Release List Reviews Shop Join News DVD Giveaways Video Games Advertise
DVD Reviews | Theatrical Reviews | Adult DVD Reviews | Video Game Reviews | Price Search Buy Stuff Here
DVD Talk
DVD Reviews DVD Talk Headlines HD Reviews


Add to My Yahoo! - RSS 2.0 - RSS 2.0 - DVD Talk Podcast RSS -


Go Back   DVD Talk Forum > DVD Discussions > DVD Talk

DVD Talk Talk about DVDs and Movies on DVD including Covers and Cases

Reply
 
Thread Tools
Old 01-20-09, 01:41 AM   #1
The Monkees
DVD Talk Platinum Edition
 
Join Date: Oct 2004
Location: Chicago, IL
Posts: 3,863
The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Here is the list thread. Please keep it only lists and refer your discussions to here:

Discussion Thread

Remember the Challenge begins Thursday January 22, 2009 at 12:00am CST

PLEASE, PLEASE, PLEASE, REMEMBER TO NUMBER YOUR LISTS!!!

ENJOY!
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 01:41 AM   #2
The Monkees
DVD Talk Platinum Edition
 
Join Date: Oct 2004
Location: Chicago, IL
Posts: 3,863
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22nd

1. The Graduate (1967) (2:15am)
-Winner: Best Director- Mike Nichols
-Nomination: Best Picture (1967)
-Nomination: Best Actor- Dustin Hoffman
-Nomination: Best Actress- Anne Bancroft
-Nomination: Best Supporting Actress- Katherine Ross
-Nomination: Best Screenplay (Based on Material from Another Medium)- Calder Willingham & Buck Henry
-Nomination: Best Cinematography- Robert Surtees


January 23rd

2. Raiders of the Lost Ark (1981) (2:00am)
-Winner: Best Art Direction- Norman Reynolds, Leslie Dilley & Michael Ford
-Winner: Best Film Editing- Michael Khan
-Winner: Best Sound- Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker & Roy Charman
-Winner: Best Visual Effects- Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson & Joe Johnston
-Winner: Special Achievement Award for Sound Effects Editing- Ben Burtt & Richard L. Anderson
-Nomination: Best Picture (1981)
-Nomination: Best Director- Steven Spielberg
-Nomination: Best Original Score- John Williams
-Nomination: Best Cinematography- Douglas Slocombe

3. Dog Day Afternoon (1975) (11:10pm)
-Winner: Best Original Screenplay- Frank Pierson
-Nomination: Best Picture (1975)
-Nomination: Best Actor- Al Pacino
-Nomination: Best Supporting Actor- Chris Sarandon
-Nomination: Best Director- Sidney Lumet
-Nomination: Best Film Editing- Dede Allen


January 24th

4. The Fly (1986) (1:25pm)
-Winner: Best Makeup- Chris Walas & Stephen Dupuis
5. Beauty & the Beast (1991) (3:00pm)
-Winner: Best Original Score- Alan Menken
-Winner: Best Original Song "Beauty & the Beast" by Alan Menken & Howard Ashman
-Nomination: Best Picture (1991)
-Nomination: Best Original Song "Be Our Guest" by Alan Menken & Howard Ashman
-Nomination: Best Original Song "Belle" by Alan Menken & Howard Ashman
-Nomination: Best Sound- Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson & Doc Kane


January 25th

6. Chicago (2002) (1:10pm)
-Winner: Best Picture (2002)
-Winner: Best Supporting Actress- Catherine Zeta-Jones
-Winner: Best Art Direction- John Myhre & Gordon Slim
-Winner: Best Costume Design- Colleen Atwood
-Winner: Best Film Editing- Martin Walsh
-Winner: Best Sound- Michael Minkler, Dominick Tavella & David Lee
-Nomination: Best Actress- Renee Zellwegger
-Nomination: Best Supporting Actor- John C. Reilly
-Nomination: Best Supporting Actress- Queen Latifah
-Nomination: Best Director- Rob Marshall
-Nomination: Best Cinematography- Dion Beebe
-Nomination: Best Original Song- "I Move On" by John Kander & Fred Ebb
-Nomination: Best Adapted Screenplay- Bill Condon


January 26th - January 27th

None These Days

January 28th

7. Aliens (1986) (1:55pm)
-Winner: Best Sound Effects Editing- Don Sharpe
-Winner: Best Visual Effects- Robert Skotak, Stan Winston, John Richardson & Suzanne Benson
-Nomination: Best Actress- Sigourney Weaver
-Nomination: Best Art Direction- Peter Lamont & Crispian Sallis
-Nomination: Best Film Editing- Ray Lovejoy
-Nomination: Best Original Score- James Horner
-Nomination: Best Sound- Graham V. Hartstone, Nicolas Le Messurier, Michael A. Carter & Roy Charman


January 29th - February 4th

None These Days

February 5th

8. Star Wars: Episode I -The Phantom Menace- (1999) (9:25pm)
-Nomination: Best Sound- Gary Rydstrom, Tom Johnson, Shawn Murphy & John Midgley
-Nomination: Best Sound Effects Editing- Ben Burtt & Tom Bellfort
-Nomination: Best Visual Effects- John Knoll, Dennis Muren, Scott Squires & Rob Coleman


February 6th - February 7th

None These Days

February 8th

9. Forrest Gump (1994) (9:05pm)
-Winner: Best Picture (1994)
-Winner: Best Actor- Tom Hanks
-Winner: Best Director- Robert Zemeckis
-Winner: Best Adapted Screenplay- Eric Roth
-Winner: Best Film Editing- Arthur Schmidt
-Winner: Best Visual Effects- Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum & Allen Hall
-Nomination: Best Supporting Actor- Gary Sinise
-Nomination: Best Art Direction- Rick Carter & Nancy Haigh
-Nomination: Best Cinematography- Don Burgess
-Nomination: Best Makeup- Daniel C. Striepeke, Hallie D'Amore & Judith A. Cory
-Nomination: Best Original Score- Alan Silvestri
-Nomination: Best Sound- Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands & William B. Kaplan
-Nomination: Best Sound Effects Editing- Gloria S. Borders & Randy Thom


February 9th

None Today

February 10th

10. Back to the Future (1985) (9:35pm)
-Winner: Best Sound Effects Editing- Charles L. Campbell & Robert Rutledge
-Nomination: Best Original Screenplay- Robert Zemeckis & Bob Gale
-Nomination: Best Original Song- "The Power of Love" by Chris Hayes, Johnny Colla & Huey Lewis
-Nomination: Best Sound- Bill Varney, B. Tennyson Sebastian II, Robert Thirwell & William B. Kaplan


February 11th - February 16th

None These Days

February 17th

11. Back to the Future Part II (1989) (9:05pm)
-Nomination: Best Visual Effects- Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell & Steve Gawley

February 18th

12. Amadeus (1984) (9:05pm)
-Winner: Best Picture (1984)
-Winner: Best Actor- F. Murray Abraham
-Winner: Best Director- Milos Foreman
-Winner: Best Adapted Screenplay- Peter Shaffer
-Winner: Best Art Direction- Patrizia Von Brandenstein & Karel Cerny
-Winner: Best Costume Design- Theodor Pistek
-Winner: Best Makeup- Paul LeBlanc & Dick Smith
-Winner: Best Sound- Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide & Chris Newman
-Nomination: Best Actor- Tom Hulce
-Nomination: Best Cinematography- Miroslav Ondricek
-Nomination: Best Film Editing- Nena Danevic & Michael Chandler


February 19th - 20th

None These Days

February 21st

13. Ghostbusters (1984) (7:10pm)
-Nomination: Best Original Song- "Ghostbusters" by Ray Parker Jr.
-Nomination: Best Visual Effects- Richard Edlund, John Bruno, Mark Vargo & Chuck Gaspar


February 22nd

14. The 81st Annual Academy Awards Ceremony (2009) (7:30pm)


______________________________________

CHECKLIST

Watch a Film Winner From the Following Decades:

--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
-X- 1960: The Graduate (1967)
-X- 1970: Dog Day Afternoon (1975)
-X- 1980: Raiders of the Lost Ark (1981)
-X- 1990: Beauty & the Beast (1991)
-X- 2000: Chicago (2002)

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: Chicago (2002)
-X- Best Actor: Tom Hanks "Forrest Gump" (1994)
--- Best Actress:
--- Best Supporting Actor:
-X- Best Supporting Actress: Catherine Zeta-Jones "Chicago" (2002)
-X- Best Director: Mike Nichols "The Graduate" (1967)
-X- Best Original Screenplay: Frank Pierson "Dog Day Afternoon" (1975)
-X- Best Adapted Screenplay: Eric Roth "Forrest Gump" (1994)
-X- Best Art Direction: Norman Reynolds, Leslie Dilley & Michael Ford "Raiders of the Lost Ark" (1981)
-X- Best Film Editing: Michael Khan "Raiders of the Lost Ark" (1981)
-X- Best Costume Design: Colleen Atwood "Chicago" (2002)
-X- Best Original Score: Alan Menken "Beauty & the Beast" (1991)
-X- Best Original Song: "Beauty & the Beast" by Alan Menken & Howard Ashman "Beauty & the Beast" (1991)
-X- Best Makeup: Chris Walas & Stephen Dupuis "The Fly" (1986)
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
-X- Best Sound: Bill Varney, Steve Maslow, Gregg Landaker & Roy Charman "Raiders of the Lost Ark" (1981)
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Don Sharpe "Aliens" (1986)
-X- Best Visual Effects: Richard Edlund, Kit West, Bruce Nicholson & Joe Johnston "Raiders of the Lost Ark" (1981)
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Beauty & the Beast (1991)
-X- PG: The Graduate (1967)
-X- PG-13: Chicago (2002)
-X- R: Dog Day Afternoon (1975)
--- Not Rated

Last edited by The Monkees; 02-23-09 at 01:31 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 01:51 AM   #3
QuirkyMovieGirl
Senior Member
 
QuirkyMovieGirl's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Location: In my head.
Posts: 303
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

1/23

1) Brother Bear (2003)
Nominated Animated Feature Film
2) Mighty Aphrodite (1995)
Winner Supporting Actress, Mira Sorvino
Nominated Original Screenplay, Woody Allen


1/24

3) Mrs. Henderson Presents (2005)
Nominated Best Actress, Judi Dench, and Costumes
4) Y Tu Mama Tambien (2002)
Nominated Original Screenplay, Carlos Cuaron and Alfonso Cuaron
5) Dirty Pretty Things (2003)
Nominated Original Screenplay, Steven Knight

1/25

6) The Last of the Mohicans (1993)
Winner Best Sound
7) No End in Sight (2008)
Nominated Best Documentary Feature

1/26

8) East of Eden (1956)
Winner Supporting Actress Jo Van Fleet
Nominated Best Actor, James Dean, Director Elia Kazan, Screenplay, Paul Osborn


1/27

9) Salaam Bombay! (1989)
Nominated Best Foreign Language Film

1/29

10) The Public Enemy (1931)
Nominated Writing Original Story, John Bright and Kubec Glasmon

1/30

11) In Bruges (2009)
Nominated Best Original Screenplay, Martin McDonagh

1/31

12) Luxo Jr. (1986)
Nominated Short Film Animated
13) Tin Toy (1988)
Winner Short Film Animated
14) Geri's Game (1997)
Winner Short Film Animated
15) For the Birds (2001)
Winner Short Film Animated
16) Mike's New Car (2002)
Nominated Short Film Animated
17) Boundin' (2003)
Nominated Short Film Animated
18) One Man Band (2005)
Nominated Short Film Animated
19) Lifted (2006)
Nominated Short Film Animated

20) Stagecoach (1940)
Winner Supporting Actor, Thomas Mitchell, Score
Nominated Best Picture, Director, John Ford, Art Direction, Cinematography, Editing


2/3

21) The Sting (1973)
Winner Best Picture, Director, George Roy Hill, Writing, David S. Ward, Art Direction, Costume Design, Editing, Music
Nominated Actor, Robert Redford, Cinematography, Sound

22) Radio Days (1987)
Nominated Best Original Screenplay, Woody Allen, Art Direction

2/6

23) Laura (1944)
Winner Cinematography
Nominated Director, Otto Preminger, Actor, Clifton Webb, Screenplay, Art Direction

24) Sleeping Beauty (1959)
Nominated Score
25) Corpse Bride (2005)
Nominated Animated Feature

2/7

26) The Rock (1996)
Nominated Sound

2/22

27) Slumdog Millionaire (2008)
Nominated Best Picture, etc.
28) Oscars Telecast
__________________
John Lennon is a trademark of Yoko Ono. Oh no! Oh no! Oh no! Oh no!!! - Imani Coppola, The Black and White Album

My Countdown Counting down to: Lost: The Final Season
Secrets will be revealed!

Last edited by QuirkyMovieGirl; 02-22-09 at 07:12 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 01:52 AM   #4
kevinlord190
Suspended
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 275
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22nd
1. The Dark Knight (best supporting actor-Heath Ledger)

January 27th
The Visitor-Best Actor-Richard Jenkins
Adaption-Best Supporting Actor-Chris Cooper

Last edited by kevinlord190; 01-28-09 at 01:37 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 03:29 AM   #5
Greg MacGuffin
DVD Talk Special Edition
 
Greg MacGuffin's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: Formerly known as "Jeffy Pop"/Denver
Posts: 1,901
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22

January 23
1. Frost/Nixon
Nominee - Best Achievement in Directing
Nominee - Best Achievement in Editing
Nominee - Best Motion Picture of the Year
Nominee - Best Performance by an Actor in a Leading Role
Nominee - Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

2. Brazil
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

January 24
3. Nights of Cabiria
Winner - Best Foreign Language Film

January 25
4. Lethal Weapon 2
Nominee - Best Effects, Sound Effects Editing

January 26
5. No Country for Old Men
Winner - Best Achievement in Directing
Winner - Best Motion Picture of the Year
Winner - Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Winner - Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

January 27
6. Terminator 2: Judgment Day
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Winner - Best Effects, Visual Effects
Winner - Best Makeup
Winner - Best Sound

January 28

January 29
7. The Adventures of Baron Munchausen
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration
Nominee - Best Costume Design
Nominee - Best Effects, Visual Effects
Nominee - Best Makeup

January 30

January 31
8. JFK
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Film Editing

9. Pan's Labyrinth
Winner - Best Achievement in Art Direction
Winner - Best Achievement in Cinematography
Winner - Best Achievement in Makeup

February 1
10. E.T. The Extra-Terrestrial
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Winner - Best Effects, Visual Effects
Winner - Best Music, Original Score
Winner - Best Sound

11. Blade Runner
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration
Nominee - Best Effects, Visual Effects

12. Iron Man
Nominee - Best Achievement in Sound Editing
Nominee - Best Achievement in Visual Effects

February 2
13. Munich
Nominee - Best Achievement in Directing
Nominee - Best Achievement in Editing
Nominee - Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nominee - Best Motion Picture of the Year
Nominee - Best Writing, Adapted Screenplay

14. West Bank Story
Winner - Best Short Film, Live Action

15. The Saviour
Nominee - Best Short Film, Live Action

16. Helmer & Son
Nominee - Best Short Film, Live Action

17. Binta & The Great Idea
Nominee - Best Short Film, Live Action

18. One Too Many
Nominee - Best Short Film, Live Action

19. The Danish Poet
Winner - Best Short Film, Animated

20. Maestro
Nominee - Best Short Film, Animated

February 3
21. Superman
Winner - Special Achievement Award, For Visual Effects

February 4

February 5
22. Tropic Thunder
Nominee - Best Performance by an Actor in a Supporting Role

February 6
23. Man on Wire
Winner - Best Documentary, Features

24. The Discreet Charm of the Bourgeoisie
Winner - Best Foreign Language Film

February 7
25. The Third Man
Winner - Best Cinematography, Black-and-White

26. Dave
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

27. Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Winner - Best Writing, Original Screenplay

February 8
28. American Beauty
Winner - Best Actor in a Leading Role
Winner - Best Cinematography
Winner - Best Director
Winner - Best Picture
Winner - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

February 9

February 10
29. The Earrings of Madame de...
Nominee - Best Costume Design, Black-and-White

February 11
30. Robin Hood (1973)
Nominee - Best Music, Original Song

31. Stand By Me
Nominee - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

February 12

February 13
32. Raiders of the Lost Ark
Winner - Best Art Direction-Set Decoration
Winner - Best Effects, Visual Effects
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Sound

February 14
33. Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Nominee - Best Effects, Sound Effects Editing
Nominee - Best Effects, Visual Effects
Nominee - Best Sound

34. Presto
Nominee - Best Short Film, Animated

35. WALL·E
Winner - Best Animated Feature Film of the Year

36. Charade
Nominee - Best Music, Original Song

37. Frozen River
Nominee - Best Performance by an Actress in a Leading Role
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

February 15
38. Indiana Jones and the Temple of Doom
Winner - Best Effects, Visual Effects

39. Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Nominee- Best Visual Effects

February 16
40. The Matrix
Winner - Best Editing
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing
Winner - Best Effects, Visual Effects
Winner - Best Sound

41. Indiana Jones and the Last Crusade
Winner - Best Effects, Sound Effects Editing

February 17
42. Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Nominee - Best Achievement in Makeup

43. Pulp Fiction
Winner - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

February 18

February 19
44. Spirited Away
Winner - Best Animated Feature

February 20
45. All the President's Men
Winner - Best Actor in a Supporting Role
Winner - Best Art Direction-Set Decoration
Winner - Best Sound
Winner - Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

February 21
46. A Streetcar Named Desire
Winner - Best Actor in a Supporting Role
Winner - Best Actress in a Leading Role
Winner - Best Actress in a Supporting Role
Winner - Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White

47. Star Wars: Episode IV - A New Hope
Winner - Best Art Direction-Set Decoration
Winner - Best Costume Design
Winner - Best Effects, Visual Effects
Winner - Best Film Editing
Winner - Best Music, Original Score
Winner - Best Sound

February 22
48. Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
Winner - Best Sound
Winner - Special Achievement Award, For visual effects

49. Star Wars: Episode VI - The Return of the Jedi
Winner - Special Achievement Award, For visual effects

50. The 81st Annual Academy Awards
__________________
"My name is Luke Cooper. I love cinema. My favorite movies are Citizen Kane and The Boondock Saints."

Last edited by Greg MacGuffin; 02-23-09 at 12:32 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 06:26 AM   #6
Numes
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Jul 2002
Location: Hawkeye Country
Posts: 2,332
* = first time viewing

Attention: There may be minor spoilers in my comments on the films.

Total Watched: 12
     Total Movies: 7
     Total Commentaries: 4
     Total Specials: 1
Total First Time Viewings: 7

Thursday, January 22nd, 2009
1. The Godfather (1972) - [DVD Commentary* - Francis Ford Coppola]
Winner: Best Picture
Winner: Best Actor in a Leading Role - Marlin Brando
Winner: Best Writing (Adapted Screenplay)

Nominee: Best Actor in a Supporting Role - James Caan
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Al Pacino
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Director
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Music, Original Dramatic Score
Nominee: Best Sound

Wonderful commentary. Francis Ford Coppola really tells it all and includes all of the behind the scenes stuff with the problems with the studio and how out of his element he felt at times. It's hard to believe that this absolute classic almost had its director fired.

