefsky

Nominee Best Picture - Howard Gottfried, Producer
Nominee Actor In A Leading Role - William Holden
Nominee Actor In A Supporting Role - Ned Beatty
Nominee Directing - Sidney Lumet
Nominee Cinematography - Owen Roizman
Nominee Film Editing - Alan Heim


February 19th
12. Braveheart (1995) BD
Winner Best Picture - Mel Gibson, Alan Ladd, Jr. and Bruce Davey, Producers
Winner Directing - Mel Gibson
Winner Cinematography - John Toll
Winner Makeup - Peter Frampton, Paul Pattison, Lois Burwell
Winner Sound Effects Editing - Lon Bender, Per Hallberg

Nominee Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - Randall Wallace
Nominee Music (Original Dramatic Score) - James Horner
Nominee Costume Design - Charles Knode
Nominee Film Editing - Steven Rosenblum
Nominee Sound - Andy Nelson, Scott Millan, Anna Behlmer, Brian Simmons


February 20th
13. Gladiator (2000) BD
Winner Best Picture - Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
Winner Actor In A Leading Role - Russell Crowe
Winner Costume Design - Janty Yates
Winner Sound - Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston
Winner Visual Effects - John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey

Nominee Actor In A Supporting Role - Joaquin Phoenix
Nominee Directing - Ridley Scott
Nominee Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - Screenplay by David Franzoni and John Logan and William Nicholson; Story by David Franzoni
Nominee Music (Original Score) - Hans Zimmer
Nominee Art Direction - Art Direction: Arthur Max; Set Decoration: Crispian Sallis
Nominee Cinematography - John Mathieson
Nominee Film Editing - Pietro Scalia


February 21st
14. Crazy Heart (2009) BD
Winner Actor In A Leading Role - Jeff Bridges
Winner Music - "The Weary Kind (Theme from Crazy Heart)," Music and Lyric by Ryan Bingham and T Bone Burnett

Nominee Actress In A Supporting Role - Maggie Gyllenhaal


February 22nd
15. Precious (2009) BD
Winner Actress In A Supporting Role - Mo'Nique
Winner Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Geoffrey Fletcher

Nominee Best Picture - Lee Daniels, Sarah Siegel-Magness and Gary Magness, Producers
Nominee Actress In A Leading Role - Gabourey Sidibe
Nominee Directing - Lee Daniels
Nominee Film Editing - Joe Klotz


February 23rd
16. The Blind Side (2009) BD
Winner Actress In A Leading Role - Sandra Bullock
Nominee Best Picture - Gil Netter, Andrew A. Kosove and Broderick Johnson, Producers


February 24th
17. Up In The Air (2009) BD
Nominee Best Picture - Daniel Dubiecki, Ivan Reitman and Jason Reitman, Producers
Nominee Actor In A Leading Role - George Clooney
Nominee Actress In A Supporting Role - Vera Farmiga
Nominee Actress In A Supporting Role - Anna Kendrick
Nominee Directing - Jason Reitman
Nominee Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Jason Reitman and Sheldon Turner


February 25th
18. In Bruges (2008) BD
Nominee Writing (Original Screenplay) - Written by Martin McDonagh

February 26th
19. The Hurt Locker (2009) BD
Winner Best Picture - Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
Winner Directing - Kathryn Bigelow
Winner Writing (Original Screenplay) - Written by Mark Boal
Winner Film Editing - Bob Murawski and Chris Innis
Winner Sound Editing - Paul N.J. Ottosson
Winner Sound Mixing - Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett

Nominee Actor In A Leading Role - Jeremy Renner
Nominee Cinematography - Barry Ackroyd
Nominee Film Editing - Bob Murawski and Chris Innis
Nominee Music (Original Score) - Marco Beltrami and Buck Sanders


20. Dead Man Walking (1995) BD
Winner Actress In A Leading Role - Susan Sarandon
Nominee Actor In A Leading Role - Sean Penn
Nominee Directing - Tim Robbins
Nominee Music (Original Song) - "Dead Man Walkin'," Music and Lyric by Bruce Springsteen


February 27th
21. Invictus (2009) BD
Nominee Actor In A Leading Role - Morgan Freeman
Nominee Actor In A Supporting Role - Matt Damon


22. Inception (2010) BD
Nominee Best Picture - Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
Nominee Music (Original Score) - Hans Zimmer
Nominee Writing (Original Screenplay) - Written by Christopher Nolan
Nominee Art Direction - Production Design: Guy Hendrix Dyas; Set Decoration: Larry Dias and Doug Mowat
Nominee Cinematography - Wally Pfister
Nominee Sound Editing - Richard King
Nominee Sound Mixing - Lora Hirschberg, Gary A. Rizzo and Ed Novick
Nominee Visual Effects - Paul Franklin, Chris Corbould, Andrew Lockley and Peter Bebb
__________________
My Movie Collection

Last edited by advdfreak; 02-27-11 at 06:28 PM.
  Reply With Quote
Old 01-27-11, 07:18 PM   #35
BobO'Link
DVD Talk Ultimate Edition
 
BobO'Link's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 4,622
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

OK... I've a few unwatched award winning titles...

January 27th
1. The Little Mermaid (1989)
Won - Best Music, Original Score
Won - Best Music, Original Song For the song "Under the Sea"
Nominated - Best Music, Original Song For the song "Kiss the Girl"


January 28th
2. Ghostbusters (1984)
Nominated - Best Effects, Visual Effects
Nominated - Best Music, Original Song - For the song "Ghostbusters"


January 30th
3. Doctor Zhivago (1965)
Won - Best Art Direction-Set Decoration, Color
Won - Best Cinematography, Color
Won - Best Costume Design, Color
Won - Best Music, Score - Substantially Original
Won - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated - Best Actor in a Supporting Role, Tom Courtenay
Nominated - Best Director, David Lean
Nominated - Best Film Editing, Norman Savage
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Sound


January 31st
4. The Private Life of Henry VIII (1933)
Won - Best Actor - Charles Laughton
Nominated - Best Picture


February 1st
5. The Front Page (1931)
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Director, Lewis Milestone
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Adolphe Menjou


6. A Star is Born (1937)
Won - Honorary Award, W. Howard Greene for the color photography
Won - Best Writing, Original Story
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Fredric March
Nominated - Best Actress in a Leading Role, Janet Gaynor
Nominated - Best Assistant Director, Eric Stacey
Nominated - Best Director, William A. Wellman
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Writing, Screenplay


February 3rd
7. Pygmalion (1938)
Won - Best Writing, Screenplay
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Leslie Howard
Nominated - Best Actress in a Leading Role, Wendy Hiller
Nominated - Best Picture


February 5th
8. Becket (1964)
Won - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Richard Burton
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Peter O'Toole
Nominated - Best Actor in a Supporting Role, John Gielgud
Nominated - Best Art Direction-Set Decoration, Color
Nominated - Best Cinematography, Color
Nominated - Best Costume Design, Color
Nominated - Best Director, Peter Glenville
Nominated - Best Film Editing, Anne V. Coates
Nominated - Best Music, Score - Substantially Original, Laurence Rosenthal
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Sound


9. Gone with the Wind (1939)
Won - Honorary Award - William Cameron Menzies, For outstanding achievement in the use of color for the enhancement of dramatic mood in the production of "Gone with the Wind"
Won - Best Actress in a Leading Role, Vivien Leigh
Won - Best Actress in a Supporting Role, Hattie McDaniel
Won - Best Art Direction, Lyle R. Wheeler
Won - Best Cinematography, Color, Ernest Haller, Ray Rennahan
Won - Best Director, Victor Fleming
Won - Best Film Editing, Hal C. Kern, James E. Newcom
Won - Best Picture
Won - Best Writing, Screenplay, Sidney Howard
Won - Technical Achievement Award - R.D. Musgrave, For pioneering in the use of coordinated equipment in the production "Gone with the Wind"
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Clark Gable
Nominated - Best Actress in a Supporting Role, Olivia de Havilland
Nominated - Best Effects, Special Effects, Jack Cosgrove (photographic), Fred Albin (sound), Arthur Johns (sound)
Nominated - Best Music, Original Score, Max Steiner
Nominated - Best Sound, Recording, Thomas T. Moulton (Samuel Goldwyn SSD)


February 6th
10. Mister Roberts (1955)
Won - Best Actor in a Supporting Role, Jack Lemmon
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Sound, Recording


February 7th
11. Braveheart (1995)
Won - Best Cinematography, John Toll
Won - Best Director, Mel Gibson
Won - Best Effects, Sound Effects Editing
Won - Best Makeup
Won - Best Picture
Nominated - Best Costume Design, Charles Knode
Nominated - Best Film Editing ,Steven Rosenblum
Nominated - Best Music, Original Dramatic Score, James Horner
Nominated - Best Sound
Nominated - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


February 8th
12. Crash Dive (1944)
Won - Best Effects, Special Effects, Fred Sersen (photographic)
Won - Best Effects, Special Effects, Roger Heman Sr. (sound)


February 9th
13. Z (1969)
Won - Best Film Editing, Françoise Bonnot
Won - Best Foreign Language Film, Algeria
Nominated - Best Director, Costa-Gavras
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

14. Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (2005)
Won - Best Animated Feature Film of the Year
15. The Battle of Midway (1942)
Won - Best Documentary
16. December 7th (1943)
Won - Best Documentary, Short Subjects
17. For Scent-imental Reasons (1949)
Won - Best Short Subject, Cartoons
18. Tweetie Pie (1947)
Won - Best Short Subject, Cartoons
19. Speedy Gonzales (1955)
Won - Best Short Subject, Cartoons
20. Birds Anonymous (1957)
Won - Best Short Subject, Cartoons
21. Knighty Knight Bugs (1958)
Won - Best Short Subject, Cartoons
22. The Music Box (1932)
Won - Best Short Subject, Comedy

February 10th

February 11th

February 12th
23. Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
Won - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominated - Best Music, Original Score, John Williams
Nominated - Best Sound


February 13th

February 14th

February 15th

February 16th

February 17th

February 18th
24. In Old Arizona (1928)
Won - Best Actor in a Leading Role, Warner Baxter
Nominated - Best Cinematography
Nominated - Best Director, Irving Cummings
Nominated - Best Picture
Nominated - Best Writing


February 19th

February 20th
25. Woodstock (1970)
Won - Best Documentary, Features, Bob Maurice
Nominated - Best Film Editing
Nominated - Best Sound


February 21th

February 22th

February 23th

February 24th

February 25th
26. Lawrence of Arabia (1962)
Won - Best Art Direction-Set Decoration, Color
Won - Best Cinematography, Color
Won - Best Director, David Lean
Won - Best Film Editing
Won - Best Music, Score - Substantially Original, Maurice Jarre
Won - Best Picture
Won - Best Sound
Nominated - Best Actor in a Leading Role, Peter O'Toole
Nominated - Best Actor in a Supporting Role, Omar Sharif
Nominated - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:
-X- 1920: In Old Arizona (1928)
-X- 1930: The Private Life of Henry VIII (1933)
-X- 1940: Crash Dive (1944)
-X- 1950: Mister Roberts (1955)
-X- 1960: Doctor Zhivago (1965)
-X- 1970: Woodstock (1970)
-X- 1980: The Little Mermaid (1989)
-X- 1990: Braveheart (1995)
-X- 2000: Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (2005)

Watch a Winner from the Following Categories:
-X- Best Picture: Gone with the Wind (1939)
-X- Best Actor: The Private Life of Henry VIII (1933) - Charles Laughton
-X- Best Actress: Gone with the Wind (1939) - Vivien Leigh
-X- Best Supporting Actor: Mister Roberts (1955), Jack Lemmon
-X- Best Supporting Actress: Gone with the Wind (1939) - Hattie McDaniel
-X- Best Director: Gone with the Wind (1939) - Victor Fleming
-X- Best Original Screenplay: A Star is Born (1937)
-X- Best Adapted Screenplay: Doctor Zhivago (1965)
-X- Best Art Direction: Doctor Zhivago (1965)
-X- Best Film Editing: Gone with the Wind (1939)
-X- Best Costume Design: Doctor Zhivago (1965)
-X- Best Original Score: The Little Mermaid (1989)
-X- Best Original Song: The Little Mermaid (1989)
-X- Best Makeup: Braveheart (1995)
-X- Best Foriegn Language Film: Z (1969)
-X- Best Animated Film: Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (2005)
-X- Best Animated Short: For Scent-imental Reasons (1949)
-X- Best Live Action Short: The Music Box (1932)
-X- Best Cinematography: Doctor Zhivago (1965)
-X- Best Sound: Lawrence of Arabia (1962)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Braveheart (1995)
-X- Best Visual Effects: Crash Dive (1944)
-X- Best Documentary Feature: Woodstock (1970)
-X- Best Documentary (Short Subject): December 7th (1943)

Watch a Movie with the Following Rating:
-X- G: The Little Mermaid (1989)
-X- PG: Z (1969)
-X- PG-13: Doctor Zhivago (1965)
-X- R: Braveheart (1995)
-X- Not Rated: The Private Life of Henry VIII (1933)

Last edited by BobO'Link; 02-27-11 at 09:19 AM.
  Reply With Quote
Old 01-29-11, 12:57 AM   #36
Ginwen
DVD Talk Limited Edition
 