2. Face/Off (1998) - [HD DVD Commentary* - Writers+Director]
Nominee: Best Effects, Sound Effects Editing

3. Raiders of the Lost Ark (1981) - [DVD]
Winner: Best Art Direction
Winner: Best Film Editing
Winner: Best Sound
Winner: Best Visual Effects
Winner: Best Sound Effects Editing

Nomination: Best Picture
Nomination: Best Cinematography
Nomination: Best Director
Nomination: Best Original Score


Saturday, January 24th, 2009
4. Face/Off (1998) - [HD DVD Commentary* - Writers]
Nominee: Best Effects, Sound Effects Editing
How odd. This was the full commentary of just the writers, for which they cut portions of this commentary into the other commentary. I could tell that something was up with the change in sound on the other commentary.

Friday, January 30th, 2009
5. The Godfather: Part II (1974) - [Blu-Ray]
Winner: Best Picture
Winner: Best Actor in a Supporting Role - Robert De Niro
Winner: Best Writing (Adapted Screenplay)
Winner: Best Director
Winner: Best Music, Original Dramatic Score
Winner: Best Art Direction-Set Decoration
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - James Caan
Nominee: Best Actor in a Leading Role - Al Pacino
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Michael V. Gazzo
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Lee Strasberg
Nominee: Best Actress in a Supporting Role - Talia Shire
Nominee: Best Costume Design

At one time, I think I was a bigger fan of this movie that The Godfather. This is an absolutely wonderful movie, but I will definitely have to go with the original. I really wish they could have signed Marlon Brando to show up at the end.

Wednesday, February 4th, 2009
6. The Godfather: Part II (1974) - [DVD Commentary* - Francis Ford Coppola]
See #5 for Academy Award wins and nominees

Friday, February 6th, 2009
7. Saturday Night Fever (1977)* - [HDNet Movies]
Nominee: Best Actor in a Leading Role
I had never seen this movie and it was good, but it was not all what I expected. I thought it was going to be more about the dancing and John Travolta's rise to the disco world. I don't know why that was ingrained in my mind. Nonetheless, the solo dance scene with Travolta was awesome.

8. Being John Malkovich (1999) - [HDNet Movies]
Nominee: Best Actress in a Supporting Role
Nominee: Best Director
Nominee: Best Original Screenplay
I've always liked this movie, it's so different and unique. The acting is superb and the script definitely makes it enthralling.

Friday, February 13th, 2009
9. Slumdog Millionaire (2008)* - [Theater]
Nomination: Best Achievement in Cinematography
Nomination: Best Achievement in Directing
Nomination: Best Achievement in Editing
Nomination: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Score
Nomination: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nomination: Best Achievement in Music Written for Motion Pictures, Original Song
Nomination: Best Achievement in Sound
Nomination: Best Achievement in Sound Editing
Nomination: Best Motion Picture of the Year
Nomination: Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published

Amazing movie. Amazing music. The first time in a while I have been blown away after watching a movie.

Sunday, February 15th, 2009
10. Indiana Jones and the Last Crusade (1989) - [DVD]
Winner: Best Art Direction
Winner: Best Sound Effects Editing

Nomination: Best Picture
Nomination: Best Sound
Nomination: Best Original Score

This is the Indiana Jones I enjoy watching the most. I just love the ending and getting to the grail. "You have chosen...wisely"

Friday, February 20th, 2009
11. Jerry McGuire (1996) - [DVD]
Winner: Best Actor in a Supporting Role
Nomination: Best Picture
Nomination: Best Actor in a Leading Role
Nomination: Best Film Editing
Nomination: Best Picture
Nomination: Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen

I haven't seen this for quite some time. It is definitely a good movie. I have never been the biggest Renee Zellweger fan, but she was just about right in her role. For some reason I had the famous line "You had me at hello" said by Tom Cruise in my mind. I didn't finish the commentary until after the challenge, but what a major disappointment. Cameron Crowe needs to do solo commentaries. Having the actors there was a clusterfuck to be honest.

Sunday, February 22nd, 2009
12. The 81st Annual Academy Awards Ceremony (2009) - [ABCHD]
I liked the toned down style of the awards. Loved the opening number by Hugh Jackman, very well done. No one got cut off big . Really only cared about Heath Ledger winning Best Supporting Actor, so that was good. Didn't have a favorite for Best Picture. I had only seen Slumdog Millionaire and Benjamin Button. Benjamin Button was a big letdown for me and Slumdog Millionaire blew me away, so I guess I was happy that they won, but it wouldn't have broken my heart if they didn't.
__________________
My DVDs: DVD Profiler
DVD Talk now has no Pants -- gkleinman 7-1-04

Last edited by Numes; 02-25-09 at 08:33 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 07:28 AM   #7
Sparrow
DVD Talk Gold Edition
 
Join Date: Dec 1999
Posts: 2,164
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***


January 22nd - Oscar Category - Best Screenplay
1. 12 Angry Men (1957) - No wins. Nominations for Best Director - Sidney Lumet, Best Picture & Best Adapted Screenplay
2. Away from Her (2007) - No wins. Nomination for Best Actress - Julie Christie & Best Adapted Screenplay

January 23rd - Oscar Category - Best Animated Feature
3. WALL-E (2008) - Nominations for Best Animated Feature, Best Original Song & Best Original Screenplay
4. Kung Fu Panda (2008) - Nomination for Best Animated Feature

January 24th - Oscar Category - Best Actor
5. Kramer vs. Kramer (1979) - Winner: Best Actor - Dustin Hoffman, Best Actress, Best Director, Best Picture and others
6. Being There (1979) - Nomination for Best Actor - Peter Sellers; Winner for Best Supporting Actor

January 25th - Oscar Category - Best Foreign Language Film
7. Woman in the Dunes(1964) - Nominations for Best Foreign Language Film & Best Director
8. Amarcord (1974) - Winner: Best Foreign Language Film

January 30th - Oscar Category - No specific category
9. Slumdog Millionaire (2008) - Nominations for Best Picture, Best Original Song (x2) & Best Director
10. Doubt (2008) - Nominations for Best Actress, Best Supporting Actor, Best Supporting Actress (x2)



Last edited by Sparrow; 01-30-09 at 10:52 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 09:34 AM   #8
RobCA
DVD Talk Limited Edition
 
Join Date: Jan 2001
Location: San Diego
Posts: 6,444
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

** = First-time viewing

Thursday, January 22nd:
1. Sorry, Wrong Number (1948) (Nominee: Best Actress)
2. Y Tu Mamá También** (2002) (Nominee: Original Screenplay)
3. An Occurrence at Owl Creek Bridge (1963) (Winner: Short Subject, Live Action)
4. It's a Mad, Mad, Mad, Mad World** (1963) (Winner: Sound Effects. Five add'l nominations)
5. Mildred Pierce (1945) (Winner: Best Actress. Five additional nominations, including Best Picture)

Friday, January 23rd:
6. In Cold Blood** (1967) (Nominee: Best Director, Adapted Screenplay, Cinematography, Score)
7. Capote** (2005) (Winner: Best Actor. Four additional nominations, including Best Picture, Director)
8. Batman Begins** (2005) (Nominee: Cinematography)
9. The Dark Knight** (2008) (Winner: Best Supporting Actor, Sound Editing. Six additional nominations)

Saturday, January 24th:
10. Postcards from the Edge (1990) (Nominee: Best Actress, Song)
11. Dr. Jekyll and Mr. Hyde** (1932) (Winner: Best Actor. Two additional nominations)
12. Dr. Jekyll and Mr. Hyde** (1941) (Nominee: Cinematography, Film Editing, Score)
13. Witness for the Prosecution (1957) (Six nominations, including Best Picture, Director, Actor)

Sunday, January 25th:
14. Meet Me in St. Louis** (1944) (Nominee: Cinematography, Score, Song, Screenplay)
15. Reversal of Fortune (1990) (Winner: Best Actor. Nominee: Director, Adapted Screenplay)
16. Sleeping Beauty (1959) (Nominee: Score)

Monday, January 26th:
17. Bride of Frankenstein (1935) (Nominee: Sound Recording)
18. Spellbound (1945) (Winner: Score. Five additional nominations, including Best Picture, Director)
19. Rebecca (1940) (Winner: Best Picture, Cinematography. Nine add'l noms, including Best Director)
20. Who Framed Roger Rabbit (1988) (Four wins, including Special Achievement Award. Three add'l noms)
21. Caged (1950) (Nominee: Best Actress, Supporting Actress, Writing - Story and Screenplay)

Tuesday, January 27th:
22. Kinsey** (2004) (Nominee: Best Supporting Actress)
23. Stairway to Light** (1945) (Winner: Short Subject, One-Reel)
24. Quiet Please! (1945) (Winner: Short Subject, Cartoon)
25. The Picture of Dorian Gray (1945) (Winner: Cinematography. Two additional nominations)

Wednesday, January 28th:
26. The Nightmare Before Christmas (1993) (Nominee: Visual Effects)
27. Click** (2006) (Nominee: Makeup)
28. That Thing You Do!** (1996) (Nominee: Song)

Thursday, January 29th:
29. Superman** (1941) (Nominee: Short Subject, Cartoon)
30. Superman (1978) (Winner: Special Achievement Award. Nominee: Film Editing, Score, Sound)
31. Luxo Jr. (1986) (Nominee: Short Film, Animated)
32. Tin Toy (1988) (Winner: Short Film, Animated)
33. Geri's Game (1997) (Winner: Short Film, Animated)
34. For the Birds (2001) (Winner: Short Film, Animated)
35. Mike's New Car (2002) (Nominee: Short Film, Animated)
36. Boundin' (2003) (Nominee: Short Film, Animated)
37. One Man Band (2005) (Nominee: Short Film, Animated)
38. Lifted (2006) (Nominee: Short Film, Animated)

Friday, January 30th:
39. The Color Purple (1985) (Eleven nominations, including Best Picture, Actress, Supporting Actress)
40. The Time Machine (1960) (Winner: Special Effects)
41. The Time Machine (2002) (Nominee: Makeup)

Saturday, January 31st:
42. Tootsie (1982) (Winner: Best Supporting Actress. Nine additional nominations, including Best Picture)
43. The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (1994) (Winner: Costume Design)
44. Austin Powers: The Spy Who Shagged Me (1999) (Nominee: Makeup)
45. Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004) (Winner: Makeup. Three add'l noms)

Sunday, February 1st:
46. Death Becomes Her (1992) (Winner: Visual Effects)
47. Moulin Rouge! (2001) (Winner: Art Direction, Costume Design. Six add'l noms, including Best Picture)
48. William Shakespeare's Romeo & Juliet (1996) (Nominee: Art Direction)
49. Laura (1944) (Winner: Cinematography. Four additional nominations, including Best Supporting Actor)

Monday, February 2nd:
50. Miracle on 34th Street (1947) (Three wins, including Best Supporting Actor. Nominee: Best Picture)
51. Murder on the Orient Express (1974) (Winner: Best Supporting Actress. Five add'l nominations)
52. The Incredibles (2004) (Winner: Best Animated Feature Film, Sound Editing. Two add'l nominations)

Tuesday, February 3rd:
53. Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971) (Nominee: Score)
54. Charlie and the Chocolate Factory (2005) (Nominee: Costume Design)

Wednesday, February 4th:
55. Married to the Mob (1988) (Nominee: Best Supporting Actor)
56. My Best Friend's Wedding (1997) (Nominee: Score)
57. South Park: Bigger, Longer & Uncut (1999) (Nominee: Song)

Thursday, February 5th:
58. The Invisible Woman (1940) (Nominee: Special Effects)
59. Pieces of April (2003) (Nominee: Best Supporting Actress)

Friday, February 6th:
60. Yentl (1983) (Winner: Score. Four additional nominations, including two for Best Original Song)
61. The Crying Game (1992) (Winner: Original Screenplay. Five add'l noms, including Best Picture)

Saturday, February 7th:
62. Crimes and Misdemeanors (1989) (Nominee: Best Supporting Actor, Director, Original Screenplay)
63. The Queen (2006) (Winner: Best Actress. Five additional nominations, including Best Picture)
64. The Royal Tenenbaums (2001) (Nominee: Original Screenplay)

Sunday, February 8th:
65. Far from Heaven (2002) (Nominee: Best Actress, Cinematography, Score, Original Screenplay)
66. Dreamgirls (2006) (Winner: Best Supporting Actress, Sound Mixing. Six additional nominations)
67. Fried Green Tomatoes (1991) (Nominee: Best Supporting Actress, Adapted Screenplay)

Monday, February 9th:
68. Corpse Bride (2005) (Nominee: Best Animated Feature Film)
69. Ghost World (2001) (Nominee: Adapted Screenplay)
70. The Firm (1993) (Nominee: Best Supporting Actress)

Tuesday, February 10th:
71. Little Miss Sunshine (2006) (Winner: Best Supporting Actor, Original Screenplay. Two add'l noms)
72. The Devil Wears Prada (2006) (Nominee: Best Actress, Costume Design)
73. Throw Momma from the Train (1987) (Nominee: Best Supporting Actress)

Wednesday, February 11th:
74. In & Out (1997) (Nominee: Best Supporting Actress)
75. Enchanted (2007) (Three nominations for Best Original Song)

Thursday, February 12th:
76. Double Indemnity** (1944) (Seven nominations, including Best Picture, Director, Actress, Screenplay)
77. Aladdin (1992) (Winner: Song and Score. Nominee: Song, Sound, Sound Effects Editing)

Friday, February 13th:
78. Big Fish (2003) (Nominee: Score)
79. Primal Fear (1996) (Nominee: Best Supporting Actor)

Saturday, February 14th:
80. Milk** (2008) (Winner: Best Actor, Original Screenplay. Six additional nominations)
81. Batman Forever (1995) (Nominee: Cinematography, Sound, Sound Effects Editing)
82. Monsters, Inc. (2001) (Winner: Song. Nominee: Best Animated Feature Film, Score, Sound Editing)

Sunday, February 15th:
83. Citizen Kane (1941) (Winner: Original Screenplay. Eight add'l nominations, including Best Picture)
84. Hercules (1997) (Nominee: Song)
85. Wall Street (1987) (Winner: Best Actor)
86. The Nutty Professor (1996) (Winner: Makeup)

Monday, February 16th:
87. The Little Mermaid (1989) (Winner: Song and Score. Nominee: Song)
88. Death on the Nile (1978) (Winner: Costume Design)
89. Nine to Five (1980) (Nominee: Song)
90. My Favorite Year (1982) (Nominee: Best Actor)

Tuesday, February 17th:
91. Toy Story (1995) (Winner: Special Achievement Award. Nominee: Score, Song, Original Screenplay)
92. Toy Story 2 (1999) (Nominee: Song)

Wednesday, February 18th:
93. Cinderella (1950) (Nominee: Song, Score, Sound Recording)
94. The Little Matchgirl** (2006) (Nominee: Short Film, Animated)
95. The Mask (1994) (Nominee: Visual Effects)

Thursday, February 19th:
96. Purple Rain (1984) (Winner: Score)
97. All About My Mother (1999) (Winner: Best Foreign Language Film)
98. Radio Days (1987) (Nominee: Art Direction, Original Screenplay)
99. Alice in Wonderland (1951) (Nominee: Score)

Friday, February 20th:
100. Mary Poppins (1964) (Five wins, including Best Actress. Eight additional nominations)
101. Speed (1994) (Winner: Sound, Sound Effects Editing. Nominee: Film Editing)

Saturday, February 21st:
102. Annie Hall (1977) (Winner: Best Picture, Actress, Director, Original Screenplay. Nominee: Best Actor)
103. The Wizard of Oz (1939) (Winner: Song, Score. Four additional nominations, including Best Picture)

Sunday, February 22nd:
104. The 81st Annual Academy Awards

--------------------------------------------------------------------------

Total watched: 104 (90 features, 13 shorts, 1 Oscar telecast)
Total first-time viewings: 17
__________________
http://rob.dvdaf.com

Last edited by RobCA; 02-22-09 at 11:11 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 09:51 AM   #9
Torchur317
DVD Talk Platinum Edition
 
Torchur317's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Location: Indianapolis, Indiana
Posts: 3,103
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

1. Brazil
Nominee - Best Art Direction-Set Decoration
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
2.Platoon
Won - Best Director
Won - Best Picture
Won - Best Film Editing
Won - Best Sound
Nominee - Best Actor in a Supporting Role
Nominee - Best Actor in a Supporting Role
Nominee - Best Cinematography
Nominee - Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
3.Mystic River
4.No Country for Old Men

Last edited by Torchur317; 02-01-09 at 02:34 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 10:04 AM   #10
Darth Maher
DVD Talk Special Edition
 
Darth Maher's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Location: Haddonfield, Illinois
Posts: 1,873
Darth Maher's Pathetic 3rd Annual Academy Award Movie Challenge List

February 4, 2009
1. Enchanted (2007) [DVD]
Nominee: MUSIC (Original Song) -- "Happy Working Song," Music by Alan Menken; Lyric by Stephen Schwartz
Nominee: MUSIC (Original Song) -- "So Close," Music by Alan Menken; Lyric by Stephen Schwartz
Nominee: MUSIC (Original Song) -- "That's How You Know," Music by Alan Menken; Lyric by Stephen Schwartz

February 21, 2009
2. That Thing You Do! (1996) [DirectTV]
Nominee: MUSIC (Original Song) -- "That Thing You Do!," Music and Lyric by Adam Schlesinger


The End.


Yeah, I suck. The fact that both movies were Academy Award nominees is completely coincidental.
__________________
Horror Challenge: 06 07 08 09 10 11 12 13
Academy Award Challenge: 08 09 10 11 12 13
Holiday Challenge: 07 08 09 10 11 12
TV Challenge: 13 | Comedy Challenge: 11 12

Last edited by Darth Maher; 02-23-09 at 01:48 PM. Reason: The End.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 10:54 AM   #11
Dimension X
DVD Talk Platinum Edition
 
Dimension X's Avatar
 
Join Date: May 2002
Location: The unknown world of the future
Posts: 3,787
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

1/31/09

1) Sorry, Wrong Number (1948)
ACTRESS -- Barbara Stanwyck {"Leona Stevenson"}

2) Double Indemnity (1944)
ACTRESS -- Barbara Stanwyck {"Phyllis Dietrichson"}
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- John Seitz
DIRECTING -- Billy Wilder
MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Miklos Rozsa
BEST MOTION PICTURE -- Paramount
SOUND RECORDING -- Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director
WRITING (Screenplay) -- Billy Wilder, Raymond Chandler


2/6/09

3) Sunset Blvd. (1950)
ACTOR -- William Holden {"Joe Gillis"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Erich von Stroheim {"Max Von Mayerling"}
ACTRESS -- Gloria Swanson {"Norma Desmond"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Nancy Olson {"Betty Schaefer"}
* ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Hans Dreier, John Meehan; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- John F. Seitz
DIRECTING -- Billy Wilder
FILM EDITING -- Arthur Schmidt, Doane Harrison
* MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Franz Waxman
BEST MOTION PICTURE -- Paramount
* WRITING (Story and Screenplay) -- Charles Brackett, Billy Wilder, D. M. Marshman, Jr.