Ginwen's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: Kent, WA
Posts: 6,787
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

* = winner

January 28th
1. Winter's Bone (2010)
Best Picture
Best Actress
Best Supporting Actor
Best Screenplay Adapted


February 3
2. The Natural (1984)
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Glenn Close {"Iris"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Angelo Graham, Mel Bourne, James J. Murakami, Speed Hopkins; Set Decoration: Bruce Weintraub
CINEMATOGRAPHY -- Caleb Deschanel
MUSIC (Original Score) -- Randy Newman


February 4
3. How to Train Your Dragon (2010)
Best Animated Feature Film
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score


February 5
4. Master and Commander: The Far Side of the World ( 2003)
ART DIRECTION -- Art Direction: William Sandell; Set Decoration: Robert Gould
* CINEMATOGRAPHY -- Russell Boyd
COSTUME DESIGN -- Wendy Stites
DIRECTING -- Peter Weir
FILM EDITING -- Lee Smith
MAKEUP -- Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng
BEST PICTURE -- Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir and Duncan Henderson, Producers
* SOUND EDITING -- Richard King
SOUND MIXING -- Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester
VISUAL EFFECTS -- Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg

5. Another Year (2010)
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Mike Leigh


February 6
6. Blue Valentine (2010)
Best Performance by an Actress in a Leading Role Michelle Williams

February 11
7. Vicky Cristina Barcelona (2008)
*ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Penélope Cruz

February 12
8. The Last Picture Show
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jeff Bridges {"Duane Jackson"}
* ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Ben Johnson {"Sam the Lion"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Ellen Burstyn {"Lois Farrow"}
* ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Cloris Leachman {"Ruth Popper"}
CINEMATOGRAPHY -- Robert Surtees
DIRECTING -- Peter Bogdanovich
BEST PICTURE -- Stephen J. Friedman, Producer
WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Larry McMurtry, Peter Bogdanovich


9. The Secret of Kells (2009)
ANIMATED FEATURE FILM -- Tomm Moore

February 13
10. The Illusionist (2010)
Best Animated Feature Film of the Year
Sylvain Chomet


February 19
11. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Casey Affleck {"Robert Ford"}
CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins


February 20
12. Alice in Wonderland (2010)
Best Achievement in Art Direction: Robert Stromberg, Karen O'Hara
Best Achievement in Costume Design: Colleen Atwood
Best Achievement in Visual Effects: Ken Ralston, David Schaub, Carey Villegas, Sean Phillips


February 21
13. Five Easy Pieces (1970)
ACTOR Jack Nicholson -- Five Easy Pieces {"Robert Eroica Dupea"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE Karen Black -- Five Easy Pieces {"Rayette Dipesto"}
BEST PICTURE Five Easy Pieces -- Bob Rafelson and Richard Wechsler, Producers
WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) Five Easy Pieces -- Story by Bob Rafelson, Adrien Joyce; Screenplay by Adrien Joyce


February 25
14. The Illusionist (2006)
CINEMATOGRAPHY -- Dick Pope

15. The Hurt Locker (2009)
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner {"Staff Sergeant William James"}
CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
* DIRECTING -- Kathryn Bigelow
* FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
MUSIC (Original Score) -- Marco Beltrami and Buck Sanders
* BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
* SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
* SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
* WRITING (Original Screenplay) -- Written by Mark Boal


February 26
16. The Battle of Midway (1942)
* DOCUMENTARY -- United States Navy

17. Slumdog Millionaire (2008)
* CINEMATOGRAPHY -- Anthony Dod Mantle
* DIRECTING -- Danny Boyle
* FILM EDITING -- Chris Dickens
* MUSIC (Original Score) -- A.R. Rahman
* MUSIC (Original Song) -- "Jai Ho," Music by A.R. Rahman; Lyric by Gulzar
MUSIC (Original Song) -- "O Saya," Music and Lyric by A.R. Rahman and Maya Arulpragasam
* BEST PICTURE -- Christian Colson, Producer
SOUND EDITING -- Glenn Freemantle and Tom Sayers
* SOUND MIXING -- Ian Tapp, Richard Pryke and Resul Pookutty
* WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Simon Beaufoy


18. Exit Through the Gift Shop (2010)
Best Documentary, Features: Banksy Jaimie D'Cruz

19. Inception (2010)
Best Achievement in Art Direction-Guy Hendrix Dyas, Larry Dias, Douglas A. Mowat
Best Achievement in Cinematography-Wally Pfister
Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score-Hans Zimmer
Best Achievement in Sound Editing-Richard King
Best Achievement in Sound Mixing-Lora Hirschberg, Gary Rizzo, Ed Novick
Best Achievement in Visual Effects-Chris Corbould, Andrew Lockley, Pete Bebb, Paul J. Franklin
Best Motion Picture of the Year-Christopher Nolan, Emma Thomas
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen-Christopher Nolan




Spoiler:
Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
X 1970: The Last Picture Show
--- 1980:
--- 1990:
X 2000: Master and Commander...

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture: The Hurt Locker
--- Best Actor:
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor: Ben Johnson, The Last Picture Show
--- Best Supporting Actress: Penelope Cruz, Vicky Cristina Barcelena
--- Best Director: The Hurt Locker
--- Best Original Screenplay: The Hurt Locker
--- Best Adapted Screenplay: Slumdog Millionaire
--- Best Art Direction:
--- Best Film Editing: The Hurt Locker
--- Best Costume Design:
--- Best Original Score: A.R. Rahman - Slumdog Millionaire
--- Best Original Song: Jai Ho - Slumdog Millionaire
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
X-- Best Cinematography: Master and Commander
--- Best Sound:
X Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Master and Commander
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
--- PG: The Natural
--- PG-13: Master and Commander...
--- R: Winter's Bone
--- Not Rated: The Secret of Kells
__________________
DVD Profiler | I Check Movies | XBox Live Tag: Skitalin | PSN Tag = Ginwen

Last edited by Ginwen; 02-27-11 at 12:53 AM.
  Reply With Quote
Old 01-29-11, 10:34 AM   #37
bcd
Senior Member
 
Join Date: Apr 2002
Location: A place with only 3 seasons of Community
Posts: 761
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Goal is 50. Shouldn't be too hard. I will be seeing all 10 Best Picture nominees at a 24 hour marathon. So that should help. I will also try to complete the checklist, as well as get through as many previously unseen movies that I own that qualify. (Rebecca, Ran, 8 1/2, Bridge on the River Kwai, Deer Hunter, The Third man and a few others I can't think of)



Current Totals
Movies Watched = 83
Shorts Watched = 15
Oscars Won = 167
Special Achievement Oscars = 3
Oscars Nominated = 444



Daily List
Spoiler:

Jan 27th
1. Star Wars
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Alec Guinness {"Ben 'Obi-Wan' Kenobi"}
*ART DIRECTION -- Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian
*COSTUME DESIGN -- John Mollo
DIRECTING -- George Lucas
*FILM EDITING -- Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew
*MUSIC (Original Score) -- John Williams
BEST PICTURE -- Gary Kurtz, Producer
*SOUND -- Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball
*VISUAL EFFECTS -- John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced) -- George Lucas
*SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD
To Benjamin Burtt, Jr. for the creation of the alien, creature and robot voices featured in Star Wars.

2. Empire Strikes Back
ART DIRECTION -- Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley, Harry Lange, Alan Tomkins; Set Decoration: Michael Ford
MUSIC (Original Score) -- John Williams
*SOUND -- Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker, Peter Sutton
*SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects) -- Brian Johnson, Richard Edlund, Dennis Muren, Bruce Nicholson

3. Return of the Jedi
ART DIRECTION -- Art Direction: Norman Reynolds, Fred Hole, James Schoppe; Set Decoration: Michael Ford
MUSIC (Original Score) -- John Williams
SOUND -- Ben Burtt, Gary Summers, Randy Thom, Tony Dawe
SOUND EFFECTS EDITING -- Ben Burtt
*SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects) -- Richard Edlund, Dennis Muren, Ken Ralston, Phil Tippett

Jan 28th
4. Sideways
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Thomas Haden Church {"Jack"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Virginia Madsen {"Maya"}
DIRECTING -- Alexander Payne
BEST PICTURE -- Michael London, Producer
*WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Alexander Payne & Jim Taylor

5. Lost in Translation
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Bill Murray {"Bob Harris"}
DIRECTING -- Sofia Coppola
BEST PICTURE -- Ross Katz and Sofia Coppola, Producers
*WRITING (Original Screenplay) -- Written by Sofia Coppola

Jan 29th
6. Beauty and the Beast
*MUSIC (Original Score) -- Alan Menken
MUSIC (Original Song) -- "Be Our Guest," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
*MUSIC (Original Song) -- "Beauty and the Beast," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
MUSIC (Original Song) -- "Belle," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
BEST PICTURE -- Don Hahn, Producer
SOUND -- Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane

7. Pulp Fiction
ACTOR IN A LEADING ROLE -- John Travolta {"Vincent Vega"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Samuel L. Jackson {"Jules Winnfield"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Uma Thurman {"Mia"}
DIRECTING -- Quentin Tarantino
FILM EDITING -- Sally Menke
BEST PICTURE -- Lawrence Bender, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Quentin Tarantino; Stories by Quentin Tarantino & Roger Avary

Jan 30th
8. The Tortoise and the Hare
*ANIMATED SHORT

9. The Grasshopper and the Ants(not nominated) Watched Three Orphan Kittens to take it's place.
*ANIMATED SHORT

10. Three Little Pigs
*ANIMATED SHORT

11. Flowers and Trees
*ANIMATED SHORT

12. The Ugly Duckling
*ANIMATED SHORT

13. Lion King
*MUSIC (Original Score) -- Hans Zimmer
*MUSIC (Original Song) -- "Can You Feel the Love Tonight," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice
MUSIC (Original Song) -- "Circle of Life," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice
MUSIC (Original Song) -- "Hakuna Matata," Music by Elton John; Lyric by Tim Rice

14. The Little Mermaid
*MUSIC (Original Score) -- Alan Menken
MUSIC (Original Song) -- "Kiss the Girl," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
*MUSIC (Original Song) -- "Under the Sea," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman

15. Alladin
*MUSIC (Original Score) -- Alan Menken
MUSIC (Original Song) -- "Friend Like Me," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
*MUSIC (Original Song) -- "A Whole New World," Music by Alan Menken; Lyric by Tim Rice
SOUND -- Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane
SOUND EFFECTS EDITING -- Mark Mangini

Jan 31
16. Tropic Thunder
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robert Downey Jr. {"Kirk Lazarus"}

17. Fight Club
SOUND EFFECTS EDITING -- Ren Klyce, Richard Hymns

18. Great Escape
FILM EDITING -- Ferris Webster

19. Avatar
*ART DIRECTION -- Production Design: Rick Carter and Robert Stromberg; Set Decoration: Kim Sinclair
*CINEMATOGRAPHY -- Mauro Fiore
DIRECTING -- James Cameron
FILM EDITING -- Stephen Rivkin, John Refoua and James Cameron
MUSIC (Original Score) -- James Horner
BEST PICTURE -- James Cameron and Jon Landau, Producers
SOUND EDITING -- Christopher Boyes and Gwendolyn Yates Whittle
SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Gary Summers, Andy Nelson and Tony Johnson
*VISUAL EFFECTS -- Joe Letteri, Stephen Rosenbaum, Richard Baneham and Andrew R. Jones

Feb 1
20. Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Ian McKellen {"Gandalf"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah
*CINEMATOGRAPHY -- Andrew Lesnie
COSTUME DESIGN -- Ngila Dickson, Richard Taylor
DIRECTING -- Peter Jackson
FILM EDITING -- John Gilbert
*MAKEUP -- Peter Owen, Richard Taylor
*MUSIC (Original Score) -- Howard Shore
MUSIC (Original Song) -- "May It Be," Music and Lyric by Enya, Nicky Ryan and Roma Ryan
BEST PICTURE -- Peter Jackson, Fran Walsh and Barrie M. Osborne, Producers
SOUND -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Gethin Creagh, Hammond Peek
*VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Randall William Cook, Richard Taylor, Mark Stetson
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens, Peter Jackson

21. Lord of the Rings: The Two Towers
ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee
FILM EDITING -- Michael Horton
BEST PICTURE -- Barrie M. Osborne, Fran Walsh and Peter Jackson, Producers
SOUND -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges, Hammond Peek
*SOUND EDITING -- Ethan Van der Ryn, Michael Hopkins
*VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook, Alex Funke

22. Lord of the Rings: Return of the King
*ART DIRECTION -- Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee
*COSTUME DESIGN -- Ngila Dickson and Richard Taylor
*DIRECTING -- Peter Jackson
*FILM EDITING -- Jamie Selkirk
*MAKEUP -- Richard Taylor and Peter King
*MUSIC (Original Score) -- Howard Shore
*MUSIC (Original Song) -- "Into the West," Music and Lyric by Fran Walsh and Howard Shore and Annie Lennox
*BEST PICTURE -- Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers
*SOUND MIXING -- Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek
*VISUAL EFFECTS -- Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke
*WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens & Peter Jackson

Feb 2
23. Luxo Jr.
SHORT FILM (Animated)

24. Tin Toy
*SHORT FILM (Animated)

25. Geri's Game
*SHORT FILM (Animated)

26. For the Birds
*SHORT FILM (Animated)

27. Mike's New Car
SHORT FILM (Animated)

28. Boundin
SHORT FILM (Animated)

29. One Man Band
SHORT FILM (Animated)

30. Lifted
SHORT FILM (Animated)

31. Presto
SHORT FILM (Animated)

32. Toy Story
MUSIC (Original Musical or Comedy Score) -- Randy Newman
MUSIC (Original Song) -- "You've Got a Friend in Me," Music and Lyric by Randy Newman
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Joss Whedon, Andrew Stanton, Joel Cohen, Alec Sokolow; Story by John Lasseter, Peter Docter, Andrew Stanton, Joe Ranft
*SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD
To John Lasseter, for his inspired leadership of the Pixar Toy Story team, resulting in the first feature-length computer-animated film.