4) Sabrina (1954)
ACTRESS -- Audrey Hepburn {"Sabrina Fairchild"}
ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Hal Pereira, Walter Tyler; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Charles Lang, Jr.
* COSTUME DESIGN (Black-and-White) -- Edith Head
DIRECTING -- Billy Wilder
WRITING (Screenplay) -- Billy Wilder, Samuel Taylor, Ernest Lehman


2/7/09

5) WALL·E (2008)
Original Score -- Thomas Newman
Original Song -- “Down to Earth” - Peter Gabriel, Thomas Newman
Sound Mixing -- Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt
Sound Editing -- Ben Burtt, Matthew Wood
Best Animated Feature Film -- Andrew Stanton
Original screenplay -- Andrew Stanton, Jim Reardon, Pete Docter


6) Presto (2008)
Best Animated Short Film -- Doug Sweetland

2/8/09

7) The Philadelphia Story (1940)
* ACTOR -- James Stewart {"Mike Connor"}
ACTRESS -- Katharine Hepburn {"Tracy Lord"}
ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Ruth Hussey {"Liz Imbrie"}
DIRECTING -- George Cukor
OUTSTANDING PRODUCTION -- Metro-Goldwyn-Mayer
* WRITING (Screenplay) -- Donald Ogden Stewart


2/15/09

8) Harvey (1950)
ACTOR -- James Stewart {"Elwood P. Dowd"}
* ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Josephine Hull {"Veta Louise Simmons"}


2/16/09

9) Dark Victory (1939)
ACTRESS -- Bette Davis {"Judith Traherne"}
MUSIC (Original Score) -- Max Steiner
OUTSTANDING PRODUCTION -- Warner Bros.-First National


10) Young Mr. Lincoln (1939)
WRITING (Original Story) -- Lamar Trotti

2/18/09

11) The Thin Man (1934)
ACTOR -- William Powell {"Nick Charles"} [came in 3rd]
DIRECTING -- W. S. Van Dyke [came in 2nd]
OUTSTANDING PRODUCTION -- Metro-Goldwyn-Mayer
WRITING (Adaptation) -- Frances Goodrich, Albert Hackett [came in 2nd]


12) Sahara (1943)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- J. Carrol Naish {"Giuseppe"}
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Rudolph Maté
SOUND RECORDING -- Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director


13) The Barefoot Contessa (1954)
* ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Edmond O'Brien {"Oscar Muldoon"}
WRITING (Story and Screenplay) -- Joseph L. Mankiewicz


2/22/09

14) What Ever Happened to Baby Jane? (1962)
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Victor Buono {"Edwin Flagg"}
ACTRESS -- Bette Davis {"Jane Hudson"}
CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Ernest Haller
* COSTUME DESIGN (Black-and-White) -- Norma Koch
SOUND -- Glen Glenn Sound Department, Joseph Kelly, Sound Director


15) The Tortoise and the Hare (1934)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

16) The Country Cousin (1936)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

17) Three Little Pigs (1932)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

18) Who Killed Cock Robin? (1935)
SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer [came in 2nd]

19) The Old Mill (1937)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

20) The Ugly Duckling (1938)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

21) Flowers and Trees (1932)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

22) Three Orphan Kittens (1935)
* SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

23) Mother Goose Goes Hollywood (1938)
SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Walt Disney, Producer

24) Three Orphan Kittens (1935) w/ Richard Sherman Commentary

25) Mother Goose Goes Hollywood (1938) w/ Leonard Maltin Commentary

Last edited by Dimension X; 02-22-09 at 09:24 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 10:54 AM   #12
FrozenMetalHead
Senior Member
 
Join Date: Aug 2002
Location: Dallas, TX
Posts: 531
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22
1. The Grapes of Wrath (1940)
Winner : Best Actor in a Supporting Role - Jane Darwell
Winner : Best Director - John Ford
Nominee : Best Actor in a Leading Role - Henry Fonda
Nominee : Best Film Editing
Nominee : Best Picture
Nominee : Best Sound Recording
Nominee : Best Writing, Screenplay


January 24
2. The Duchess (2008)
Nominee : Best Achievement in Art Direction
Nominee : Best Achievement in Costume Design


January 25
3. A Hard Day's Night (1964)
Nominee : Best Music, Scoring of Music, Adaptation or Treatment
Nominee : Best Writing, Story and Screenplay - Written Directly for the Screen


4. The Last Emperor (1987)
Winner : Best Art Direction-Set Decoration
Winner : Best Cinematography
Winner : Best Costume Design
Winner : Best Director - Bernardo Bertolucci
Winner : Best Film Editing
Winner : Best Music, Original Score
Winner : Best Picture
Winner : Best Sound
Winner : Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium


January 27
5. Fantasia (1940)
Honorary Award : Outstanding contribution to the advancement of the use of sound in motion pictures
Honorary Award : Unique achievement in the creation of a new form of visualized music


6. Vicky Cristina Barcelona (2008)
Nominee : Best Supporting Actress - Penélope Cruz

January 29
7. Elizabeth: The Golden Age (2007)
Winner : Best Achievement in Costume Design
Nominee : Best Supporting Actress - Cate Blanchett


8. Charlie Wilson's War (2007)
Nominee : Best Supporting Actor - Philip Seymour Hoffman

January 30
9. The Dark Knight (2008)
Nominee: Best Achievement in Art Direction
Nominee : Best Achievement in Cinematography
Nominee : Best Achievement in Editing
Nominee : Best Achievement in Makeup
Nominee : Best Achievement in Sound
Nominee : Best Achievement in Sound Editing
Nominee : Best Achievement in Visual Effects
Nominee : Best Supporting Actor - Heath Ledger


January 31
10. Persepolis (2007)
Nominee : Best Animated Film

February 2
11. The Visitor (2007)
Nominee : Best Actor - Richard Jenkins

February 6
12. The Wrestler (2008)
Nominee : Best Actor - Mickey Rourke
Nominee : Marisa Tomei


13. The Reader (2008)
Nominee : Best Achievement in Cinematography
Nominee : Best Achievement in Art Direction
Nominee : Best Picture
Nominee : Best Actress - Kate Winslet
Nominee : Best Adapted Screenplay



February 10
14. Lavatory - Lovestory (2008)
Nominee : Best Short Film - Animated

15. Oktapodi (2008)
Nominee : Best Short Film - Animated

16. La Maison En Petits Cubes (2008)
Nominee : Best Short Film - Animated

17. This Way Up (2008)
Nominee : Best Short Film - Animated

18. Presto (2008)
Nominee : Best Short Film - Animated

February 11
19. Frozen River (2008)
Nominee : Best Actress - Melissa Leo
Nominee : Best Original Screenplay


20. Transamerica (2005)
Nominee : Best Original Song - Dolly Parton "Travelin' Thru"
Nominee: Best Actress - Felicity Huffman


February 12
21. Slumdog Millionaire (2008)
Nominee : Best Achievement in Cinematography
Nominee : Best Director - Danny Boyle
Nominee : Best Achievement in Editing
Nominee : Best Original Score
Nominee : Best Original Song - "O Saya"
Nominee : Best Original Song - "Jai Ho"
Nominee : Best Achievement in Sound
Nominee : Best Achievement in Sound Editing
Nominee : Best Picture
Nominee : Best Adapted Screenplay


February 14
22. Ratatouille (2007)
Winner : Best Animated Feature
Nominee : Best Original Score
Nominee : Best Achievement in Sound
Nominee : Best Achievement in Sound Editing
Nominee : Best Original Screenplay


23. Rebecca (1940)
Winner : Best Cinematography - Black & White
Winner : Best Picture
Nominee : Best Actor - Laurence Olivier
Nominee : Best Actress - Joan Fontaine
Nominee : Best Supporting Actress - Judith Anderson
Nominee : Best Art Direction - Black & White
Nominee : Best Director - Alfred Hitchcock
Nominee : Best Effects - Special Effects
Nominee : Best Film Editing
Nominee : Best Original Score
Nominee : Best Screenplay


February 17
24. The Pursuit of Happyness (2006)
Nominee : Best Actor - Will Smith

25. Auf der Strecke (On the Line) (2008)
Nominee : Best Short Film - Live Action

26. New Boy (2008)
Nominee : Best Short Film - Live Action

27. Spielzeugland (Toyland) (2008)
Nominee : Best Short Film - Live Action

28. The Pig (2008)
Nominee : Best Short Film - Live Action

29. Manon on the Asphalt (2008)
Nominee : Best Short Film - Live Action

Last edited by FrozenMetalHead; 02-18-09 at 09:55 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 10:54 AM   #13
chris_sc77
Banned
 
Join Date: Nov 2006
Location: Bellefontaine, Ohio
Posts: 5,628
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22, 2008
1. All About Eve (1950) (Dir. Joseph L. Mankiewicz) (138 Min.) (Won: Best Picture; Best Director; Best Screenplay; Best Supp. Actor (George Sanders); Best Costume Design, B&W; Best Sound. Nominated: Best Actress (Bette Davis); Best Actress (Anne Baxter); Best Supp. Actress (Celeste Holm); Best Supp. Actress (Thelma Ritter); Best Cinematography, B&W; Best Editing; Best Art Direction-Set Decoration, B&W; Best Music, Scoring. ) **** Out of ***** Stars
2. All About Eve (1950) (Dir. Joseph L. Mankiewicz) (138 Min.) Watched With Audio Commentary by Celeste Holm, Christopher Mankiewicz, and Kenneth Guest
3. Harvey (1950) (Dir. Henry Koster) (105 Min.) (Won: Best Supporting Actress (Josephine Hull). Nominated: Best Actor: (James Stewart)) *** Out of *****

January 23, 2008
4. All About Eve (1950) (Dir. Joseph L. Mankiewicz) (138 Min.) Watched With Audio Commentary by Sam Staggs

January 24, 2008
5. Paper Moon (1973) (Dir. Peter Bogdanovich) (102 Min.) (Won: Best Supporting Actress (Tatum O'Neal). Nominated: Supporting Actress (Madeline Kahn); Best Adapted Screenplay; Best Sound) **** Out of *****
6. Paper Moon (1973) (Dir. Peter Bogdanovich) (102 Min.) Watched With Audio Commentary by Peter Bogdanovich
7. Love Story (1970) (Dir. Arthur Hiller) (100 Min.) (Won: Best Original Score. Nominated: Best Picture; Best Director; Best Actor (Ryan O'Neal); Best Actress (Ali McGraw); Best Supporting Actor (John Marley); Best Original Screenplay) ***1/2 out of *****
8. Love Story (1970) (Dir. Arthur Hiller) (100 Min.) Watched With Audio Commentary by Arthur Hiller
9. Slumdog Millionaire (2008) (Dir. Danny Boyle) (117 Min.)(Nominated Best Picture; Best Director; Best Adapted Screenplay; Best Editing; Best Cinematography; Best Original Score; Best Sound; Best Sound Editing; Best Song ("O Saya"); Best Song ("Jai Ho") **** out of *****
10.Casablanca (1942) (Dir. Michael Curtiz) (102 Min.) (Won: Best Picture; Best Director; Best Screenplay. Nominated: Best Actor (Humphrey Bogart); Best Supporting Actor (Claude Rains); Best Cinematography; Best Editing; Best Musical Score) **** out of *****

January 25, 2008
11. Casablanca (1942) (Dir. Michael Curtiz) (102 Min.) Watched With Audio Commentary by Roger Ebert
12. Rachel Getting Married (2008) (Dir. Jonathan Demme) (114 Min.) (Nominated: Best Actress (Anne Hathaway) ) ***1/2 out of *****
13. Revolutionary Road (2008) (Dir. Sam Mendes) (119 Min.) (Nominated: Best Supporting Actor (Mchael Shannon); Best Art Direction; Best Costume Design ) **** out of *****
14. Defiance (2008) (Dir. Edward Zwick) (137 Min.) (Nominated: Best Original Score) ****1/4 out of *****
15. The Wrestler (2008) (Dir. Darren Aronofsky) (115 Min.) Nominated: Best Actor (Mickey Rourke) ; Best Supporting Actress (Marisa Tomei) ) ****1/4 out of *****
16. No Country for Old Men (2007) (Dir. Ethan Coen; Joel Coen) (122 Min.) (Won: Best Picture; Best Director; Best Supporting Actor (Javier Bardem); Best Original Screenplay. Nominated: Best Cinematography; Best Editing; Best Sound; Best Sound Editing) [/size] **** out of *****

January 26, 2008
17.Casablanca (1942) (Dir. Michael Curtiz) (102 Min.) Watched With Audio Commentary by Rudy Behlmer
18. Once (2006) (Dir. John Carney) (86 Min.) (Won: Best Original Song ("Fallng Slowly") ) ****1/4 out of *****
19. Once (2006) (86 Min.) Watched With Audio Commentary by John Carney, Glen Hansard and Marketa Irglova
20. The Cider House Rules (1999) (Dir. Lasse Hallström) (125 Min.) (Won: Best Supporting Actor (Michael Caine); Best Adapted Screenplay. Nominated: Best Picture; Best Director; Best Editing; Best Original Score; Best Art Direction-Set Direction) **** out of *****
21. Fargo (1996) (Dir. Joel Coen) (98 Min.) Won: Best Actress (Frances McDormand ); Best Original Screenplay. Nominated: Best Picture; Best Director; Best Supporting Actor (William H. Macy); Best Editing; Best Cinematography) ***** out of *****

January 27, 2008
22. The Cider House Rules (1999) (Dir. Lasse Hallström) (125 Min.)Watched With Audio Commentary by Lasse Hallström, John Irving, and Richard N. Gladstein
23.Fargo (1996) (Dir. Joel Coen) (98 Min.) Watched With Audio Commentary by Roger Deakins
24. Cat on a Hot Tin Roof (Dir. Richard Brooks) (108 Min.) Nominated: Best Picture; Best Director; Best Actor (Paul Newman); Best Actress (Elizabeth Taylor); Best Adapted Screenplay; Best Cinematography (Color)) ** out of *****
25. Rain Man (1988) (Dir. Barry Levinson) (134 Min.) Won: Best Picture; Best Actor (Dustin Hoffman); Best Director; Best Original Screenplay. Nominated: Best Editing; Best Cinematography; Best Art-Set Direction; Best Original Score) ***** out of *****

January 28, 2008
26. El Norte (1983) (Dir. Gregory Nava) (140 Min.) (Nominated:Best Original Screenplay) **** out of *****
27. Rain Man (1988) (Dir. Barry Levinson) (134 Min.) Watched With Audio Commentary by Barry Levinson
28.The Lost Weekend (1945) (Dir. Billy Wilder) (101 Min.) Won: Best Picture; Best Actor (Ray Milland); Best Director; Best Screenplay. Nominated: Best Editing; Best Cinematography (B&W); Best Original Score) **1/2 out of *****

January 29, 2008
29. Rain Man (1988) (Dir. Barry Levinson) (134 Min.) Watched With Audio Commentary by Barry Morrow

January 30, 2008
30. Rain Man (1988) (Dir. Barry Levinson) (134 Min.) Watched With Audio Commentary by Ronald Bass
31. Blood Diamond (2006) (Dir. Edward Zwick) (143 min.) (Nominated:Best Actor (Leonardo DiCaprio); Best Supporting Actor (Djimon Hounsou); Best Editing; Best Sound Mixing; Best Sound Editing ) **** out of *****
32. About Schmidt (2002) (Dir. Alexander Payne) (125 Min.) (Nominated:Best Actor (Jack Nicholson); Best Supporting Actress (Kathy Bates) ); ) ****1/2 out of *****

January 31, 2009
33. The Contender (2000) (Dir. Rod Lurie) (127 Min.) (Nominated:Best Actress (Joan Allen); Best Supporting Actor (Jeff Bridges) ) ****1/4 out of *****
34. Cliffhanger (1993) (Dir. Renny Harlin) (113 Min.) (Nominated:Best Visual Effects; Best Sound; Best Sound Effects Editing ) ***1/2 out of *****

February 1, 2009
35. The Contender (2000) (Dir. Rod Lurie) (127 Min.) Watched With Audio Commentary by Rod Lurie and Joan Allen
36. Braveheart (1995) (Dir. Mel Gibson) (177 Min.)Won: Best Picture; Best Director; Best Cinematography; Best Makeup; Best Sound Effects Editing. Nominated: Best Original Screenplay; Best Editing; Best Sound; Best Costume Design; Best Original Score) ****1/4 out of *****
37. Cliffhanger (1993) (Dir. Renny Harlin) (113 Min.) Watched With Audio Commentary by Renny Harlin and Sylvester Stallone
38. Into The Wild (2007) (Dir. Sean Penn) (148 Min.) (Nominated:Best Supporting Actor (Hal Holbrook); Best Editing ) ****1/2 out of *****
39. Cliffhanger (1993) (Dir. Renny Harlin) (113 Min.) Watched With Audio Commentary by the "Technical Crew"

February 2, 2009
40.. Braveheart (1995) (Dir. Mel Gibson) (177 Min.) Watched With Audio Commentary by Mel Gibson
41. Collateral (2004) (Dir. Michael Mann) (120 Min.)(Nominated:Best Supporting Actor (Jamie Foxx); Best Editing ) ****1/4 out of *****
42. The End of the Affair (1999) (Dir. Neil Jordan) (101 Min.) (Nominated:Best Actress(Julianne Moore); Best Cinematography) *** out of *****
43. The Mask (1994) (Dir. Charles Russell) (101 Min.)(Nominated:Best Visual Effects) ***1/4 out of *****

February 3, 2009
44.The End of the Affair (1999) (Dir. Neil Jordan) (101 Min.)Watched With Audio Commentary by Neil Jordan
45. Sophie Scholl: The Final Days (2005) (Dir. Marc Rothemund) (116 Min.) (Nominated:Best Foreign Language Film) **** out of *****

February 4, 2009
46. The End of the Affair (1999) (Dir. Neil Jordan) (101 Min.)Watched With Audio Commentary by Julianne Moore
47.The Mask (1994) (Dir. Charles Russell) (101 Min.)Watched With Audio Commentary by Chuck Russell, Bob Shaye, Mike Werb, Mike Richardson, Bob Engelman, Scott Squires, Tom Bertino, and John Leonetti
48. Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) (Dir. Mel Stuart) (100 Min.) (Nominated:Best Music) **** out of *****

February 5, 2009
49. The Mask (1994) (Dir. Charles Russell) (101 Min.)Watched With Audio Commentary by Chuck Russell
50. Gentleman's Agreement (1947) (Dir. Elia Kazan) (118 Min.) Won: Best Picture; Best Director; Best Supporting Actress (Celeste Holm). Nominated: Best Actor (Gregory Peck) ; Best Actress (Dorothy McGuire); Best Supporting Actress (Anne Revere); Best Writing, Screenplay; Best Editing *** out of *****

February 6, 2009
51. Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971) (Dir. Mel Stuart) (100 Min.) Watched With Audio Commentary by the "Wonka Kids"


February 7, 2009
52. The Crucible (1996) (Dir. Nicholas Hytner) (124 Min.) (Nominated:Best Supporting Actress(Joan Allen); Best Adapted Screenplay) ***1/2 out of *****
53. Gentleman's Agreement (1947) (Dir. Elia Kazan) (118 Min.) Watched With Audio Commentary by Celeste Holm, June Havoc, and Richard Schickel
54. Missing (1982) (Dir. Costa-Gavras) (122 Min.) Won:Best Adapted Screenplay. Nominated: Pest Picture; Best Actor (Jack Lemmon) ; Best Actress (Sissy Spacek) **** out of *****
55. The Royal Tenenbaums (2001) (Dir. Wes Anderson) (110 Min.) (Nominated: Best Original Screenplay) ***** out of *****

February 8, 2009
56. Blood Diamond (2006) (Dir. Edward Zwick) (143 min.) Watched With Audio Commentary by Edward Zwick

February 9, 2009
57. The Last Emperor
58. Radio Days
59. Good Night and Good Luck
60. Lost In Translation

February 10, 2009
61. Good Night and Good Luck (with commentary)
62. Broadway Danny ROse

February 11, 2009
63. The LAst Emperor with commentary

February 12, 2009
64. The Remains of the Day
65. Charlie and the Chocolate Factory

February 13, 2009

February 14, 2009
66. Marty

February 17, 2009
67. Changeling

February 18, 2009
68. Charlie and the Chocolate Factory (with commentary)

February 19, 2009
69. Frozen River
70. Vicky Cristina Barcelona

February 20, 2009
71. Frozen River (with commentary)


*Underlined Titles of films denote first-time viewings of a film..

Last edited by chris_sc77; 02-20-09 at 10:58 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 12:04 PM   #14
Walker Boh
DVD Talk Special Edition
 
Join Date: Mar 2005
Location: Miami, FL
Posts: 1,091
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

THURSDAY, JANUARY 22, 2009

01. Bambi (1942)
Nominee - MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Frank Churchill, Edward Plumb
Nominee - MUSIC (Song) -- "Love Is a Song," Music by Frank Churchill; Lyrics by Larry Morey
Nominee - SOUND RECORDING -- Walt Disney Studio Sound Department, Sam Slyfield, Sound Director


02. Butch Cassidy and the Sundance Kid (1969) *
Winner - WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced) -- William Goldman
Winner - CINEMATOGRAPHY -- Conrad Hall
Winner - MUSIC (Original Score--for a motion picture [not a musical]) -- Burt Bacharach
Winner - MUSIC (Song--Original for the Picture) -- "Raindrops Keep Fallin' On My Head," Music by Burt Bacharach; Lyrics by Hal David

Nominee - BEST PICTURE -- John Foreman, Producer
Nominee - DIRECTING -- George Roy Hill
Nominee - SOUND -- William Edmondson, David Dockendorf

03. Lifted (2006)
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Gary Rydstrom

04. One Man Band (2005) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Andrew Jimenez and Mark Andrews

05. Boundin' (2003)
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Bud Luckey
FRIDAY, JANUARY 23, 2009

06. James and the Giant Peach (1996)
Nominee - MUSIC (Original Musical or Comedy Score) -- Randy Newman
07. Mike's New Car (2002)
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Pete Docter, Roger Gould

08. For the Birds (2001)
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Ralph Eggleston

09. Geri's Game (1997)
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Jan Pinkava

10. Tin Toy (1988) *
Winner - SHORT FILM (Animated) -- John Lasseter, William Reeves

11. Luxo Jr. (1986)
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- John Lasseter and William Reeves, Producers
12. Memento (2001)
Nominee - WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Screenplay by Christopher Nolan; Story by Jonathan Nolan
Nominee - FILM EDITING -- Dody Dorn


13. Singin' in the Rain (1952) *
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Jean Hagen {"Lina Lamont"}
Nominee - MUSIC (Scoring of a Musical Picture) -- Lennie Hayton


SATURDAY, JANUARY 24, 2009

14. The Philadelphia Story (1940) *
Winner - ACTOR -- James Stewart {"Mike Connor"}
Winner - WRITING (Screenplay) -- Donald Ogden Stewart

Nominee - DIRECTING -- George Cukor
Nominee - ACTRESS -- Katharine Hepburn {"Tracy Lord"}
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Ruth Hussey {"Liz Imbrie"}
Nominee - OUTSTANDING PRODUCTION -- Metro-Goldwyn-Mayer


15. Surf's Up (2007) *
Nominee - ANIMATED FEATURE FILM -- Ash Brannon and Chris Buck

SUNDAY, JANUARY 25, 2009

16. The Producers (1968) *
Winner - WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) -- Mel Brooks
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Gene Wilder {"Leo Bloom"}


17. None but the Lonely Heart (1944) *
Winner - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Ethel Barrymore {"Ma Mott"}
Nominee - ACTOR -- Cary Grant {"Ernie Mott"}
Nominee - FILM EDITING -- Roland Gross
Nominee - MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Hanns Eisler, C. Bakaleinikoff


MONDAY, JANUARY 26, 2009
18. The Danish Poet (2006) *
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Torill Kove

19. Ryan (2004)
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Chris Landreth
20. Heaven Can Wait (1978)
Winner - ART DIRECTION -- Art Direction: Paul Sylbert, Edwin O'Donovan; Set Decoration: George Gaines
Nominee - BEST PICTURE -- Warren Beatty, Producer
Nominee - DIRECTING -- Warren Beatty, Buck Henry
Nominee - ACTOR IN A LEADING ROLE -- Warren Beatty {"Joe Pendleton (alias, Leo Farnsworth, Tom Jarrett)"}
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jack Warden {"Max Corkle"}
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Dyan Cannon {"Julia Farnsworth"}
Nominee - WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium) -- Elaine May, Warren Beatty
Nominee - CINEMATOGRAPHY -- William A. Fraker
Nominee - MUSIC (Original Score) -- Dave Grusin


21. Bell, Book and Candle (1958)
Nominee - ART DIRECTION -- Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
Nominee - COSTUME DESIGN -- Jean Louis


TUESDAY, JANUARY 27, 2009 -- Double Feature: Jack Lemmon and Shirley MacLaine directed by Billy Wilder

22. The Apartment (1960) *
Winner - BEST MOTION PICTURE -- Billy Wilder, Producer
Winner - DIRECTING -- Billy Wilder
Winner - WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) -- Billy Wilder, I. A. L. Diamond
Winner - FILM EDITING -- Daniel Mandell
Winner - ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Alexander Trauner; Set Decoration: Edward G. Boyle

Nominee - ACTOR -- Jack Lemmon {"C.C. 'Bud' Baxter"}
Nominee - ACTRESS -- Shirley MacLaine {"Fran Kubelik"}
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jack Kruschen {"Dr. Dreyfuss"}
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Joseph LaShelle
Nominee - SOUND -- Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director


23. Irma La Douce (1963) *
Winner - MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment) -- Andre Previn
Nominee - ACTRESS -- Shirley MacLaine {"Irma La Douce"}
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Color) -- Joseph LaShelle


WEDNESDAY, JANUARY 28, 2009

24. Notorious (1946) *
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Claude Rains {"Alexander Sebastian"}
Nominee - WRITING (Original Screenplay) -- Ben Hecht


THURSDAY, JANUARY 29, 2009 -- Double Feature: Nuclear Crises

25. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964)
Nominee - BEST PICTURE -- Stanley Kubrick, Producer
Nominee - DIRECTING -- Stanley Kubrick
Nominee - ACTOR -- Peter Sellers {"Group Captain Lionel Moondrake/President Muffley/Dr. Strangelove"}
Nominee - WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Stanley Kubrick, Peter George, Terry Southern


26. The China Syndrome (1979) *
Nominee - ACTOR IN A LEADING ROLE -- Jack Lemmon {"Jack Godell"}
Nominee - ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Jane Fonda {"Kimberly Wells"}
Nominee - WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Mike Gray, T.S. Cook, James Bridges
Nominee - ART DIRECTION -- Art Direction: George Jenkins; Set Decoration: Arthur Jeph Parker


SATURDAY, JANUARY 31, 2009

27. The Fortune Cookie (1966) *
Winner - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Walter Matthau {"Willie Gingrich"}
Nominee - WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) -- Billy Wilder, I. A. L. Diamond
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Joseph LaShelle
Nominee - ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Robert Luthardt; Set Decoration: Edward G. Boyle


SUNDAY, FEBRUARY 1, 2009

28. Across the Universe (2007)
Nominee - COSTUME DESIGN -- Albert Wolsky

WEDNESDAY, FEBRUARY 4, 2009
29. Harvie Krumpet (2003) *
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Adam Elliot
30. Save the Tiger (1973) *
Winner - ACTOR -- Jack Lemmon {"Harry Stoner"}
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Jack Gilford {"Phil Greene"}
Nominee - WRITING (Story and Screenplay--based on factual material or material not previously published or produced) -- Steve Shagan


THURSDAY, FEBRUARY 5, 2009 - Double Feature and Shorts: Animated Rabbits
31. Hiawatha's Rabbit Hunt (1941)
Nominee - SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Leon Schlesinger, Producer

32. Bunny (1998) *
Winner - SHORT FILM (Animated) -- Chris Wedge
33. Who Framed Roger Rabbit (1988)
Winner - SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD -- To Richard Williams for the animation direction of Who Framed Roger Rabbit.
Winner - VISUAL EFFECTS -- Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, George Gibbs
Winner - SOUND EFFECTS EDITING -- Charles L. Campbell, Louis L. Edemann
Winner - FILM EDITING -- Arthur Schmidt

Nominee - CINEMATOGRAPHY -- Dean Cundey
Nominee - ART DIRECTION -- Art Direction: Elliot Scott; Set Decoration: Peter Howitt
Nominee - SOUND -- Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo, Tony Dawe


34. Wallace & Gromit in The Curse of the Were-Rabbit (2005)
Winner - ANIMATED FEATURE FILM -- Nick Park and Steve Box

SATURDAY, FEBRUARY 7, 2009

35. Guess Who's Coming to Dinner (1967) *
Winner - ACTRESS -- Katharine Hepburn {"Christina Drayton"}
Winner - WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) -- William Rose

Nominee - BEST PICTURE -- Stanley Kramer, Producer
Nominee - DIRECTING -- Stanley Kramer
Nominee - ACTOR -- Spencer Tracy {"Matt Drayton"}
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Cecil Kellaway {"Monsignor Ryan"}
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Beah Richards {"Mrs. Prentice"}
Nominee - ART DIRECTION -- Art Direction: Robert Clatworthy; Set Decoration: Frank Tuttle
Nominee - FILM EDITING -- Robert C. Jones
Nominee - MUSIC (Scoring of Music--adaptation or treatment) -- DeVol


SUNDAY, FEBRUARY 8, 2009

36. Casablanca (1943)
Winner - OUTSTANDING MOTION PICTURE -- Warner Bros.
Winner - DIRECTING -- Michael Curtiz
Winner - WRITING (Screenplay) -- Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch

Nominee - ACTOR -- Humphrey Bogart {"Rick Blane"}
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Claude Rains {"Captain Louis Renault"}
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Arthur Edeson
Nominee - FILM EDITING -- Owen Marks
Nominee - MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture) -- Max Steiner


MONDAY, FEBRUARY 9, 2009

37. Sahara (1943) *
Nominee - ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- J. Carrol Naish {"Giuseppe"}
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Rudolph Maté
Nominee - SOUND RECORDING -- Columbia Studio Sound Department, John Livadary, Sound Director


TUESDAY, FEBRUARY 10, 2009

38. Poltergeist (1982) *
Nominee - MUSIC (Original Score) -- Jerry Goldsmith
Nominee - SOUND EFFECTS EDITING -- Stephen Hunter Flick, Richard L. Anderson
Nominee - VISUAL EFFECTS -- Richard Edlund, Michael Wood, Bruce Nicholson


WEDNESDAY, FEBRUARY 11, 2009

39. Father of the Bride (1950) *
Nominee - BEST MOTION PICTURE -- Metro-Goldwyn-Mayer
Nominee - ACTOR -- Spencer Tracy {"Stanley T. Banks"}
Nominee - WRITING (Screenplay) -- Frances Goodrich, Albert Hackett


SATURDAY, FEBRUARY 14, 2009: Double Feature and Shorts - 1954

40. It Should Happen to You (1954) *
Nominee - COSTUME DESIGN (Black-and-White) -- Jean Louis

41. Rear Window (1954) *
Nominee - DIRECTING -- Alfred Hitchcock
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Color) -- Robert Burks
Nominee - WRITING (Screenplay) -- John Michael Hayes
Nominee - SOUND RECORDING -- Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director
42. When Magoo Flew (1954) *
Winner - SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Stephen Bosustow, Producer

43. Touché, Pussy Cat (1954) *
Nominee - SHORT SUBJECT (Cartoon) -- Fred Quimby, Producer
MONDAY, FEBRUARY 16, 2009

44. The Big Chill (1983) *
Nominee - BEST PICTURE -- Michael Shamberg, Producer
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Glenn Close {"Sarah"}
Nominee - WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Lawrence Kasdan, Barbara Benedek


45. The Great Escape (1963) *
Nominee - FILM EDITING -- Ferris Webster

TUESDAY, FEBRUARY 17, 2009

46. North by Northwest (1959)
Nominee - WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen) -- Ernest Lehman
Nominee - FILM EDITING -- George Tomasini
Nominee - ART DIRECTION (Color) -- Art Direction: William A. Horning, Robert Boyle, Merrill Pye; Set Decoration: Henry Grace, Frank McKelvy


WEDNESDAY, FEBRUARY 18, 2009
47. Madame Tutli-Putli (2007) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Chris Lavis and Maciek Szczerbowski

48. I Met the Walrus (2007) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Josh Raskin

49. Oktapodi (2008) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Emud Mokhberi and Thierry Marchand

50. Presto (2008) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Doug Sweetland

51. Lavatory - Lovestory (2008) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Konstantin Bronzit

52. Même les Pigeons Vont au Paradis (Even Pigeons Go to Heaven) (2007) *
Nominee - SHORT FILM (Animated) -- Samuel Tourneux and Simon Vanesse
53. Some Like it Hot (1959) *
Winner - COSTUME DESIGN (Black-and-White) -- Orry-Kelly
Nominee - DIRECTING -- Billy Wilder
Nominee - ACTOR -- Jack Lemmon {"Jerry/Daphne"}
Nominee - WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Billy Wilder, I. A. L. Diamond
Nominee - CINEMATOGRAPHY (Black-and-White) -- Charles Lang, Jr.
Nominee - ART DIRECTION (Black-and-White) -- Art Direction: Ted Haworth; Set Decoration: Edward G. Boyle


THURSDAY, FEBRUARY 19, 2009

54. The Bachelor and the Bobby-Soxer (1947) *
Winner - WRITING (Original Screenplay) -- Sidney Sheldon

FRIDAY, FEBRUARY 20, 2009
55. Hitler Lives? (1945) *
Winner - DOCUMENTARY (Short Subject) -- Gordon Hollingshead, Producer
SUNDAY, FEBRUARY 22, 2009

56. Alfie (1966) *
Nominee - BEST PICTURE -- Lewis Gilbert, Producer
Nominee - ACTOR -- Michael Caine {"Alfie"}
Nominee - ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Vivien Merchant {"Lily"}
Nominee - WRITING (Screenplay--based on material from another medium) -- Bill Naughton
Nominee - MUSIC (Song) -- "Alfie," Music by Burt Bacharach; Lyrics by Hal David


57. The Pursuit of Happyness (2006) *
Nominee - ACTOR IN A LEADING ROLE -- Will Smith {"Chris Gardner"}

* First time viewing. // Shorts are indented.

Last edited by Walker Boh; 02-22-09 at 10:01 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 12:26 PM   #15
SethDLH
DVD Talk Limited Edition
 
SethDLH's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: Maryland
Posts: 5,124
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 24th
1. The Wrestler
Nominations:
Best Performance by an Actor in a Leading Role- Mickey Rourke
Best Performance by an Actress in a Supporting Role- Marisa Tomei


2. Close Encounters of the Third Kind
Won:
Best Cinematography- Vilmos Zsigmond
Specian Achievement Award- Frank E. Warner (For sound effects editing)
Nominations:
Best Actress in a Supporting Role- Melinda Dillon
Best Art Direction: Set Decoration-Joe Alves, Daniel A. Lomino, Phil Abramson
Best Director- Steven Spielberg
Best Effects: Visual Effects- Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich
Best Film Editing- Michael Kahn
Best Music: Original Score- John Williams
Best Sound- Robert Knudson, Robert Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa


January 28th

3. Juno
Won:
Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Nominated:
Best Direction
Best Picture of the Year
Best Performance by an Actress in a Leading Role


January 29th
4. Jurassic Park
Won:
Best Effects, Sound Effects Editing
Best Effects, Visual Effects
Best Sound



February 10th

5. American History X
Nominated:
Best Leading Actor- Edward Norton


February 20th
6. Wild Strawberries

Nominated:
Best Writing Story & Screenplay- Ingmar Bergman


February 22nd
7. 8/12

Won:
Best Costume Design, Black-and-White: Piero Gherardi
Best Foreign Language Film

Nominated:
Best Art Direction-Set Decoration, Black-and-White
Best Director: Federico Fellini
Best Writing, Story and Screenplay - Written Directly for the Screen

Last edited by SethDLH; 02-22-09 at 06:09 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 12:37 PM   #16
WallyOPD
DVD Talk Hall of Fame
 
Join Date: Sep 2003
Location: Arizona
Posts: 7,793
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Tuesday, January 27th

1. Forrest Gump
* ACTOR IN A LEADING ROLE -- Tom Hanks {"Forrest Gump"}
ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Gary Sinise {"Lieutenant Dan"}
ART DIRECTION -- Art Direction: Rick Carter; Set Decoration: Nancy Haigh
CINEMATOGRAPHY -- Don Burgess
* DIRECTING -- Robert Zemeckis
* FILM EDITING -- Arthur Schmidt
MAKEUP -- Daniel C. Striepeke, Hallie D'Amore, Judith A. Cory
MUSIC (Original Score) -- Alan Silvestri
* BEST PICTURE -- Wendy Finerman, Steve Tisch and Steve Starkey, Producers
SOUND -- Randy Thom, Tom Johnson, Dennis Sands, William B. Kaplan
SOUND EFFECTS EDITING -- Gloria S. Borders, Randy Thom
* VISUAL EFFECTS -- Ken Ralston, George Murphy, Stephen Rosenbaum, Allen Hall
* WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) -- Eric Roth

Last edited by WallyOPD; 01-27-09 at 10:35 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 01:38 PM   #17
Chad
DVD Talk Hall of Fame
 
Chad's Avatar
 
Join Date: Sep 1999
Location: Somewhere Hot Scoville Units: 9,999,999 Zodiac Sign: Capricorn
Posts: 9,145
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Thursday, January 22nd
1. Notes on a Scandal (2006)
2007 Best Actress nominee: Judi Dench
Best Supporting Actress nominee: Cate Blanchett


Saturday, January 24th
2. Catch Me If You Can (2002)
2003 Best Supporting Actor nominee: Christopher Walken
Best Music Score nominee


Sunday, January 25th
3. The Cooler (2003)
2004 Best Supporting Actor nominee: Alec Baldwin

Monday, January 26th
4. Alice Doesn't Live Here Anymore (1974)
1975 Best Actress: Ellen Burstyn
Best Writing Original Screenplay nominee
Best Supporting Actress nominee: Diane Ladd


Wednesday, January 28th
5. Capote (2005)
2006 Best Actor: Philip Seymour Hoffman
Best Supporting Actress nominee: Catherine Keener
Best Director nominee: Bennett Miller
Best Picture nominee


Friday, January 30th
6. Requiem for a Dream Director's Cut (2000)
2001 Best Actress nominee: Ellen Burstyn

Saturday, January 31st
7. Tropic Thunder UR (2008)
2009 Best Supporting Actor nominee: Robert Downey Jr.