33. Toy Story 2
MUSIC (Original Song) -- "When She Loved Me," Music and Lyric by Randy Newman

FEB 3
34. A Bug's LIfe
MUSIC (Original Musical or Comedy Score) -- Randy Newman

35. MOnsters INC.
ANIMATED FEATURE FILM -- Pete Docter, John Lasseter
MUSIC (Original Score) -- Randy Newman
*MUSIC (Original Song) -- "If I Didn't Have You," Music and Lyric by Randy Newman
SOUND EDITING -- Gary Rydstrom, Michael Silvers

36. Finding Nemo
*ANIMATED FEATURE FILM -- Andrew Stanton
MUSIC (Original Score) -- Thomas Newman
SOUND EDITING -- Gary Rydstrom and Michael Silvers
WRITING (Original Screenplay) -- Screenplay by Andrew Stanton, Bob Peterson and David Reynolds; Original Story by Andrew Stanton

37. The Incredibles
*ANIMATED FEATURE FILM -- Brad Bird
*SOUND EDITING -- Michael Silvers and Randy Thom
SOUND MIXING -- Randy Thom, Gary A. Rizzo and Doc Kane
WRITING (Original Screenplay) -- Written by Brad Bird

Feb 4
38. Cars
ANIMATED FEATURE FILM -- John Lasseter
MUSIC (Original Song) -- "Our Town," Music and Lyric by Randy Newman

39. Ratatouille
*ANIMATED FEATURE FILM -- Brad Bird
MUSIC (Original Score) -- Michael Giacchino
SOUND EDITING -- Randy Thom and Michael Silvers
SOUND MIXING -- Randy Thom, Michael Semanick and Doc Kane
WRITING (Original Screenplay) -- Screenplay by Brad Bird; Story by Jan Pinkava, Jim Capobianco, Brad Bird

40. WALL-E
*ANIMATED FEATURE FILM -- Andrew Stanton
MUSIC (Original Score) -- Thomas Newman
MUSIC (Original Song) -- "Down to Earth," Music by Peter Gabriel and Thomas Newman; Lyric by Peter Gabriel
SOUND EDITING -- Ben Burtt and Matthew Wood
SOUND MIXING -- Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt
WRITING (Original Screenplay) -- Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon; Original story by Andrew Stanton, Pete Docter

41. UP
*ANIMATED FEATURE FILM -- Pete Docter
*MUSIC (Original Score) -- Michael Giacchino
BEST PICTURE -- Jonas Rivera, Producer
SOUND EDITING -- Michael Silvers and Tom Myers
WRITING (Original Screenplay) -- Screenplay by Bob Peterson, Pete Docter; Story by Pete Docter, Bob Peterson, Tom McCarth

Feb 5
42. Saving Private Ryan
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Tom Hanks {"Captain Miller"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Tom Sanders; Set Decoration: Lisa Dean Kavanaugh
*CINEMATOGRAPHY -- Janusz Kaminski
*DIRECTING -- Steven Spielberg
*FILM EDITING -- Michael Kahn
MAKEUP -- Lois Burwell, Conor O'Sullivan, Daniel C. Striepeke
MUSIC (Original Dramatic Score) -- John Williams
BEST PICTURE -- Steven Spielberg, Ian Bryce, Mark Gordon and Gary Levinsohn, Producers
*SOUND -- Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, Ronald Judkins
*SOUND EFFECTS EDITING -- Gary Rydstrom, Richard Hymns
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Robert Rodat

43. Jaws
*FILM EDITING -- Verna Fields
*MUSIC (Original Score) -- John Williams
BEST PICTURE -- Richard D. Zanuck and David Brown, Producers
*SOUND -- Robert L. Hoyt, Roger Heman, Earl Madery, John Carter

Feb 6

44. Silence of the Lambs
*ACTOR IN A LEADING ROLE -- Anthony Hopkins {"Dr. Hannibal Lecter"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Jodie Foster {"Clarice Starling"}
*DIRECTING -- Jonathan Demme
FILM EDITING -- Craig McKay
*BEST PICTURE -- Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman, Producers
SOUND -- Tom Fleischman, Christopher Newman
*WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Ted Tally

45. One Flew over the Cuckoo's Nest
*ACTOR -- Jack Nicholson {"Randle Patrick McMurphy"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Brad Dourif {"Billy Bibbit"}
*ACTRESS -- Louise Fletcher {"Nurse Mildred Ratched"}
CINEMATOGRAPHY -- Haskell Wexler, Bill Butler
*DIRECTING -- Milos Forman
FILM EDITING -- Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn
MUSIC (Original Score) -- Jack Nitzsche
*BEST PICTURE -- Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
*WRITING (Screenplay Adapted from Other Material) -- Lawrence Hauben, Bo Goldman

Feb 7
46. Hearts and Minds
*DOCUMENTARY (Feature) -- Peter Davis and Bert Schneider, Producers

47. Encounters at the End of the World
DOCUMENTARY (Feature) -- Werner Herzog and Henry Kaiser

48. Man on Wire
*DOCUMENTARY (Feature) -- James Marsh and Simon Chinn

Feb 8
49. Shakespeare in Love
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Geoffrey Rush {"Philip Henslowe"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Gwyneth Paltrow {"Viola De Lesseps"}
*ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Judi Dench {"Queen Elizabeth I"}
*ART DIRECTION -- Art Direction: Martin Childs; Set Decoration: Jill Quertier
CINEMATOGRAPHY -- Richard Greatrex
*COSTUME DESIGN -- Sandy Powell
DIRECTING -- John Madden
FILM EDITING -- David Gamble
MAKEUP -- Lisa Westcott, Veronica Brebner
*MUSIC (Original Musical or Comedy Score) -- Stephen Warbeck
*BEST PICTURE -- David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick and Marc Norman, Producers
SOUND -- Robin O'Donoghue, Dominic Lester, Peter Glossop
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Marc Norman, Tom Stoppard

50. No Country for Old Men
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Javier Bardem {"Anton Chigurh"}
CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins
*DIRECTING -- Joel Coen and Ethan Coen
FILM EDITING -- Roderick Jaynes
*BEST PICTURE -- Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
SOUND EDITING -- Skip Lievsay
SOUND MIXING -- Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland
*WRITING (Adapted Screenplay) -- Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen

Feb 9
51. Star Trek (2009)
*MAKEUP -- Barney Burman, Mindy Hall and Joel Harlow
SOUND EDITING -- Mark Stoeckinger and Alan Rankin
SOUND MIXING -- Anna Behlmer, Andy Nelson and Peter J. Devlin
VISUAL EFFECTS -- Roger Guyett, Russell Earl, Paul Kavanagh and Burt Dalton

52. Iron Man
SOUND EDITING -- Frank Eulner and Christopher Boyes
VISUAL EFFECTS -- John Nelson, Ben Snow, Dan Sudick and Shane Mahan

53. Transformers
SOUND EDITING -- Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins
SOUND MIXING -- Kevin O'Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin
VISUAL EFFECTS -- Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

Feb 10
54. Batman Begins
CINEMATOGRAPHY -- Wally Pfister

55. The Dark Knight
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Heath Ledger {"Joker"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Nathan Crowley; Set Decoration: Peter Lando
CINEMATOGRAPHY -- Wally Pfister
FILM EDITING -- Lee Smith
MAKEUP -- John Caglione, Jr. and Conor O'Sullivan
*SOUND EDITING -- Richard King
SOUND MIXING -- Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
VISUAL EFFECTS -- Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin

Feb 11
56. Fargo
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- William H. Macy {"Jerry Lundegaard"}
*ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Frances McDormand {"Marge Gunderson"}
CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins
DIRECTING -- Joel Coen
FILM EDITING -- Roderick Jaynes
BEST PICTURE -- Ethan Coen, Producer
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Ethan Coen, Joel Coen

57. O Brother, Where Art Thou.
CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Written by Ethan Coen & Joel Coen

58. A Seroius Man
BEST PICTURE -- Joel Coen and Ethan Coen, Producers
WRITING (Original Screenplay) -- Written by Joel Coen & Ethan Coen

Feb 12
59. The Karate Kid
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Noriyuki 'Pat' Morita {"Miyagi"}

60. Ghostbusters
MUSIC (Original Song) -- "Ghostbusters," Music and Lyric by Ray Parker, Jr.
VISUAL EFFECTS -- Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo, Chuck Gaspar

Feb 13
61. Casablanca
ACTOR -- Humphrey Bogart {"Rick Blane"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Claude Rains {"Captain Louis Renault"}
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Arthur Edeson
*DIRECTING -- Michael Curtiz
FILM EDITING -- Owen Marks
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Max Steiner
*OUTSTANDING MOTION PICTURE -- Warner Bros.
*WRITING (Screenplay) -- Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch

62. Citizen Kane
ACTOR -- Orson Welles {"Charles Foster Kane"}
ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Perry Ferguson, Van Nest Polglase; Interior Decoration: Al Fields, Darrell Silvera
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Gregg Toland
DIRECTING -- Orson Welles
FILM EDITING -- Robert Wise
MUSIC (Music Score of a Dramatic Picture) -- Bernard Herrmann
OUTSTANDING MOTION PICTURE -- Mercury
SOUND RECORDING -- RKO Radio Studio Sound Department, John Aalberg, Sound Director
*WRITING (Original Screenplay) -- Herman J. Mankiewicz, Orson Welles

63. Bridge on the River Kwai
*ACTOR -- Alec Guinness {"Colonel Nicholson"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Sessue Hayakawa {"Saito"}
*CINEMATOGRAPHY -- Jack Hildyard
*DIRECTING -- David Lean
*FILM EDITING -- Peter Taylor
*MUSIC (Scoring) -- Malcolm Arnold
*BEST MOTION PICTURE -- Sam Spiegel, Producer
*WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Michael Wilson, Carl Foreman, Pierre Boulle

64. The Graduate
ACTOR -- Dustin Hoffman {"Ben Braddock"}
ACTRESS -- Anne Bancroft {"Mrs. Robinson"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Katharine Ross {"Elaine Robinson"}
CINEMATOGRAPHY -- Robert Surtees
*DIRECTING -- Mike Nichols
BEST PICTURE -- Lawrence Turman, Producer
WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Calder Willingham, Buck Henry

Feb 14

nothing

Feb 15

Much needed break

Feb 16

65. Godfather
*ACTOR -- Marlon Brando {"Don Vito Corleone"}
[NOTE: Mr. Brando refused the award.]
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- James Caan {"Sonny Corleone"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robert Duvall {"Tom Hagen"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Al Pacino {"Michael Corleone"}
COSTUME DESIGN -- Anna Hill Johnstone
DIRECTING -- Francis Ford Coppola
FILM EDITING -- William Reynolds, Peter Zinner
*BEST PICTURE -- Albert S. Ruddy, Producer
SOUND -- Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman
*WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Mario Puzo, Francis Ford Coppola

66.Godfather part 2
ACTOR -- Al Pacino {"Michael Corleone"}
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Robert De Niro {"Vito Corleone"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Michael V. Gazzo {"Frankie Pentangeli"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Lee Strasberg {"Hyman Roth"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Talia Shire {"Connie Corleone"}
*ART DIRECTION -- Art Direction: Dean Tavoularis, Angelo Graham; Set Decoration: George R. Nelson
COSTUME DESIGN -- Theadora Van Runkle
*DIRECTING -- Francis Ford Coppola
*MUSIC (Original Dramatic Score) -- Nino Rota, Carmine Coppola
*BEST PICTURE -- Francis Ford Coppola, Producer; Gray Frederickson and Fred Roos, Co-Producers
*WRITING (Screenplay Adapted from Other Material) -- Francis Ford Coppola, Mario Puzo

Feb 17
67. Good Fellas
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Joe Pesci {"Tommy DeVito"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Lorraine Bracco {"Karen Hill"}
DIRECTING -- Martin Scorsese
FILM EDITING -- Thelma Schoonmaker
BEST PICTURE -- Irwin Winkler, Producer
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium) -- Nicholas Pileggi, Martin Scorsese

68. The Departed
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Mark Wahlberg {"Dignam"}
*DIRECTING -- Martin Scorsese
*FILM EDITING -- Thelma Schoonmaker
*BEST PICTURE -- Graham King, Producer
*WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by William Monahan