Sunday, February 1st
8. James and the Giant Peach (1996)
1997 Best Music Score nominee

Monday, February 2nd
9. March of the Penguins (2004)
2006 Best Documentary Feature

Tuesday, February 3rd
10. Brewster's Millions (1945)
1945 Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture): Lou Forbes

11. Lifeboat (1944)
1945 Best Director nominee: Alfred Hitchcock
Best Writing nominee


Wednesday, February 4th
12. (1963)
1964 Best Foreign Language Film
Best Writing Original Screenplay nominee
Best Director nominee: Federico Fellini
Best Art Direction nominee


Thursday, February 5th
13. East of Eden (1955)
1956 Best Supporting Actress: Jo Van Fleet
Best Writing nominee
Best Director nominee: Elia Kazan
Best Actor nominee: James Dean


Friday, February 6th
14. Bullit (1968)
1969 Best Film Editing

Saturday, February 7th
15. Wall-E (2008)
2009 Best Animated Feature nominee

16. Jurassic Park (1993)
1994 Best Visual Effects
Best Sound
Best Sound Effects Editing


Monday, February 9th
17. Hot Millions (1968)
1968 Writing (Story and Screenplay--written directly for the screen): Ira Wallach, Peter Ustinov

Tuesday, February 10th
18. The Triplets of Belleville (2003)
2004 Best Music Song nominee
Best Animated Feature nominee


Thurday, February 12th
19. The Visitor (2008)
2009 Best Actor nominee: Richard Jenkins

Saturday, February 14th
20. The Sting (1973)
1974 Best Writing Original Screenplay
Best Art Direction
Best Film Editing
Best Picture
Best Music Score
Best Director: George Roy Hill
Best Costume Design
Best Actor nominee: Robert Redford
Best Cinematography nominee
Best Sound nominee


21. Sleepy Hollow (1999)
2000 Best Art Direction
Best Cinematography nominee
Best Costume Design nominee


Sunday, February 15th
22. Slumdog Millionaire (2008)
2009 Best Picture nominee
Best Director nominee: Danny Boyle


23. Cat Ballou (1965)
1966 Best Actor: Lee Marvin
Best Film Editing nominee
Best Music Song nominee
Best Music Score nominee
Best Writing Adapted Screenplay nominee


Monday, February 16th
24. Out of Sight (1998)
1999 Best Film Editing nominee
Best Writing Adapted Screenplay nominee


25. Deliverance (1972)
1973 Best Picture nominee
Best Film Editing nominee
Best Director nominee: John Boorman


Tuesday, February 17th
26. Scent of a Woman (1992)
1993 Best Actor: Al Pacino
Best Writing Adapted Screenplay nominee
Best Director nominee: Martin Brest
Best Picture nominee


27. Mighty Aphrodite (1995)
1996 Best Supporting Actress: Mira Sorvino
Best Writing Original Screenplay nominee


Wednesday, February 18th
28. Changeling (2008)
2009 Best Actress nominee: Angelina Jolie

29. Man on Wire (2008)
2009 Best Documentary Feature nominee

Thursday, February 19th
30. Rashômon (1950)
1953 Best Art Direction Black and White nominee

Friday, February 20th
31. The Wrestler (2008)

Saturday, February 21st
32. Frozen River (2008)
2009 Best Actress nominee: Melissa Leo

33. Encounters at the End of the World (2008)
2009 Best Documentary Feature nominee

34. Vicky Cristina Barcelona (2008)
2009 Best Supporting Actress: Penélope Cruz

Sunday, February 22nd
35. La Maison en Petits Cubes (2008)
2009 Short Film (Animated) Winner

36. Lavatory - Lovestory (2008)
2009 Short Film (Animated) nominee

37. Oktapodi (2008)
2009 Short Film (Animated) nominee

38. Presto (2008)
2009 Short Film (Animated) nominee

39. This Way Up (2008)
2009 Short Film (Animated) nominee

40. The 81st Annual Academy Awards
__________________
| The Collection Profiler | My Criterion | Horror Challenge 2014 Planning Thread |
Current Challenge List(s) | Science Fiction/Fantasy |

Last edited by Chad; 02-23-09 at 02:16 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 01:46 PM   #18
CardiffGiant
Senior Member
 
CardiffGiant's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 735
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22
1. Doubt (2008)
Nominee: Actress: Meryl Streep
Nominee: Supporting Actor: Philip Seymour Hoffman
Nominee: Supporting Actress: Amy Adams
Nominee: Supporting Actress: Viola Davis
Nominee: Adapted Screenplay

January 23
2. Hiroshima, Mon Amour (1959)
Nominee: Writing (Story and Screenplay): Marguerite Duras
January 28
3. Chinatown (1974)
Nominee: Best Actor: Jack Nicholson
Nominee: Best Actress: Faye Dunaway
Nominee: Best Art Direction: Art Direction: Richard Sylbert, W. Stewart Campbell; Set Decoration: Ruby Levitt
Nominee: Best Cinematography: John A. Alonzo
Nominee: Best Costume Design: Anthea Sylbert
Nominee: Best Directing: Roman Polanski
Nominee: Best Film Editing: Sam O'Steen
Nominee: Best Music (Original Dramatic Score): Jerry Goldsmith
Nominee: Best Picture: Robert Evans, Producer
Nominee: Best Sound: Bud Grenzbach, Larry Jost
Winner: Best Writing (Original Screenplay): Robert Towne

4. Lifted (2006)
Nominee: Best Short Film (Animated): Gary Rydstrom
5. How to Sleep (1935)
Winner: Best Short Subject (Comedy): Jack Chertok (Producer)
6. Tin Toy (1988)
Winner: Best Short Film (Animated): John Lasseter, William Reeves
7. 7:35 de la Mañana (2003)
Nominee: Best Short Film (Live Action): Nacho Vigalondo
8. Rejected (2000)
Nominee: Best Short Film (Animated): Don Hertzfeldt
January 30
9. Vicky Cristina Barcelona (2008)
Nominee: Best Supporting Actress: Penelope Cruz
10. Promises (2001)
Nominee: Best Foreign Film: Justine Shapiro, B.Z. Goldberg
January 31
11. Slumdog Millionaire (2008)
Nominee: Achievement in Cinematography
Nominee: Achievement in Directing
Nominee: Achievement in Film Editing
Nominee: Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
Nominee: Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
Nominee: Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Song)
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Achievement in Sound Editing
Nominee: Achievement in Sound Mixing
Nominee: Adapted Screenplay

February 5
12. Nights of Cabiria (1957)
Winner: Best Foreign Film
February 10
13. The Last Emperor (1987)
Winner : Best Art Direction-Set Decoration
Winner : Best Cinematography
Winner : Best Costume Design
Winner : Best Director - Bernardo Bertolucci
Winner : Best Film Editing
Winner : Best Music, Original Score
Winner : Best Picture
Winner : Best Sound
Winner : Best Writing, Screenplay Based on Material from Another Medium

February 11
14. Shakespeare in Love (1998)
Nominee: ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -- Geoffrey Rush {"Philip Henslowe"}
Winner: ACTRESS IN A LEADING ROLE -- Gwyneth Paltrow {"Viola De Lesseps"}
Winner: ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -- Judi Dench {"Queen Elizabeth I"}
Winner: ART DIRECTION -- Art Direction: Martin Childs; Set Decoration: Jill Quertier
Nominee: CINEMATOGRAPHY -- Richard Greatrex
Winner: COSTUME DESIGN -- Sandy Powell
Nominee: DIRECTING -- John Madden
Nominee: FILM EDITING -- David Gamble
Nominee: MAKEUP -- Lisa Westcott, Veronica Brebner
Winner: MUSIC (Original Musical or Comedy Score) -- Stephen Warbeck
Winner: BEST PICTURE -- David Parfitt, Donna Gigliotti, Harvey Weinstein, Edward Zwick and Marc Norman, Producers
Nominee: SOUND -- Robin O'Donoghue, Dominic Lester, Peter Glossop
Winner: WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen) -- Marc Norman, Tom Stoppard

February 14
15. Iron Man (2008)
Nominee: Achievement in Sound Editing
Nominee: Achievement in Visual Effects

February 16
16. The Visitor (2008)
Nominee: Best Actor
February 17
17. A Story of Healing (1997)
Winner: Documentary Short Subject
18. Sleeping Beauty (1959)
Nominee: Original Score
February 19
19. Casablanca (1943): Roger Ebert Commentary
Nominee: Best Actor: Humphrey Bogart
Nominee: Best Supporting Actor: Claude Rains
Nominee: Cinematography (Black-and-White): Arthur Edeson
Winner: Best Director: Michael Curtiz
Nominee: Film Editing: Owen Marks
Nominee: Music (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture): Max Steiner
Winner: Best Picture: Warner Bros.
Winner: Writing (Screenplay): Julius J. Epstein, Philip G. Epstein, Howard Koch

20. My Fair Lady (1964)
Winner: Best Actor: Rex Harrison
Nominee: Best Supporting Actor:Stanley Holloway
Nominee: Best Supporting Actress: Gladys Cooper
Winner: Art Direction (Color):Gene Allen, Cecil BeatonGeorge James Hopkins
Winner: Cinematography (Color): Harry Stradling
Winner: Costume Design (Color): Cecil Beaton
Winner: Best Director: George Cukor
Nominee: Film Editing: William Ziegler
Winner: Best Music (Scoring of Music--adaptation or treatment):Andre Previn
Winner: Best Picture: Jack L. Warner, Producer
Winner: Best Sound: Warner Bros. Studio Sound Department, George R. Groves, Sound Director
Nominee: Writing (Screenplay--based on material from another medium): Alan Jay Lerner

February 20
21. Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
Nominee: Best Actress: Kate Winslet
Winner: Writing (Original Screenplay): Charlie Kaufman

February 21
22. Milk (2008)
Nominee: Performance by an Actor in a Leading Role
Nominee: Performance by an Actor in a Supporting Role
Nominee: Achievement in Costume Design
Nominee: Achievement in Directing
Nominee: Achievement in Film Editing
Nominee: Achievement in Music Written for Motion Pictures (Original Score)
Nominee: Best Motion Picture of the Year
Nominee: Original Screenplay

23. Give Up Yer Aul Sins (2001)
Nominee: Short Film (Animated)
24. Presto (2008)
Nominee: Short Film (Animated)
25. Oktapodi (2008)
Nominee: Short Film (Animated)
26. Lavatory Lovestory (2008)
Nominee: Short Film (Animated)

27. 81st Academy Awards

Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades:
--- 1920:
--- 1930:
-X- 1940: Casablanca
--- 1950:
-X- 1960: My Fair Lady
--- 1970:
-X- 1980: The Last Emperor
-X- 1990: Shakespeare in Love
-X- 2000: Slumdog Millionaire

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: The Last Emperor
-X- Best Actor: My Fair Lady
-X- Best Actress: Shakespeare in Love
--- Best Supporting Actor:
-X- Best Supporting Actress: Shakespeare in Love
-X- Best Director: Casablanca
-X- Best Original Screenplay: Chinatown
-X- Best Adapted Screenplay: The Last Emperor
-X- Best Art Direction: The Last Emperor
-X- Best Film Editing: The Last Emperor
-X- Best Costume Design: My Fair Lady
-X- Best Original Score: The Last Emperor
-X- Best Original Song: Slumdog Millionaire
--- Best Makeup:
-X- Best Foriegn Language Film: Nights of Cabiria
--- Best Animated Film:
-X- Best Animated Short: Tin Toy
-X- Best Live Action Short: How to Sleep
-X- Best Cinematography: The Last Emperor
-X- Best Sound: The Last Emperor
--- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing):
--- Best Visual Effects:
--- Best Documentary Feature:
-X- Best Documentary (Short Subject): A Story of Healing

Watch a Movie with the Following Rating:

-X- G: Sleeping Beauty
--- PG
-X- PG-13: Doubt
-X- R: Slumdog Millionaire
-X- Not Rated: Hiroshima, Mon Amour

Last edited by CardiffGiant; 02-22-09 at 10:54 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 02:43 PM   #19
Pillowhead
DVD Talk Gold Edition
 
Pillowhead's Avatar
 
Join Date: Feb 2000
Posts: 2,844
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

1/22/09
1 Starman - 1984 - Nominee: Best Actor - Jeff Bridges
1/26/09
2 The Third Man - 1949 - Won: Cinematography - Robert Krasker ; Nominated: Director - Carol Reed ; Nominated:Editing - Oswald Hafenrichter
1/27/09
3 The Conversation - 1974 - Nominated: Best Picture ; Nominated: Best Sound ; Nominated: Original Screenplay
1/29/09
4 Man on Wire - 2008 - Nominated: Best Documentary
1/29/09
5 The Wrestler - 2008 - Nominated: Best Actor - Mickey Rourke ; Best Actress - Marisa Tomei
2/2/09
6 Butch Cassidy and the Sundance Kid - 1969 - Academy Award Winner: Best Cinematography - Conrad L. Hall; Best Music, Original Score for a Motion Picture (not a Musical) - Burt Bacharach; Best Music Original Song - Raindrops Keep Fallin' on My Head; Best Writing, Story and Screenplay Based on Material Not Previously Published or Produced - William Goldman Nominated: Best Director - George Roy Hill ; Best Picture; Best Sound - William Edmondson and David Dockendorf
2/5/09
7 The Lives of Others - 2007 - Academy Award Winner: Best Foreign Film
2/8/09
8 American Beauty - 1999 - Academy Award Winner: Best Picture ; Actor In A Leading Role - Kevin Spacey; Directing - Sam Mendes ; Cinematography - Conrad L. Hall : Academy Award Nominee: Actress In A Leading Role - Annette Bening ; Music (Original Score) - Thomas Newman ; Film Editing - Tariq Anwar, Christopher Greenbury
__________________
"Makes much more sense, to live in the present tense" - Pearl Jam

Spotify

Last edited by Pillowhead; 02-08-09 at 08:03 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 04:36 PM   #20
frenchy
Senior Member
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bay Area, CA
Posts: 452
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

January 22, 2009

1. Luxo Jr., 1987, Animated Short Film NOMINEE
2. Tin Toy, 1989, Animated Short Film WINNER
3. Geri's Game, 1998, Animated Short Film WINNER
4. For The Birds, 2002, Animated Short Film WINNER
5. Mike's New Car, 2003, Animated Short Film NOMINEE
6. Boundin', 2004, Animated Short Film NOMINEE
7. One Man Band, 2006, Animated Short Film NOMINEE
8. Lifted, 2008, Animated Short Film NOMINEE
9. The Stranger, 1946, Original Motion Picture Story NOMINEE
10. The Birdman of Alcatraz, 1962, Best Actor NOMINEE
11. Ghostbusters, 1984, Visual Effects NOMINEE


January 23, 2009

12. Air Force One, 1997, Editing NOMINEE
13. The Pride of the Yankees, 1942, Best Actor NOMINEE


January 24, 2009

14. Unforgiven, 1992, Best Picture WINNER
15. Catch Me If You Can, 2002, Best Supporting Actor NOMINEE


January 25, 2009

16. The Aviator, 2006, Best Picture NOMINEE
17. Crouching Tiger, Hidden Dragon, 2000, Best Picture NOMINEE


January 26, 2009

18. Superman Returns, 2006, Visual Effects NOMINEE
19. Apocalypto, 2006, Sound Editing NOMINEE


January 27, 2009

20. Ghost World, 2001, Screenplay NOMINEE
21. Black Hawk Down, 2001, Editing NOMINEE
22. Elizabeth, 1998, Best Picture NOMINEE
23. Glengarry Glen Ross, 1992, Best Supporting Actor NOMINEE


January 29, 2009

24. Doubt, 2008, Best Actress NOMINEE


January 30, 2009

25. Braveheart, 1995, Best Picture WINNER
26. The Dark Knight, 2008, Best Supporting Actor NOMINEE
27. Alien 3, 1992, Visual Effects NOMINEE


February 4, 2009

28. There Will Be Blood, 2008, Best Actor WINNER

Last edited by frenchy; 02-05-09 at 10:11 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 04:55 PM   #21
lisadoris
DVD Talk Ultimate Edition
 
Join Date: Dec 2001
Location: Ferndale, MI
Posts: 4,408
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Thursday, February 22
1. Doubt (2008)*
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Meryl Streep
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Philip Seymour Hoffman
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Amy Adams
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Viola Davis
Nominee WRITING (Adapted Screenplay)

2. Luxo Jr. (1986)
Nominee SHORT FILM (Animated)
3. Tin Toy (1988)
Winner SHORT FILM (Animated)
4. Geri's Game (1997)
Winner SHORT FILM (Animated)
5. For the Birds (2001)
Winner SHORT FILM (Animated)
6. Mike's New Car (2002)
Nominee SHORT FILM (Animated)
7. Boundin' (2003)
Nominee SHORT FILM (Animated)
8. One Man Band (2005)
Nominee SHORT FILM (Animated)
9. Lifted
Nominee SHORT FILM (Animated)

Friday, January 23
10. Presto (2008)
Nominee SHORT FILM (Animated)
11. Wall-E (2008)
Nominee ANIMATED FEATURE FILM
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee MUSIC (Original Song) "Down to Earth"
Nominee SOUND EDITING
Nominee SOUND MIXING
Nominee WRITING (Original Screenplay)

12. The Hunt for Red October (1990)
Winner SOUND EFFECTS EDITING
Nominee SOUND
Nominee FILM EDITING


Saturday, January 24
13. The Curious Case of Benjamin Button (2008)*
Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE: Brad Pitt
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Taraji P. Henson
Nominee ART DIRECTION
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee COSTUME DESIGN
Nominee DIRECTING: David Fincher
Nominee FILM EDITING
Nominee MAKEUP
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee BEST PICTURE
Nominee SOUND MIXING
Nominee VISUAL EFFECTS
Nominee WRITING (Adapted Screenplay)

14. The Rock (1996)
Nominee SOUND
15. Pride & Prejudice (2005)
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Keira Knightley
Nominee ART DIRECTION
Nominee COSTUME DESIGN
Nominee MUSIC (Original Score)

16. I, Robot (2004) Director & Writer Commentary Track
Nominee VISUAL EFFECTS


Sunday, January 25
17. Harvey (1950)
Winner ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Josephine Hull
Nominee ACTOR: James Stewart

18. Cool Hand Luke (1967)*
Winner ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: George Kennedy
Nominee ACTOR: Paul Newman
Nominee MUSIC (Original Music Score)
Nominee WRITING (Screenplay: based on material from another medium)