Feb 18
69. Titanic
ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Kate Winslet {"Rose DeWitt Bukater"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Gloria Stuart {"Old Rose"}
*ART DIRECTION -- Art Direction: Peter Lamont; Set Decoration: Michael Ford
*CINEMATOGRAPHY -- Russell Carpenter
*COSTUME DESIGN -- Deborah L. Scott
*DIRECTING -- James Cameron
*FILM EDITING -- Conrad Buff, James Cameron, Richard A. Harris
MAKEUP -- Tina Earnshaw, Greg Cannom, Simon Thompson
*MUSIC (Original Dramatic Score) -- James Horner
*MUSIC (Original Song) -- "My Heart Will Go On," Music by James Horner; Lyric by Will Jennings
*BEST PICTURE -- James Cameron and Jon Landau, Producers
*SOUND -- Gary Rydstrom, Tom Johnson, Gary Summers, Mark Ulano
*SOUND EFFECTS EDITING -- Tom Bellfort, Christopher Boyes
*VISUAL EFFECTS -- Robert Legato, Mark Lasoff, Thomas L. Fisher, Michael Kanfer

70. The Hurt Locker
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jeremy Renner {"Staff Sergeant William James"}
CINEMATOGRAPHY -- Barry Ackroyd
*DIRECTING -- Kathryn Bigelow
*FILM EDITING -- Bob Murawski and Chris Innis
MUSIC (Original Score) -- Marco Beltrami and Buck Sanders
*BEST PICTURE -- Kathryn Bigelow, Mark Boal, Nicolas Chartier and Greg Shapiro, Producers
*SOUND EDITING -- Paul N.J. Ottosson
*SOUND MIXING -- Paul N.J. Ottosson and Ray Beckett
*WRITING (Original Screenplay) -- Written by Mark Boal

71. The Rock
SOUND -- Kevin O'Connell, Greg P. Russell, Keith A. Wester

Feb 19
72. Master and COmmander
ART DIRECTION -- Art Direction: William Sandell; Set Decoration: Robert Gould
*CINEMATOGRAPHY -- Russell Boyd
COSTUME DESIGN -- Wendy Stites
DIRECTING -- Peter Weir
FILM EDITING -- Lee Smith
MAKEUP -- Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng
BEST PICTURE -- Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir and Duncan Henderson, Producers
*SOUND EDITING -- Richard King
SOUND MIXING -- Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester
VISUAL EFFECTS -- Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg

73. The Assasination of Jesse James by the Coward Robert Ford
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Casey Affleck {"Robert Ford"}
CINEMATOGRAPHY -- Roger Deakins

74. True Grit
*ACTOR -- John Wayne {"Rooster Cogburn"}
MUSIC (Song--Original for the Picture) -- "True Grit," Music by Elmer Bernstein; Lyrics by Don Black

Feb 20
75. Braveheart
*CINEMATOGRAPHY -- John Toll
COSTUME DESIGN -- Charles Knode
*DIRECTING -- Mel Gibson
FILM EDITING -- Steven Rosenblum
*MAKEUP -- Peter Frampton, Paul Pattison, Lois Burwell
MUSIC (Original Dramatic Score) -- James Horner
*BEST PICTURE -- Mel Gibson, Alan Ladd, Jr. and Bruce Davey, Producers
SOUND -- Andy Nelson, Scott Millan, Anna Behlmer, Brian Simmons
*SOUND EFFECTS EDITING -- Lon Bender, Per Hallberg
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Randall Wallace

76. Gladiator
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Russell Crowe {"Maximus Decimus Meridius"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Joaquin Phoenix {"Commodus"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Arthur Max; Set Decoration: Crispian Sallis
CINEMATOGRAPHY -- John Mathieson
*COSTUME DESIGN -- Janty Yates
DIRECTING -- Ridley Scott
FILM EDITING -- Pietro Scalia
MUSIC (Original Score) -- Hans Zimmer
*BEST PICTURE -- Douglas Wick, David Franzoni and Branko Lustig, Producers
*SOUND -- Scott Millan, Bob Beemer, Ken Weston
*VISUAL EFFECTS -- John Nelson, Neil Corbould, Tim Burke, Rob Harvey
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by David Franzoni and John Logan and William Nicholson; Story by David Franzoni

Feb 21
77. Almost Famous
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Kate Hudson {"Penny Lane"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Frances McDormand {"Elaine Miller"}
FILM EDITING -- Joe Hutshing, Saar Klein
*WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Written by Cameron Crowe

78. Jerry Maguire
ACTOR IN A LEADING ROLE -- Tom Cruise {"Jerry Maguire"}
*ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Cuba Gooding, Jr. {"Rod Tidwell"}
FILM EDITING -- Joe Hutshing
BEST PICTURE -- James L. Brooks, Laurence Mark, Richard Sakai and Cameron Crowe, Producers
WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Cameron Crowe

79. A Few Good Men
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jack Nicholson {"Col. Nathan R. Jessep"}
FILM EDITING -- Robert Leighton
BEST PICTURE -- David Brown, Rob Reiner and Andrew Scheinman, Producers
SOUND -- Kevin O'Connell, Rick Kline, Bob Eber

Feb 22
80. Children of Men
CINEMATOGRAPHY -- Emmanuel Lubezki
FILM EDITING -- Alex Rodríguez and Alfonso Cuarón
WRITING (Adapted Screenplay) -- Screenplay by Alfonso Cuarón & Timothy J. Sexton and David Arata and Mark Fergus & Hawk Ostby

81. Blade Runner
ART DIRECTION -- Art Direction: Lawrence G. Paull, David L. Snyder; Set Decoration: Linda DeScenna
VISUAL EFFECTS -- Douglas Trumbull, Richard Yuricich, David Dryer

82. Alien
ART DIRECTION -- Art Direction: Michael Seymour, Les Dilley, Roger Christian; Set Decoration: Ian Whittaker
*VISUAL EFFECTS -- H.R. Giger, Carlo Rambaldi, Brian Johnson, Nick Allder, Denys Ayling

Feb 23
83. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
ACTOR -- Peter Sellers {"Group Captain Lionel Mandrake/President Muffley/Dr. Strangelove"}
DIRECTING -- Stanley Kubrick
BEST PICTURE -- Stanley Kubrick, Producer
WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Stanley Kubrick, Peter George, Terry Southern

84 Full Metal Jacket
WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium) -- Stanley Kubrick, Michael Herr, Gustav Hasford


Feb 24
85. Coraline
ANIMATED FEATURE FILM -- Henry Selick

86.Fantastic Mr. Fox
ANIMATED FEATURE FILM -- Wes Anderson
MUSIC (Original Score) -- Alexandre Desplat

87. Shrek
*ANIMATED FEATURE FILM -- Aron Warner
WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Written by Ted Elliott & Terry Rossio and Joe Stillman and Roger S.H. Schulman




Feb 25







Feb 26th
88. Day and NIght
BEST ANIMATED FEATURE

89. Toy Story 3
BEST PICTURE
BEST ADAPTED SCREENPLAY
*BEST ANIMATED FEATURE
BEST SOUND EDITING
*BEST ORIGINAL SONG

90. 127 Hours
BEST PICTURE
BEST ACTOR
BEST ADAPTED SCREENPLAY
BEST ORGINAL SCORE
BEST ORIGINAL SONG
BEST FILM EDITING

91. The Kids are All Right
BEST PICTURE
BEST ACTRESS
BEST SUPPORTING ACTOR
BEST ORGINAL SCREENPLAY

92. True Grit
BEST PICTURE
BEST DIRECTOR
BEST ACTOR
BEST SUPPROTING ACTRESS
BEST ADAPTED SCREENPLAY
BEST ART DIRECTION
BEST CINEMATOGRAPHY
BEST COSTUME DESIGN
BEST SOUND MIXING
BEST SOUND EDITING


93. The Fighter
BEST PICTURE
BEST DIRECTOR
*BEST SUPPORTING ACTOR
*BEST SUPPORTING ACTRESS
BEST SUPPORTING ACTRESS
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
BEST FILM EDITING


94. Winter’s Bone
BEST PICTURE
BEST ACTRESS
BEST SUPPORTING ACTOR
BEST ADAPTED SCREENPLAY

95. Black Swan
BEST PICTURE
BEST DIRECTOR
*BEST ACTRESS
BEST FILM EDITING
BEST CINEMATOGRAPHY

Feb 27
96. Inception
BEST PICTURE
BEST ORIGINAL SCREENPLAY
BEST ORIGINAL SCORE
*BEST SOUND EDITING
*BEST SOUND MIXING
BEST ART DIRECTION
*BEST CINEMATOGRAPHY
*BEST VISUAL EFFECTS

97. The Social Network
BEST PICTURE
BEST ACTOR
BEST CINEMATOGRAPHY
BEST DIRECTOR
*BEST FILM EDITING
*BEST ORIGINAL SCORE
BEST SOUND
*BEST ADAPTED SCREENPLAY

98. The King’s Speech
*BEST PICTURE
BEST FILM EDITING
BEST ART DIRECTION
BEST COSTUME DESIGN
BEST SOUND MIXING
*BEST ACTOR
*BEST DIRECTOR
BEST SUPPORTING ACTOR
BEST SUPPORTING ACTRESS
*BEST ORIGINAL SCREENPLAY
BEST ORIGINAL SCORE
BEST CINEMATOGRAPHY

Checklist
Spoiler:


Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930: Flowers and Trees
--- 1940: Citizen Kane
--- 1950: Bridge on the River Kwai
--- 1960: The Graduate
--- 1970: Star Wars
--- 1980: Empire Strikes Back.
--- 1990: Beauty and the Beast
--- 2000: Lost in Translation
--- 2010:

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture: Lord of the Rings: Return of the King
--- Best Actor: Silence of the Lambs
--- Best Actress: One Flew Over the Cuckoo's Nest
--- Best Supporting Actor: No Country for Old Men
--- Best Supporting Actress: Shakespeare in Love
--- Best Director: Lord of the Rings: Return of the King
--- Best Original Screenplay: Lost in Translation
--- Best Adapted Screenplay: Sideways
--- Best Art Direction: Avatar
--- Best Film Editing: Jaws
--- Best Costume Design: Titanic
--- Best Original Score: Godfather part 2
--- Best Original Song: Beauty and the Beast
--- Best Makeup: Lord of the Rings: Fellowship of the Rings
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film: UP
--- Best Animated Short: Three Little Pigs
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography: Saving Private Ryan
--- Best Sound: Empire Strikes Back
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): The Dark Knight
--- Best Visual Effects: Lord of the Rings: The Two Towers
--- Best Documentary Feature: Hearts and Minds
--- Best Documentary (Short Subject):
--- Special Achievement Award: Star Wars, Empire Strikes Back

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G: Beauty and the Beast
--- PG: UP
--- PG-13: Lord of the Rings
--- R: Saving Private Ryan
--- NC-17:
--- Not Rated:
__________________

Detroit Red Wings
11 time Stanley Cup Champions:

Last edited by bcd; 02-28-11 at 02:11 PM.
  Reply With Quote
Old 01-29-11, 11:19 PM   #38
QuirkyMovieGirl
Senior Member
 
QuirkyMovieGirl's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: In my head.
Posts: 302
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Personal Goal: 50
First Time Viewing*

January 29th
1. Coraline
-Animated Feature Film (N)

January 30th
2. Rachel Getting Married*
-Best Actress: Anne Hathaway (N)
3. Little Miss Sunshine
-Best Picture (N)
-Best Original Screenplay: Michael Arndt (W)
-Best Supporting Actor: Alan Arkin (W)
-Best Supporting Actress: Abigail Breslin (N)

4. 21 Grams*
-Best Actress: Naomi Watts (N)
-Best Supporting Actor: Benicio Del Toro (N)

5. Brief Encounter*
-Best Director: David Lean (N)
-Best Screenplay: David Lean, Anthony Havelock-Allan, and Ronald Neame (N)
- Best Actress: Celia Johnson (N)


January 31st
6. An American in Paris*
-Best Picture (W)
-Best Director: Vincente Minnelli (N)
-Best Writing (Story and Screenplay): Alan Jay Lerner (W)
-Best Music: Johnny Green and Saul Chaplin (W)
-Best Editing: Adrienne Fazan (N)
-Color Costume Design: Orry-Kelly, Walter Plunkett, and Irene Sharaff (W)
-Color Cinematography: Alfred Gilkes; Ballet Photography by John Alton (W)
-Color Art Direction: Cedric Gibbons and Preston Ames (W)

7. Good Night, and Good Luck.
-Best Picture (N)
-Best Director: George Clooney (N)
-Best Original Screenplay: George Clooney and Grant Heslov (N)
-Best Actor: David Strathairn (N)
-Best Cinematography: Robert Elswitt (N)
-Best Art Direction: Jim Bissell and Jan Pascale (N)

8. Dreamgirls
-Best Supporting Actress: Jennifer Hudson (W)
-Best Supporting Actor: Eddie Murphy (N)
-Best Art Direction: John Myhre and Nancy Haigh (N)
-Best Costume Design: Sharen Davis (N)
-Best Original Song: "Listen" (N)
-Best Original Song: "Love You I Do" (N)
-Best Original Song : "Patience" (N)
-Best Sound Mixing: Michael Minkler, Bob Beemer, and Willie Burton (W)


February 1st
9. Being Julia
-Best Actress: Annette Bening (N)
10. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
-Best Actress: Kate Winslet (N)
-Best Original Screenplay: Charlie Kaufman (W)

11. Ace In The Hole*
-Best Screenplay: Billy Wilder, Lesser Samuels, and Walter Newman (N)
12. Children of Men
-Best Adapted Screenplay: Alfonso Cuaron, Timothy J. Sexton, David Arata, Mark Fergus, and Hawk Ostby (N)
-Best Editing: Alex Rodriguez and Alfonso Cuaron (N)
-Best Cinematography: Emmanuel Lubezki (N)

13. Casablanca
-Best Picture (W)
-Best Director: Michael Curtiz (W)
-Best Screenplay: Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, and Howard Koch (W)
-Best Actor: Humphrey Bogart (N)
-Best Supporting Actor: Claude Rains (N)
-Best Cinematography: Arthur Edeson (N)
-Best Editing: Owen Marks (N)
-Best Score: Max Steiner (N)

14. American Splendor*
-Best Adapted Screenplay: Robert Pulcini and Shari Springer Berman (N)
15. Erin Brockovich
-Best Picture (N)
-Best Director: Steven Soderbergh (N)
-Best Original Screenplay: Susannah Grant (N)
-Best Actress: Julia Roberts (W)
-Best Supporting Actor: Albert Finney (N)


February 2nd
16. Valley of the Dolls*
-Best Score: John Williams (N)
17. The Inn of the Sixth Happiness*
-Best Director: Mark Robson (N)
18. All About Eve
-Best Picture (W)
-Best Director: Joseph L. Mankiewicz (W)
-Best Screenplay: Joseph L. Mankiewicz (W)
-Best Actress: Bette Davis (N)
-Best Actress: Anne Baxter (N)
-Best Supporting Actress: Celeste Holm (N)
-Best Supporting Actress: Thelma Ritter (N)
-Best Supporting Actor: George Sanders (W)
-Best Art Direction: Lyle Wheeler, George W. Davis, Thomas Little, and Walter M. Scott (N)
-Best Cinematography: Milton Krasner (N)
-Best Costume: Edith Head and Charles LeMaire (N)
-Best Editing: Barbara McLean (N)
-Best Score: Alfred Newman (N)
-Best Sound Recording: Thomas T. Moulton (W)


February 3rd
19. Forrest Gump
-Best Picture (W)
-Best Director: Robert Zemeckis (W)
-Best Adapted Screenplay: Eric Roth (W)
-Best Actor: Tom Hanks (W)
-Best Supporting Actor: Gary Sinise (N)
-Best Art Direction: Rick Carter and Nancy Haigh (N)
-Best Cinematography: Don Burgess (N)
-Best Editing: Arthur Schmidt (W)
-Best Makeup: Daniel C. Striepeke, Hallie D'Amore, and Judith A. Cory (N)
-Best Score: Alan Silvestri (N)
-Best Sound: Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands, and William B. Kaplan (N)
-Best Sound Effects Editing: Gloria S. Borders and Randy Thom (N)
-Best Visual Effects: Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, and Allen Hall (W)

20. All About My Mother
-Best Foreign Language Film (W)

February 4th
21. Diner*
-Best Original Screenplay: Barry Levinson (N)
22. Dr. Stangelove, Or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
-Best Picture (N)
-Best Director: Stanley Kubrick (N)
-Best Adapted Screenplay: Stanley Kubrick, Peter George, and Terry Southern (N)
-Best Actor: Peter Sellers (N)

23. Die Hard
-Best Film Editing: Frank J. Urioste and John F. Link (N)
-Best Sound: Don Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, and Al Overton (N)
-Best Sound Effects Editing: Stephen H. Flick and Richard Shorr (N)
-Best Visual Effects: Richard Edlund, Al DiSarro, Brent Boates, and Thaine Morris (N)

24. Heavenly Creatures
-Best Original Screenplay: Peter Jackson and Fran Walsh (N)
25. Key Largo
- Best Supporting Actress: Claire Trevor (W)
26. Gosford Park
-Best Picture (N)
-Best Director: Robert Altman (N)
-Best Original Screenplay: Julian Fellowes (W)
-Best Supporting Actress: Helen Mirren (N)
-Best Supporting Actress: Maggie Smith (N)
-Best Art Direction: Stephen Altman and Anna Pinnock (N)
-Best Costume: Jenny Beavan (N)


February 5th
27. Venus*
-Best Actor: Peter O'Toole (N)
28. Adaption.
-Best Adapted Screenplay: Charlie Kaufman and Donald Kaufman (N)
-Best Actor: Nicolas Cage (N)
-Best Supporting Actor: Chris Cooper (W)
-Best Supporting Actress: Meryl Streep (N)

29. Winged Migration*
-Best Documentary Feature (N)
30. The Dark Knight
-Best Supporting Actor: Heath Ledger (W)
-Best Art Direction: Nathan Crowley and Peter Lando (N)
-Best Cinematography: Wally Pfister (N)
-Best Film Editing: Lee Smith (N)
-Best Makeup: John Caglione Jr. and Conor O'Sullivan (N)
-Best Sound Editing: Richard King (W)
-Best Sound Mixing: Lora Hirschberg, Gary Rizzo, and Ed Novick (N)
-Best Visual Effects: Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber, and Paul Franklin (N)


February 6th
31. Manhattan*
-Best Original Screenplay: Woody Allen and Marshall Brickman (N)
-Best Supporting Actress: Mariel Hemingway (N)

32. Marie Antoinette*
-Best Costume: Milena Canoneo (W)
33. Bull Durham
-Best Original Screenplay: Ron Shelton (N)
34. Rebel without a Cause
-Best Original Screenplay: Nicolas Ray (N)
-Best Supporting Actor: Sal Mineo (N)
Best Supporting Actress: Natalie Wood (N)

35. Traffic
-Best Picture (N)
-Best Director: Steven Soderbergh (W)
-Best Supporting Actor: Benicio Del Toro (W)
-Best Adapted Screenplay: Stephen Gaghan (W)
-Best Film Editing: Stephen Mirrione (W)


February 7th
36. The Green Mile
-Best Picture (N)
-Best Supporting Actor: Michael Clarke Duncan (N)
-Best Adapted Screenplay: Frank Darabont (N)
-Best Sound: Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, and Willie D. Burton (N)

37. The Prestige
-Best Cinematography: Wally Pfister (N)
-Best Art Direction: Nathan Crowley and Julie Ochipinti (N)


February 8th
38. The Fifth Element
-Best Sound Effects Editing: Mark Mangini (N)
39. Alice In Wonderland
-Best Score: Oliver Wallace (N)

February 9th
40. Nine
-Best Supporting Actress: Penelope Cruz (N)
-Best Art Direction: John Myhre and Gordon Sim (N)
-Best Costume Design: Colleen Atwood (N)
-Best Original Song: "Take It All" (N)

41. Hook
-Best Art Direction: Norman Garwood and Garrett Lewis (N)
-Best Costume Design: Anthony Powell (N)
-Best Makeup: Christina Smith, Monty Westmore, and Greg Cannom (N)
-Best Song: "When You're Alone" (N)
-Best Visual Effects: Eric Brevig, Harley Jessup, Mark Sullivan, and Michael Lantieri (N)

42. White Christmas
-Best Song: "Count Your Blessings Instead of Sheep" (N)
43. Monster*
-Best Actress: Charlize Theron (W)
44. Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit
-Best Animated Feature (W)
45. Wonder Boys
-Best Adapted Screenplay: Steve Kloves (N)
-Best Song: "Things Have Changed" (W)
-Best Editing: Dede Allen (N)


February 10th
46. The Man Who Wasn't There
-Best Cinematography: Roger Deakins (N)
47. Sling Blade
-Best Adapted Screenplay: Billy Bob Thornton (W)
-Best Actor: Billy Bob Thornton (N)


February 11th
48. About a Boy
-Best Adapted Screenplay: Peter Hedges, Chris Weitz, and Paul Weitz (N)
49. The Good German
-Best Score: Thomas Newman (N)

February 12th
50. A Clockwork Orange
-Best Picture (N)
-Best Director: Stanley Kubrick (N)
-Best Adapted Screenplay: Stanley Kubrick (N)
-Best Editing: Bill Butler (N)

51. The Fighter*
-Will Update After Telecast
52. Black Swan*
-Will Update After Telecast
53. L.A. Confidential
-Best Picture (N)
-Best Director: Curtis Hanson (N)
-Best Adapted Screenplay: Curtis Hanson and Brian Helgeland (W)
-Best Supporting Actress: Kim Basinger (W)
-Best Art Direction: Jeannine Oppewall and Jay R. Hart (N)
-Best Cinematography: Dante Spinotti (N)
-Best Editing: Peter Honess (N)
-Best Score: Jerry Goldsmith (N)
-Best Sound: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Kirk Francis (N)

54. Walk the Line
-Best Actress: Reese Witherspoon (W)
-Best Actor: Joaquin Phoenix (N)
-Best Costume Design: Arianne Phillips (N)
-Best Film Editing: Michael McCusker (N)
-Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Peter F. Kirkland (N)


February 13th
55. Pan's Labyrinth
-Best Foreign Language Film (N)
-Best Original Screenplay: Guilermo del Toro (N)
-Best Art Direction: Eugenio Caballero and Pilar Revuelta (W)
-Best Cinematography: Guillermo Navarro (W)
-Best Makeup: David Marti and Montse Ribe (W)
-Best Score: Javier Navarrete (N)

56. The Last King of Scotland*
-Best Actor: Forest Whitaker (W)
57. Big Fish
-Best Score: Danny Elfman (N)
58. Rain Man
-Best Picture (W)
-Best Actor: Dustin Hoffman (W)
-Best Director: Barry Levinson (W)
-Best Original Screenplay: Ronald Bass and Barry Morrow (W)
-Best Best Art Direction: Ida Random and Linda DeScenna (N)
-Best Cinematography: John Seale (N)
-Best Editing: Stu Linder (N)
-Best Score: Hans Zimmer (N)

59. Babel*
-Best Picture (N)
-Best Director: Alejandro Gonzalez Inarritu (N)
-Best Original Screenplay: Guillermo Arriaga (N)
-Best Supporting Actress: Rinko Kikuchi (N)
-Best Supporting Actress: Adriana Barraza (N)
-Best Editing: Stephen Mirrione and Douglas Crise (N)
-Best Score: Gustavo Santaolalla (W)


February 14th
60. Kotch
-Best Actor: Walter Matthau (N)
-Best Editing: Ralph E. Winters (N)
-Best Song: "Life Is What You Make It" (N)
-Best Sound: Richard Portman and Jack Solomon (N)

61. The Curious Case of Benjamin Button*
-Best Picture (N)
-Best Director: David Fincher (N)
-Best Adapted Screenplay: Eric Roth (N)
-Best Actor: Brad Pitt (N)
-Best Supporting Actress: Taraji P. Henson (N)
-Best Art Direction: Donald Graham Burt and Victor J. Zolfo (W)
-Best Cinematography: Claudio Miranda (N)
-Best Costume Design: Jacqueline West (N)
-Best Editing: Kirk Baxter and Angus Wall (N)
-Best Makeup: Greg Cannom (W)
-Best Score: Alexandre Desplat (N)
-Best Sound Mixing: David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten (N)
-Best Visual Effects: Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, and Craig Barron (W)

62. North Country*
-Best Actress: Charlize Theron (N)
-Best Supporting Actress: Frances McDormand (N)


February 15th
63. The Player
-Best Director: Robert Altman (N)
-Best Editing: Geraldine Peroni (N)
-Best Original Screenplay: Michael Tolkin (N)

64. Brokeback Mountain
-Best Picture (N)
-Best Director: Ang Lee (W)
-Best Adapted Screenplay: Larry McMurtry and Diana Ossana (W)
-Best Actor: Heath Ledger (N)
-Best Supporting Actor: Jake Gyllenhaal (N)
-Best Supporting Actress: Michelle Williams (N)
-Best Cinematography: Rodrigo Prieto (N)
-Best Score: Gustavo Santalalla (W)


February 16th
65. Milk*
-Best Picture (N)
-Best Director: Gus Van Sant (N)
-Best Original Screenplay: Dustin Lance Black (W)
-Best Actor: Sean Pean (W)
-Best Supporting Actor: Josh Brolin (N)
-Best Costume Design: Danny Glicker (N)
-Best Editing: Elliot Graham (N)
-Best Score: Danny Elfman (N)

66. Saving Private Ryan
-Best Picture (N)
-Best Director: Steven Spielberg (W)
-Best Original Screenplay: Robert Rodat (N)
-Best Actor: Tom Hanks (N)
-Best Art Direction: Tom Sanders and Lisa Dean Kavanaugh (N)
-Best Cinematography: Janusz Kaminski (W)
-Best Editing: Michael Kahn (W)
-Best Makeup: Lois Burwell, Conor O'Sullivan, and Daniel C. Striepeke (N)
-Best Score: John Williams (N)
-Best Sound: Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, and Ronald Judkins (W)
-Best Sound Effects Editing: Gary Rydstrom, and Richard Hymns (W)


February 17th
67. 127 Hours*
-Will update after telecast

February 18th
68. Master and Commander: The Far Side of the World
-Best Picture (N)
-Best Director: Peter Weir (N)
-Best Art Direction: William Sandell and Robert Gould (N)
-Best Cinematography: Russell Boyd (W)
-Best Costume Design: Wendy Stites (N)
-Best Editing: Lee Smith (N)
-Best Makeup: Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng (N)
-Best Sound Editing: Richard King (W)
-Best Sound Mixing: Paul Massey, D.M. Hemphill, and Arthur Rochester (N)
-Best Visual Effects: Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness, and Robert Stromberg (N)