19. Raiders of the Lost Ark (1981)
Winner ART DIRECTION
Winner FILM EDITING
Winner SOUND
Winner VISUAL EFFECTS
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Sound Effects Editing)
Nominee CINEMATOGRAPHY: Douglas Slocombe
Nominee DIRECTING: Steven Spielberg
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee BEST PICTURE

20. Speed (1994)
Winner SOUND
Winner SOUND EFFECTS EDITING
Nominee FILM EDITING


Monday, January 26
21. Aladdin (1992)
Winner MUSIC (Original Song): "A Whole New World"
Winner MUSIC (Original Score): Alan Menken
Nominee MUSIC (Original Song): "Friend Like Me"
Nominee SOUND
Nominee SOUND EFFECTS EDITING

22. The Towering Inferno (1974)
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner FILM EDITING
Winner MUSIC (Song): "We May Never Love Like This Again"
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Fred Astaire
Nominee ART DIRECTION
Nominee MUSIC (Original Dramatic Score): John Williams
Nominee BEST PICTURE
Nominee SOUND


Tuesday, January 27
23. Shrek (2001)
Winner ANIMATED FEATURE FILM
Nominee WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)

24. Crouching, Tiger, Hidden Dragon (2000)
Winner ART DIRECTION
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner FOREIGN LANGUAGE FILM
Winner MUSIC (Original Score)
Nominee COSTUME DESIGN
Nominee DIRECTING: Ang Lee
Nominee FILM EDITING
Nominee MUSIC (Original Song): "A Love Before Time"
Nominee BEST PICTURE
Nominee WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)


Wednesday, January 28
25. I, Robot (2004) Composer Commentary Track
26. Men in Black (1997)
Winner MAKEUP
Nominee ART DIRECTION
Nominee MUSIC (Original Musical or Comedy Score)

27. Dumbo (1941)
Winner MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
Nominee MUSIC (Song): "Baby Mine"

28. Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) with Scoundrels of the Sea Pop-Up Track
Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE: Johnny Depp
Nominee MAKEUP
Nominee SOUND EDITING
Nominee SOUND MIXING
Nominee VISUAL EFFECTS


Thursday, January 29
29. Apocalypse Now (1979) Redux Version*
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner SOUND
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Robert Duvall
Nominee ART DIRECTION
Nominee DIRECTING: Francis Coppola
Nominee FILM EDITING
Nominee BEST PICTURE
Nominee WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)

30. The Battle of Algiers (1966)
Nominee FOREIGN LANGUAGE FILM
Nominee DIRECTING: Gillo Pontecorvo
Nominee WRITING (Story and Screenplay--written directly for the screen)

31. Mt. Head (2002)*
Nominee SHORT FILM (Animated)
32. Inja (2002)*
Nominee SHORT FILM (Live Action)
33. Das Rad (2002)*
Nominee SHORT FILM (Animated)

Friday, January 30
34. The Philadelphia Story (1940)
Winner ACTOR: James Stewart
Winner WRITING (Screenplay)
Nominee ACTRESS: Katharine Hepburn
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Ruth Hussey
Nominee DIRECTING: George Cukor
Nominee OUTSTANDING PRODUCTION

35. Singin' in the Rain (1952)
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Jean Hagen
Nominee MUSIC (Scoring of a Musical Picture)

36. The Apartment (1960)
Winner ART DIRECTION (Black-and-White)
Winner DIRECTING: Billy Wilder
Winner FILM EDITING
Winner BEST MOTION PICTURE
Winner WRITING (Story and Screenplay: written directly for the screen)
Nominee ACTOR: Jack Lemmon
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Jack Krusch
Nominee ACTRESS: Shirley MacLaine
Nominee CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
Nominee SOUND

37. Some Like it Hot (1959)
Winner COSTUME DESIGN (Black-and-White)
Nominee ACTOR: Jack Lemmon
Nominee ART DIRECTION (Black-and-White)
Nominee CINEMATOGRAPHY (Black-and-White)
Nominee DIRECTING: Billy Wilder
Nominee WRITING (Screenplay--based on material from another medium)

38. For Scent-imental Reasons (1942)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
39. Yankee Doodle Mouse (1943)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
40. Mouse Trouble (1944)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
41. Quiet Please (1945)]
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
42. The Cat Concerto (1946)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
43. The Little Orphan (1948)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)

Saturday, January 31
44. Jerry's Cousin (1950)
Nominee SHORT SUBJECT (Cartoon)
45. The Two Mouseketeers (1951)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
46. Johann Mouse (1952)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
47. Touché, Pussy Cat (1954)
Nominee SHORT SUBJECT (Cartoon)
48. Knighty Knight Bugs (1958)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
49. Birds Anonymous (1957)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
50. Speedy Gonzalez (1955)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
51. Der Fuehrer's Face (1942)
Winner SHORT SUBJECT (Cartoon)
52. Reason and Emotion (1943)
Nominee SHORT SUBJECT (Cartoon)
53. Seven Samurai (1954)
Nominee ART DIRECTION (Black-and-White)
Nominee COSTUME DESIGN (Black-and-White)


Super Bowl Sunday
54. Cinderella (1950)
Nominee MUSIC (Scoring of a Musical Picture)
Nominee MUSIC (Song) -- "Bibbidi-Bobbidi-Boo"
Nominee SOUND RECORDING

55. Fantasia (1941)
Winner SPECIAL AWARD for their unique achievement in the creation of a new form of visualized music thereby widening the scope of the motion picture as entertainment and as an art form
Winner SPECIAL AWARD for their outstanding contribution to the advancement of the use of sound in motion pictures


Monday, February 2
56. Silence of the Lambs (1991)
Winner ACTOR IN A LEADING ROLE: Anthony Hopkins
Winner ACTRESS IN A LEADING ROLE: Jodie Foster
Winner DIRECTING: Jonathan Demme
Winner BEST PICTURE
Winner WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)
Nominee FILM EDITING
Nominee SOUND

57. Seven (1995)
Nominee FILM EDITING

Tuesday, February 3
58. The China Syndrome (1979)
Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE: Jack Lemmon
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Jane Fonda
Nominee ART DIRECTION
Nominee WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)

59. Taxi to the Dark Side (2007)*
Winner DOCUMENTARY (Feature)

Wednesday, February 4
60. Seven Samurai (1954) Scholar's Roundtable Commentary

Thursday, February 5
61. The Little Mermaid (1989)
Winner MUSIC (Original Score)
Winner MUSIC (Original Song): "Under the Sea"
Nominee MUSIC (Original Song): "Kiss the Girl"

62. Beauty and the Beast (1991)
Winner MUSIC (Original Score)
Winner MUSIC (Original Song): "Beauty and the Beast"
Nominee MUSIC (Original Song): "Be Our Guest"
Nominee MUSIC (Original Song): "Belle"
Nominee BEST PICTURE
Nominee SOUND

63. The Lion King (1994)
Winner MUSIC (Original Score)
Winner MUSIC (Original Song): "Can You Feel the Love Tonight"
Nominee MUSIC (Original Song): "Circle of Life"
Nominee MUSIC (Original Song): "Hakuna Matata"

64. Who Framed Roger Rabbit (1988)
Winner FILM EDITING
Winner SOUND EFFECTS EDITING
Winner VISUAL EFFECTS
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD To Richard Williams for the animation direction
Nominee ART DIRECTION
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee SOUND


Friday, February 6
65. Grand Hotel (1932)*
Winner OUTSTANDING PRODUCTION
66. Day of the Jackal (1973)*
Nominee FILM EDITING
67. Gandhi (1982)*
Winner ACTOR IN A LEADING ROLE: Ben Kingsley
Winner ART DIRECTION
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner COSTUME DESIGN
Winner DIRECTING: Richard Attenborough
Winner FILM EDITING
Winner BEST PICTURE
Winner WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)
Nominee MAKEUP
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee SOUND


Saturday, February 7
68. Amadeus (1984)
Winner ACTOR IN A LEADING ROLE: F. Murray Abraham
Winner ART DIRECTION
Winner COSTUME DESIGN
Winner DIRECTING: Milos Forman
Winner MAKEUP
Winner BEST PICTURE
Winner SOUND
Winner WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)
Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE: Tom Hulce
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee FILM EDITING


Star Wars Sunday
69. Episode IV (1977)
Winner ART DIRECTION
Winner COSTUME DESIGN
Winner FILM EDITING
Winner MUSIC (Original Score)
Winner SOUND
Winner VISUAL EFFECTS
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD To Benjamin Burtt, Jr. for the creation of the alien, creature and robot voices
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Alec Guinness
Nominee DIRECTING: George Lucas
Nominee BEST PICTURE
Nominee WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen--based on factual material or on story material not previously published or produced)

70. Episode V (1980)
Winner SOUND
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
Nominee ART DIRECTION
Nominee MUSIC (Original Score)

71. Episode VI (1983)
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
Nominee ART DIRECTION
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee SOUND
Nominee SOUND EFFECTS EDITING

72. Episode I (1999)
Nominee SOUND
Nominee SOUND EFFECTS EDITING
Nominee VISUAL EFFECTS


Monday, February 9
73. Episode II (2002)
Nominee VISUAL EFFECTS

Tuesday, February 10
74. I, Robot (2004) FX Commentary Track
75. Episode III (2005)
Nominee MAKEUP
76. Rashomon (1951)
Winner HONORARY FOREIGN LANGUAGE FILM AWARD: Japan
Nominee ART DIRECTION (Black-and-White)


Wednesday, February 11
77. Bambi (1942)
Nominee MUSIC (Music Score of a Dramatic or Comedy Picture)
Nominee MUSIC (Song): "Love Is a Song"
Nominee SOUND RECORDING

78. Carmen Jones (1954) in class
Nominee ACTRESS: Dorothy Dandridge
Nominee MUSIC (Scoring of a Musical Picture)


Thursday, February 12
79. Frozen River (2008)*
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Melissa Leo
Nominee WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)

80. Running on Empty (1988)
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: River Phoenix
Nominee WRITING (Screenplay Written Directly for the Screen)

81. Juno (2007)
Winner WRITING (Original Screenplay)
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Ellen Page
Nominee DIRECTING: Jason Reitman
Nominee BEST PICTURE

82. Hoop Dreams (1994)
Nominee FILM EDITING

Friday, February 13
83. Give Us The Earth (1947)*
Nominee SHORT SUBJECT (Two-reel)
84. Drunk Driving (1939)*
Nominee SHORT SUBJECT (Two-reel)
85. Mulan (1998)
Nominee MUSIC (Original Musical or Comedy Score)

Saturday, February 14
86. The Birds (1963)
Nominee SPECIAL EFFECTS
87. Star Trek: The Motion Picture (1979)
Nominee ART DIRECTION
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee VISUAL EFFECTS

88. Star Trek: VI: The Undiscovered Country (1991)
Nominee MAKEUP
Nominee SOUND EFFECTS EDITING


Sunday, February 15
89. Armageddon (1998)
Nominee MUSIC (Original Song): "I Don't Want To Miss a Thing"
Nominee SOUND
Nominee SOUND EFFECTS EDITING
Nominee VISUAL EFFECTS

90. The Poseidon Adventure (1972)
Winner MUSIC (Song-Original for the Picture): "The Morning After"
Winner SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD (Visual Effects)
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Shelley Winters
Nominee ART DIRECTION
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee COSTUME DESIGN
Nominee FILM EDITING
Nominee MUSIC (Original Dramatic Score)
Nominee SOUND

91. Titanic (1997)
Winner ART DIRECTION
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner COSTUME DESIGN
Winner DIRECTING: James Cameron
Winner FILM EDITING
Winner MUSIC (Original Dramatic Score): James Horner
Winner MUSIC (Original Song): "My Heart Will Go On"
Winner BEST PICTURE
Winner SOUND
Winner SOUND EFFECTS EDITING
Winner VISUAL EFFECTS
Nominee ACTRESS IN A LEADING ROLE: Kate Winslet
Nominee ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE: Gloria Stuart
Nominee MAKEUP


Monday, February 16
92. Finding Nemo (2003)
Winner ANIMATED FEATURE FILM
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee SOUND EDITING
Nominee WRITING (Original Screenplay)


Tuesday, February 17
93. A Soldier's Story (1984)
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Adolph Caesar
Nominee BEST PICTURE
Nominee WRITING (Screenplay Based on Material from Another Medium)

94. The Abyss (1989)
Winner VISUAL EFFECTS
Nominee ART DIRECTION
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee SOUND


Wednesday, February 18
95. Ghostbusters (1984)
Nominee MUSIC (Original Song): "Ghostbusters"
Nominee VISUAL EFFECTS

96. In the Heat of the Night (1967) in class
Winner ACTOR: Rod Steiger
Winner FILM EDITING
Winner BEST PICTURE
Winner SOUND
Winner WRITING (Screenplay:based on material from another medium)
Nominee DIRECTING: Norman Jewison
Nominee SOUND EFFECTS


Thursday, February 19
97. Twin Towers (2002)*
Winner DOCUMENTARY (Short Subject)
98. Collateral (2004)
Nominee ACTOR IN A SUPPORTING ROLE: Jamie Foxx
Nominee FILM EDITING

99. Butch Cassidy and the Sundance Kid
Winner CINEMATOGRAPHY
Winner MUSIC (Original Score: for a motion picture [not a musical])
Winner MUSIC (Song: Original for the Picture): "Raindrops Keep Fallin' On My Head"
Winner WRITING (Story and Screenplay--based on material not previously published or produced)
Nominee DIRECTING: George Roy Hill
Nominee BEST PICTURE
Nominee SOUND

100. The Shawshank Redemption (1994)
Nominee ACTOR IN A LEADING ROLE: Morgan Freeman
Nominee CINEMATOGRAPHY
Nominee FILM EDITING
Nominee MUSIC (Original Score)
Nominee BEST PICTURE
Nominee SOUND
Nominee WRITING (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published)


*= new viewing
color=blu-ray
__________________
My film collection

Last edited by lisadoris; 02-19-09 at 05:34 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 05:08 PM   #22
llandros
Senior Member
 
Join Date: Jun 2001
Location: Florida
Posts: 264
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Thursday - January 22
1. Big (1988)
Nominee : Actor - Tom Hanks
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Gary Ross, Anne Spielberg


2. Coming to America (1988)
Nominee : Costume Design - Deborah Nadoolman
Nominee : Makeup - Rick Baker


Friday - January 23
3. Die Hard (1988)
Nominee : Film Editing - Frank J. Urioste, Al Overton
Nominee : Sound - Don Bassman, Kevin F. Cleary, Richard Overton, Al Overton
Nominee : Sound Effects Editing - Stephen H. Flick, Richard Schorr
Nominee : Visual Effects - Richard Edlund, Al DiSarro, Brent Boates, Thaine Morris


4. Rain Man (1988)
Winner : Actor - Dustin Hoffman
Nominee : Art Direction - Ida Random; Set Direction - Linda DeScenna
Nominee : Cinematography - John Seale
Winner : Directing - Barry Levinson
Nominee : Film Editing - Stu Linder
Nominee : Music (Original Score) - Hans Zimmer
Winner : Best Picture - Mark Johnson, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Ronald Bass, Barry Morrow; Story by Barry Morrow

Saturday - January 24
5. Goldfinger (1964)
Winner : Sound Effects - Norman Wanstall

6. Gorillas in the Mist (1988)
Nominee : Actress - Sigourney Weaver
Nominee : Film Editing - Stuart Baird
Nominee : Music (Original Score) - Maurice Jarre
Nominee : Sound - Andy Nelson, Brian Saunders, Peter Handford
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Anna Hamilton Phelan; Story by Anna Hamilton Phelan, Tab Murphy


7. Mississippi Burning (1988)
Nominee : Actor - Gene Hackman
Nominee : Actress (Supporting Role) - Frances McDormand
Winner : Cinematography - Peter Biziou
Nominee : Directing - Alan Parker
Nominee : Film Editing - Gerry Hambling
Nominee : Best Picture - Frederick Zollo and Robert F. Colesberry, Producers
Nominee : Sound - Robert Litt, Elliot Tyson, Rick Kline, Danny Michael


8. Beaches (1988)
Nominee : Art Direction - Albert Brenner; Set Decoration - Garrett Lewis

9. Dangerous Liaisons (1988)
Nominee : Actress - Glenn Close
Nominee : Actress (Supporting Role) - Michelle Pfeiffer
Winner : Art Direction - Stuart Craig; Set Direction - Gerard James
Winner : Costume Design - James Acheson
Nominee : Music (Original Score) - George Fenton
Nominee : Best Picture - Norma Heyman and Hank Moonjean, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Christopher Hampton


10. The Accused (1988)
Winner : Actress - Jodie Foster

Sunday - January 25
11. Tequila Sunrise (1988)
Nominee : Cinematography - Conrad L. Hall

12. Bull Durham (1988)
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Ron Shelton

13. The Accidental Tourist (1988)
Winner : Actress (Supporting Role) - Geena Davis
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Best Picture - Lawrence Kasdan, Charles Okun and Michael Grillo, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Frank Galati, Lawrence Kasdan


14. Who Framed Roger Rabbit (1988)
Nominee : Art Direction - Elliot Scott; Set Decoration - Peter Howitt
Nominee : Cinematography - Dean Cundey
Winner : Film Editing - Arthur Schmidt
Nominee : Sound - Robert Knudson, John Boyd, Don Digirolamo, Tony Dawe
Winner : Sound Effects Editing - Charles L. Campbell, Louis L. Edemann
Winner : Visual Effects - Ken Ralston, Richard Williams, Edward Jones, George Gibbs
Winner : Special Achievement Award - To Richard Williams for the animation direction of Who Framed Roger Rabbit.