69. Stand By Me
-Best Adapted Screenplay: Raynold Gideon and Bruce A. Evans (N)

February 19th
70. Raging Bull*
-Best Picture (N)
-Best Director: Martin Scorsese (N)
-Best Actor: Robert De Niro (W)
-Best Supporting Actor: Joe Pesci (N)
-Best Supporting Actress: Cathy Moriarty (N)
-Best Cinematography: Michael Chapman (N)
-Best Editing: Thelma Schoonmaker (W)
-Best Sound: Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball and Les Lazarowitz (N)

71. Eat, Drink, Man, Woman
-Best Foreign Language Film (N)
72. La Vie En Rose*
-Best Actress: Marion Cotillard (W)
-Best Costume Design: Marit Allen (N)
-Best Makeup: Didier Lavergne and Jan Archibald (W)

73. Being John Malkovich
-Best Supporting Actress: Catherine Keener (N)
-Best Director: Spike Jonze (N)
-Best Original Screenplay: Charlie Kaufman (N)

74. The Last Samurai*
-Best Supporting Actor: Ken Watanabe (N)
-Best Art Direction: Lilly Kilvert and Gretchen Rau (N)
-Best Costume Design: Ngila Dickson (N)
-Best Sound Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer, and Jeff Wexler (N)

75. Blood Diamond
-Best Actor: Leonardo DiCaprio (N)
-Best Supporting Actor: Djimon Hounsou (N)
-Best Editing: Steven Rosenblum (N)
-Best Sound Mixing: Lon Bender (N)
-Best Mixing: Andy Nelson, Anna Behlmer and Ivan Sharrock (N)


February 20th
76. Into the Wild*
-Best Supporting Actor: Hal Holbrook (N)
-Best Editing: Jay Cassidy (N)


February 21st
77. Chinatown
-Best Picture (N)
-Best Director: Roman Polanski (N)
-Best Original Screenplay: Robert Towne (W)
-Best Actor: Jack Nicholson (N)
-Best Actress: Faye Dunaway (N)
-Best Art Direction: Richard Sylbert, W. Stewart Campbell, and Ruby Levitt (N)
-Best Cinematography: John A. Alonzo (N)
-Best Costume Design: Anthea Sylbert (N)
-Best Editing: Sam O'Steen (N)
-Best Music: Jerry Goldsmith (N)
-Best Sound: Bud Grenzbach and Larry Jost (N)

78. The Constant Gardener
-Best Adapted Screenplay: Jeffery Caine (N)
-Best Supporting Actress: Rachel Weisz (W)
-Best Editing: Claire Simpson (N)
-Best Score: Alberto Inglesias (N)


February 23rd
79. There Will Be Blood
-Best Picture (N)
-Best Director: Paul Thomas Anderson (N)
-Best Adapted Screenplay: Paul Thomas Anderson (N)
-Best Actor: Daniel Day-Lewis (W)
-Best Art Direction: Jack Fiske and Jim Erickson (N)
-Best Cinematography: Robert Elswit (N)
-Best Editing: Dylan Tichenor (N)
-Best Sound Editing: Christopher Scarabisio and Matthew Wood (N)


February 24th
80. Toy Story 3
-Will Updated After Telecast

February 25th
81. Gangs of New York
-Best Picture (N)
-Best Director: Martin Scorsese (N)
-Best Original Screenplay: Jay Cocks, Steve Zaillian, and Kenneth Lonergan (N)
-Best Actor: Daniel Day-Lewis (N)
-Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo (N)
-Best Cinematography: Michael Ballhaus (N)
-Best Costume Design: Sandy Powell (N)
-Best Editing: Thelma Schoonmaker (N)
-Best Song: "The Hands that Built America" (N)
-Best Sound: Tom Fleischman, Eugene Gearty, and Ivan Sharrock (N)


February 26th
82. 2001: A Space Odyssey
Best Director: Stanley Kubrick (N)
-Best Art Direction: Tony Masters, Harry Lange, and Ernie Archer (N)
-Best Special Effects: Stanley Kubrick (W)
-Best Screenplay: Stanley Kubrick and Arthur C. Clarke (N)

83. The Aviator
-Best Picture (N)
-Best Director: Martin Scorsese (N)
-Best Actor: Leonardo DiCaprio (N)
-Best Supporting Actor: Alan Alda (N)
-Best Supporting Actress: Cate Blanchett (W)
-Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo (W)
-Best Cinematography: Robert Richardson (W)
-Best Costume Design: Sandy Powell (W)
-Best Editing: Thelma Schoonmaker (W)
-Best Sound Mixing: Tom Fleischman and Petur Hliddal (N)
-Best Original Screenplay: John Logan (N)

84. American History X
-Best Actor: Edward Norton (N)
85. Contact
-Best Sound: Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands, and William B. Kaplan (N)

Spoiler:
Checklist

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
-X- 1940: Casablanca (1943)
-X- 1950: All About Eve (1950)
--- 1960:
--- 1970:
-X- 1980: Rain Main (1988)
-X- 1990: Forrest Gump (1994)
--- 2000:

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
-X- Best Actor: Forest Whitaker: The Last King of Scotland
-X- Best Actress: Julia Roberts: Erin Brockovich
-X- Best Supporting Actor: Alan Arkin: Little Miss Sunshine
-X- Best Supporting Actress: Jennifer Hudson: Dreamgirls
-X- Best Director: Ang Lee: Brokeback Mountain
-X- Best Original Screenplay: Charlie Kaufman: Eternal Sunshine of the Spotless Mind
-X- Best Adapted Screenplay: Billy Bob Thornton: Sling Blade
-X- Best Art Direction: Dante Ferretti and Francesca Lo Schiavo: The Aviator
-X- Best Film Editing: Stephen Mirrione: Traffic
-X- Best Costume Design: Milena Canoneo: Marie Antoinette
-X- Best Original Score: Gustavo Santaolalla: Babel
-X- Best Original Song: "Things Have Changed" Bob Dylan: Wonder Boys
-X- Best Makeup: David Marti and Montse Ribe: Pan's Labyrinth
-X- Best Foreign Language Film: All About My Mother (1999)
-X- Best Animated Film: Wallace and Gromit: The Curse of the Were-Rabbit (2005)
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
-X- Best Cinematography: Robert Elswit: There Will Be Blood
-X- Best Sound: Gary Rydstrom, Gary Summers, Andy Nelson, and Ronald Judkins: Saving Private Ryan
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Richard King: The Dark Knight
-X- Best Visual Effects: Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, and Craig Barron: The Curious Case of Benjamin Button
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G:
--- PG:
--- PG-13:
--- R:
-X- Not Rated An American In Paris
__________________
John Lennon is a trademark of Yoko Ono. Oh no! Oh no! Oh no! Oh no!!! - Imani Coppola, The Black and White Album

My Countdown Counting down to: Lost: The Final Season
Secrets will be revealed!

Last edited by QuirkyMovieGirl; 02-26-11 at 08:59 PM.
  Reply With Quote
Old 01-31-11, 05:07 PM   #39
darkhawk
DVD Talk Platinum Edition
 
Join Date: Jan 2005
Location: Denton, TX
Posts: 3,453
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

* = First time watched

January 31st

1. Toy Story (1995)
Best Original Screenplay (n)
Best Score (n)
Best Song - You've Got a Friend in Me (n)
Honorary Award (For first feature lengh Computer-Animated Film) (w)


2. Toy Story 2 (1999)
Best Song - When She Loved Me (n)

3. Toy Story 3 (2010)
Best Picture (n)
Best Animated Picture (w)
Best Adapted Screenplay (n)
Best Sound Editing (n)
Best Song - We Belong Together (w)


4. Day & Night (2010)
Best Animated Short (n)

February 1st

5. Alice in Wonderland (1951)
Best Score (Musical) (n)

6. Mary Poppins (1964)
Best Picture (n)
Best Actress (Julie Andrews) (w)
Best Director (Robert Stevenson) (n)
Best Writing (Screenplay) (n)
Best Art Direction (color) (n)
Best Cinimatography (color) (n)
Best Costumes (color) (n)
Best Editing (w)
Best Score (Original) (w)
Best Score (Adapted) (n)
Best Song (Chim Chiminy) (w)
Best Sound (n)
Best Special Effects (w)


7. The Shawshank Redemption (1994)
Best Picture (n)
Best Actor (Morgan Freeman) (n)
Best Adapted Screenplay (n)
Best Cinimatography (n)
Best Editing (n)
Best Score (n)
Best Sound (n)


February 2nd

8. Fantastic Mr. Fox (2009)
Best Animated Picture (n)
Best Score (n)


9. Monsters, Inc. (2001)
Best Animated Picture (n)
Best Sound Editing (n)
Best Score (n)
Best Song - If I Didn't Have You (w)


10. Mike's New Car (2002)
Best Animated Short (n)

11. For the Birds (2001)
Best Animated Short (w)

12. The Blind Side (2009)*
Best Picture (n)
Best Actress (Sandra Bullock) (w)


February 3rd

13. Enchanted (2007)
Best Song - Happy Working Song (n)
Best Song - So Long (n)
Best Song - That's How You Know (n)


February 4th

14. Luxo Jr. (1986)
Best Animated Short (n)

15. Tin Toy (1988)
Best Animated Short (n)

16. Geri's Game (1997)
Best Animated Short (w)

17. Boundin' (2003)
Best Animated Short (n)

18. One Band Band (2005)
Best Animated Short (n)

19. Lifted (2006)
Best Animated Short (n)

20. Presto (2008)
Best Animated Short (n)

21. Beauty and the Beast (1991)
Best Picture (n)
Best Score (w)
Best Song - Be Our Guest (n)
Best Song - Beauty and the Beast (w)
Best Song - Belle (n)
Best Sound (n)


22. A Grand Day Out (1990)
Best Animated Short (n)

23. The Wrong Trousers (1993)
Best Animated Short (w)

24. A Close Shave (1995)
Best Animated Short (w)

25. A Matter of Load and Death (2009)
Best Animated Short (n)

26. The Mask (1994)
Best Visual Effects (n)

February 5th

27. Tangled (2010)*
Best Song - I See the Light (n)

February 6th

28. The Cove (2009)*
Best Documentary (w)

29. City Slickers (1991)
Best Supporting Actor (Jack Palance) (w)

February 8th

30. Cliffhanger (1993)
Best Sound (n)
Best Sound Effects Editing (n)
Best Visual Effects (n)


February 9th

31. The Phantom of the Opera (2004)
Best Art Direction (n)
Best Cinematography (n)
Best Make-Up (n)


32. Happy Feet (2006)
Best Animated Film (w)

33. Monster House (2006)
Best Animated Film (n)

February 10th

34. Winged Migration (2002)
Best Documentary (n)

35. Twin Towers (2002)*
Best Documentary Short (w)

36. Thoth (2001)*
Best Documentary Short (w)

37. Miracle Fish (2009)*
Best Live Short (n)

February 11th

38. Aladdin (1992)
Best Score (w)
Best Song - A Whole New World (w)
Best Song - Friend Like Me (n)
Best Sound (n)
Best Sound Effects Editing (n)


39. The Conquest of Everest (1953)*
Best Documentary (n)

40. La Cucaracha (1934)*
Best Short (Comedy) (w)

41. Chariots of the Gods (1970)*
Best Documentary (n)

42. RKO Victory Special No. 34-201: Conquer By the Clock (1942)*
Best Documentary (n)

February 12th

43. The Danish Poet (2006)
Best Animated Short (w)

44. Maestro (2006)*
Best Animated Short (n)

45. Guard Dog (2004)
Best Animated Short (n)

46. Smile Pinki (2009)
Best Documentary Short (w)

47. 9 (2005)
Best Animated Short (n)

48. Bagered (2005)*
Best Animated Short (n)

49. The Moon and the Son: An Imagined Conversation (2005)*
Best Animated Short (w)

50. The Mysterious Geographic Explorations of Jasper Morello (2005)*
Best Animated Short (n)

51. Our Time is Up (2005)*
Best Live Short (n)

52. The Runaway (2005)*
Best Live Short (n)

February 13th

53. The Last Farm (2005)*
Best Live Short (n)

54. Cashback (2005)*
Best Live Short (n)

55. Six Shooter (2005)*
Best Live Short (w)

56. Madame Tutli-Putli (2007)*
Best Animated Short (n)

57. Even Pigeons Go to Heaven (2007)*
Best Animated Short (n)

58. Peter & the Wolf (2007)
Best Animated Short (w)

February 14th

59. At Night (2007)*
Best Live Short (n)

60. The Substitute (2007)*
Best Live Short (n)

61. The Mozart of Pickpockets (2007)*
Best Live Short (w)

62. Tanghi Argentini (2007)*
Best Live Short (n)

63. The Tonto Woman (2007)*
Best Live Short (n)

64. West Bank Story (2006)*
Best Live Short (w)

65. The Saviour (2006)*
Best Live Short (n)

66. Helmer & Son (2006)*
Best Live Short (n)

67. Binta and the Great Idea (2006)*
Best Live Short (n)

68. One Too Many (2006)*
Best Live Short (n)

69. Mona Lisa Desending a Staircase (1992)
Best Animated Short (w)

70. The Little Matchgirl (2006)
Best Animated Short (n)

71. The Little Mermaid (1989)
Best Score (w)
Best Song - Kiss the Girl (n)
Best Song - Under the Sea (w)


72. Superman (1941)
Best Short (Cartoon) (n)

73. The Muppet Movie (1979)
Best Song Score (n)
Best Song - The Rainbow Connection (n)


February 15th

74. The Great Muppet Caper (1981)
Best Song - The First Time It Happens (n)

February 16th

75. Finding Nemo (2003)
Best Animated Film (w)
Best Original Screenplay (n)
Best Score (n)
Best Sound Effects Editing (n)