15. Married to the Mob (1988)
Nominee : Actor (Supporting Role) - Dean Stockwell

16. Beetlejuice (1988)
Winner : Makeup - Ve Neill, Steve La Porte, Robert Short

Monday - January 26
17. Lethal Weapon 2 (1989)
Nominee : Sound Effects Editing - Robert Henderson, Alan Robert Murray

18. Batman (1989)
Winner : Art Direction - Art Direction: Anton Furst; Set Decoration: Peter Young

19. Back to the Future Part II (1989)
Nominee : Visual Effects - Ken Ralston, Michael Lantieri, John Bell, Steve Gawley

Tuesday - January 27
20. The Little Mermaid (1989)
Winner : Music (Original Score) - Alan Menken
Nominee : Music (Original Song) - "Kiss the Girl" -- Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
Winner : Music (Original Song) - "Under the Sea" -- Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman


21. Steel Magnolias (1989)
Nominee : Actress (Supporting Role) - Julia Roberts

22. Indiana Jones and the Last Crusade (1989)
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Nominee : Sound - Ben Burtt, Gary Summers, Shawn Murphy, Tony Dawe
Winner : Sound Effects Editing -Ben Burtt, Richard Hymns


23. When Harry Met Sally (1989)
Nominee : Writing (Original Screenplay) - Nora Ephron

Wednesday - January 28
24. Field of Dreams (1989)
Nominee : Music (Original Score) - James Horner
Nominee : Best Picture - Lawrence Gordon and Charles Gordon, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Phil Alden Robinson


Thursday- January 29
25. Glory (1989)
Winner : Actor (Supporting Role) - Denzel Washington
Nominee : Art Direction - Norman Garwood; Set Decoration: Garrett Lewis
Winner : Cinematography - Freddie Francis
Nominee : Film Editing - Steve Rosenblum
Winner : Sound - Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II


26. Driving Miss Daisy (1989)
Nominee : Actor - Morgan Freeman
Nominee : Actor (Supporting Role) - Dan Aykroyd
Winner : Actress - Jessica Tandy
Nominee : Art Direction - Bruno Rubeo; Set Decoration: Crispian Sallis
Nominee : Costume Design - Elizabeth McBride
Nominee : Film Editing - Mark Warner
Winner : Makeup - Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney
Winner : Picture - Richard D. Zanuck and Lili Fini Zanuck, Producers
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Alfred Uhry


27. Harlem Nights (1989)
Nominee : Costume Design - Joe I. Tompkins

Friday - January 30
28. Thunderball (1965)
Winner : Special Visual Effects - John Stears

Saturday - January 31
29. The Fabulous Baker Boys (1989)
Nominee : Actress - Michelle Pfeiffer
Nominee : Cinematography - Michael Ballhaus
Nominee : Film Editing - William Steinkamp
Nominee : Music (Original Score) - David Grusin


30. Parenthood (1989)
Nominee : Actress (Supporting Role) - Dianne Wiest
Nominee : Music (Original Song) - "I Love To See You Smile," Music and Lyric by Randy Newman


31. Blue Velvet (1986)
Nominee : Directing - David Lynch

Sunday - February 1
32. The Godfather (1972)
Winner : Actor - Marlon Brando
Nominee : Actor (Supporting Role) - James Caan
Nominee : Actor (Supporting Role) - Robert Duvall
Nominee : Actor (Supporting Role) - Al Pacino
Nominee : Costume Design - Anna Hill Johnstone
Nominee : Directing - Francis Ford Coppola
Nominee : Film Editing - William Reynolds, Peter Zinner
Winner : Best Picture - Albert S. Ruddy, Producer
Nominee : Sound - Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Mario Puzo, Francis Ford Coppola


33. The Towering Inferno (1974)
Nominee : Actor (Supporting Role) - Fred Astaire
Nominee : Art Direction - Art Direction: William Creber, Ward Preston; Set Decoration: Raphael Bretton
Winner : Cinematography - Fred Koenekamp, Joseph Biroc
Winner : Film Editing - Harold F. Kress, Carl Kress
Nominee : Music (Original Score) - John Williams
Winner : Music (Song) - "We May Never Love Like This Again," Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn
Nominee : Best Picture - Irwin Allen, Producer
Nominee : Sound - Theodore Soderberg, Herman Lewis


Monday - February 2
34. The Hunt for Red October (1990)
Nominee : Film Editing - Dennis Virkler, John Wright
Nominee : Sound - Don Bassman, Richard Overton, Kevin F. Cleary, Richard Bryce Goodman
Winner : Sound Effects Editing - Cecelia Hall, George Watters II


35. Dick Tracy (1990)
Nominee : Actor (Supporting Role) - Al Pacino
Winner : Art Direction - Art Direction: Richard Sylbert; Set Decoration: Rick Simpson
Nominee : Cinematography - Vittorio Storaro
Nominee : Costume Design - Milena Canonero
Winner : Makeup - John Caglione, Jr., Doug Drexler
Winner : Music (Original Song) - "Sooner Or Later (I Always Get My Man)," Music and Lyric by Stephen Sondheim
Nominee : Sound - Chris Jenkins, David E. Campbell, D. M. Hemphill, Thomas Causey


Tuesday - February 3
36. Postcards From The Edge (1990)
Nominee : Actress - Meryl Streep
Nominee : Music (Original Song) - "I'm Checkin' Out," Music and Lyric by Shel Silverstein


37. Ghost (1990)
Winner : Actress (Supporting Role) - Whoopi Goldberg
Nominee : Film Editing - Walter Murch
Nominee : Music (Original Score) - Maurice Jarre
Nominee : Best Picture - Lisa Weinstein, Producer
Winner : Writing (Original Screenplay) - Bruce Joel Rubin


Wednesday - February 4
None

Thursday - February 5
38. Total Recall (1990)
Nominee : Sound - Michael J. Kohut, Carlos de Larios, Aaron Rochin, Nelson Stoll
Nominee : Sound Effects Editing - Stephen H. Flick
Winner : Special Achievement Award (Visual Effects) - Eric Brevig, Rob Bottin, Tim McGovern, Alex Funke


39. Flatliners (1990)
Nominee : Sound Effects Editing - Charles L. Campbell, Richard Franklin

Friday - February 6
40. The Grifters (1990)
Nominee : Actress - Anjelica Huston
Nominee : Actress (Supporting Role) - Annette Bening
Nominee : Directing - Stephen Frears
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Donald E. Westlake


Saturday - February 7
41. Pretty Woman (1990)
Nominee : Actress - Julia Roberts

42. GoodFellas (1990)
Winner : Actor (Supporting Role - Joe Pesci
Nominee : Actress (Supporting Role) - Lorraine Bracco
Nominee : Directing - Martin Scorsese
Nominee : Film Editing - Thelma Schoonmaker
Nominee : Best Picture - Irwin Winkler, Producer
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Nicholas Pileggi, Martin Scorsese


43. Dances With Wolves (1990)
Nominee : Actor - Kevin Costner
Nominee : Actor (Supporting Role) - Graham Greene
Nominee : Actress (Supporting Role) - Mary McDonnell
Nominee : Art Direction - Art Direction: Jeffrey Beecroft; Set Decoration: Lisa Dean
Winner : Cinematography - Dean Semler
Nominee : Costume Design - Elsa Zamparelli
Winner : Directing - Kevin Costner
Winner : Film Editing - Neil Travis
Winner : Music (Original Score) - John Barry
Winner : Best Picture - Jim Wilson and Kevin Costner, Producers
Winner : Sound - Jeffrey Perkins, Bill W. Benton, Greg Watkins, Russell Williams II
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Michael Blake


Sunday - February 8
44. Days of Thunder (1990)
Nominee : Sound - Donald O. Mitchell, Rick Kline, Kevin O'Connell, Charles Wilborn

45. Misery (1990)
Winner : Actress - Kathy Bates

Monday - February 9
46. The Prince of Tides (1991)
Nominee : Actor - Nick Nolte
Nominee : Actress (Supporting Role) - Kate Nelligan
Nominee : Art Direction - Paul Sylbert; Set Decoration: Caryl Heller
Nominee : Cinematography - Stephen Goldblatt
Nominee : Music (Original Score) - James Newton Howard
Nominee : Best Picture - Barbra Streisand and Andrew Karsch, Producers
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Pat Conroy, Becky Johnston


47. Cape Fear (1991)
Nominee : Actor - Robert DeNiro
Nominee : Actress (Supporting Role) - Juliette Lewis


48. The Addams Family (1991)
Nominee : Costume Design - Ruth Myers

Tuesday - February 10
49. Fried Green Tomatoes (1991)
Nominee : Actress (Supporting Role) - Jessica Tandy
Nominee : Writing (Adapted Screenplay) - Fannie Flagg, Carol Sobieski


50. Backdraft (1991)
Nominee : Sound - Gary Summers, Randy Thom, Gary Rydstrom, Glenn Williams
Nominee - Sound Effects Editing - Gary Rydstrom, Richard Hymns
Nominee : Visual Effects - Mikael Salomon, Allen Hall, Clay Pinney, Scott Farrar


Wednesday - February 11
None

Thursday - February 12
51. Thelma & Louise (1991)
Nominee : Actress - Geena Davis
Nominee : Actress - Susan Sarandon
Nominee : Cinematography - Adrian Biddle
Nominee : Directing - Ridley Scott
Nominee : Film Editing - Thom Noble
Winner : Writing (Original Screenplay) - Callie Khouri


52. Terminator 2: Judgment Day (1991)
Nominee : Cinematography - Adam Greenberg
Nominee : Film Editing - Conrad Buff, Mark Goldblatt, Richard A. Harris
Winner : Makeup - Stan Winston, Jeff Dawn
Winner : Sound - Tom Johnson, Gary Rydstrom, Gary Summers, Lee Orloff
Winner : Sound Effects Editing - Gary Rydstrom, Gloria S. Borders
Winner : Visual Effects - Dennis Muren, Stan Winston, Gene Warren, Jr., Robert Skotak


Friday - February 13
53. City Slickers (1991)
Winner : Actor (Supporting Role) - Jack Palance

Saturday - February 14
54. The Silence of the Lambs (1991)
Winner : Actor - Anthony Hopkins
Winner : Actress - Jodie Foster
Winner : Directing - Jonathan Demme
Nominee : Film Editing - Craig McKay
Winner : Best Picture - Edward Saxon, Kenneth Utt and Ron Bozman, Producers
Nominee : Sound - Tom Fleischman, Christopher Newman
Winner : Writing (Adapted Screenplay) - Ted Tally


Sunday - February 15
None

Monday - February 16
55. My Cousin Vinny (1992)
Winner : Actress (Supporting Role) - Marisa Tomei

56. Basic Instinct (1992)
Nominee : Film Editing - Frank J. Urioste
Nominee : Music (Original Score) - Jerry Goldsmith


57. The Last of the Mohicans (1992)
Winner : Sound - Chris Jenkins, Doug Hemphill, Mark Smith, Simon Kaye

Tuesday - February 17
58. Aladdin (1992)
Winner : Music (Original Score) - Alan Menken
Nominee : Music (Original Song) - "Friend Like Me," Music by Alan Menken; Lyric by Howard Ashman
Winner : Music (Original Song) - "A Whole New World," Music by Alan Menken; Lyric by Tim Rice
Nominee : Sound - Terry Porter, Mel Metcalfe, David J. Hudson, Doc Kane
Nominee : Sound Effects Editing - Mark Mangini


59. Death Becomes Her (1992)
Winner : Visual Effects - Ken Ralston, Doug Chiang, Doug Smythe, Tom Woodruff, Jr.

Wednesday - February 18
60. Batman Returns (1992)
Nominee : Makeup - Ve Neill, Ronnie Specter, Stan Winston
Nominee : Visual Effects - Michael Fink, Craig Barron, John Bruno, Dennis Skotak


Thursday - February 19
61. A Few Good Men (1992)
Nominee : Actor (Supporting Role) - Jack Nicholson
Nominee : Film Editing - Robert Leighton
Nominee : Best Picture -David Brown, Rob Reiner and Andrew Scheinman, Producers
Nominee : Sound - [Kevin O'Connell, Rick Kline, Bob Eber


Friday - February 20
62. Alien 3 (1992)
Nominee : Visual Effects - Richard Edlund, Alec Gillis, Tom Woodruff, Jr., George Gibbs

Saturday - February 21
63. Bram Stoker's Dracula (1992)
Nominee : Art Direction - Art Direction: Thomas Sanders; Set Decoration: Garrett Lewis
Winner : Costume Design - Eiko Ishioka
Winner : Makeup - Greg Cannom, Michèle Burke, Matthew W. Mungle
Winner : Sound Effects Editing - Tom C. McCarthy, David E. Stone


64. Unforgiven (1992)
Nominee : Actor - Clint Eastwood
Winner : Actor (Supporting Role) - Gene Hackman
Nominee : Art Direction - Art Direction: Henry Bumstead; Set Decoration: Janice Blackie-Goodine
Nominee : Cinematography - Jack N. Green
Winner : Directing - Clint Eastwood
Winner : Film Editing - Joel Cox
Winner : Picture - Clint Eastwood, Producer
Nominee : Sound - Les Fresholtz, Vern Poore, Dick Alexander, Rob Young
Nominee : Writing (Original Screenplay) - David Webb Peoples


Sunday - February 22
65. Diamonds Are Forever (1971)
Nominee : Sound - Gordon K. McCallum, John Mitchell, Alfred J. Overton

66. The 81st Annual Academy Awards

And that finishes my first DVD watching challenge ever - not as many as i had hoped, but not too bad.
__________________
..they mostly come at night...mostly...
My DVD Collection Pics of Collection & HT
October Horror Challenges: 2009 2010 Sci-Fi/Fantasy Challenge 2010 Drive In/Expoitation Challenges 2010 2011
Academy Award Challenges: 2009 2010 2011 Animation Challenge: 2010 TV Challenge: 2011

Last edited by llandros; 02-22-09 at 06:37 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 05:09 PM   #23
advdfreak
Senior Member
 
Join Date: Sep 2006
Location: Kentucky
Posts: 498
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

JANUARY 22ND
1. Close Encounters of the Third Kind (1977) Blu-ray
Winner Cinematography - Vilmos Zsigmond
Winner Special Achievement Award (Sound Effects Editing) - Frank E. Warner
Nominee Actress In A Supporting Role - Melinda Dillon
Nominee Directing - Steven Spielberg
Nominee Art Direction - Joe Alves, Dan Lomino; Set Decoration: Phil Abramson
Nominee Film Editing - Michael Kahn
Nominee Music (Original Score) - John Williams
Nominee Sound - Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa
Nominee Visual Effects - Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich


2. In the Bedroom (2001)
Nominee Actor In A Leading Role - Tom Wilkinson
Nominee Actress In A Leading Role - Sissy Spacek
Nominee Actress In A Supporting Role - Marisa Tomei
Nominee Best Picture - Graham Leader, Ross Katz and Todd Field, Producers
Nominee Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Rob Festinger and Todd Field


3. Wag the Dog (1997)
Nominee Actor In A Leading Role - Dustin Hoffman
Nominee Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Hilary Henkin, David Mamet


JANUARY 23RD
4. The Untouchables (1987) Blu-ray
Winner Actor In A Supporting Role - Sean Connery
Nominee Music (Original Score) - Ennio Morricone
Nominee Art Direction - Patrizia Von Brandenstein, William A. Elliott; Set Decoration: Hal Gausman
Nominee Costume Design - Marilyn Vance-Straker


JANUARY 24TH
5. King Kong (2005) Blu-ray
Winner Visual Effects - Joe Letteri, Brian Van't Hul, Christian Rivers and Richard Taylor
Winner Sound Editing - Mike Hopkins and Ethan Van der Ryn
Winner Sound Mixing - Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek

Nominee Art Direction - Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Simon Bright


6. Eastern Promises (2007) Blu-ray
Nominee Actor A In Leading Role - Viggo Mortensen

7. Casino (1995) Blu-ray
Nominee Actress In A Leading Role - Sharon Stone

8. I Am Sam (2001)
Nominee Actor In A Leading Role - Sean Penn

JANUARY 25TH
9. Gone Baby Gone (2007) Blu-ray
Nominee Actress in A Supporting Role - Amy Ryan

10. The Godfather (1972) Blu-ray
Winner Actor - Marlon Brando
Winner Best Picture - Albert S. Ruddy, Producer
Winner Writing (Screenplay - based on material from another medium) - Mario Puzo, Francis Ford Coppola

Nominee Actor In A Supporting Role - James Caan
Nominee Actor In A Supporting Role - Robert Duvall
Nominee Actor In A Supporting Role - Al Pacino
Nominee Directing - Francis Ford Coppola
Nominee Music (Original Dramatic Score) - Nino Rota *** (re-balloted)
Nominee Costume Design - Anna Hill Johnstone
Nominee Film Editing - William Reynolds, Peter Zinner
Nominee Sound - Bud Grenzbach, Richard Portman, Christopher Newman


11. The Godfather Part II (1974) Blu-ray
Winner Actor In A Supporting Role - Robert DeNiro
Winner Best Picture - Francis Ford Coppola, Producer; Gray Frederickson and Fred Roos, Co-Producers
Winner Directing - Francis Ford Coppola
Winner Writing (Screenplay Adapted from Other Material) - Francis Ford Coppola, Mario Puzo
Winner Music (Original Dramatic Score) - Nino Rota, Carmine Coppola
Winner Art Direction - Dean Tavoularis, Angelo Graham; Set Decoration: George R. Nelson

Nominee Actor - Al Pacino
Nominee Actor In A Supporting Role - Michael V. Gazzo
Nominee Actor In A Supporting Role - Lee Strasberg
Nominee Actress In A Supporting Role - Talia Shire
Nominee Costume Design - Theadora Van Runkle


12. The Godfather Part III (1990) Blu-ray
Nominee Best Picture - Francis Ford Coppola, Producer
Nominee Actor In A Supporting Role - Andy Garcia
Nominee Directing - Francis Ford Coppola
Nominee Music (Original Song) - "Promise Me You'll Remember," Music by Carmine Coppola; Lyric by John Bettis
Nominee Art Direction - Dean Tavoularis; Set Decoration: Gary Fettis
Nominee Cinematography - Gordon Willis
Nominee Film Editing - Barry Malkin, Lisa Fruchtman, Walter Murch


13. Goodfellas (1990) HD DVD
Winner Actor In A Supporting Role - Joe Pesci
Nominee Best Picture - Irwin Winkler, Producer
Nominee Directing - Martin Scorsese
Nominee Actress In A Supporting Role - Lorraine Bracco
Nominee Writing (Screenplay Based on Material from Another Medium) - Nicholas Pileggi, Martin Scorsese
Nominee Film Editing - Thelma Schoonmaker


JANUARY 26TH
14. Driving Miss Daisy (1989)
Winner Best Picture - Richard D. Zanuck and Lili Fini Zanuck, Producers
Winner Actress In A Leading Role - Jessica Tandy
Winner Writing (Screenplay Based on Material from Another Medium) - Alfred Uhry
Winner Makeup - Manlio Rocchetti, Lynn Barber, Kevin Haney

Nominee Actor In A Leading Role - Morgan Freeman
Nominee Actor In A Supporting Role - Dan Aykroyd
Nominee Art Direction - Bruno Rubeo; Set Decoration: Crispian Sallis
Nominee Costume Design - Elizabeth McBride
Nominee Film Editing - Mark Warner


15. Glory (1989)
Winner Actor In A Supporting Role - Denzel Washington
Winner Cinematography - Freddie Francis
Winner Sound - Donald O. Mitchell, Gregg C. Rudloff, Elliot Tyson, Russell Williams II

Nominee Art Direction - Norman Garwood; Set Decoration: Garrett Lewis
Nominee Film Editing - Steven Rosenblum


16. O Brother, Where Art Thou? (2000)
Nominee Writing - (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Written by Ethan Coen & Joel Coen
Nominee Cinematography - Roger Deakins


JANUARY 27TH
17. Beetlejuice (1988) Blu-ray
Winner Makeup - Ve Neill, Steve La Porte, Robert Short

18. Michael Clayton (2007) Blu-ray
Winner Actress In A Supporting Role - Tilda Swinton
Nominee Best Picture - Sydney Pollack, Jennifer Fox and Kerry Orent, Producers
Nominee Actor In A Leading Role - George Clooney
Nominee Actor In A Supporting Role - Tom Wilkinson
Nominee Directing - Tony Gilroy
Nominee Writing (Original Screenplay) - Tony Gilroy
Nominee Music (Original Score) - James Newton Howard