February 17th

76. The ChubbChubbs! (2002)
Best Animated Short (w)

77. The Cathedral (2002)
Best Animated Short (n)

78. The Rocks (2002)
Best Animated Short (n)

79. Mt. Head (2002)
Best Animated Short (n)

80. The Muppets Take Manhatten (1984)
Best Song Score (n)

February 18th

81. Men In Black (1997)
Best Art Direction (n)
Best Make Up (w)
Best Score (Musical or Comedy) (n)


82. Fly Away Home (1996)
Best Cinematography (n)

83. Inja (Dog) (2002)*
Best Live Short (n)

84. Der er en yndig mand (This Charming Man) (2002)*
Best Live Short (w)

85. J'Attendrai Le Suivant (I'll Wait for the Next One) (2002)*
Best Live Short (w)

86. Fait d'Hiver (Gridlock) (2002)*
Best Live Short (w)

February 19th

87. Stuart Little (1999)
Best Visual Effects (n)

88. More (1998)*
Best Animated Short (n)

89. Copy Shop (2001)*
Best Live Short (n)

90. Killing Joe (1999)*
Best Live Short (n)

91. Kleingeld (1999)*
Best Live Short (n)

92. Major and Minor Miracles (1999)*
Best Live Short (n)

93. My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York (1999)*
Best Live Short (w)

February 20th

94. When the Day Breaks (1999)
Best Animated Short (n)

95. My Grandmother Ironed the King's Shirts (1999)
Best Animated Short (w)

96. 3 Misses (1999)
Best Animated Short (n)

97. Twister (1996)
Best Sound (n)
Best Visual Effects (n)


February 21st

98. Harry Potter and the Scorcerer's Stone (2001)
Best Art Direction (n)
Best Costumes (n)
Best Score (n)


99. Harry Potter and the Prizoner of Azkaban (2004)
Best Score (n)

100. Harry Potter and the Goblet of Fire (2005)
Best At Direction (n)

February 22nd

101. Up (2009)
Best Picture (n)
Best Animated Picture (w)
Best Original Screenplay (n)
Best Score (w)
Best Sound Editing (n)


February 23rd

102. John Henry and the Inky-Poo (1946)*
Best Animated Short (n)

103. Coraline (2009)
Best Animated Film (n)

104. Apollo 13 (1995)
Best Picture (n)
Best Supporting Actor (Ed Harris) (n)
Best Supporting Actress (Kathleen Quinlan) (n)
Best Adaped Screenplay (n)
Best Art Direction (n)
Best Film Editing (w)
Best Score (Drama) (n)
Best Sound (w)
Best Visual Effects (n)


105. Field of Dreams (1989)
Best Picture (n)
Best Adaped Screenplay (n)
Best Score (Drama) (n)


106. 12 Monkeys (1995)
Best Supporting Actor (Brad Pitt) (n)
Best Costumes (n)


107. For All Mankind (1989)*
Best Documentary (n)

February 24th

108. Waterworld (1995)
Best Sound (n)

109. Dune (1984)*
Best Sound (n)

110. Independence Day (1996)
Best Sound (n)
Best Visual Effects (w)


111. Bunny (1998)
Best Animated Short (w)

112. Gone Nutty (2003)
Best Animated Short (n)

113. Ice Age (2002)
Best Animated Film (n)

February 25th

114. No Time for Nuts (2006)
Best Animated Short (n)

115. James and the Giant Peach (1996)
Best Score (Comedy or Musical) (n)

116. Alice in Wonderland (2010)
Best Art Direction (w)
Best Costumes (w)
Best Visual Effects (n)


February 26th

117. Cars (2006)
Best Animated Film (n)
Best Song - Our Town (n)


118. Wall-E (2008)
Best Animated Film (w)
Best Original Screenplay (n)
Best Score (n)
Best Song - Down to Earth (n)
Best Sound Mixing (n)
Best Sound Editing (n)


119. Food Inc. (2009)
Best Documentary (n)

120. Snow White and the Seven Dwarfs (1937)
Best Score (n)
Honorary Achievment Won a year later


February 27th

121. Rejected (2000)*
Best Animated Short (n)

122. Paddle to the Sea (1967)*
Best Live Short (n)

123. Troublesome Creek: A Midwestern (1995)*
Best Documentary (n)

124. Brooklyn Bridge (1981)*
Best Documentary (n)

125. Little Terrorist (2004)*
Best Live Short (n)

126. Seawards the Great Ships (1961)*
Best Live Short (w)

127. The Canterbury Tales (1998)*
Best Animated Short (n)

128. Ryan (2004)*
Best Animated Short (w)

129. Strange Invaders (2001)*
Best Animated Short (n)

130. Walking (1968)*
Best Animated Short (n)

131. 83rd Academy Awards Show


Watched a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
--- Best Actor:
-x- Best Actress: Julie Andrews (Mary Poppins) (1964)
-x- Best Supporting Actor: Jack Palance (City Slickers) (1991)
--- Best Supporting Actress:
--- Best Director:
--- Best Original Screenplay:
--- Best Adapted Screenplay:
-x- Best Art Direction: Alice in Wonderland (2010)
--- Best Cinematography:
-x- Best Film Editing: Mary Poppins (1964)
-x- Best Costume Design: Alice in Wonderland (2010)
-x- Best Original Score: Mary Poppins (1964)
-x- Best Original Song: Toy Story 3 (We Belong Together) (2011)
-x- Best Makeup: Men in Black (1997)
--- Best Foreign Language Film:
-x- Best Animated Movie: Toy Story 3 (2011)
-x- Best Animated Short: For the Birds (2001)
-x- Best Live Action Short: La Cucaracha (1934)
-x- Best Sound: Apollo 13 (1995)
-x- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing) :
-x- Best Visual Effects: Mary Poppins (1964)
-x- Best Documentary Feature: The Cove (2009)
-x- Best Documentary Short: Throth (2001)

Last edited by darkhawk; 02-03-13 at 02:43 PM.
  Reply With Quote
Old 02-02-11, 01:28 AM   #40
Cardsfan111
DVD Talk Legend
 
Cardsfan111's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Location: Indiana
Posts: 13,015
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

2011 Academy Award Challenge List

February 1
1. City Slickers (1991)
Winner: Actor in a Supporting Role - Jack Palance

February 2
2. The Social Network (2010)
2011 Awards Nominee

February 3
3. An Officer and a Gentleman (1982)
Winner: Actor in a Supporting Role - Louis Gossett, Jr.
Nominee: Actress in a Leading Role- Debra Winger
Nominee: Film Editing - Peter Zinner
Nominee: Music (Original Score)- Jack Nitzsche
Winner: Music (Original Song) -- "Up Where We Belong"
Nominee: Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Douglas Day Stewart


February 4
4. In the Valley of Elah (2007)
Nominee: Actor in a Leading Role - Tommy Lee Jones

February 7
5. Hoosiers (1986)
Nominee: Actor in a Supporting Role - Dennis Hopper
Nominee: Music (Original Score) - Jerry Goldsmith


February 8
6. Revolutionary Road (2008)
Nominee: Actor in a Supporting Role - Michael Shannon
Nominee: Art Direction - Kristi Zea; Set Decoration - Debra Schutt
Nominee: Costume Design - Albert Wolsky

7. Daylight (1996)
Nominee: Sound Effects Editing - Richard L. Anderson, David A. Whittaker
8. Brokeback Moutain (2005)
Nominee: Actor in a Leading Role - Heath Ledger
Nominee: Actor in a Supporting Role - Jake Gyllenhaal
Nominee: Actress in a Supporting Role - Michelle Williams
Nominee: Cinematography - Rodrigo Prieto
Winner: Directing - Ang Lee
Winner: Music (Original Score) - Gustavo Santaolalla
Nominee: Best Picture - Diana Ossana and James Schamus, Producers
Winner: Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Larry McMurtry & Diana Ossana


February 9
9. Notes on a Scandal (2006)
Nominee: Actress in a Leading Role - Judi Dench
Nominee: Actress in a Supporting Role - Cate Blanchett
Nominee: Music (Original Score) - Philip Glass
Nominee: Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Patrick Marber


February 10
10. A Simple Plan (1998)
Nominee: Actor in a Supporting Role - Billy Bob Thornton
Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Scott B. Smith


February 11
11. Sideways (2004)
Nominee: Actor in a Supporting Role - Thomas Haden Church
Nominee: Actress in a Leading Role - Virginia Madsen
Nominee: Directing - Alexander Payne
Nominee: Best Picture - Michael London, Producer
Winner: Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Alexander Payne & Jim Taylor


February 12
12. Top Gun (1986)
Nominee: Film Editing - Billy Weber, Chris Lebenzon
Winner: Music (Original Song) - "Take My Breath Away," Music by Giorgio Moroder; Lyric by Tom Whitlock
Nominee: Sound - Donald O. Mitchell, Kevin O'Connell, Rick Kline, William B. Kaplan
Nominee: Sound Effects Editing - Cecelia Hall, George Watters II

13. The Wrestler (2008)
Nominee: Actor in a Leading Role - Mickey Rourke
Nominee: Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei


February 13
13. The Perfect Storm (2000)
Nominee: Sound - John Reitz, Gregg Rudloff, David Campbell, Keith A. Wester
Nominee: Visual Effects - Stefen Fangmeier, Habib Zargarpour, John Frazier, Walt Conti


February 14
14. Sleepers (1996)
Nominee: Music (Original Dramatic Score) - John Williams

February 15
15. The Kids are All Right (2010)
2011 Awards Nominee
16. The Town (2010)
2011 Awards Nominee

February 17
17. Postcards From the Edge (1990)
Nominee: Actress in a Leading Role - Meryl Streep
Nominee: Music (Original Song) - "I'm Checkin' Out," Music and Lyric by Shel Silverstein


February 18
18. In the Bedroom (2001)
Nominee: Actor in a Leading Role - Tom Wilkinson
Nominee: Actress in a Leading Role - Sissy Spacek
Nominee: Actress in a Supporting Role - Marisa Tomei
Nominee: Best Picture - Graham Leader, Ross Katz and Todd Field, Producers
Nominee: Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Screenplay by Rob Festinger and Todd Field

19. Little Miss Sunshine (2006)
Winner: Actor in a Supporting Role - Alan Arkin
Nominee: Actress in a Supporting Role - Abigail Breslin
Nominee: Best Picture - David T. Friendly, Peter Saraf and Marc Turtletaub, Producers
Winner: Writing (Original Screenplay) - Written by Michael Arndt


February 20
20. Milk
Winner: Actor in a Leading Role - Sean Penn
Nominee: Actor in a Supporting Role - Josh Brolin
Nominee: Costume Design - Danny Glicker
Nominee: Directing - Gus Van Sant
Nominee: Film Editing - Elliot Graham
Nominee: Music (Original Score) - Danny Elfman
Nominee: Best Picture - Dan Jinks and Bruce Cohen, Producers
Winner: Writing (Original Screenplay) - Written by Dustin Lance Black

21. Bolt (2008)
Nominee: Animated Feature Film - Chris Williams and Byron Howard

February 22
22. North Country (2005)
Nominee: Actress in a Leading Role - Charlize Theron
Nominee: Actress in a Supporting Role - Frances McDormand


February 23
23. The Curious Case of Benjamin Button (2008)
Nominee: Actor in a Leading Role - Brad Pitt
Nominee: Actress in a Supporting Role - Taraji P. Henson
Winner: Art Direction - Donald Graham Burt; Set Decoration: Victor J. Zolfo
Nominee: Cinematography - Claudio Miranda
Nominee: Costume Design - Jacqueline West
Nominee: Directing - David Fincher
Nominee: Film Editing - Kirk Baxter and Angus Wall
Winner: Makeup - Greg Cannom
Nominee: Music (Original Score) - Alexandre Desplat
Nominee: Best Picture - Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Ceán Chaffin, Producers
Nominee: Sound Mixing - David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Mark Weingarten
Winner: Visual Effects - Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton and Craig Barron
Nominee: Writing (Adapted Screenplay) - Screenplay by Eric Roth; Screen story by Eric Roth and Robin Swicord


February 24
24. Foul Play (1979)
Nominee: Music (Original Song) - "Ready To Take a Chance Again," Music by Charles Fox; Lyrics by Norman Gimbel

February 26
25. In the Line of Fire (1993)
Nominee: Actor in a Supporting Role - John Malkovich
Nominee: Film Editing - Anne V. Coates
Nominee: Writing (Screenplay Written Directly for the Screen) - Jeff Maguire
__________________
DVD/BD Spending Tab: 2010 2011 2012 2013 2014
Rank 'Em As You See 'Em: 2010 2011 2012 2013 2014

"i 'm new here. most of people in here are good. but there is a miserable person. Look into your mirror. Superboy!" --New Member, robert11

Last edited by Cardsfan111; 02-26-11 at 11:05 PM.
  Reply With Quote
Old 02-02-11, 11:14 AM   #41
Sondheim
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Sep 2004
Location: Near the Great Salt Lake
Posts: 1,394
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

1. How To Train Your Dragon (NOMINATED: Best Animated Feature, Best Score)
2. Blue Valentine (NOMINATED: Best Actress)
3. Rabbit Hole (NOMINATED: Best Actress)
4. The Broadway Melody (WINNER: Best Picture NOMINATED: Best Actress, Best Director)
5. Another Year (NOMINATED: Best Original Screenplay)
6. The Illusionist (NOMINATED: Best Animated Feature)
7. Blue Velvet (NOMINATED: Best Directing)
8. A History of Violence (NOMINATED: Best Supporting Actor, Best Adapted Screenplay)
9. Wild At Heart (NOMINATED: Best Supporting Actress)
10. A Man and a Woman (WINNER: Best Foreign Language Film, Best Original Screenplay NOMINATED: Best Actress, Best Directing)
11. Animal Kingdom (NOMINATED: Best Supporting Actress)
12. The Town (NOMINATED: Best Supporting Actor)
13. Innerspace (WINNER: Best Visual Effects)
14. Ponyo (NOMINATED: Best Animated Feature)

Last edited by Sondheim; 02-26-11 at 10:58 AM.
  Reply With Quote
Old 02-09-11, 09:32 PM   #42
popcorn
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Oct 1999
Location: East of Dorothy's hood in the Wizard of Oz
Posts: 1,169
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

I totally forgot this started! Here we go again!

* = First time viewing

01/28/2011
01. Grease (1978) NOMINATED - MUSIC (Original Song)

01/29/2011
02. The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2000) WINNER - CINEMATOGRAPHY, MAKEUP, MUSIC (Original Score), VISUAL EFFECTS

01/30/2011
03. The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) WINNER - SOUND EDITING, VISUAL EFFECTS
04. The Lord of the Rings: The Return of the King (2002) WINNER - ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, DIRECTING, FILM EDITING, MAKEUP, MUSIC (Original Score), MUSIC (Original Song), BEST PICTURE, SOUND MIXING, VISUAL EFFECTS, WRITING (Adapted Screenplay)

02/06/2011
05. Monsters, Inc (2001) WINNER - MUSIC (Original Song)
06. The Incredibles (2004) WINNER - ANIMATED FEATURE FILM & SOUND EDITING
07. Toy Story 2 (1999) NOMINATED - MUSIC (Original Song)

02/11/2011
08. Exit Through the Gift Shop * (2010) NOMINATED - Documentary Feature

02/15/2011
09. The Social Network * (2010) NOMINATED - Actor in a Leading Role, Cinematography, Directing, Film Editing, Music (Original Score), Best Picture, Sound Mixing, Writing (Adapted Screenplay)
10. Restrepo * (2010) NOMINATED - Documentary Feature
11. One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) WINNER - ACTOR, ACTRESS, DIRECTING, BEST PICTURE, WRITING (Screenplay Adapted from Other Material)

02/16/2011
12. Days of Heaven * (1978) WINNER - CINEMATOGRAPHY

02/17/2011
13. Unstoppable * (2010) NOMINATED - Sound Editing
14. Alice in Wonderland * (2010) NOMINATED - Art Direction, Costume Design, Visual Effects

02/18/2011
15. The Matrix (1999) WINNER - FILM EDITING, SOUND, SOUND EFFECTS EDITING, VISUAL EFFECTS

02/19/2011
16. Dogtooth * (2010) NOMINATED - Foreign Language Film

02/21/2011
17. Malcolm X (1992) NOMINATED - ACTOR IN A LEADING ROLE, COSTUME DESIGN

02/24/2011
18. Robocop (1986) WINNER - SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)

02/25/2011
19. Inception (2010) NOMINATED - Art direction, Cinematography, Original Score, Best Picture, Sound Editing, Sound Mixing, Visual Effects, Original Screenplay
20. Moulin Rouge (2000) WINNER - ART DIRECTION, COSTUME DESIGN

02/26/2011
21. Star Wars (1977) WINNER - ART DIRECTION, COSTUME DESIGN, FILM EDITING, MUSIC (Original Score), SOUND, VISUAL EFFECTS, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Benjamin Burtt, Jr.)
22. The Empire Strikes Back (1980) WINNER - SOUND, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
23. The Empire Strikes Back (1980) WINNER - SOUND, SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
24. Return of the Jedi (1983) WINNER - SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)

02/27/2011
25. My Cousin Vinny (1991) WINNER - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

Spoiler:
Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
--- 1970:
-X- 1980: Return of the Jedi
--- 1990:
--- 2000:

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
--- Best Actor:
-X- Best Actress: One Flew Over the Cuckoo's Nest
--- Best Supporting Actor:
--- Best Supporting Actress:
--- Best Director:
--- Best Original Screenplay:
--- Best Adapted Screenplay:
-X- Best Art Direction: The Lord of the Rings: The Return of the King
-X- Best Film Editing: The Matrix
-X- Best Costume Design: Moulin Rouge
-X- Best Original Score: The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
-X- Best Original Song: Monsters, Inc
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
-X- Best Animated Film:The Incredibles
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
-X- Best Cinematography: Days of Heaven
-X- Best Sound: Star Wars
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Robocop
-X- Best Visual Effects: The Lord of the Rings: The Two Towers
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Toy Story 2
-X- PG: Grease
-X- PG-13: Malcolm X
--- R:
--- Not Rated
__________________
Challenges Oscar: 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | Comedy: 2011 | Sci-Fi: 2014 | 2013 | 2011 | 2009
Animation: 2011 | Criterion: 2013 | 2011 | Holiday: 2012 | Blu/DVD Spending Tab: 2011 | 2012


"The things you own end up owning you..."

Last edited by popcorn; 02-27-11 at 04:56 PM.
  Reply With Quote
Old 02-16-11, 11:51 PM   #43
mightysparks
Senior Member
 
mightysparks's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Location: London, UK
Posts: 273
Re: The 5th Annual Academy Award Challenge ***LISTS THREAD***

Oh poo, I only just saw this. Luckily, I've been going through the nominees recently, so I'll join now

I've already seen all the BP winners.

All are first time viewings.

January 27:
1. The Heiress (1949) - 6/10
Winner: Best Actress in a Leading Role
Winner: Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
Winner: Best Costume Design, Black-and-White
Winner: Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture


January 28:
2. The Magnificent Seven (1960) - 7/10
Nominee: Best Music, Scoring of a Dramatic or Comedy Picture


January 30:
3. Suspicion (1941) - 5/10
Winner: Best Actress in a Leading Role
Nominee: Best Music, Scoring of a Dramatic Picture
Nominee: Best Picture


4. Great Expectations (1946) - 6/10
Winner: Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
Winner: Best Cinematography, Black-and-White
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay

5. Sideways (2004) - 7/10
Winner: Best Writing, Adapted Screenplay
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Performance by an Actress in a Supporting Role


February 3:
6. Stagecoach (1939) - 5/10
Winner: Best Actor in a Supporting Role
Winner: Best Music, Scoring
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White
Nominee: Best Director
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture


7. Mr. Deeds Goes to Town (1936) - 6/10
Winner: Best Director
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Sound, Recording
Nominee: Best Writing, Screenplay


February 4:
8. Dodsworth (1936) - 5/10
Winner: Best Art Direction
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Sound, Recording
Nominee: Best Writing, Screenplay


February 5:
9. A Serious Man (2009) - 7/10
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


10. Precious (2009) - 5/10
Winner: Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Winner: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Achievement in Editing
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actress in a Leading Role


February 6:
11. Atonement (2007) - 7/10
Winner: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominee: Best Achievement in Art Direction
Nominee: Best Achievement in Cinematography
Nominee: Best Achievement in Costume Design
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


February 7:
12. Four Weddings and a Funeral (1994) - 6/10
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


13. Ballada o soldate (1959) - 7/10
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


14. The Queen (2006) - 5/10
Winner: Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominee: Best Achievement in Costume Design
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Writing, Original Screenplay


15. Sense and Sensibility (1995) - 4/10
Winner: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominee: Best Actress in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Music, Original Dramatic Score
Nominee: Best Picture


February 8:
16. Rabbit Hole (2010) - 6/10
Nominee: Best Performance by an Actress in a Leading Role


February 11:
17. Rebel Without a Cause (1955) - 5/10
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Writing, Motion Picture Story


February 13:
18. Les enfants du paradis - 7/10
Nominee: Best Writing, Original Screenplay


19. Kiss of the Spider Woman (1985) - 8/10
Winner: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


20. Milk (2008) - 7/10
Winner: Best Performance by an Actor in a Leading Role
Winner: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominee: Best Achievement in Costume Design
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Achievement in Editing
Nominee: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actor in a Supporting Role


February 14:
21. Prizzi's Honor (1985) - 4/10
Winner: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Director
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 15:
22. Gaslight (1944) - 4/10
Winner: Best Actress in a Leading Role
Winner: Best Art Direction-Interior Decoration, Black-and-White
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Cinematography, Black-and-White
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay


23. Sons and Lovers (1960) - 5/10
Winner: Best Cinematography, Black-and-White
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 16:
24. The Reader (2008) - 6/10
Winner: Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominee: Best Achievement in Cinematography
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published


25. Michael Clayton (2007) - 5/10
Winner: Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominee: Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


February 17:
26. 42nd Street (1933) - 6/10
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Sound, Recording


27. Capote (2005) - 6/10
Winner: Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Writing, Adapted Screenplay


February 18:
28. Broadcast News (1987) - 7/10
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Actress in a Leading Role
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


29. The Cider House Rules (1999) - 7/10
Winner: Best Actor in a Supporting Role
Winner: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Nominee: Best Art Direction-Set Decoration
Nominee: Best Director
Nominee: Best Editing
Nominee: Best Music, Original Score
Nominee: Best Picture


30. Jerry Maguire (1996) - 6/10
Winner: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


February 19:
31. A Star Is Born (1954) - 5/10
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Leading Role
Nominee: Best Art Direction-Set Decoration, Color
Nominee: Best Costume Design, Color
Nominee: Best Music, Original Song
Nominee: Best Music, Scoring of a Musical Picture


February 20:
32. Adam's Rib (1949) - 6/10
Nominee: Best Writing, Story and Screenplay


February 21:
33. Children of a Lesser God (1986) - 7/10
Winner: Best Actress in a Leading Role
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 22:
34. Quiz Show (1994) - 6/10
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Director
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


35. Midnight Express (1978) - 6/10
Winner: Best Music, Original Score
Winner: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium
Nominee: Best Actor in a Supporting Role
Nominee: Best Director
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Picture


February 23:
36. Awakenings (1990) - 6/10
Nominee: Best Actor in a Leading Role
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


February 24:
37. Todo sobre mi madre (1999) - 7/10
Winner: Best Foreign Language Film


February 25:
38. Vera Drake (2004) - 7/10
Nominee: Best Achievement in Directing
Nominee: Nominee: Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominee: Best Writing, Original Screenplay


February 27:
39. Another Year (2010) - 5/10
Nominee: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen


February 28:
40. The 83rd Annual Academy Awards (does it still count if it was the next day for me?)

TOTAL = 40



Checklist:
Spoiler:


Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
-X- 1930: Stagecoach (1939)
-X- 1940: The Heiress (1949)
--- 1950:
-X- 1960: Sons and Lovers (1960)
-X- 1970: Midnight Express (1978)
-X- 1980: Kiss of the Spider Woman (1985)
-X- 1990: Sense and Sensibility (1995)
-X- 2000: Sideways (2004)

Watch a Winner from the Following Categories:

--- Best Picture:
-X- Best Actor: Stagecoach (1939)
-X- Best Actress: The Heiress (1949)
-X- Best Supporting Actor: The Cider House Rules (1999)
-X- Best Supporting Actress: Prizzi's Honor (1985)
-X- Best Director: Mr. Deeds Goes to Town (1936)
-X- Best Original Screenplay: Milk (2008)
-X- Best Adapted Screenplay: Sideways (2004)
-X- Best Art Direction: The Heiress (1949)
--- Best Film Editing:
-X- Best Costume Design: The Heiress (1949)
-X- Best Original Score: Atonement (2007)
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
-X- Best Foriegn Language Film: Todo sobre mi madre (1999)
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
-X- Best Cinematography: Great Expectations (1946)
--- Best Sound:
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Great Expectations (1946)
-X- PG: The Magnificent Seven (1960)
-X- PG-13: The Queen (2006)
-X- R: Capote (2005)
--- Not Rated

__________________
Horror Challenge: 2010 | 2011 | 2012 | 2013

iCM Profile | IMDb Vote History | LastFM

Last edited by mightysparks; 02-27-11 at 11:38 PM.
  Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


All times are GMT -5. The time now is 07:36 PM.

Rules - DVD Talk - Archive - Privacy Statement - Top

Powered by vBulletin® Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.2.0
Copyright 2011 DVDTalk.com All Rights Reserved. Privacy Policy and Terms of Use.