JANUARY 28TH
19. Wall-E (2008) Blu-ray
Nominee Best Animated Picture - Andrew Stanton
Nominee Music (Original Score) - Thomas Newman
Nominee Music (Original Song) - “Down to Earth” - Music by Peter Gabriel and Thomas Newman, Lyric by Peter Gabriel
Nominee Sound Editing - Ben Burtt and Matthew Wood
Nominee Sound Mixing - Tom Myers, Michael Semanick and Ben Burtt
Nominee Writing (Original Screenplay) - Screenplay by Andrew Stanton, Jim Reardon, Original story by Andrew Stanton, Pete Docter


20. Dog Day Afternoon (1975)
Winner Writing (Original Screenplay) - Frank Pierson
Nominee Best Picture - Martin Bregman and Martin Elfand, Producers
Nominee Actor - Al Pacino
Nominee Actor In A Supporting Role - Chris Sarandon
Nominee Directing - Sidney Lumet
Nominee Film Editing - Dede Allen


JANUARY 29TH
21. L.A. Confidential (1997) Blu-ray
Winner Actress In A Supporting Role - Kim Basinger
Winner Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Brian Helgeland, Curtis Hanson

Nominee Best Picture - Arnon Milchan, Curtis Hanson and Michael Nathanson, Producers
Nominee Directing - Curtis Hanson
Nominee Art Direction - Jeannine Oppewall; Set Decoration: Jay R. Hart
Nominee Cinematography - Dante Spinotti
Nominee Film Editing - Peter Honess
Nominee Music (Original Dramatic Score) - Jerry Goldsmith
Nominee Sound - Andy Nelson, Anna Behlmer, Kirk Francis


22. American Beauty (1999)
Winner Best Picture - Bruce Cohen and Dan Jinks, Producers
Winner Actor In A Leading Role - Kevin Spacey
Winner Directing - Sam Mendes
Winner Cinematography - Conrad L. Hall

Nominee Actress In A Leading Role - Annette Bening
Nominee Music (Original Score) - Thomas Newman
Nominee Film Editing - Tariq Anwar, Christopher Greenbury


JANUARY 30TH - FEBRUARY 5TH
None

FEBRUARY 6TH
23. The Bourne Ultimatum (2007) Blu-ray
Winner Film Editing - Christopher Rouse
Winner Sound Editing - Karen Baker Landers and Per Hallberg
Winner Sound Mixing - Scott Millan, David Parker and Kirk Francis


FEBRUARY 7TH
24. The Shawshank Redemption (1996) Blu-ray
Nominee Best Picture
Nominee Actor In A Leading Role - Morgan Freeman
Nominee Writing (Screenplay Based on Material Previously Produced or Published) - Frank Darabont
Nominee Music (Original Score) - Thomas Newman
Nominee Cinematography - Roger Deakins
Nominee Film Editing - Richard Francis-Bruce
Nominee Sound - Robert J. Litt, Elliot Tyson, Michael Herbick, Willie Burton


FEBRUARY 8TH
25. The Prestige (2006) Blu-ray
Nominee Art Direction - Nathan Crowley; Set Decoration: Julie Ochipinti
Nominee Cinematography - Wally Pfister


26. Flags Of Our Fathers (2006) Blu-ray
Nominee Sound Editing - Alan Robert Murray, Bub Asman
Nominee Sound Mixing - John T. Reitz, David E. Campbell, Gregg Rudloff, Walt Martin


27. No Country For Old Men (2007) Blu-ray
Winner Best Picture - Scott Rudin, Ethan Coen and Joel Coen, Producers
Winner Actor In A Supporting Role - Javier Bardem
Winner Directing - Joel Coen and Ethan Coen
Winner Writing (Adapted Screenplay) - Written for the screen by Joel Coen & Ethan Coen

Nominee Cinematography - Roger Deakins
Nominee Film Editing - Roderick Jaynes
Nominee Sound Editing - Skip Lievsay
Nominee Sound Mixing - Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland


28. A Clockwork Orange (1971) Blu-ray
Nominee Best Picture - Stanley Kubrick, Producer
Nominee Directing - Stanley Kubrick
Nominee Writing (Screenplay--based on material from another medium) - Stanley Kubrick
Nominee Film Editing - Bill Butler


FEBRUARY 9TH - FEBRUARY 10TH
None

FEBRUARY 11TH
29. Little Children (2006)
Nominee Actress In A Leading Role - Kate Winslet
Nominee Actor In A Supporting Role - Jackie Earle Haley
Nominee Writing (Adapted Screenplay) - Todd Field & Tom Perrotta


30. Juno (2007)
Winner (Original Screenplay) - Diablo Cody
Nominee Best Picture - Lianne Halfon, Mason Novick and Russell Smith, Producers
Nominee Actress In A Leading Role - Ellen Page
Nominee Directing - Jason Reitman


FEBRUARY 12TH
None

FEBRUARY 13TH
31. Singin' In The Rain (1952)
Nominee Actress In A Supporting Role - Jean Hagen
Nominee Music (Scoring Of A Musical Picture) - Lennie Hayton


FEBRUARY 14TH
None

FEBRUARY 15TH
32. Million Dollar Baby (2004) Blu-ray
Winner Best Picture - Clint Eastwood, Albert S. Ruddy and Tom Rosenberg, Producers
Winner Actress In A Leading Role - Hilary Swank
Winner Actor In A Supporting Role - Morgan Freeman
Winner Directing - Clint Eastwood

Nominee Actor In A Leading Role - Clint Eastwood
Nominee Writing (Adapted Screenplay) - Paul Haggis
Nominee Film Editing - Joel Cox


33. My Fair Lady (1964)
Winner Best Picture - Jack L. Warner, Producer
Winner Actor In A Leading Role - Rex Harrison
Winner Directing - George Cukor
Winner Music (Scoring Of Music - Adaptation Or Treatment) - Andre Previn
Winner Art Direction (Color) - Gene Allen, Cecil Beaton; Set Decoration: George James Hopkins
Winner Cinematography (Color) - Harry Stradling
Winner Costume Design (Color) - Cecil Beaton
Winner Sound - Warner Bros. Studio Sound Department, George R. Groves, Sound Directo
r
Nominee Actor In A Supporting Role - Stanley Holloway
Nominee Actor In A Supporting Role - Gladys Cooper
Nominee Writing (Screenplay - Based On Material From Another Medium) - Alan Jay Lerner
Nominee Film Editing - William Ziegler


34. Unforgiven (1992) Blu-ray
Winner Best Picture - Clint Eastwood, Producer
Winner Actor In A Supporting Role - Gene Hackman
Winner Directing - Clint Eastwood
Winner Film Editing - Joel Cox

Nominee Actor In A Leading Role - Clint Eastwood
Nominee Writing (Screenplay Written Directly For The Screen) - David Webb Peoples
Nominee Art Direction - Henry Bumstead; Set Decoration: Janice Blackie-Goodine
Nominee Cinematography - Jack N. Green
Nominee Sound - Les Fresholtz, Vern Poore, Dick Alexander, Rob Young


35. American Gangster (2007) Blu-ray
Nominee Actress In A Supoorting Role - Ruby Dee
Nominee Art Direction - Arthur Max; Set Decoration: Beth A. Rubino


FEBRUARY 16TH
None

FEBRUARY 17TH
36. Changeling (2008) Blu-ray
Nominee Actress In A Leading Role - Angelina Jolie
Nominee Art Direction - James J. Murakami, Set Decoration: Gary Fettis
Nominee Cinematography - Tom Stern


FEBRUARY 18TH
None

FEBRUARY 19TH
37. The Dark Knight (2008) Blu-ray
Nominee Actor In A Supporting Role - Heath Ledger
Nominee Art Direction - Nathan Crowley, Set Decoration: Peter Lando
Nominee Cinematography - Wally Pfister
Nominee Film Editing - Lee Smith
Nominee Makeup - John Caglione, Jr. and Conor O’Sullivan
Nominee Sound Editing - Richard King
Nominee Sound Mixing - Lora Hirschberg, Gary Rizzo and Ed Novick
Nominee Visual Effects - Nick Davis, Chris Corbould, Tim Webber and Paul Franklin


FEBRUARY 20TH
None

FEBRUARY 21ST
38. Amadeus (1984) Blu-ray
Winner Best Picture - Saul Zaentz, Producer
Winner Actor In A Leading Role - F. Murray Abraham
Winner Directing - Milos Forman
Winner Writing (Screenplay Based On Material From Another Medium) - Peter Shaffer
Winner Art Direction - Patrizia von Brandenstein, Set Decoration: Karel Cerný
Winner Costume Design - Theodor Pistek
Winner Makeup - Paul LeBlanc and Dick Smith
Winner Sound - Mark Berger, Tom Scott, Todd Boekelheide, Chris Newman

Nominee Actor In A Leading Role - Tom Hulce
Nominee Cinematography - Miroslav Ondricek
Nominee Film Editing - Nena Danevic, Michael Chandler


39. The Departed (2006) Blu-ray
Winner Best Picture - Graham King, Producer
Winner Directing - Martin Scorsese
Winner Film Editing - Thelma Schoonmaker
Winner Writing (Adapted Screenplay) - William Monahan

Nominee Actor In A Supporting Role - Mark Wahlberg


40. Raging Bull (1980) Blu-ray
Winner Actor In A Leading Role - Robert DeNiro
Winner Film Editing - Thelma Schoonmaker

Nominee Best Picture - Irwin Winkler and Robert Chartoff, Producers
Nominee Directing - Martin Scorsese
Nominee Actor In A Supoorting Role - Joe Pesci
Nominee Actress In A Supporting Role - Cathy Moriarity
Nominee Cinematography - Michael Chapman
Nominee Sound - Donald O. Mitchell, Bill Nicholson, David J. Kimball, Les Lazarowitz


FEBRUARY 22ND
41. One Flew Over the Cuckoo's Nest (1975) Blu-ray
Winner Best Picture - Saul Zaentz and Michael Douglas, Producers
Winner Actor In A Leading Role - Jack Nicholson
Winner Actress In A Leading Role - Louise Fletcher
Winner Directing - Milos Forman
Wineer Writing (Screenplay Adapted From Other Material) - Lawrence Hauben, Bo Goldman

Nominee Actor In A Supporting Role - Brad Dourif
Nominee Cinematography - Haskell Wexler, Bill Butler
Nominee Film Editing - Richard Chew, Lynzee Klingman, Sheldon Kahn
Nominee Music (Original Score) - Jack Nitzsche


42. The 81st Annual Academy Awards
__________________
My Movie Collection

Last edited by advdfreak; 02-24-09 at 08:03 AM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 05:13 PM   #24
Corey31
Senior Member
 
Join Date: Dec 2008
Location: Ontario, Canada
Posts: 379
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Goal: 20 first time viewings
To Date: 18 first time viewings

January 22nd
1. The Godfather (1972) - * First Time Viewing
Winner: Best Picture
Winner: Best Actor in a Leading Role - Marlin Brando
Winner: Best Writing (Adapted Screenplay)
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - James Caan
Nominee: Best Actor in a Supporting Role - Al Pacino
Nominee: Best Directing - Francis Ford Coppola
Nominee: Best Costume Design
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Music, Original Dramatic Score
Nominee: Best Sound

This Challenge is going to be the way I finally go back and watch movies I should have watched way before now. The Godfather seemed like the logical starting point. The fact I have never seen this movie has haunted me for years but I just never found time to fit in an almost 3 hour epic. Now I'm glad I did as I see the amazing piece of art that Coppola and the rest put together.

January 23rd
2. The Godfather Part II (1974) - * First Time Viewing
Winner: Best Picture
Winner: Best Actor In A Supporting Role - Robert De Niro
Winner: Best Directing - Francis Ford Coppola
Winner: Best Writing (Adapted Screenplay)
Winner: Best Music, Original Dramatic Score
Winner: Best Art Direction
Nominee: Best Actor - Al Pacino
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Michael V. Gazzo
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Lee Strasberg
Nominee: Best Actress In A Supporting Role - Talia Shire
Nominee: Best Costume Design

Having 3 of the 5 Supporting actor nominations and 5 of the 20 total acting nominations coming from 1 movie should show how much the academy liked this movie. I thought it wasn't quite as intriguing as the first but was still an amazing piece of cinema.

January 24th
3. The Godfather Part III (1990) - * First Time Viewing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Andy Garcia
Nominee: Best Directing - Francis For Coppola
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Original Song - "Promise Me You Will Remember"

Finishing the Godfather trilogy today. The movie was the worst of the 3 but still a good movie. I don't think it would have got all the nominations if it didn't have the name "Godfather" in the title

January 25th
4. Trainspotting (1996) - * First Time Viewing
Nominee: Best Adapted Screenplay

January 31st
5. Raiders of the Lost Ark (1981) - * First Time Viewing
Winner: Best Art Direction
Winner: Best Film Editing
Winner: Best Sound
Winner: Best Visual Effects
Winner: Special Achievement Award (Sound Editing)
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Directing
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Original Score

Finished a classic series last weekend and starting another this weekend. Another series of films that I missed due to my age that I am ashamed of. Great, great movie that really aged well;

February 1st
6. Indiana Jones and The Temple Of Doom (1984) - * First Time Viewing
Winner: Best Visual Effects
Nominee: Best Original Score

Good film. I still wonder how these first 2 Indiana Jones films got a PG rating. Even with no PG-13 I would think they would lead to an R rather then a PG but I guess that's an example of the MPAA's messed up system.

February 2nd
7. Indiana Jones and The Last Crusade (1989) - * First Time Viewing
Winner: Best Sound Effects Editing
Nominee: Best Original Score
Nominee: Best Sound


February 5th
8. In Bruges (2009) - * First Time Viewing
Nominee: Best Original Screenplay
Very good movie, very dark comedy but it is Colin Ferrell's best performance in years.

February 8th
9. Into The Wild (2008) - * First Time Viewing
Nominee: Best Editing
Nominee: Best Supporting Actor - Hal Holbrook

Great performances lead this movie. Too bad I'm falling behind on my already conservative goal for this challenge .

February 10th
10. TRON (1982) - * First Time Viewing
Nominee: Best Costume Design (Should have won)
Nominee: Best Sound


February 11th
11. WarGames (1984) - * First Time Viewing
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Sound
Nominee: Best Original Screenplay


12. Vicky Cristina Barcelona (2009) - * First Time Viewing
Nominee: Best Supporting Actress - Penelope Cruz

February 13th
13. The Usual Suspects (1995) - * First Time Viewing
Winner: Best Supporting Actor - Kevin Spacey
Winner: Best Original Screenplay


February 17th
14. Changeling (2009) - * First Time Viewing
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Lead Actress - Angelina Jolie


February 18th
15. A Few Good Men (1993) - * First Time Viewing
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Supporting Actor - Jack Nicholson
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Sound


February 20th
16. Platoon (1987) - * First Time Viewing
Winner: Best Picture
Winner: Best Director - Oliver Stone
Winner: Best Film Editing
Winner: Best Sound
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Tom Berenguer
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - Willem Dafoe
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Original Screenplay


February 21st
17. L.A. Confidential (1997) - * First Time Viewing
Winner: Best Actress In A Supporting Role - Kim Basinger
Winner: Best Adapted Screenplay
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Director
Nominee: Best Art Direction
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing
Nominee: Best Sound
Nominee: Best Original Score


18. Fargo (1997) - * First Time Viewing
Winner: Best Actress In A Lead Role - Frances McDormand
Winner: Best Original Screenplay
Nominee: Best Picture
Nominee: Best Actor In A Supporting Role - William H. Macy
Nominee: Best Director
Nominee: Best Cinematography
Nominee: Best Film Editing


January 26th - 30th, February 3rd-4th, 6th-7th, 9th, 12th, 14th-16th, 19th
None on these days

Checklist:
Spoiler:

Watch a Film Winner From the Following Decades (Note: I interpreted it as a winner of any award):
--- 1920:
--- 1930:
--- 1940:
--- 1950:
--- 1960:
-X- 1970: The Godfather, The Godfather Part II
-X- 1980: Raiders of the Lost Ark, Indiana Jones & The Temple Of Doom, Indiana Jones & The Last Crusade, Platoon
-X- 1990: The Usual Suspects, L.A. Confidential, Fargo
--- 2000:

Watch a Winner from the Following Categories:

-X- Best Picture: The Godfather, The Godfather Part II, Platoon
-X- Best Actor: The Godfather
-X- Best Actress: Fargo
-X- Best Supporting Actor: The Godfather Part II, The Usual Suspects
-X- Best Supporting Actress: L.A. Confidential
-X- Best Director: The Godfather Part II, Platoon
-X- Best Original Screenplay: The Usual Suspects, Fargo
-X- Best Adapted Screenplay: The Godfather, The Godfather Part II, L.A. Confidential
-X- Best Art Direction: The Godfather Part II, Raiders of the Lost Ark
-X- Best Film Editing: Raiders of the Lost Ark, Platoon
--- Best Costume Design:
-X- Best Original Score: The Godfather Part II
--- Best Original Song:
--- Best Makeup:
--- Best Foriegn Language Film:
--- Best Animated Film:
--- Best Animated Short:
--- Best Live Action Short:
--- Best Cinematography:
-X- Best Sound: Platoon
-X- Best Sound Effects Editing (or Best Sound Editing): Raiders of the Lost Ark (Special Achievement Award), Indiana Jones & The Last Crusade
-X- Best Visual Effects: Raiders of the Lost Ark, Indiana Jones & The Temple Of Doom
--- Best Documentary Feature:
--- Best Documentary (Short Subject):

Watch a Movie with the Following Rating:

--- G
-X- PG: Raiders of The Lost Ark, Indiana Jones & The Temple Of Doom
-X- PG-13: Indiana Jones & The Last Crusade
-X- R: The Godfather, The Godfather Part II, The Usual Suspects, Platoon, L.A. Confidential, Fargo
--- Not Rated

Last edited by Corey31; 02-21-09 at 08:45 PM.
  Reply With Quote
Old 01-20-09, 05:39 PM   #25
LickTheABCs
DVD Talk Platinum Edition
 
LickTheABCs's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Location: Viva BuyMoria!
Posts: 3,421
Re: The 3rd Annual Academy Award Movie Challenge ***LISTS GO HERE***

Setting a very reachable goal of 4. (I don't watch that many, seriously!)

1. The Reader
Nominated: Best Director, Picture, Cinematography, Actress and Adapted Screenplay
2. Doubt
Nominated: Best Actress, Best Supporting Actress, Best Supporting Actress, Best Supporting Actor, Adapted Screenplay
__________________
Rank 'em: Movies - '09, '10 - Horror Movie Challenge: '08, '09, '11, '12 - Exploitation Challenge: '10 - Make-Your-Own: '10 - Sci-Fi: '10
"I'm not the hero. Maybe I really am just a madman in a box." - The Doctor
Obligatory DVD, HD (92) and Blu-ray (646) collection link

Last edited by LickTheABCs; 01-25-09 at 01:47 PM.
  Reply With Quote
Sponsored Links
Reply

Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off


All times are GMT -5. The time now is 10:12 AM.

Rules - DVD Talk - Archive - Privacy Statement - Top

Powered by vBulletin® Version 3.7.2
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
Content Relevant URLs by vBSEO 3.2.0
Copyright 2011 DVDTalk.com All Rights Reserved. Privacy Policy and Terms of Use.